Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

w3schools.com


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ja sam nedavno završio kurs java development na it akademiji, pa bih malo o tome prozborio, jer ovdje vidim dosta ljudi komentariše o svojim iskustvima ili ljudi koje poznaju, a čini mi se kao su to uglavnom osobe koje nemaju većeg iskustva u programiranju pa njihovi komentari ne pogađaju u srž stvari (disclamer: nisam pročitao čitav thread). što se tiče kursa jave mogu reći da je za početnika dovoljno dobar, ništa više od toga. za samostalan ozbiljan rad ne. nikakva ozbiljna aplikacija se ne napravi tokom školovanja pa da vi možete da se referirate na nju kada sami pravite nešto, izuzev jednog snimka pravljenja, opet ne preterano profi aplikacije, u spring mvc-u koja se povezuje preko hibernate-a sa bazom. ta aplikacijica je vrhunac svega što se napravi za godinu dana. zadaci koje treba da riješite da bi ste kompletirali predmete nisu nešto komplikovani, ja sam ih uglavnom riješavao za dan, ponekad duže, ali vidim da su ostalim polaznicima neki bili veliki problem, mnogi su od mene uzimali riješenja, jer nisu mogli da isplivaju, tim čudnije što su neki od njih windows administratori.

kurs je dug i obiman, ali pitanje je želite li se uopšte smarati s mnogim stvarima koje su uključene u kurs, kao što su awt, javafx, swing, web soketi, kada su male šanse da će vam to donesti posao. ono što sigurno možete da naplatite, spring framework je vrlo šturo obrađen, tri lekcije, tek toliko da je pomenut. maven, koji je danas obavezan pratilac jave na webu, nije ni pomenut.

pregledao sam i materijale od kolega sa drugih kurseva, mogu reći da su php materijali još gori od jave, samo kratki programčići sa pola strane koda, koriste se neke ekstenzije koje su superseded, oop u php je skroz iskuliran.

u suštini, it akademiji je potreban hitan update ako hoće da budu aktuelni i dalje. sad ima sve više opcija na tržištu kod nas, neke od njih možda imaju bolji program za manje para. metroplitan npr, nudi kurs jave besplatno, iste dužine trajanja kao i akademija.

ja bih početnicima savjetovao codecademy, i w3schools, udemy, ako vam legnu osnove programiranja na udemyju možete naći svakavih kurseva gdje možete vidjeti i kako ljudi prave ozbiljnije projekte. skoro sve vam je dostupno na internetu za dž ili za sitne pare. sami sebe možete najviše naučiti
 
Imam pitanje ako je iko zavrsavao 3D Dizajn i AutoCAD na It akademiji. imam 23 godine i krenuo sam sa programom 3Ds Max, iskreno nista teze i kompleksnije u zivotu video nisam, uvezbavam od totalne 0 vec par meseci, dosao sam do nekog pocetnickog nivoa da kazemo mozda mrvicu vise, pa sam razmisljao o IT akademiji kao o nekom dodatnom usavrsavanju ili barem ubrzanju u ucenju ovog programa, ali kada sam bio na razgovoru nekako sam ocekivao vise od njih, ali ako je neko kojim slucajem zavrsio ili zna nekoga ko je zavrsio akademiju, ili radi u 3Ds Maxu, iskreno neki savet bi mi dobro dosao posto sam poceo da malo da gubim nadu kada sam video neke profi radove, i video godine iskustva u njima. Itekako sam ozbiljno shvatio i trudim se da radim barem 5,6 sati dnevno.. Hvala unapred.
 
za 3d modeliranje ti treba samo praksa i da izvalis alate , ja sam 3d max nisam koristio , po potrebi koristim Blender i izskustva sto sam ga vise koristio vremenom sam vise znao, najbolje ako bas hoces da ucis je sebi zadaj neki kompleksniji zadatak pa otrivaj kako sta i googlaj kako su drugi radili jer ces saznati da imas dosta precica i brzih boljih nacna da izvedes sta oces. Sto se tice IT akademije ako si blizu bolje meni daj pola para i sledecih 3 meseca cu da ti dolazim kuci i da te bijem kad si lenj i mrzi te da radis :)
 
