Šta je novo?

Japanci na 240V

Upravo si ovo lepo rekao (a isto to sam i ja gore napisao).
Sve sto trenutno imam pri ruci lepo pise 100-240V. No ono sto se kupi npr u USA ili u Japanu, lako moze biti samo za to trziste. za US znam sigurno - spalili smo trafo od 100eur peglom za kosu od 30$ - iako bi logika nalagala da je grejac - grejac i da nema razloga da mu ne odgovara drugaciji napon :) Kao posledicu sam spalio ulaz na sony discman jos dok toga ovde nije bilo, kad je crkao trafo, onda sam uzeo onaj univerzalni AC/DC ali je polaritet ispao obrnut - posle toga je radio samo na 4xAA baterije.

Da moja je greška, ja sam imao dojam da svi 100-120V uredjaji imaju radni opseg do 240V ali očigledno da nije tako, sa druge strane stiče se utisak da su isti ti uredjaji sa zakucanom manjom voltažom (koji rade samo i isključivo pod 100-120V) relativno redja pojava bilo da su novi bilo da su stari/retro što pokazuju brojni primeri, izmedju ostalog i oni koje sam naveo.
Koliko vidim poenta je samo dobiti stabilnih izlaznih 9V-12V. Nisam preterano vičan sa elektronikom, samo sam preneo svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
Probao sa sa sijalicom od 100w i nema neke razlike 1V nize. Danas je izgleda napon u mrezi slabiji i na uticnici dobijam 232V naspram 241V od pre dva dana, tako da transformatoru dobijam izmedju 114V i 118V, tako se krece stalno nadam me da je to pomeranje normalno.

Sada sam se cuo sa covekom iz Italije koji ima dosta iskustva sa Marty hardwerom i on kaze da koristi slican transformator kao moj sa 110V izlazom i nije ga nikad merio pa verovatno i njegov ide do 120V jer je i kod njih kao i ovde 230V 50Hz. U svakom slucaj kaze da nema problema u koriscenju 100V japanskih uredjaja na 120V, posto viskom napona upravlja interni legulator koji ga oslobadja u vidu toplote.
Tako da ako u skorije vreme ne nabavim dobar 100V konvertor, konzolu testiram sa ovim sto imam - pa sta mi bog da :)
 
Kontaktirao sam Trafiko tako da cekam njihov odgovor, sto Zarko kaze ako sam vec toliko platio konzolu sto da rizikujem zbog 50-tak $.
Inace cuo sam se sa 4-5 ljudi koji koriste FM Towns Marty u Americi i kazu da ga bez problema koriste preko zidne uticnice (110-120V). Mislim da je oscilacija od tih 20V veoma mala da bi napravilo ikakav problem za nekakav test konzole na blic. E sad pitanje je koliko amerikanci dobijaju na uticnici 110V ili 120V kao ja preko trafoa, oni to nisu ni merili.

@dag - Kako to da izvedem? Ustekam sijalicu 100w u 110V i merim multimetrom na samoj sijalici?
Baš tako. Uštekaj sijalicu i izmeri napon sa multimetrom na sijalici. (~V)
 
Nasao sam pretvarac Sanyo 220/240 na 100V snage 300VA MAX: 3.0A. To bi trebalo da je dovoljno za 100V 25kw potrosac? Kako se ono meri potrebna snaga transformatora, 3 puta se pomnozi snaga potrosaca i nesme da je manje ili kako vec?
 
Nasao sam pretvarac Sanyo 220/240 na 100V snage 300VA MAX: 3.0A. To bi trebalo da je dovoljno za 100V 25kw potrosac? Kako se ono meri potrebna snaga transformatora, 3 puta se pomnozi snaga potrosaca i nesme da je manje ili kako vec?
25kW???
Za 25W je dovoljan.
 
Da 25W, greskom sam napisao kW :) Uzeo sam ga radi odlicno daje tacno 100V stabilno, ima pozadi i preklopnik 220 i 240 ukoliko je napon na mrezi slabiji ili jaci.
 
Nazad
Vrh Dno