Šta je novo?

KAD UBODEM 2.5" hdd PREKO USB, kompjuter se ugasi????

xWoLf

Čuven
Učlanjen(a)
08.10.2002
Poruke
2,245
Poena
690
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
imam asus p5q pro plocu (intel p45 cipset), u njoj 2x2gb geil 1066 ddr2, q550 procesor ([email protected], radi stabilno na 3.4ghz)... powercolor4870 graficku, 2 hard diska (1x750gb samsung f1 i 1x1tb hitachi)

napajanje je chieftec 14c 650w sa 'cable management' ...

sve je radilo ispravno, ustvari i sad sve radi, kucam sa tog kompa ovo.. ali desava se nesto cudno... usb fleske rade lepo, ali 2.5" hdd kad ubodem na isti kabl koji sam godinama koristio, preciznije zadnjih 3 godine... TOTALNO SE CUDNO ponasa.. naime, kompjuter se jednostavno ugasi, a ventilator u napajanju nastavi da se vrti...

nije mi jasno sta je uzrok. citao sam malo o slicnim problemima.. ljudi uglavnom sumnjaju na napajanje ili na havarisan usb kontroler ili usb port, ili usb kabl, ili da nema dovoljno struje u usb liniji pa hard optereti sistem i ugasi ga... (cudi me ako je ovo zadnje, koristio sam na istom kablu isti hard ranije i radio je.. u pitanju je produzni koji ima standardni muski USB na jednom kraju koji je uboden u jedan od usb portova koji idu direktno sa ploce pozadi a na drugom kraju je mini usb za citace kartice, foto aparate, mobilne, 2.5" hard diskove) u kom pravcu da razvijam pricu... napominjem da sam pre 2 meseca promenio hard disk tj. izvadio 500gb samsung t166 i stavio hitachi.. od tada se desava da hitachi ponekad, jako retko, "klikne" ali bez ostecenja.. s.m.a.r.t. ne prikazuje bad sectore ni realocirane.. nista... kako je kabl mogao sam od sebe da se pokvari? sta ako je ipak napajanje (koje radi za sve ostale komponente, valjda) taj isti hard od 2.5" tj. celu fioku i hard disk sam nosio na posao i isprobao na 3 kompjutera i na svakom radi normalno, doduse na drugim kablovima... jos se ne osudjujem da ubodem ponovo na svoj kucni komp, plasim se da ce da me ubedaci ako se opet ugasi, ili da se nesto ne pokvari ozbiljnije.. da ne bude samo shutdown odjednom???

i tako.. oduzih ja pricu.. voleo bih da cujem vasa misljenja

p.s. (dopisano)
da li je moguc scenario da je neki kontakt izmedju kablova od napajanja popustio ili se malo razmrdao na ploci ili na napajanju na onim portovima od "cable management-a"... mozda je dovoljno samo proveriti kablove, malo ih pritisnuti da bolje legnu odnosno ucvrste se...... ne kupuje mi se napajanje od 60-80E tek tako... grrrrrrr
 
Poslednja izmena:
Lici na kratak spoj, probaj da ukljucis komp ali da ne podignes win pa onda zakaci hd (da vidis da li je softverski ili hardverski problem), promeni port, promeni kabl.
Probaj neki programcic sa kojim mogu da se prate naponi, aida64 na primer, optereti procesor i graficku pa vidi sta se dogadja sa naponima.
 
eh da.. mozda sam napisao, mozda nisam...
kad rasturim taj externi hdd tj onu gumenu/plasticnu fioku (u pitanju je transcend), unutra se (naravno) nalazi toshiba sata 2.5" hdd od 160gb prikacen na malenu plocicu sa nesto elektronike i 2 cipa koja igra ulogu usb-sata adaptera...

kada odvojim hard disk od tog adaptera i direktno ga prikljucim na eSATA radi bez greske, potpuno ispravan, s.m.a.r.t. heal 100%, nema bad sectora... nisam jos probao da ponovo spojim hdd na usb-sata adapter, pa sve ponovo u kompjuter.. preko istog ili drugog kabla.. plasim se da mi ne rikne maticna ploca ili nesto jos gore... mislim, kratak spoj - nije to naivno.. sreca sto napajanje ima ugradjenu zastitu pa prekine kompletno napajanje, ko zna sta bi bilo u suprotnom.. nije mi uopste bilo prijatno kad se sve ugasilo, ne bih da testiram srecu.. mozda jos jednom i vise ne
 
Hard disk pri svom startovanju vuče mnogo više struje nego u konstantnom radu. Ja imam sličan problem na mojoj mašini da kada se startuje računar hard diskovi se baš "namuče" dok krenu.

Koliko je staro napajnje? Moguće da je 5V grana oslabila pa da pri startovanju diska napon padne dovoljno nisko da aktivira zaštitu, ili se ta zaštita aktivira na ploči.
 
'ebem li ga koliko je staro.. ustvari znam tacno.. kupljeno je aprila 2008. godine... ali zaboga u pitanju je visoko-kvalitetno (maltene najbolje sto je chieftec nudio te godine) napajanje sa oznakom 14c od 650W
ima cable management (to je 2008. bilo retkost, zar ne... i 14cm ventilator sa donje strane).. kao i sve ostale osobine (pfc, npr.) sto odlikuje visu klasu.. na kraju krajeva, sta ima bolje od chieftec-a? :)

ako im high-quality napajanje koje je onda kostalo 95 evra ima radni vek 3-4 godine, onda bojle da stave katanac na vrata... nego sto prave napajanja... da ne pominjem da ga nikad nisam previse opteretio.. tj.. imam dosta uredjaja u masini, 2 harda, ati4870 koja trazi 2 6pinska dodatna kabla za napajanje.. quadcore [email protected]... ali.. retko igram igre.. kompjuter uglavnom idluje i sluzi za internet/p2p/gledanje filmova/edukaciju/nekad za posao (maturski radovi)... zahtevne 3d igre jako retko, tu i tamo...
 
Softverski (konflikt sa drajverima/resursima i sl.), falični USB port na kućištu (ako koristiš taj-probaj pozadi), problem u USB kablu, elektronici na tom ext.kućištu (probaj je bez diska), ili ploči (vidi kondenze), napajanju (takođe kondenz/i)
 
za zvekija... ok... to su sve moguce uzroci, ali opet napominjem.. sve radi normalno i stabilno ako ne pokusam da ubodem hebeni 2.5" hdd u neki usb.. ustvari jos nisam probao ponovo zato sto se plasim, ali se potajno nadam, da na drugom usb kablu i na drugom usb portu (mozda i na istom) ce raditi sve kako treba sada...

samo jos uvek nisam skupio m*da da probam :)
 
Nazad
Vrh Dno