Šta je novo?

Jako cudan problem!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

yooyo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
28.06.2005
Poruke
10,877
Poena
730
Drugar mi je doneo masinu sa kojom ima cudnih problema. Pokusao je da instalira WinXP nekoliko puta, bez uspeha. Konfiguracija je:
ASUS ploca sa SiS chipsetom
Celeron 1.7
256 RAM-a
Maxtor HDD 40GB
NEC CD ROM
300W napajanje.

Problem je sto prilikom instalacije WinXP (sa SP2) prijavljuje gresku na istom fajlu (kodak_dc.icm) bez obzira na to sto sam promenio instalacioni CD, pa cak i drugi CD-ROM uredjaj. Menjao sam i IDE kabl. Ako ignorisem gresku onda se buni za jos 50-ak fajlova (skoro uvek isti fajlovi su u pitanju). Ponekad, prilikom instalacije, izbaci BSOD IRQL_LESS_OR_NOTEQUAL ili jednostavno pokne u ntfs.sys. Instalacioni CD se normalno kopira na drugim masinama. HDD ne prijavljuje nikakvu gresku prilikom formatiranja.

Memorija je PC2100 i pokusao sam da je spustim na 200MHz, cak sam i tajminge usporavao, pokusao sam i da iskljucim L2 cache na procesoru.. podesio sam masinu da radi najsporije sto moze... i opet isti problemi.

Sumnjiva mi je BIOS informacija o voltazi. Kaze da je CPU ima 1.76V, a da napon od 3.3 je u stvari 3.1V, 12V je 11.46V.

Neznam na sta da sumnjam? RAM, Procesor? Ploca? Napajanje? Disk?
Da li je neko imao slicnih problema?

yooyo
 
Probaj prvo sa BIOS update-om i proveri napajanje,al' to nebi trebalo da ti predstavlja problem.
Neke Asus ploce imaju problema sa WinXP SP2 (dok se ne uradi update BIOS-a)
 
Malo sam pregledao instalacioni CD od WinXP+SP2 i file kodak_dc.icm se nalazi u drivers.cab koji se kopira na 11-om procentu instalacije na HDD, pa se zatim raspakuje sa HDD-a.

Probacu da fleshujem BIOS.
 
Situacija se malo popravila posle zamene napajanja. Sada se instalacija buni na 3-4 fajla... ali i dalje nece da prodje prvi deo instalacije. Naponi su ovog puta dosta bolji.

Da li je slabo napajanje moglo da osteti nesto na ploci ili HDD-u, ili CD-ROM-u?

yooyo
 
yooyo je napisao(la):
Situacija se malo popravila posle zamene napajanja. Sada se instalacija buni na 3-4 fajla... ali i dalje nece da prodje prvi deo instalacije. Naponi su ovog puta dosta bolji.

Da li je slabo napajanje moglo da osteti nesto na ploci ili HDD-u, ili CD-ROM-u?

yooyo

Moglo je! probaj da uradis flesh biosa pa reci kako se ponasa! mada ne mora da znaci da je napajanje nesto uradilo :) probaj da stavis taj hdd u drugu mashinu i dignes win! Provjeri memoriju, al prvo bios!
 
yooyo je napisao(la):
Drugar mi je doneo masinu sa kojom ima cudnih problema. Pokusao je da instalira WinXP nekoliko puta, bez uspeha. Konfiguracija je:
ASUS ploca sa SiS chipsetom...

Da li je ta ploca slucajno "mjesanac" - tj. ima li podrsku i za SDRAM i za DDR?

:wave:
 
Poslednja izmena:
@mmmm:
da. Ploca je ASUS P4S533-X i ima podrsku za SDRAM i DDR. Znas neki trick u vezi nje?

@macak-BL:
Nema noviji bios od ovoga koji je vec na ploci. HDD sam ubacio na drugu masinu i radi. Nisam instalirao Win na drugoj masini (mrzi me) nego sam samo proverio da li ima CRC gresaka na arhivama (iskopirao sam nekoliko GB ZIP-ova na taj HDD i testirao da li imaju CRC greske)
 
Probaj da instaliras OS na taj HDD posto je bilo HDD-a koji rade ali nikako nemozes da instaliras XP verovao ili ne
 
yooyo je napisao(la):
@mmmm:
da. Ploca je ASUS P4S533-X i ima podrsku za SDRAM i DDR. Znas neki trick u vezi nje?

Nazalost ne.
Mogu samo reci da sam prije par godina imao veoma negativna iskustva sa Asus plocom - isto neki hibrid sdram + ddr, ali za amd-a - winxp instalacija je nekako prolazila uz neke greske, win2000 se nije mogao instalirati, pola programa se ili nije moglo instalirati (adobe premiere) ili ako bi se instaliralo nije radilo kako treba (easy cd creator 5 se kao instalira OK, ali nakon "instalacije", nije bilo svih opcija koje su strikirane da se instaliraju - npr. mp3 cd)...

Neka proda/pokloni/baci/unisti plocu - ustedjece zivce i vrijeme i sebi i drugima (naravno - ako je do ploce) i neka kupi polovnu normalnu plocu.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Da li je particija pravljena ranije ili bas na toj ploci?
Vidjao sam slicne probleme kada se iz PM-a ili nekog drugog programa napravi particija.
Kada XP pravi particiju, uvek ostavi 8MB "unpartitioned space".
Ne znam zasto, ali je ovo cesto pomagalo.
Cemu li sluzi tih 8MB?
 
Disk je od 40MB i problem nema veze sa particijom. Definitivno je slabo napajanje u pitanju, samo jos nisam utvrdio sta je jos sj***no. Mislim da je ploca riknula na cudan nacin. Nemam rezervne delove, pa cu dati masinu drugaru serviseru da se zeza sa tim.

yooyo
 
Probaj da zameniš ram memoriju ,

Malo sam pregledao instalacioni CD od WinXP+SP2 i file kodak_dc.icm se nalazi u drivers.cab koji se kopira na 11-om procentu instalacije na HDD, pa se zatim raspakuje sa HDD-a.

Probacu da fleshujem BIOS.
Probaj da zameniš ram memoriju , Imao sam isti problem sa kompom i nakon zamene ram memorije sve je bilo u redu . Staru sam testirao tako sto sam je vratio nazad u komp i nakon dizanja sistema racunar se sam restartovao .... Znači definitivno je ram memorija losa
 
Mogu i ja da potvrdim da je uzrok takvih problema najčešće RAM, ali može da bude i sama ploča. U konkretnom slučaju ipak malo više naginjem ka tome da je ploča.
 
Da li je particija pravljena ranije ili bas na toj ploci?
Vidjao sam slicne probleme kada se iz PM-a ili nekog drugog programa napravi particija.
Kada XP pravi particiju, uvek ostavi 8MB "unpartitioned space".
Ne znam zasto, ali je ovo cesto pomagalo.
Cemu li sluzi tih 8MB?

Tih 8MB "unpartitioned space" predstavlja kes hard diska koliko je meni poznato !

Pozzz
 
Ahahaaa, odgovarate čoveku za problem iz 2005-te godine.:laugh:
 
Loše ti je poznato
Služi za potencijalno konvertovanje diska iz basic u dynamic
http://support.microsoft.com/kb/309044

Before you change a basic disk to a dynamic disk, note these items:

* You must have at least 1 megabyte (MB) of free space on any master boot record (MBR) disk that you want to convert. This space is automatically reserved when the partition or volume is created in Microsoft Windows 2000 or Windows XP Professional. However, it may not be available on partitions or volumes that are created in other operating systems.
 
Loše ti je poznato
Služi za potencijalno konvertovanje diska iz basic u dynamic
http://support.microsoft.com/kb/309044

Before you change a basic disk to a dynamic disk, note these items:

* You must have at least 1 megabyte (MB) of free space on any master boot record (MBR) disk that you want to convert. This space is automatically reserved when the partition or volume is created in Microsoft Windows 2000 or Windows XP Professional. However, it may not be available on partitions or volumes that are created in other operating systems.

U stvari nije lose meni poznato, vec MCT predavacu poznate Novosadske IT skole koji drzi MCSA kurs a koji je na gore pomenuto pitanje dao ovakav odgovor koji mi se ucinio logicnim, pa sam ga kao takvog preneo ...
 
^ E svašta... Odlična reklama za tu školu.
rolleye0010.gif
 
O boze, ko sve danas nece drzati predavanje, c c c...
I kada pravis particije sa nekim od programa namenjenih za to (acronis ili slicno) tih 8 mb mozes spojiti sa particijom, tako da uopste nema "unpartitioned space".
 
Ocito da ovde sve vrvi od pametnica, medjutim svoje znanje ste mogli da iznesete pre mene pa bih i ja revidirao svoje misljenje a covek je lepo pitao citiram: Kada XP pravi particiju, uvek ostavi 8MB "unpartitioned space".
Ne znam zasto, ali je ovo cesto pomagalo.
Cemu li sluzi tih 8MB?

Lako je kritikovati a izgleda "mnogo teze" pomoci, uzgred tema je skrenula u potpuno drugi pravac sto nije u redu po meni ...
 
Otvorite novu temu sa ovom problematikom, ovaj tred je star 6 godina i nema potrebe da se diže iz mrtvih.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno