Šta je novo?

Iznenadjenje od Maxell_a

Why

Slavan
Učlanjen(a)
13.05.2005
Poruke
30
Poena
304
Mozda i HD-DVD i BluRay odu u zaborav i pre nego sto se pojave u masovnoj prodaji :)

"Poznati proizvođač magnetnih i optičkih medijuma, Maxell, predstavio je danas novi tip medijuma koji mogu da bace u zasenak i HD-DVD i BluRay. Naime, reč je o novoj tehnologiji, koju je izmislio Maxell, koja koristi hologramsku InPhase tehnologiju za snimanje podataka u tri dimenzije uz medijume koji imaju neverovatan kapacitet – 1,6 terabajta. Čisto poređenja radi, na jedan ovakav medij staje oko 63 obična DVD diska, a sve se to odvija pri brzini od 120 Mbps. Veličina ovog kertridža je 5,25 inča, a sam čitač ovog diska zauzima dva mesta iste veličine u računarskom kućištu. "
Izvor/Source: ITsvet.com
 
Koliko ima tih novih tehnologija, pa nijedna od njih nije zaživela...
 
Kada bi im jos neka od velikih kompanija dala podrsku velika je verovatnoca da bi se ovakav proizvod probio na trzistu, ako nista drugo nasao bi sigurno primenu u poslovnom svetu.
 
Velika su imena iza BluRay i HDDVD standarda da bi neki Maxell mogao sam nešto da napravi...
 
Slazem se, ali bice steta ako tako nesto ne zazivi. Mada nece biti prvi put da slabiji (gori) proizvod opstane na trzistu, a bolji nestane.
 
Neko ce kupiti tu tehnologiju (ili iskopirati) pa cemo za jedno 10-20 godina imati i takav format... Odavno se pricha (bar jedno 5 godina) da je IBM napravio "trodimenzionalnu" memoriju od 10 terabajta sa transferom od 800 MB/s koja ce zameniti hardove u buducnosti. Mislim da sigurno postoji neshto slichno, a kada ce uci u mase je pitanje para i vremena.
 
Why je napisao(la):
Slazem se, ali bice steta ako tako nesto ne zazivi. Mada nece biti prvi put da slabiji (gori) proizvod opstane na trzistu, a bolji nestane.

kao na primer (S)VHS i BETA...
 
Ma davace nam sve na "kasicicu" tako da bi i oni sebe obezbedili za naredni period sto se prihoda tice. To je vec stara poznata prica. Fabrika automobila Fiat je imala gotove projekte 3 modela Punta kad je prvi izbacila na trziste. Ne vidim zasto bi bilo razlike u IT svetu!?
 
Ma davace nam sve na "kasicicu" tako da bi i oni sebe obezbedili za naredni period sto se prihoda tice. To je vec stara poznata prica. Fabrika automobila Fiat je imala gotove projekte 3 modela Punta kad je prvi izbacila na trziste. Ne vidim zasto bi bilo razlike u IT svetu!?

Apsolutno se slazem! Mislim da je u izvornom clanku pisalo da se ocekuje da tehnologija bude dostupna 2006-e...

Verujem ja da ce je do tada i izbaciti na trziste, ali sumnjam da ce se u pocetku u prodaji naci ista iole vece od 200, eventualno 300GB.
 
Why je napisao(la):
Mozda i HD-DVD i BluRay odu u zaborav i pre nego sto se pojave u masovnoj prodaji :)

Inace sumnjam da cak iako cak ispocetka budu dostupne i veci kapaciteti da ce HD-DVD i BluRay biti zaboravljeni... ,)

Ipak kada je rec o HD-DVD i BluRay-u treba reci da su oni velicine i tezine obicnog CD-a (koji ima dimenzije (u kutiji) 12x12x0.2-0.5cm i tezinu od koliko, mozda 10g, stvarno nisam merio pa ne znam)...

Sumnjam da ce ovaj kertridz biti iole blizu toga po tezini, a verujem da ce biti i dosta nezgrapniji (cak mozda osetljiviji) za nosenje u dzepu... :trust:
 
Poslednja izmena:
Bio je čini mi se jedan tred na forumu postavljen na tu temu pre par meseci... skladištenje podataka u prostoru, u višedimenzionim slojevima.

Višedimenzionalno skladištenje podataka ("hologramsko") je budućnost "data storage" industrije, samo je pitanje vremena kada će se to realizovati i komercijalizovati - za 2, 5 ili 10 godina.
 