Imam pitanje ako je iko zavrsavao 3D Dizajn i AutoCAD na It akademiji. imam 23 godine i krenuo sam sa programom 3Ds Max, iskreno nista teze i kompleksnije u zivotu video nisam, uvezbavam od totalne 0 vec par meseci, dosao sam do nekog pocetnickog nivoa da kazemo mozda mrvicu vise, pa sam razmisljao o IT akademiji kao o nekom dodatnom usavrsavanju ili barem ubrzanju u ucenju ovog programa, ali kada sam bio na razgovoru nekako sam ocekivao vise od njih, ali ako je neko kojim slucajem zavrsio ili zna nekoga ko je zavrsio akademiju, ili radi u 3Ds Maxu, iskreno neki savet bi mi dobro dosao posto sam poceo da malo da gubim nadu kada sam video neke profi radove, i video godine iskustva u njima. Itekako sam ozbiljno shvatio i trudim se da radim barem 5,6 sati dnevno.. Hvala unapred.

Nemoj da gubis nadu jer niko od autora tih radova nije savladao 3D modelovanje za kratko vreme, vec su to godine prakse u pitanju:) Ja mogu da ti odmah kazem da se manes skola i kurseva, vec da pocnes sa video tutorijalima kojih ima bezbroj. Ja sam tako poceo jos u eri pre YT, rezalo se i delilo na CD-ima, a sad imas sve dostupno na par klikova. Ja radim u Maxu 10 i vise godina i ne mogu za sebe da kazem da sam 100% naucio taj program:d jer Max i njemu slicni alati pokrivaju veliki spektar upotrebe od modelovanja, renderovanja do animacije. Zato deluju komplikovano, a zapravo nisu...samo se fokusiras na ono sto tebi treba.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, registrovala sam se na forum samo da zamolim za pomoc. Da li ima neko od clanova ko je zavrsio ili je pri kraju smjera Software Development, a bio bi voljan da mi posalje assignmente tj zadatke, svih kurseva ? Ili ima nekoga ko bi to uradio?

Da objasnim ako nekoga zanima.. Naime za dvije sedmice istice mi godina dana obuke, ucenje na daljinu.. Iz Tzule sam inace,BH. Upisah je na nagovor roditelja,medjutim odmah na pocetku dobijem neki poslic, druga struka skroz, i batalim, sve kurseve pauziram i zaboravim na tu skolu..kasnije dam otkaz, pocnem uciti njemacki..INace nikakve dodrine tacke nikad sa programiranjem nisam imala.. Tek sam sad GLUPACA, saznala da se pare ne vracaju ni pod razno,(a placala sam tako sto se sa racuna mojih svaki mjesec odbijala rata).. neka cura iz te akademije nam na pocetku rekla kao da ima povrat novca za neke neiskoristene materijale i neiskoristeno vrijeme na toj platformi, znate ono sve fino i sjajno..a sad mi samo salju clanove iz ugovora koji ja tad ni citala nisam, jer me moji skoluju, pa su mi samo dali da potpisem.. a ja nisam ni pokusala nauciti nesto. Ne treba mi taj certifikat radi mene, vec radi mojih, ode ljudima 2000eura.
Sto se tice testova, derem zasad, dobijam kredite, malo procitam lekcije, i onda na racunaru otvorim test a na laptopu trazim odg..tacnije svercam haha.. Ali naravno ne mogu zadatke uraditi... jer nemam vremena da jedan kurs naucim i uradim ih, kamoli sve.
Poslala sam im email ima li kakve sanse da mi bar 30 dana produze sve kurseve besplatno, prodala neku pricu da sam imala problema pa nisam ni ulazila na platormu od dana upisa.. Ako iko moze da mi pomogne bila bih zahvalna, da se ne bacim sa balkona... Nemam nikoga da mi to uradi, apsolutno ne poznajem nijednog programera koji bi dosao to da uradi..ne znam ni gdje da trazim, ja sam operisana od toga..sestra mi govorila da pokusam naci nekoga da mu platim, a ni ne znam koliko bi neko uzeo za to... heelp :trust:
 
da li neko moze da mi objasni ko je programer sta bi za mene bilo dobro za programiranje,vidim da IT akademija nije dobra prica a jel neko radi kao programer da mi kaze sta bi trebalo da ucim da bi znao nesto jer me programiranje dosta zanima a nemam nikakvo predznanje za programiranje??
 
Da li znas da objasnis sta te konkretno zanima kod programiranja? Tj na cemu bi voleo da radis? Sajtove, mobilne aplikacije, igrice?
Kad utvrdis sta je ono sto te konkretno zanima, lakse ces i znati gde da trazis savete i uputstva za dalje.

Ako nisi siguran, probaj da se "igras" sa jednostavnijim tutorijalima (koje imas koliko hoces na YouTube-u) iz raznih sfera koje su ti makar malo zanimljive, i tu probas da prepoznas onu koja ti najduze drzi interesovanje.
 
Covek rece da nema nikakvo predznanje :). Dakle trk u udzbenike za osnovnu ili srednju skolu.
 
da li neko moze da mi objasni ko je programer sta bi za mene bilo dobro za programiranje,vidim da IT akademija nije dobra prica a jel neko radi kao programer da mi kaze sta bi trebalo da ucim da bi znao nesto jer me programiranje dosta zanima a nemam nikakvo predznanje za programiranje??

Ta priča, upišem kurs, završim ga i zarađujem ozbiljne pare je smešna i nažalost sve više ljudi se tako zanosi.
Najsigurniji i najbolji način je da upišeš ETF, onda ga završiš, i tek onda možeš da se nadaš da ima šanse za tebe u oblasti IT.
 
Zaobilazite IT Academiju u sirokom luku, mamipara za naivne mlade ljude. Odgovorno tvrdim da ni disk za ucenje ne umeju krsteno da naprave a o nivou znanja predavaca je izlisno razgovarati.Ja se profrsionalno bavim montazom, 3d animacijom, VfX-om, ucio sam sam iz tutorijala dostupnih na internetu kojih ima koliko vam dusa zeli i toliko su dobri da vam pamet stane!
Znaci samo malo pretrage, od pocetnog nivoa do coveka koji samostalno moze da radi i sve vam je na dohvat ruke!
Inace bavio sam se i Web dizajnom i toga ima koliko hocete na internetu, za pocetak nadjite i naucite HTML koji mozete da savladate za maksimalno 7 dana!
 
Ta priča, upišem kurs, završim ga i zarađujem ozbiljne pare je smešna i nažalost sve više ljudi se tako zanosi.
Najsigurniji i najbolji način je da upišeš ETF, onda ga završiš, i tek onda možeš da se nadaš da ima šanse za tebe u oblasti IT.

Jasno, ali bih se opet ponovio da bi trebalo prvo malo sam da potrazi sta ga zanima. Bez obzira sto nema prethodno znanje @xSeptimus
Ono sto hocu da kazem da bi trebalo da prvo zaigra basket na kosu ispred zgrade pre nego sto se odluci da bilo gde trenira kosarku (ETF, srednja skola itd.)

Ako vec misli da ga dosta zanima, neka definise da li je to iskreno interesovanje a ne prolazna faza kroz neko zezanje i pracenje tutorijala, makar za osnovno web programiranje.
 
Ta priča, upišem kurs, završim ga i zarađujem ozbiljne pare je smešna i nažalost sve više ljudi se tako zanosi.
Najsigurniji i najbolji način je da upišeš ETF, onda ga završiš, i tek onda možeš da se nadaš da ima šanse za tebe u oblasti IT.

Prva rečenica je apsolutno tačna.
Druga rečenica je apsolutno netačna.

Znam vrhunske programere bez faxa. A ako nekog stvarno zanima programiranje, možeš da upiše i fon, raf, ili neki drugi državni/privatni, i da se usavršava i van faxa.
Za sistemaše/admine isto tako, mora da se usavršava van faxa.
Lik sa RAF-om radi u Facebooku npr.
 
Poslednja izmena:
Najsigurniji i najbolji način je da upišeš ETF, onda ga završiš, i tek onda možeš da se nadaš da ima šanse za tebe u oblasti IT.

A ovo je prica koju prodaju profesori i asistenti sa ETF-a?
Bilo koji domaci fakultet sam po sebi nije ama bas nikakva garancija za uspeh u zivotu.
A ako cemo vec iskreno, pre bih sad upisao FON pa se bavio IT-jem. Laksi je, moderniji nastavni plan, a ima i koleginica. :D
 
A ovo je prica koju prodaju profesori i asistenti sa ETF-a?
Bilo koji domaci fakultet sam po sebi nije ama bas nikakva garancija za uspeh u zivotu.
A ako cemo vec iskreno, pre bih sad upisao FON pa se bavio IT-jem. Laksi je, moderniji nastavni plan, a ima i koleginica. :D

+1
 
A ovo je prica koju prodaju profesori i asistenti sa ETF-a?
Bilo koji domaci fakultet sam po sebi nije ama bas nikakva garancija za uspeh u zivotu.
A ako cemo vec iskreno, pre bih sad upisao FON pa se bavio IT-jem. Laksi je, moderniji nastavni plan, a ima i koleginica. :D

Samo zbog koleginica. Nastavni plan je djubre.
 
A ETF (RTI smer) je mnogo bolji sa OET1 i OET2, SI je druga prica.
 
Poslednja izmena:
Samo što je ovdje riječ o IT-u, sa kojima OET ima veze isto kao i mašinstvo npr.
 
Nije lepo napisao post pa se gubi kontekst, pretpostavljam da je hteo da napiše kako je RTI smer lošiji zbog nepotrebnih OET, a da je Softversko Inženjerstvo druga priča. Nedostaje mu jedan '?' :D

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Hehe, opet ista prica fakulteti su djubre idemo solo :).

Pa moze solo, niko ne kaze da ne moze ali 99% zanatsko programiranje i 1% samoukih genijalaca.
 
Poslednja izmena:
Pricati o srpskim fakultetima i IT smerovima je gubljenje vremena jer da su gospoda profesori mogli da progutaju svoj (poveci) licni ponos i implementiraju kopiju tehnickih smerova sa americkih Ajvi lig univerziteta kada su uvodili "bolonju" i da su to uradili svi, kako privatni tako i drzavni fakulteti sada bi sve bilo puno bolje. Em bi bilo lako se prebacivati sa fakulteta na fakultet, sa univerziteta na univerzitet, sve bi bilo standardizovano sto ide u korist studentima. Mozda bi se otvorila mogucnost i jednostavnog prebacivanja na strane univerzitete ko ima novca da plati bez potrebe da se uporedjuju diplome, smerovi itd. Jer to je poenta bolonjskog sistema, da se standardizuje obrazovanje a ne da se studiranje pretvori u skolicu. Ali znaju nase profe bolje od onih iz SAD, jer su nasa deca najpametnija i nasi fakulteti vazda najbolji i svuda priznati, pet minuta do posla napolju i ostale price onih sto se potpisuju jedni drugima na radove i tako nabijaju broj radova a nikad nista zaista korisno nisu otkrili ili unapredili istrazivackim radom za zivota. Oni koji jesu, oni su u najboljem slucaju gostujuci prof. BU a zapravo predaju u SAD, Engleskoj, Rusiji, Kini itd.

Iskreno ni meni nije jasno zasto Computer Science u Srbiji obavezno ima taj neki elektrotehnicki predmet sa naponima, strujnim kolima, flipflop i ostalim hardverskim zezancijama kada to nema nijedan krsten CS kurs u svetu. Zna se da je to Computer Engineering. Da ne pricam o kursevima pojedinih privatnih fakulteta ciji CS smer ima Ispit 1, Ispit 2, Ispit 3/4 na istoj godini a sva cetiri ispita ista knjiga, isto gradivo, samo drugaciji naziv predmeta. Cemu to? Ucimo cetiri puta isto da dobro naucimo valjda...

Jedino gde se CS dotice hardvera su teorijske postavke arhitekture racunara i mreza ali to nema nikakve veze sa elektrotehnikom ili hardverom. Zapravo bi CS kurs trebao da se fokusira na sistemsko programiranje, izucavanje kompajlera, programskih jezika. Mreze bi valjalo obraditi ali to zaista nije fokus CS. Dok kod nas imas jedan kupus koji oni zovu CS.

Fon je sasvim okej program i bavi se informacionim sistemima, s malo vecim akcentom na matematike koje uglavnom sluze kao filter za studente ali toliko matematike zaista nije potrebno za IT menadzera, nesto malo oko resavanja sistema jednacina za razne seme i algoritme optimizacije i to je otprilike to sto treba jednom menadzeru, projektantu.

Ono sto stvarno ima smisla je put, MATF pa master Data Science jer je ipak za Data Science i Machine Learning vise nego pozeljno jako dobro znanje matematike i sve one matematicke analize i logike zaista imaju smisla u tom kontektstu kao sto uostalom poznavanje trigonometrije je must have za nekog ko ce programirati grafiku.
 
Pojam IT kod nas dovodi do velike zabune i mesanja pojmova jer je to jedno ogromno polje koje obuhvata ne samo racunare vec i telekomunikacije i jos svasta.

Najpribliznija klasifikacija u Srbiji bi bila:

CE - ETF
CS - MATF
SE - ovde moze svasta da udje
 
Mozete se baviti IT bez fakulteta, programiranjem zezalica,tipa igrice i druge lagane aplikacije.Ove IT skolice prave od vas evropske Induse, koje ce angazovati zbog outsource IT.Cak i Rumuni sve manje to rade iz Rumunije, vise im se isplati da idu u Zapadnu Evropu kao kontraktori,ne trebaju im radne dozvole. Core IT alikacijama se ne bavi kod nas ni 1% programera.Nijedna skola kod nas nece od vas po zavrsetku napraviti IT strucnjake,ali sa ETF se ne moze porediti nijedan faks, jednostavno nemaju tradiciju,reputaciju u svetu...Koliko sa tih ostalih skola imate inzenjera po svetu? Reputacija, tradicija se stice vremenom, ne moze to preko noci i na brzaka.
Skoro sam gledao oglase za poslove iz AI u USA, uslovi vrlo jasno navedeni,ali i godisnja zarada, nema izmotavanja i ostalih HR zavlacenja. Radno iskustvo iz nekoliko najvecih IT USA kompanija i diploma samo nekoliko najboljih USA univerziteta.E sad neko napise nije bitno koju diplomu imate ili je nemate uopste. Mozda su to shvatanja i napredni trendovi u Srbiji,ali razvijeni svet ne funkcionise tako i vrlo je bitno za vrhunske pozicije sa kog univerziteta dolazite. Sa ETF diplomom(prevedenom) i odgovarajucim iskustvom nema prepreka,administrativnih zavrzlama, u USA i EU vrlo dobro znaju ETF programe i predmete koji se izucavaju.
Srbija je poznata zemlja po tome sto njeni gradjani vole precice i rado ih kupuju,pa neka kosta sta kosta.90ih su dedama i babama prodali visoke kamate i precicu do bogatstva,sada se unicima prodaju diplome i precice do titula i profesionalnih zvanja.
 
Poslednja izmena:
A ETF (RTI smer) je mnogo bolji sa OET1 i OET2, SI je druga prica.

Ko je rekao da je bolji? Ja sam preziveo i OET1 i OET2 i sva ziva i neziva sranja ETF-a, i to je sve samo ne IT, computer science, programiranje - štagod.
 
Samo zbog koleginica. Nastavni plan je djubre.

A ETF (RTI smer) je mnogo bolji sa OET1 i OET2, SI je druga prica.

Samo što je ovdje riječ o IT-u, sa kojima OET ima veze isto kao i mašinstvo npr.
Ko je rekao da je bolji? Ja sam preziveo i OET1 i OET2 i sva ziva i neziva sranja ETF-a, i to je sve samo ne IT, computer science, programiranje - štagod.
Pominjanje oeta koji da nema veze sa it je i bila poenta.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno da nema veze. Kao ni što ne možeš postati programer za 4 meseca slušajući kurs IT Akademije i svih ostalih šatro akademija koje su se rodile u zadnje 2 godine.
 
Nazad
Vrh Dno