Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

Pominjanje oeta koji da nema veze sa it je i bila poenta.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Pogrešno sam te razumio.

U svakom slučaju možeš i sam naučiti, ali jako je bitno kako to radiš. Nije svako u stanju da se sam edukuje iako se danas ta priča pokušava poturiti kao nešto sasvim normalno. Mada ja uvijek glasam za to da postoji dobra ustanova i sistemsko rješenje za školovanje dobrih kadrova, ali ne bih se usudio da kažem da je to slučaj.
 
Pogrešno sam te razumio.

U svakom slučaju možeš i sam naučiti, ali jako je bitno kako to radiš. Nije svako u stanju da se sam edukuje iako se danas ta priča pokušava poturiti kao nešto sasvim normalno. Mada ja uvijek glasam za to da postoji dobra ustanova i sistemsko rješenje za školovanje dobrih kadrova, ali ne bih se usudio da kažem da je to slučaj.

Ovde se mešaju neke stvari - škole i neki sistem nastave treba da postoji jer nije svako u stanju da sedne i nauči sam. Nekome prosto treba mentor ili da ga neko bije po ušima ne bi li zagrejao stolicu, to je činjenica i tu nema šta mnogo da se priča.

Problem u celoj ovoj situaciji je pokušaj za brzim fiksom - to ne postoji. Otkako je krenula priča kako programeri u Srbiji zarađuju neki sulud novac, stvorila se gomila kojekakvih akademija koje kroz marketing komuniciraju brzi fiks za sve probleme - colneš 1000 ili koliko god EUR, prođeš neki kurs i za 6 meseci si bog i batina. To tako ne radi i cela ova tema treba upravo da skrene pažnju ljudima na to - to se zove obmana. 95% onih koji prođu kroz takve škole i njihove kurseve će izaći sa malim ili nikakvim znanjem i - još gore - depresijom zbog prevelikih očekivanja, a premalog realnog dobitka. To će posebno da ih strefi kad pokušaju da se zaposle negde kao junior programeri misleći da mogu da traže neke basnoslovne cifre za platu.

Dakle nije problem u tome da kurs postoji, problem je u lažnom pumpanju očekivanja i manipulativnom marketingu. Pre dva meseca je COmtrade imao neku suludu reklamu na radiju koja je glasila "upiši školu u kojoj predaju aktivni programeri. Obuka je intezivna, ali savladaš najviše i za 4 meseca možeš da promeniš karijeru i platni razred" - to treba da bude zakonom kažnjivo jer je u pitanju obmana, a u ušima onog koji ima neku crkavicu to zvuči kao rešenje svih životnih problema.

Otkako sam otvorio temu o tome kako postati dobar Web programer 2012. godine, dobio sam brat-bratu preko nekoliko stotina pitanja na ovu temu - da li upisati IT akademiju i da li je to zaista easy fix kako se reklamira (i ostale gluposti), kako da naučim, šta da radim. Svi su bili savetovani da sednu i nauče sami, nekima sam čak i pomogao u startu neko vreme da se snađu. Neki su shvatili poentu, dobar deo je ipak rešio da upiše. Marketing je čudo.
 
Kada se kod nas bude saznalo koliko lekari specijalisti zaradjuju preko, pa kada se pojave isti ovakvi kursevi za medicinu, već vidim pitanje na forumu: "Koji kurs da upisem da bih postao lekar specijalista".
 
Poslednja izmena:
"Naucite neurohirurgiju za 6 meseci intezivnog kursa. Vrsite operacije na pravim ljudima!" :)
 
Diploma srednje medicinske sada se dobija za dva meseca... Samo kazete koji smer hocete, spremite novac i diploma je vasa. Takve osobe zamenjuju ljude koji idu u inostranstvo.
 
Pozdrav svima!

Ja sam se interesovao za IT akademiju na nekim drugim forumima i na kraju odlučio ipak upisati ali ne programiranje već Linux administraciju. Čitao sam upravo da su im programi vezani za PHP programiranje vrlo loše osmišljeni i da su predavači loši tako da nisam ni pokušavao. Uostalom to bih mogao i sam ponovo početi putem besplatnih online kurseva. Od kursa na IT akademiji očekujem da mi posluži više kao pomoć u samostalnom usavršavanju s obzirom da sam čitao da imaju dobru literaturu i to je takođe jedan od razloga zašto sam upisao. Inače oblast koja mene najviše zanima vezana je za Linux i Information Security.
U firmi u kojoj radim ne postoji ni minimalna mogućnost napredovanja ili bilokakvog usavršavanja baš kao što je neko i pomenuo takav slučaj u državnoj firmi u nekom od prethodnih postova. Štaviše ljudi su vrlo zavidni kada god neko i pokuša uložiti u sebe. Čak sam sebe doveo u takvu situaciju i rečeno mi je doslovno da bez obzira koliko god uložio u sebe i koliko god stručnih sertifikata položio da će mi primanja ostati nepromijenjena. Mislio da ću uspjeti išta pokrenuti ali problem je u tome što onima na vrhu koji odlučuju a koji se rotiraju svake 4 godine IT je deveta rupa na svirali. Moj savjet svima koji i traže posao da ga ne traže u državnim firmama ili javnim preduzećima. Ja sam se zeznuo, izgubio sam 6 godina i sada u svojoj 36.ponovo ulažem u sebe da bih za 4-5 godina napustio ovu firmu. U firmama ove vrste čovjek jednostavno otupi.
PS. registrovao sam se između ostalog jer sam tražio dodatne informacije o kursevima sa IT Akademije.
 
Samo zbog koleginica. Nastavni plan je djubre.

Meni je u IT karijeri mnogo pomoglo to sto sam imao Hildu i Gradimira Bozilovica, Branimira Reljina, Milana Prokina i Milana Merklea. To je bio odlicno osmisljen nastavni plan, za skolsku 1951.
 

Šta misliš o soluciji da sam to učiš i/ili da polažeš sertifikate na tom polju. Ne znam ko u Srbiji daje takve sertifikate, ali mislim da bi to bilo puno bolje rješenje od same IT akademije.

Najbolje neko ko radi sa tim da te usmjeri, u svakom slučaju dobrih tutorijala za Linux imaš pun internet, a na kraju krajeva i onlajn polaganja.

Pogledaj ovo: https://www.lpi.org/
 
Poslednja izmena:
Kakva crna IT akademija za linux admina. Samo Red Hat sertifikati i nista drugo. To kosta i nije uopste lako ali je medjunarodno validno.

Sta se dobija kada se zavrsi neki kurs te akademije, diploma kog stepena? Jel to priznat studijski program od strane ministarstva? Ako je odgovor negativan onda gubite vreme sa time. Znanje i iskustvo u bransi se stice na drugi nacin, ne preko nekog kursa. Ako ti treba diploma prvog stepena to potrazi na nekom privatnom fakultetu koji je akreditovan. Ali i to traje bar tri godine.
 
HAHAAAAAHAHA Diploma! Dobijes papir koji moze da ti posluzi umesto toalet papira.bukvalno. Ljudi se smeju kada im neko odnese prilikom razgovora za posao Sertifikat sa IT akademije.Ustvari oni to nazivaju sertifikatom to i nije nego je to samo papir koji potvrdjuje da si odlsusao nastavu do kraja ..Gde prolaze ljudi koji ni osnove ne znaju kako treba(licno video).I takve pustaju na ulicu...
I onda se pitaju sto su domace firme izostrile pa daju Test za juniora za poziciju praktikanta (kog vise ni ne placaju) , a test za seniora ako konkurisete za poziciju juniora.. ..evo u jednoj firmi za poziciju praktikanta prijavilo se njih 400.A primaju 2.Svi ti sa sarlatanskim skolama i 'akademijama' posao videti nece.Sto i oni shvate vremenom...i onda sto neko rece gore suocavaju se sa depresijom zbog prevelikih očekivanja, a premalog realnog dobitka.
Problem je sto su njihove ciljne grupe *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*I koji poveruju da ce za godinu dana da postanu bilo sta i da ce da dobiju 1000e platu.

Problem jos jedan sto se stalno forsira prica da je premalo programera i IT strucnjaka i pominju se njihove plate da namame ljude..A ta prica ne pije vodu vise,,,Programera,dizajnera i svega ostalog je Pun k***c. Samo ne dobrih.
A bice sve gore i gore,jer se gomilaju *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i i pravi se preforsirana prica o Celom IT sektoru,jer je najlakse namamiti nas glup i napaceni narod koji radi za 200-300e pricom o nekoj bajci gde ce za samo godinu dana promeniti svoj zivot..
Indijci unistise Freelance, 'Akademije' domace firme...Sve u svemu danas je nikada teze zaposliti se,i to pricam iz iskustva jer znam kako je bilo pre..Sa osnovama su ljudi radili i to bili placeni dok nisu dostigli poziciju neku kasnije
a danas treba da budete senior da bi mogli da radite kao junior.
 
^ Covek sve objasnio. +1
 
Sto biste uopste placali taj udemy ili sta vec? Jel sam ja dzabe kacio one linkove u programerskom podforumu? Imate predavanja svih prestiznih skola, na engleskom, za dz, sto u formi slajdova, klipova, pdf.

