Šta je novo?

Jel' moze da se igra na 27'' monitoru rezolucije 1080x1920?

Echo

Cenjen
Učlanjen(a)
06.02.2011
Poruke
297
Poena
195
Zanima me da li se moze zadovoljavajuce igrati na gaming 27" monitoru rezolucije 1080x1920?

"Zvanicno" ta rezolucija vise odgovara monitorima od ~24", medjutim oni koji bi se s vremena na vreme zavalili u kevet i odgledali neki film, mozda cak odigrali neki naslov preko dzojstika, monitor od 27" mora da udje u razmatranje.

Dakle, dok 27" inca bez razmisljanja vise odgovara gledanju filmova i igranju preko dzojstika, mene zanima kakav je klasican PC gaming na toj rezoluciji? Jel' igriv, jel' smeta, zanima me vase iskustvo?
 
ako pitaš da li je "setisfajing", odgovor bi bio "veri setisfajing"

može džonstik, može džojpad. a može i k+m konbinacija. čirz !
 
Istina je da je 24" na fhd neka granica, meni je takođe trebao veći monitor od 24" baš uz razloga što često gleda "iz daljine" pa sam prešao na 27". Bilo je neobično do neprijatno u početku, što se gejminga tiče i gledanja iz blizine, sad sam se navikao i ok je.
 
I kod mene slična situacija. 23" sa 1080p, sada 27" sa 1080p.

Jeste "mutnije" za igre kada si blizu monitora (jedino cutscene su prilično ok, nigde nisu zrnaste i te fore). Za filmove i generalno video sadržaj nema frke, lepo izgleda. Ima tu dosta i do vida ljudi, kako ko ima kakav vid, a i do navike kao što nuk kaže. Sada nije strašno 1080p na 27", ali kada sedneš na 32" 1440p monitor vidi se razlika i da je tamo oštrije, a kada opet probam 23" sa 1080p, tek se tu vidi razlika da je sve mnogo oštrije, ali eto, manji panel, pa nije to to.

Generalno, nije neki problem, ali ko može i ima novca i mogućnosti, 1440p i 27" za top užitak što se oštrine tiče.

@Echo, za ovo što ti hoćeš, slobodno 1080p na 27", "radiće" te dobro i nećeš imati nekih problema. :)
 
Smetace ti ako igras fps igre jer neces razaznati mete u daljini tj da li je deo texture ili neprijatelj. Razlog zbog cega sam presao na 27" i 2k, tu je ok.
Sin je preuzeo 27 fhd i njemu za lol i sl strategije odlican, takodje za mediju.
 
Hvala ljudi, vidim razumeli ste me lepo :) Razmislicu jos malo, trenutno sam 70:30 za 27" :D
Smetace ti ako igras fps igre jer neces razaznati mete u daljini tj da li je deo texture ili neprijatelj. Razlog zbog cega sam presao na 27" i 2k, tu je ok.
Pa jel' bas toliki problem ili jednostavno samo nije za ultra kompetitivni FPS gaming? Mislis da bi se taj isti neprijatelj video na 24'' UHD monitoru?
 
Treba imati na umu da ovde jačina grafičke diktira krajnju upotrebljivost monitora u igrama. Pogotovo ako je 1440p koji osvežava na 144hz ili više. Džabe mu 1440p na 165hz ako čovek ima GTX1060. Drastično obaranje detalja u igrama mu ne gine ako želi da izvuče iole solidan framerate koji ulazi u raspon g-sync/FreeSync monitora. Sa druge strane, 1080p je premala rezolucija za 27 inča. Pixeli su preveliki, i ako sediš blizu monitora, slika je primetno lošija u odnosu na 1440p iste dijagonale. Ali će zato slabije grafičke kartice tu rezoluciju svariti mnogo lakše.

Na kraju sve zavisi od njega. Kakve igre će se igrati? Da li su igre novijeg ili starijeg datuma? Da li su dobro optimizovane kao Doom Eternal, ili loše optimizovane kao CyberPunk 2077? Da li mu je bitan high refresh rate? Koju grafičku karticu ima? Koji CPU? Da li su uopšte igre prioritet ili filmovi / posao ? I koliko daleko sedi od monitora? Mnogo faktora utiče na to šta treba odabrati.
 
Pa pazi, to je dobra poenta, sve vreme je imam u vidu, pocev od konfiguracije kompa pa i do cene samog monitora. Iskreno preferirao bih malo bolja graficka podesavanja, dzabe sva ta rezolucija ako skapiram da moja masina to tera na low. "Nije problem" da iskesiram 50 000 za dobar 1440p monitor, ali onda mora bar jos 1000 evra za novu masinu, u ovom trenutku nisam u mogucnosti za tako nesto.

Ne znam, ja se sve nadam da cu nekako da "svarim" UHD na 27" inca i da cu moci da uzivam dok igram. Dzabe ga ja uzmem za filmove i gamepad, ako je problematicno izbliza. Pusticu ovu temu jos malo, za sada su svi komentari jako korisni i pomazu mi, ali ako na kraju ipak odustanem od te kombinacije, pre cu ici na 24" UHD nego na 27" 1440p i ludje - tako da imajte u vidu da je alternativa 24" monitor.
 
Moj monitor je 27" 1080p i tačno je da se primećuju pixeli ali ako ih sam tražiš. I ako si blizu. Ja sam na 70-90cm od ekrana i stvarno nije strašno kao što se priča. Mada, razumem ljude kojima to upada u oči i smeta im, nisu svi isti i ne sede svi toliko daleko...
Meni lično odgovara i zbog toga što sam kratkovid pa mi krupniji text olakšava čitanje...
 
Hvala ljudi, vidim razumeli ste me lepo :) Razmislicu jos malo, trenutno sam 70:30 za 27" :D

Pa jel' bas toliki problem ili jednostavno samo nije za ultra kompetitivni FPS gaming? Mislis da bi se taj isti neprijatelj video na 24'' UHD monitoru?
Ako igras csgo, valorant, nece ti smetati jer su kratke mape i kada uocis neprijatelja, vec je "blizu".
Dok kod warzone, tarkov i sl gde imas velike mape ces se pitati da li vidis zbuncic ili nekog lika u daljini.
Ako igras minecraft, valheim, nista ti nece smetati :)
I uopste nije pitanje da li ces videti pixele jer hoces, pitanje je da li ce ti smetati a to neces znati dok ne probas.
 
Da li je nekome ok 1080p na 27" zavisi od coveka do coveka,nekome je sasvim ok,nekome uopste ne odgovara.Najbolje da pogledas pre kupovine kako izgleda takav monitor,pa sam odluci...

Mada,ako nisi u mogicnosti da explodiras 500-1500 eura (samo) za neku graficku koja ce biti sposobna za 1440p ili 2160p gejming,nema smisla ni da razmisljas o takvom monitoru,zar ne?
 
O kvalitetu detalja u Full HD vs. 2K rezoluciji ne mogu da pričam, jer nisam imao prilike da radim ili da igram igre na 2K monitoru dijagonale 27 inča. Ali kao vlasnik zakrivljene 27-ice sa full HD rozolucijom (free sync 48-75Hz) mogu da kažem da su priče o velikim pikselima čista glupost. Videćeš ih samo ako želiš da ih vidiš, a ko je dovoljno besposlen da broji i traži piksele na monitoru samo napred, neću ga sprečavati u tome.
Uglavnom, meni je moj Filips za igranje OK, a igram i pucačine i RPG-e i vožnje. Gledam filmove, radim u vordu/libre ofisu i za sada sam zadovoljan. Da li bi neki 2K monitor bio bolji? To je gotovo sigurno tačno, ali o tome kad dođe na red sledeća kupovina monitora.
 
nisam imao prilike da radim ili da igram igre na 2K monitoru dijagonale 27 inča. Ali kao vlasnik zakrivljene 27-ice sa full HD rozolucijom (free sync 48-75Hz) mogu da kažem da su priče o velikim pikselima čista glupost
:D
 
Da ne otvaram novu temu nego da pitam ovde posto se tice isto nedoumice oko kupovine monitora.
Sestra je pre mesec dana kupila radnu stanicu dell optiplex 3080 ovaj model
i trenutno koristi neki lg 1080p od 23 incha.
Kupila bi neku 27-cu i sad nedoumica da li ici na 1080p ili na 2k rezoluciju.
Monitor joj treba za svakodnevni rad,igrice ne igra uopste.Trenutno radi od kuce pa se racunar koristi i za posao.
Inace dosta surfuje po netu i kad joj vreme to dozvoljava gleda filmove na istom tom monitoru.
Moje pitanje je da li ce ova integrisana grafika intel uhd630 moci da gura rezoluciju 2560x1440 pixela za uobicajen rad na racunaru,znaci ne za igrice nego za sve ostalo?
Posto se dosta vodi polemika da je 1080p na 27-ci onako sto se kaze neprirodna rezolucija pa zato razmisljamo da idemo na 27 incha i rezoluciju 2560x1440 naravno ako ce to moci ta integrisana grafa da gura.
Monitor koji smo gledali je dell


pa me interesuje neko vase misljenje oko svega toga.
I ako ima neki bolji monitor tu u rasponu do 300 eura od 27 incha voleo bih da cujem predloge.
 
