Šta je novo?

Kako dobiti bolji internet u selu

Xer

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2015
Poruke
42
Poena
59
Pozdrav
Da li ima neko ko se razume i infrastrukturu i brzine interneta u seoskim mestima? Ja sam iz Cacka i u selu imam 8-10 mbit sto je zabudjalo maksimalno posle decenije i kusur .Selo je blizu optickih kablova glavnih puteva itd nema 5-6 km od centra grada a internet je u kamenom dobu.Da li moze da se organizuju ovi moji seljaci da trazimo da se napravi neka centrala ili bazna stanica ili sta god da se to malo podigne barem na 20-30 mbit .Interesuje me ako pokrenem neku proceduru sta tacno da trazim da bi dobio brzi internet ?
 
Bilo je slučajeva da, gde su ljudi organizovani, taj problem može da se reši. Posebno u tom slučaju gde nije velika udaljenost od grada i optučke infrastrukture.
Znam za primerr gde su se ljudi organizovali, prikupili potpise i zajednički uputili zahtev ka mts-u za optičku infrastrukturu.
Naravno da sve zavisi od konkretne lokacije i da treba da prođe određeno vreme ali je moguće.
Skupite lepo par desetina potpisa i uputite zahtev mts-u, zašro da ne i nekom drugom, za optičku infrastrukturu i mislim da je velika verovatnoća da ćete u narednih godinu dana dobiti optiku
 
Bilo je slučajeva da, gde su ljudi organizovani, taj problem može da se reši. Posebno u tom slučaju gde nije velika udaljenost od grada i optučke infrastrukture.
Znam za primerr gde su se ljudi organizovali, prikupili potpise i zajednički uputili zahtev ka mts-u za optičku infrastrukturu.
Naravno da sve zavisi od konkretne lokacije i da treba da prođe određeno vreme ali je moguće.
Skupite lepo par desetina potpisa i uputite zahtev mts-u, zašro da ne i nekom drugom, za optičku infrastrukturu i mislim da je velika verovatnoća da ćete u narednih godinu dana dobiti optiku
Zaboravio si da napišeš da je baba šurnjajine svaje nekog funkcionera živela u tom selu iz priče pa je to presudilo... ;)
Po mom iskustvu provajderi se na peticije ne cimaju ni u gradovima gde im je već sve razvučeno u ulici pored, a kamoli drugde...
 
Ukoliko si iz jednog od ovih sela: ВРАНИЋИ, ВУЈЕТИНЦИ, ГОРЊА ГОРЕВНИЦА, ГОРЊА ТРЕПЧА, ЗАБЛАЋЕ, ЈЕЖЕВИЦА, МРЧАЈЕВЦИ, ОСТРА, СТАНЧИЋИ, ТРБУШАНИ, ТРНАВА, ГОРИЧАНИ, МРШИНЦИ, ПАРМЕНАЦ, ПРЕМЕЋА или ПАКОВРАЋЕ.
Postoji mogućnost da ćete dobiti bolju mrežu za pristup internetu (optiku) uz sufinansiranje na osnovu projekta tadašnjeg Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, kroz koji sufinansiraju izgradnju, a koje nastavlja sadašnje Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.

Evo i linka ka celom spisku mesta za koje je ministarstvo spremno da sufinansira troškove. Ja nisam pratio kako se odvija realizacija ovog projekta, ali pogledajte:
Prema tim podacima, za sledeća mesta su već odvojena sredstva i ako je verovati istim, biće realizovana:
Трнава, Мрчајевци, Трбушани, Горња Горевница, Јежевица, Мршинци, Заблеђе, Остра, Горичани, Горња Трепча, Паковраће, Вранићи, Рошци, Станчићи.

Dakle, ako dobro razumem, samo za ВУЈЕТИНЦИ, ПАРМЕНАЦ i ПРЕМЕЋА se ni jedan operater nije prijavio za subvencije.

Zvanično bi projekat trebalo da se završi do kraja 2024. ali s obzirom da je originalni rok bio kraj 2022. može da se desi da kasne.
 
Po mom iskustvu provajderi se na peticije ne cimaju ni u gradovima gde im je već sve razvučeno u ulici pored, a kamoli drugde...
Bukvalno, evo kum mesecima se juri sa Telekomom po Kosmaju, a čvorište mu stotinak metara od kuće...
 
Mislim da bi pre pokretanja bilo kakve procedure trebalo da razmisliš o nekom od paketa mobilnog interneta. Lako možeš da izmeriš brzinu na lokaciji pomoću mobilnog telefona. Informacija o tim paketima ima puno na forumu, a svakako i na sajtovima operatera:

A1 - https://a1.rs/privatni/internet/kucni_net

MTS - https://mts.rs/Privatni/Internet/Mobilni-internet/Postpejd-mobilni-internet

Yettel - https://www.yettel.rs/sr/privatni/ponuda/mobilni-internet/postpejd-mobilni-internet

1686913503278.png

1686913518956.png


Na koliko nivoa je ovo retardirano jbt.

1686913604732.png

Imate cet, koji moj da me zovete?!
 