Prekrasno, dolazi vreme Skotija i Dzordija LaFordza :)
Inace veoma bitna stvar, koja cak moze itekako pomoci ovoj tehnologiji da zazivi i da se omasovi jeste ta sto je cena medija po gigabajtu najjeftinija. Mada tu ipak sve diktira filmska industrija tako da nas u blizoj buducnosti sigurno ocekuju hddvd i blueray. Medjutim ukoliko se i ovo uporedo bude razvijalo i ukoliko se omasovi u ne tako dalekoj buducnosti ima sanse da zauvek kazemo zbogom medijima za skladistenje kakve poznajemo...
 
Ma cd, dvd, hd, br, sve su to komadi plastike cija proizvodnja kosta 0.001 (realno) i to njima odgovara i zato ce na plastici sve i ostati jos dugi dugi niz godina, jednostavno ocekujem da i hd i br budu zamenjeni i to tacno onda kada zastite na istima postanu jednako smesne kao ove na dvd-u sada... ni pr ni kasnije, opet za novu plastiku.

Da im je stalo do potrosaca pa presli bi na MPEG 4 i bio bi im dosta i obican dvd-9....
 
Zaboravljaš kako se došlo do tog komada plastike od 0,001 c? Istraživanje, muke, špijunaža... :d treba ta sredstva nadoknaditi i uložiti ih opet u neko istraživanje. ;)
 
Ma idi usijala im se guzica oko DRM, pa njih najmanje zanima da kvalitet uznapreduje, ili da se razvije neka kova tehnologija, samo im je bitno da bude sto jaci DRM i to je sve, i dokle ce se vise storage na PC-u vezivati za neke kvazi formate namenjene videu i muzici, zasto PC nema nesto svoje high tech nego mora stalno da preuzima ova sub optimalna resenja? Mozda kapacitet i napreduje ali sve ostalo je i dalje u kamenom dobu...
 
Pa mozda je upravo ovo najava takvih vremena. Hologramski uredjaji za skladistenje podataka kao "pc exclusive" i (do daljnjeg) raznorazne varijante diskova radi kompatibilnosti i zahteva filmske, muzicke i ostalih vunenih industrija. Kompatibilnost i ekonomska isplativost su, sto je i logicno, preduslov svega. Mogu oni sada da naprave ko zna sta, ali dzaba kad to ne radi u mini liniji moje komsinice ili u dvd plejeru mog ujaka.
 
Mare je napisao(la):
Ma idi usijala im se guzica oko DRM, pa njih najmanje zanima da kvalitet uznapreduje, ili da se razvije neka kova tehnologija, samo im je bitno da bude sto jaci DRM i to je sve, i dokle ce se vise storage na PC-u vezivati za neke kvazi formate namenjene videu i muzici, zasto PC nema nesto svoje high tech nego mora stalno da preuzima ova sub optimalna resenja? Mozda kapacitet i napreduje ali sve ostalo je i dalje u kamenom dobu...

DRM je shpekulacija, Sony je demantovao tu prichu.

Shto se tiche holograma, doci ce vreme i za to, ali sigurno ne u roku od godinu dana, niti ce biti u borbi sa bluray-om. I nerealno je pomisliti da Maxell moze da uradi neshto sam, pa oni poslednje shto su napravili je ne tako dobra VHS kaseta :D

I na kraju, Bluray je vec dobio trku, ne znam zashto se i dalje pominju standardi kao da su u nekoj borbi..
 
Why je napisao(la):
Mozda i HD-DVD i BluRay odu u zaborav i pre nego sto se pojave u masovnoj prodaji :)

"Poznati proizvođač magnetnih i optičkih medijuma, Maxell, predstavio je danas novi tip medijuma koji mogu da bace u zasenak i HD-DVD i BluRay. Naime, reč je o novoj tehnologiji, koju je izmislio Maxell, koja koristi hologramsku InPhase tehnologiju za snimanje podataka u tri dimenzije uz medijume koji imaju neverovatan kapacitet – 1,6 terabajta. Čisto poređenja radi, na jedan ovakav medij staje oko 63 obična DVD diska, a sve se to odvija pri brzini od 120 Mbps. Veličina ovog kertridža je 5,25 inča, a sam čitač ovog diska zauzima dva mesta iste veličine u računarskom kućištu. "
Izvor/Source: ITsvet.com
I RAMBUS je bio revolucija za memorije, pa ga su ga pregazile sve moguce inkarnacije DDR-I i DDR-II memorija.
Sad ce Maxell da namece standarde, pored Sony-ja, Phillipsa itd..... :d
 
BozicBata je napisao(la):
Ma davace nam sve na "kasicicu" tako da bi i oni sebe obezbedili za naredni period sto se prihoda tice. To je vec stara poznata prica. Fabrika automobila Fiat je imala gotove projekte 3 modela Punta kad je prvi izbacila na trziste. Ne vidim zasto bi bilo razlike u IT svetu!?

tako si se "pretplatio" na tehnologiju u sledecem periodu. stvar je vise u dostupnosti proizvoda sirokoj populaciji, secate li se kada su pre desetak pa i vise godina cene racunara bile cetvorocifrene reda 3-4/5-6 hiljadarki.
konkretno 1996. sam kupio pentium 100MHz, kostao je 3500DM , a iznad njega na trzistu je bio jos "jaci" 133MHz gde samo kuciste kostalo 5000!!!
 
Zoran Milosevic je napisao(la):
tako si se "pretplatio" na tehnologiju u sledecem periodu. stvar je vise u dostupnosti proizvoda sirokoj populaciji, secate li se kada su pre desetak pa i vise godina cene racunara bile cetvorocifrene reda 3-4/5-6 hiljadarki.
konkretno 1996. sam kupio pentium 100MHz, kostao je 3500DM , a iznad njega na trzistu je bio jos "jaci" 133MHz gde samo kuciste kostalo 5000!!!

Ne znam gde si ti to kupio, ali na leto 1996. P133 mašina sa 16MB EDO, 1GB HDD, S3 Trio 64, Creative SB16 i Philips 14B monitorom koštala je otprilike 1700-1800DM u maloprodaji. I to sa sve kućištem. :D
 
Poslednja izmena:
Upecali smo se na udicu. Daju nam tehnologiju na kašikicu, istu cede i eksploatišu zarad profita. Setite se ISA pa VLB (ISA slot + VLB slotić) pa PCI pa AGP pa sad kao agp ne valja bolji je PCE, šta li je sledeće AGPE? Ili spora je srijska komunikacija bolja je paralelna pa sad paralelna ne valja nego je opet bolja serijska... Ukratko sa dve reči neverending story.
 
Snejk je napisao(la):
Ne znam gde si ti to kupio, ali na leto 1996. P133 mašina sa 16MB EDO, 1GB HDD, S3 Trio 64, Creative SB16 i Philips 14B monitorom koštala je otprilike 1700-1800DM u maloprodaji. I to sa sve kućištem. :D
U to vreme su se svi mnogo vise "ugradjivali" u trgovinu racunarskim komponentama. Cela situacija je bila mnogo drugacija.
 
drfedja je napisao(la):
U to vreme su se svi mnogo vise "ugradjivali" u trgovinu racunarskim komponentama. Cela situacija je bila mnogo drugacija.

U firmi u kojoj sam tada radio se tada uzimalo prosečno 100-250DM preko dilerskih cena.. Fakat je da se danas manje zarađuje.
 
Pocetkom 90-ih godina su zarade bile i do 1000 DEM po konfiguraciji kod onih sto su uvozili nesto. Onda su svi zivi culi da se to isplati pa su svi zivi poceli da se bave trgovinom kompjuterskom opremom.
Bas odosmo u offtopic. :d
 
Prekrasno, dolazi vreme Skotija i Dzordija LaFordza
Zaboravio si onog Harija ili kako se vec zove Majlsa... Onog sto su ga na pinku jednom najavili kao zvezdu filma "Ratovi zvezda" :)

Zaboravljaš kako se došlo do tog komada plastike od 0,001 c? Istraživanje, muke, špijunaža... treba ta sredstva nadoknaditi i uložiti ih opet u neko istraživanje.

I na kraju pre ili kasnije kinezi to rastave, pa 3x jeftinije sastave i prodaju k'o svoje...

I na kraju, Bluray je vec dobio trku, ne znam zashto se i dalje pominju standardi kao da su u nekoj borbi..

Ne bih se kladio, ni blizu... Po meni zavisi od M$... Ipak sumanjam da ce na kraju, za godinu-dve godine, sve to biti reseno tako sto ce opet neki pametni kinezi izbaciti HD-DVD-Blu-Ray-Combo drajv...
 
Vrh Dno