S obzirom na to da je korisnik banovan i ne mogu da mu pošaljem pm, da li može neko da mi pošalje te "linkove u programerskom podforumu"? Hvala unapred!
 
Ja ne znam o čemu on piše, ali imaš goooomilu udemy kurseva na IPTorrents, nađi nekoga ko ima tamo nalog ako nemaš ti. Verujem da ima i na drugim trekerima. Svakako možeš i da pretražiš njegove postove, ako je već kačio.

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Mogu da pretražim samo recent posts, što datira do 2017e, a ovaj post koji sam citirao gore je postavljen 2016e. Kad smo već na toj temi, napravio sam nalog za crnu berzu pre sat-dva i još uvek mi nije stigao mejl za potvrdu (da, proverio sam da li sam lepo ukucao mail), a prilično sam siguran da niko koga poznajem ne zna ni šta je torrent tracker tako da od ipt-a nema ništa. Da li postoji neka alternativa?
 
Mogu da pretražim samo recent posts, što datira do 2017e, a ovaj post koji sam citirao gore je postavljen 2016e. Kad smo već na toj temi, napravio sam nalog za crnu berzu pre sat-dva i još uvek mi nije stigao mejl za potvrdu (da, proverio sam da li sam lepo ukucao mail), a prilično sam siguran da niko koga poznajem ne zna ni šta je torrent tracker tako da od ipt-a nema ništa. Da li postoji neka alternativa?
RuTracker, otvoren za registracije uvek, ukucao sam "udemy java" i vidim da ima gomila kurseva i to iz 2018.

Sent from my Le X626 using Tapatalk
8db325ee3f577d153d21c5b1179e936b.jpg
 
On je mislio na besplatna predavanja-kurseve prestižnih američkih univerziteta Stanford, MIT, ...

Ima tih predavanja još uvek pa sad ti biraj šta te zanima.
 
Mislim da MIT ima kurseve na edx.org ali nisam siguran, proveriću baš.

Edit: ima...

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@old_bookmaker Da, mislio sam na ta predavanja.
@psaras Hvala
Da li preporučujete nešto sem cs75 i cs50?
Malo sam skrenuo sa teme, izvinjavam se.
 
Pozdrav drugari. Imam problem sa IT akademijom, stalno mi salju promocije na broj telefona, i dole na kraju poruke da napisem tekst za odjavu i posaljem na 1414. Uradio sam tu odjavu jedno 1000 puta i nista se nije desilo. Dosadni su, ne zanima me nista. Broj telefona mi je jako bitan i ne mogu da ga menjam. A ovi nece da prestanu sa spamom. Da li postoji neki nacin da ih se otarasim ?
 
Ja imam identican problem sa Meridijan kladionicom i ne pomaze nista. Provider je vip
 
Agresivno reklmairanje IT akademije govori o tome ko im je ciljna publika.
Slogani u kojima koriste rec "SVAKO" (moze da nesto zavrsi) jasno govore o tome da je smisao da uzmu pare bez nikakvih garancija.
Naravno na broju upisanih neko (mali odredjeni %) ce se trgnuti, zainteresovati i zaposliti, ali nazalost velika vecina ce izaci laksa u novcaniku za najmanje 1000e...

Na osnovu 15 godina iskustva u programiranju - nikome ne preporucujem akademiju, u smislu da se nesto moze zavrsiti za 6 meseci.
 
Jel ima neko da je upisao it akademiju uplatio par rata i odustao od akademije. Da li mora sve do kraja da se uplati ako ne zelis da ides dalje?
hvala
 
Da, potpises ugovor a tvoje je dal ces ici ili ne

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima. E ovako u vezi IT Akademije. Ja sam novi polaznik na istoj akademiji i trenutno moja zaoazanja su sledeca,tj,tacnije koja je prava istina u vezi cele price.
A prica je totalno drugacija nego sto oni pisu na samom njihovom sajtu.
Tacnije,svi buduci korisnici se dovode u zabludu u vezi trajanja skole.
Na samom sajtu lepo pise da skolovanje traje godinu dana,medjutim to je laz,marketing(i za to ce morati da odgovaraju pred nadlzeznim sudskim organima).
Naime skolovanje se zavrsava krajem jula 2019 godine. Znaci,onaj ko je krenuo sa skolovanjem pocetkom novembra,njemu ce skolovanje trajati 9 meseci,a ostali koji su krenuli u decembru,njima ce skolovanje trajati 8 meseci!!! Znaci ne godinu dana,kao sto se reklamiraju.
To je prva laz.
Druga laz je fond casova,jer na njihovom zvanicnom sajtu lepo pise fond casova je 360+,medjutim,kad pogledate za svako programiranje posebno,videce te da je recimo za PHP fond casova 280 casova,za Java je 312 i za Frontend JavaScript je 248 casova. Obratite paznju posebno za JavaScript. Samo 248 casova,jer polaznici ovog smera su krenuli sa ucenjem pocetkom decembra,znaci oni su automatski uskraceni mesec dana za predavanja,tacnije najmanje nekih 40-50 casova a recimo njima se isto zavrsava skolovanje krajem jula 2019 godine,isto kao i ostalim polaznicima koji su krenuli sa predavanjem pocetkom novembra.
Znaci nastave traju 8 meseci,ne godinu dana. I sad vi mislite da ce preostalih 4 meseca da imate neku praksu,ali sipak!!! Preostala 4 meseca sluze da vi sami kod kuce pripremate zavrsni rad da bi dobili sertifikat za to sto ste ucili.
Prva prijava odbrane zavrsnog rada je u julu a drugi rok je u Septembru. Ukoliko ne prodjete ove rokove,imacete i vanredne u januaru 2020 i aprilu 2020.
Eali slusajte sad ovo.
Prvo polaganje za odredjeni sertifikat je besplatan,ukoliko padnete(a vecina njih padnu,namerno obaraju),zasledeci put kad prijavite odbranu zavrsnog rada,tj,kad zelite da polozite za odredjeni sertifikat,e cvrc milojko,onda morate da platite,ovog puta nije besplatno.
A to nije jeftino,jer ukoliko ne gresim,mislim da se placa izmedju 150-250 evra dodatno.
Eee,ali nije tu kraj.
Da bi ste uopste mogli da polozite za neki sertifikat,morate pre toga imati sertifikat o polozenom znaju engleskog jezika!!!
Konkretno,ripremne kurseve za polaganje FCE ili BEC Vantage ispita mogu pohađati samo polaznici koji su završili English Upper Intermediate Level,a ovaj nivo Ebgleskog je 0d 90-100% znanje engleskog jezika.
Ukoliko nemate sertifikat ovog Upper Intermediate poznavanje Engleskog,necete moci da branite svoj rad,kako bi ste dobili sertifikat za ono sto ste se skolovali.
E sad,gle cuda,i za ovaj Engleski sertifikat,takodje mozete uplatiti preko IT Akademije da polozite za taj engleski kod njih,ali i to kosta i to najmanje 250 evra!!!
U najboljem slucaju,da iz prve polozite za Engleski i iz prve odbranite vas rad,imacete dodatni trosak od 250 evra,a u najgorem jos 500 evra.
Znaci kao sto sam napisao,ovi sa akademije su belosvetski lazovi,prevaranti,i pitanje je dana,meseca kad ce neko presaviti tabak,i tuziti ih za prevaru,konkretno za dovodjenje u zabludi korisnike.
Sto se ttice samih predavanja.
Oni misle da smo svi mi Ajnstajn ili Nikola Tesla.pa da cemo moci sve da savladamo u roku,ali nije tako.
Lekcije su obimne,pretrpavaju vas ucenjem,preskacu od teme do teme,i samo brzaju,jer boze moj,oni misle da za 8 meseci ucenja na Akademiji,zapamtite 8 meseci,ne godinu dana,mozemo savladati nivo znanja koliko nam na fakultetu treba za 3 godine!!!
Izvinite na opsirnom opisu,ali morao sam ovako.
Ponovo cu se javiti ovde za 2-3 meseca,da vam prenesem kako ide sa ucenjem(a da napomenem,da osim predavanja i svakog dana ucim jos dodatnih 6-7 sati),tako da nisam od onih koji ne vole da uce,i onda cu vam javiti dokle smo stigli,kako ide,da li je vredno ucenja sto oni predaju ili ne,ili je samo cista prevara da bi vam uzeli sto vise para!!!
Budite svi pozdravljeni i svima zelim sretnu novu 2019-tu godinu
 
Zdravo svima.
Ima sada neke akcije za upis u it akademiju, pa se razmisljam i treba mi pomoc.

Zavrsio sam geografski faks, oko kompova se ne razumem bas preterano, mada, radio sam donkele u programima kao sto su auto cad i Gis ali nisam strucnjak realno.

Dobio sam poziv od devojke iz akademije, nude mi sve super, pa me zanimaju iskustva...jer vidim da nije sve bas bajno kao sto mi je napricala.

Trebalo bi da se odlucim do kraja marta jer ima neki popust, mada na osnovu onoga sto sam citao, sve sam dalje od toga. E sad, ko koze neka napise neku novu sugestiju.
 
Bukvalno ti iznad pise druze...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno