Šta je novo?

Jak zvuk i blokiranje kompa posle par minuta

Sveki

Slavan
Učlanjen(a)
29.01.2006
Poruke
784
Poena
320
U petak iznenada je poceo da se cuje zvuk cavrljanja kao vode iz cesme na komjuteru i posle par minuta je krenuo jako da se cuje neki od ventilatora i komp se resetovao.

Posle 10-15minuta smo pokusali da ga upalimo ali je zablokirao prilikom startovanja i odmah mi je palo na pamet da neto nije u redu sa temperaturom procesora tj ventilatorom ili vodenim hladjenjem koje komp ima.

Danas u nedelju smo upalili posle 1.5dan pauze komp i win 7 se digao normalnio ali odmah uz jak zvuk ventilatora i opet cudan zvuk kao vode iz cesme. skinuo sam 2 programa za ocitavanje temperatura i pokazali su da je temp 3 (mislim daje to procesor, ostale 2 temp su bile 31c i 34c) oko 80c iako nijedan zahtevni program nije bio upaljen.

Procesor je 4 jezgarni Intel, vodene hladjenje se ne secam koje je. kompjuter je star 3-4 godine.

Molim za pomoc, dugo nismo imali problem sa kompovima, a zbog male dece vise ne pratimo kao ranije forum.

Hvala unapred
 
Moraš da opišeš taj PC, CPU, MB Cooling, PSU .............. Bez toga nemože ni da se nagađa.
 
Za očitavanje temperature koristi HWinfo.

Mada po ovom verovatno je otišlo vodeno hlađenje.
 
Upalili smo danas kompjuter da bi usli u Bios, i dalje je cudan zvuk prisutan i odmah sam krenuo da ulazim u BIOS, ali ekran prikazuje mrljavo sliku sa dosta linijica i bilo je prilicno necitko pa smo ugasili odmah komp.
Valjda se nije pokvario procesor ili GPU :(

Posto je bio dosta prasnjav komp, otvorili smo kuciste i detljano ga ocistili od prasine, ventalitori na vrhu od vodenog hladjenja su bili bas zaprljani.

Konfiguracija je sledeca, napisacu ono sto vidimo golim okom sa otvorenim kucistem, jer ne smem da palim komp opet:

Ploca - Gygabyte GA-Z97X-UD3H-BK Black Edition, socket 1150, Ultra durable

RAM - 2 plocice plave HyperX, HX318C10FK2/16 pise na stickeru, trebalo bi da je ukupno 32GB

Graficka - Asus Strix Direct CU2, ima 2 velika ventilatora, na stickeru pise GTX980-DC2-4GD5

Napajanje - Seasonic (X-750) SS-750KM Active PFC F3 - 80plus Gold

Kuciste CM Storm, prilicno veliko sa prozorom, imam kutiju u podrumu ako bude trebalo detaljni naziv

Hladjenje vodeno 2 ogromna crvena ventilatora na vrhu kucista na kojima pise Gamer Storm GF 120 koji su povezani na ogroman hladnjak koji je povezan cevciciom na procesor kao sa ovog linka https://www.gamerstorm.com/product/CPULIQUIDCOOLER/2016-03/1286_4940.shtml

SSD 512GB Samsung i 2 HDD

Procesor jedino ne mogu vizuelno da procitamiz kucista, secam se od ranije da je Intel 4core/8thread, to sam i sinoc video dok sam ocitavao temperature da ima 4 fizicka jezgra i da je socket 1150,
po ovoj listi https://www.cpu-list.com/lga1150-cpu-list/ cini mi se da se secam da je i7 4790.

Treba nam komp za posao ovih dana, molim za pomoc forumase za detekciju problema i preporuku resavanja istog.
 
Nakačite monitor na integrisanu grafičku da izuzmete grafu.

Odakle dolazi taj zvuk, iz pumpe, grafičke ili?
 
Ceo dan smo ostavili komp sa otvorenim kucistem i malopre ga upalili i nije brljavio ekran ali zvuk cudan se opet cuo.
Odmah smo po vasem savetu usli u BIOS, slika se lepo videla i pratili smo temperaturu CPU, koja je od pocetnih 30c rasla 20c po minutu uz sve vece ubrzanje ociscenih ventilatora.
Osluskivali smo cudan zvuk i deluje da dolazi od dela gde je hladenje prikaceno na CPU, tj na potezu izmedju toga i hladnjaka.
Kada je temperatura CPU posle oko 4minuta dosegla 85c odmah smo ugasili komp, da ne dodje opet do pregrevanja procesora i onog brljanja slike, kao sinoc sto se desilo.

Nismo iskusni pre 10godina za kompove, ali ovakvi simptomi me podsecaju kao na ranijim kompovima kada hladnjak nije dobro nalegao na procesor pa se on ovako brzo pregreva.
Ali u nasem slucaju komp nismo pomerali uopste, pa da je moglo nesto da se odlomi pomeri, jedino da se nije nesto desilo sa vodenim hladjenjem, pumpom njegovom(ako ima), ili nesto slicno.

Molim za pomoc forumase, bas bi nam znacilo brzo resenje problema.

Hvala unapred
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-18_00-40-09.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-40-09.jpg
    241.5 KB · Pregleda: 17
  • viber_image_2021-05-18_00-40-10.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-40-10.jpg
    231.7 KB · Pregleda: 15
  • viber_image_2021-05-18_00-40-11.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-40-11.jpg
    147.2 KB · Pregleda: 17
  • viber_image_2021-05-18_00-43-42.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-43-42.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 19
  • viber_image_2021-05-18_00-43-43.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-43-43.jpg
    117.2 KB · Pregleda: 19
  • viber_image_2021-05-18_00-43-44.jpg
    viber_image_2021-05-18_00-43-44.jpg
    113 KB · Pregleda: 19
Poslednja izmena:
Temperatura raste nekontrolisano, čudan zvuk pumpe, znaci samo jedno da je crklo vodeno tj pumpa. Resenje je zamena. Bez OC-a, box kuler ili neko jače vazdušno bi rešilo privremeno problem.
 
Poslednja izmena:
Nikada nismo overklolkovali procesor.

Zamena pumpe ili zamena celog vodenog hladjenja? Moramo da potrazimo da li nam je ostao negde u ostavi Box kuler, mislim da smo ga dobili(komp smo kupili polovan par meseci koriscen pre 4god)

Probali smo posle 1h opet da upalimo komp, da vidimo kako temperatura se krece dok radi u win 7 na idle procesor(tada je niza radna frekvencija mislim dosta nego u biosu),
ali komp nije hteo da se upali iako smo nekoliko puta pritiskali dugme na kucistu, a posle 5min se sam komp upalio ali i ugasio posle 10sec?!
 
Zamena celog, dovoljno će biti i vazdušno bez OC-a.

Probajte prvo sa boxom ili nekim jeftinim vazdušnim da budete sigurni 100% da je kuler i ne pokušavate da ne bi otišlo još nešto.
 
Probali smo jos jednom jutros da upalimo komp.

Sinoc pre spavanja smo stavili prekidac napajanja na 0, i jutros ga vratili na 1.
Sacekali smo 10ak minuta i pritisnuli dugme na kucistu za paljenje kompa jednom ali nije se nista desilo, i nismo dirali vise ista vec radili na laptopu u toj sobi da vidimo sta ce desiti.
I posle 5min komp se sam upalio, definitno taj cudni zvuk se cuje kod procesora tj "glave" hladjenja(jel se tu nalazi pumpa?)
Oba ventilatora vodenog hladjenja se nisu startovala tj okretala, za razliku od svih drugih ventilatora u kompu.
Rukom smo zaustavili ventilator kucista i oba ventilatora graficke kartice, da bi proverili da nije slucajno od njih zvuk cegrtanja i definitvno nije.

Monitor se nije upalio, mislim da se ni win 7 nije startovao.

Necemo vise paliti komp, videh i par linkova na youtube da ako pumpa ne radi, da je procesor skoro bez hladjenja i da se moze ostetiti.
Potrazicemo danas box kuler, nadam se da cemo znati sami da zamenimo.

Zaboravio sem reci da je dan ili mozda dva pre konacnog problema, da se iz kompa cuo zvuk bas vode koja kao da ne moze da prodje, pa grguta, ne znma bas lepo da objasnim, ali znam da sem se plasio da voda ne prodje iz sistema po komponentama, toliko je taj zvuk bio cudan.
 
Nazad
Vrh Dno