O kvalitetu detalja u Full HD vs. 2K rezoluciji ne mogu da pričam, jer nisam imao prilike da radim ili da igram igre na 2K monitoru dijagonale 27 inča.
Pa onda kaže...
mogu da kažem da su priče o velikim pikselima čista glupost.
Čovek se vremenom navikne na 1080p, pa mu deluje ok, i misli da nema razlike, i uveren je da je to ok jer za bolje ne zna i bolje nije video. Kada bi video 2K rezoluciju na 27 inča sve bi ti bilo jasno. Razlika se primećuje pa čak i u samamom windowsu. Ikone, interface, text u browseru, desktop wallpaper...itd. Sve je mnogo finije i jasnije. Još ako je high refresh pri toj rezoluciji, poređenje postaje smešno.
 
Imam 27icu Dell P serije, 60hz/1080p. Za office je ok, za igranje, ako zanemarimo osvezavanje, bas i nije. Npr imam i 32ku AOC 2k sa 75hz koji je mnogo bolja kupovina u skoro svakom smislu. Opet, ova 27ica mi stoji kao deo dual setup-a uz Iiyamy 34UW 144hz i sada se kajem sto nisam tada kupio 27 2k, preveliki mi je kontrast. Tako da iz nekog sarenog iskustva, mislim da 27 i 2k su 'on spot', za razliku od FHD, ma koje osvezavanje imao monitor...
 
Hvala ljudi, vidim razumeli ste me lepo :) Razmislicu jos malo, trenutno sam 70:30 za 27" :D

Pa jel' bas toliki problem ili jednostavno samo nije za ultra kompetitivni FPS gaming? Mislis da bi se taj isti neprijatelj video na 24'' UHD monitoru?
Ma jok, tripuju se ljudi. Naravno da je lepse i bolje da imas vecu rezoluciju na toj dijagonali, ali da "ne vidis" sta gadjas na Full HD monitoru, a vidis na 2k monitoru je marketing cool-aid za malu decu kako bi nalozili roditelje da im treba bolji monitor. Ta daljina na kojoj se to javlja je daljina na kojoj preciznost/damage oruzja toliko opada da je nemoguce pogoditi tu "metu".

Znaci, da se razumemo. Ne kazem da je 1080p na 27" bolje od 2K na 27". Ne kazem da je najbolje iskustvo ili da "tako treba". Ali kazem da je sasvim OK i da u odsustvu budzeta za bolje rezolucije nema nikakvog(sem monetarnog) smisla ici na 1080p sa manjom dijagonalom, time se apsolutno nista ne dobija.
 
Echo, bolje kupi 1440p 27" monitor pa čekaj za grafiku (ili nov PC). Do tada ćeš moći da uživaš u sjajnoj slici (i ako gledaš filmove na tom istom monitoru).

1920x1080px je mala rezolucija za 27", to je za 24" a to su monitori iz 2008. godine. Iskreno, ne bih ovo pisao da si rekao da nemaš budžet za 27" 1440p monitor.
 
Svakako da moze da se igra na 1920x1080 na 27". Da li je lepse 1440p na 27"? Jeste. Zavisi koliko bi da ulazes para u racunar i koliko ti je sve to bitno.
Skoro sam kupio 1440p 27" i odusevljen sam ostrinom. Medjutim, pikseli jesu nekih 13% manji nego 1080p na 24", moze da smeta nekome ko ne vidi najbolje.
Trenutno me nervira drugi monitor 1080p 24" koji stoji pored ovog 27", sve je na njemu krupnije i manje ostro :D. Na poslu 2x 24" 1080p nemam taj osecaj jer ne prelazim sa jednog na drugi stalno.
 
Kada sam uzimao nov rečeno mi je "monitor od 32 inča sa 1440p rezolucijom ima oštrinu prikaza i piksele kao 24-inčni monitor u Full HD".
Tako da možeš otprilike da zamisliš kako izgleda 1440p na 27 inča.
 
Nazad
Vrh Dno