Šta je novo?

Kako B450M Pro4 R2.0 ima HDMI 2.0 kada na sajtu piše 1.4?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,959
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
Crucial P1 1TB i LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam 4K monitor i kupio sam ASRock B450M Pro4 R2.0 ali s obzirom da sa sajtu piše da nema HDMI 2.0 kupio sam i RX 580 4GB da može da prikaže 4k@60Hz.


Capture.PNG

Uključio bez diskretne grafike (monitor i matična povezani HDMI kablom) i prikazuje 4K na 60Hz:

Capture.PNG
Možda su ubacili HDMI 2.0 umesto 1.4 i napravili grešku u specifikacijama ili je nešto drugo u pitanju? Prema podacima sa sajta ne bih trebao da dobijem više od 30Hz.

Konfiguracija: asrock b450m pro4 r2.0, cpu r3 2200g, jedan štap od 8 giga rama, corsair rm650x, LG 27UL550P-W, rx580 4gb (nije povezana tokom testa)...
 
  • Like
Reagovanja: Tau
Mora da je u štos onoj zvezdici, i disklejmeru *Actual support may vary by CPU...
Uživaj, častili su te iz AsRock.
 
Našao sam za sličnu matičnu
 
Sa ASRock strane je sve kako treba. Na strani korisnika je neznanje.

HDMI port na AM4 plocama je direktno vezan za socket AM4. Zapravo koristi DP pinove i mogucnost da DP+ port propusti HDMI signale. Ucesce proizvodjaca ploce u odredjivanju podrske za rezolucije je minimalno. Podrska uglavnom zavisi od procesora (sto su i napisali). Proizvodjac ploce u ovom slucaju je bukvalno odgovoran za DP na HDMI produzni kablic dugacak tih 10cm od socket-a do porta. Njihova je stvar do koje ce frekvencije da ga testiraju. U ovom slucaju su odlucili da ga testiraju i sertifikuju za HDMI 1.4. Sto ne znaci da HDMI 2.0 ne radi. A ne znaci ni da HDMI 2.1 u 8K ne radi, samo sto AMD jos nije napravio takav procesor. Bukvalno je isto kao sto 4k 60Hz najcesce radi i kroz HDMI kablove koji su samo HDMI 1.4 sertifikovani.

Uključio bez diskretne grafike (monitor i matična povezani HDMI kablom) i prikazuje 4K na 60Hz:
E sad sa druge strane, to sto ti radi sada, ne znaci da radi pouzdano. Mozda ti nece raditi ako stavis duzi kabl, ako imas mnogo interferencije...mozda ti se zacrni ekran u trenutku kad ti on/off klima ukljuci kompresor... E pa da im se ne bi cimala korisnicka podrska sa takvim slucajevima, lakse im bilo da napisu HDMI 1.4 i cao.
 
Sa ASRock strane je sve kako treba. Na strani korisnika je neznanje.
Ne, apsolutno je ASRock pogrešio ili napisao pogrešne informacije. Ono što piše na sajtu/manual-u je ono što se uzima za merodavno, a ne da se izvlači iz specifikacije kablova, mogućnosti procesora, itd.

2024-03-29_143655.png
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nije pogresio. HDMI 1.4 je specifikacija. Placa se sertifikacija. Apsolutno je tacno to sto pise da podrzava HDMI 1.4 specifikaciju.

To sto mozda nekome radi 4k 60Hz ne znaci da je proizvod u skladu sa HDMI 2.0 specifikacijom. Pa cak i da jeste kompletno u skladu sa HDMI 2.0 specifikacijom, ne znaci da to mogu da napisu jer mozda nece da plate sertifikaciju.

Jedna stvar je za sta je proizvod sertifikovan (to mora da radi), a druga je sta u praksi radi i pod kojim uslovima.
 
Al' si zapeo da opravdaš njihovu nezainteresovanost, pohlepu, grešku, itd, alal ti vera. :)

To što piše jedno, radi drugo (u ovom slučaju bolje) ih ne opravdava da daju pogrešne informacije koje se tiču specifikacija. Mogli su i zvezdicu da stave tipa "maybe hdmi 2.0 will work, but we don't care, yolo". Po tim specifikacijama se kupuju komponente, a ne po gledanju u pasulj koliko hdmi linija ima, da li je CEO štekara i plaća hdmi forumu globu ili ne...

Kako god, ja sam rekao šta sam imao i ostajem pri stavu da su pogrešili. Sa namerom ili ne, greška je greška i daje pogrešne informacije potencijalnim kupcima.
 
Nazad
Vrh Dno