Bilo je slučajeva da, gde su ljudi organizovani, taj problem može da se reši. Posebno u tom slučaju gde nije velika udaljenost od grada i optučke infrastrukture.
Znam za primerr gde su se ljudi organizovali, prikupili potpise i zajednički uputili zahtev ka mts-u za optičku infrastrukturu.
Naravno da sve zavisi od konkretne lokacije i da treba da prođe određeno vreme ali je moguće.
Skupite lepo par desetina potpisa i uputite zahtev mts-u, zašro da ne i nekom drugom, za optičku infrastrukturu i mislim da je velika verovatnoća da ćete u narednih godinu dana dobiti optiku
Upravo ovo.
Napraviš listu nezadovoljnih, sa imenima prezimenima, adrese, kontakt telefon. Javiš se provajderima, i listu daš onome ko se odluči da radi.
Naravno, mora tu biti bar 30ak korisnika u startu.
Bukvalno, evo kum mesecima se juri sa Telekomom po Kosmaju, a čvorište mu stotinak metara od kuće...
Neće provajderi da se cimaju za jednu osobu, posebno ne oni najveći.
 
@MegaSkot
obzirom da je preko mobilne, tih 400Gb je neograniceno u smislu 'razumemo se'.
Pitanje je dal ce ikad mobilni biti flat rate cak i kad stigne 5G, a i kad bude flat rate onda ces hteti garantovanu brzinu, zbog komsija koji torentuju 24/7

Treba proveriti kvalitet mobilne u tom selu kao sto neko rece.
Bio je neki projekat EU za poboljsanje interneta u ruralnim mestima kod nas, mislim da i euprava ima nesto sa tim.
Ako moze nesto da pomogne, pominje se u zakonu univerzalni servis koji bi trebao da bude svuda dostupan valjda.
Kao krajnja opcija, mozda bi mogao neki dalekometni wifi link ili cak onaj satelitski internet (pa da podelis troskove sa komsijama).
 
Imam kod Iraca neograničen (doslovno neograničen) 5G za 15e mesečno, pa me frustrira što ne mogu uzeti u Srbiji mobilni paket sa neograničenim internetom. Svakako bi tako nešto pomoglo mnogim ljudima van većih gradova.
 
Ukratko, pravi odgovor na ovo pitanje je da uložiš u neku spoljnu LTE antenu sa jakim dometom i sprovedeš do rutera, ako na tom području već postoji neka veza do sledeće bazne stanice koja bi obezbedila zadovoljavajući signal. Naravno, ta priča pije vodu uz neki kvalitetniji ruter sa barem LTE CAT 6 i 2CA (istovremeno povezivanje na dve frekvencije, na primer Band 3 i Band 20).
 
Imam kod Iraca neograničen (doslovno neograničen) 5G za 15e mesečno, pa me frustrira što ne mogu uzeti u Srbiji mobilni paket sa neograničenim internetom.
U ugovoru negde mora biti limit. Niko ne daje apsolutno neograničeno.
Čak je i Musk postavio limit ili je to tek u planu, na svoj satelitski net preko StarLinka - 1TB mesečno.
Da mnogo je, ali i veličina mlatimudije raste.
 
Nije me mrzelo da svucem terabajt torent fajlova preko mobilnog, samo zbog testiranja i sve je letelo.
 
Poslednja izmena:
Kod mene u mom selu danas su bili Mts i super nova i kamionce malo
Video sam da obelezavali su na put s crvenom bojom pise samo 12m.. Jedno selo udaljeno 2km ima opticki internet dal zbog toga obelezavali da kopaju ili kace na banderu opticki net
oviz iz super nova nista ne znaju niti mts dal nece da nista da kazu..
 
U ugovoru negde mora biti limit. Niko ne daje apsolutno neograničeno.
Čak je i Musk postavio limit ili je to tek u planu, na svoj satelitski net preko StarLinka - 1TB mesečno.
Da mnogo je, ali i veličina mlatimudije raste.
Musk je skinuo limit :p
 
Nije samo VikendNet neogranicen, on je neogranicen po punoj brzini.
Ostali paketi su takodje "neograniceni", samo sto posle tih 150-400GB brzina pada na 2mbpsa (ili koliko vec, godinama nisam pratio).

PS: Ne znam one postpaid tarife sa neogranicenim internetom da li su zaista neogranicene ili imaju neki limit. Ne pratim to, ja sam na prepaidu.
 
Kod mene u mom selu danas su bili Mts i super nova i kamionce malo
Video sam da obelezavali su na put s crvenom bojom pise samo 12m.. Jedno selo udaljeno 2km ima opticki internet dal zbog toga obelezavali da kopaju ili kace na banderu opticki net
oviz iz super nova nista ne znaju niti mts dal nece da nista da kazu..
Kopace najverovatnije.
 
NeoNeo tarifa neogranicen protok i neogranicena brzina (100-200Mb/s) u A1 za nekih 30e.
Meni radi posao, ali ako torentujes provali te za dan dva.
 
Zavrsili s tim crevama ceka da se provuce samo kabl za internet
Da li zna neko koji rok da provuce kabl za internet jer neko pricao da se ceka dugo ili ?
 
Od par nedelja do 5-6 meseci, zavisi od slučaja do slučaja.
 
Poceli da provlace kablovi za opticki internet sad sam video u crevama tj u zemlju
 
Vec poceli da povezuju opticki kabl tek za mesec dana verovatno ce ici kabl na banderu..Pa tek par meseci ce puste signal ili kraja godine verovatno ce biti pusten signal
Saznao sam danas
 
Nazad
Vrh Dno