Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

Vegeta

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.10.2011
Poena
28
Samo da dodam:
Niko ne moze da te nauci programiranju, to moras uraditi sam. Skola, kurs, fakultet mogu sam da ti olaksaju put ka postizanju cilja. Kog cilja, to od tebe zavisi.

vatrogasac53

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poena
48
Ljudi, registovao sam se samo da bih mogao nešto da objasnim ljudima koji ovde traže pomoć, a nailaze na komentare i odgovre hejtera sa gomilama gluposti koje mogu da demorališu čoveka, Pošto sam igrom slučaja naleteo na ovde ovaj forum i prepisku na ovu temu.
Sve opšta mesta, isto može da kaže i kozmetičarka u 29oj (čast profesionalnim kozmetičarkama:))
Šta si to konkretno završio u IT akademiji i šta ti je to donelo na poslu (ako je donelo).
To je već konkretna informacija.

probotzor

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.04.2012
Poena
63
Oni koju započeli nešto, u ovoj temi konkretno IT akademci, ne treba da čitaju komentare hejtera i da padaju u bedak da su bacili novac. Nije bačen novac. Ako ga završiš, nije bačen novac.
To sto ce nekom lose da padne istina je ne cini neistinom. Novac je bacen, pa je bacen, zavrsio neko ili ne.

IT Akademija je cista prevara i to je cinjenica. Od marketinga, do materijala, do nastave, do mogucnosti zaposlenja. Lazu bukvalno o svemu i ne isporuce ni 20% onoga sto obecaju.

Ima ljudi koji su zavrsili IT Akademiju i koji su postali dobri programeri i zaposlili se, ALI TO NEMA NIKAKVE VEZE SA IT AKADEMIJOM I NE OPRAVDAVA JE NI NAJMANJE, vec su sami sebe naucili i to bi postigli i bez upisivanja u istu.

Markomaniax

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.06.2008
Poena
83
To sto ce nekom lose da padne istina je ne cini neistinom. Novac je bacen, pa je bacen, zavrsio neko ili ne.

IT Akademija je cista prevara i to je cinjenica. Od marketinga, do materijala, do nastave, do mogucnosti zaposlenja. Lazu bukvalno o svemu i ne isporuce ni 20% onoga sto obecaju.

Ima ljudi koji su zavrsili IT Akademiju i koji su postali dobri programeri i zaposlili se, ALI TO NEMA NIKAKVE VEZE SA IT AKADEMIJOM I NE OPRAVDAVA JE NI NAJMANJE, vec su sami sebe naucili i to bi postigli i bez upisivanja u istu.
Nije tacno. Licno sam sebe tesko nateram na neke stvari cak iako postoji u pocetku polet.
Meni je ovo bila odlicna varijanta jer sebe na neki nacin primoras da zavrsis i naucis..i to u nenormalno kratkom roku.
Ono sto ces nauciti je mozda hodanje, ali ce biti dobra osnova da posle sam naucis da trcis, sprintas, skaces....
Zavrsio sam tamo Android developement (Java programiranje), dobio posao u NCR-u mesec dana po sertifikaciji, tamo naucio jos vise i od tad sam prelazio dalje.

edit:
E kakvo je sada stanje tamo - ne znam. Koliko ces nauciti zavisi i od predavaca, a oni su ih tamo menjali kao donji ves.

Poslednja izmena:

probotzor

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.04.2012
Poena
63
Tebe je primoralo da zavrsis to sto si upisao i platio nesto, ne to sto si upisao i platio bas IT Akademiju.

Ljudi zato i upisuju kurseve, jer traze neku motivaciju koju ne bi imali da nisu potrosili silan novac. Samo u tom slucaju onda treba izabrati dobar kurs, nikako IT Akademiju.

Ona je bukvalno "lowest of low" tier kurseva na koje se moze ici na ovim prostorima. Pecaju ljude na neke fazone da je to zamena za fakultet, cak imas i zavrsni ispit, dobijas kao neku diplomu, a u realnosti imas ofrlje predavanja kod smorenih predavaca i u pitanju je obican vecernji kurs. Znam bas dosta ljudi koji su upisali i zavrsili u proteklih 5-6 godina. Izmedju ostalog i moj brat. Kada je on pohadjao, bukvalno je bilo nebitno da li ces ti da ucis i dolazis, bilo je bitno samo da platis na vreme. Kvalitet nastave nula.

Ko bas insistira na kursevima tog formata, ima Comtrade CODE skolu od istog vlasnika(Comtrade drzi i jedno i drugo), koja isto nije nesto posebno po mom misljenju(licno sam zavrsio jedan kurs tamo), ali je bar bolja od IT Akademije. Ako nista, bar po tome sto ne lazu sta su, nego sta predstave pre upisa, to moze i da se ocekuje od kursa. Ovo sto cu napisati nije nikakva reklama, niti preporuka za upisivanje.

Ali cak i tamo postoji jedan lazni aspekt, a to je onaj deo o praksi za najbolje posle kursa. U mojoj grupi je bilo nas trojica koji smo bili bas dobri i koji smo se istakli. Jedan od nas je na kraju napravio neki softver za knjigovodjstvo, a nas druga dvojica smo kao grupni projekat napravili Skype klon. Momak koji je radio projekat sa mnom nije imao dodira sa programiranjem pre toga i sve je naucio na kursu i samostalnim ucenjem uporedo. Cak je bio najbolji od nas trojice po mom misljenju. Nasli smo poslove pre nego sto su uopste stigli da nam ponude bilo kakvu praksu. Kad smo tek zavrsili, nije bilo mesta pa su onda to pokusali da odugovlace time sto su nam uzeli CV u razmatranje, pa ce kao javiti(kao da vec ne znaju posle 5 meseci kursa ko smo i sta smo, pogotovo sto su videli te projekte koje smo pravili), a kada je za 3-4 meseca od zavrsetka kursa bilo mesta, vec smo uveliko nasli poslove. Doduse, necu da gresim dusu, nisu tu predavaci zaduzeni za prakse, nego taj neki menadzment koji organizuje tu skolu.

Ja sam bio u naprednoj grupi i mogu da kazem da je kvalitet nastave bio odlican, predavac je bio neko ko ima visegodisnje iskustvo kao senior i bio je zainteresovan da nas nauci, davao je domace, imali smo i grupni rad, itd... Ali opet postoji taj jedan lazni aspekt koji sam naveo, zato sto je to ipak Comtrade i jednostavno ne mogu da pobegnu sami od sebe i tog laznog marketinga koji im je zastitni znak...

A to sto smo se zaposlili pre bilo kakve ponudjene prakse samo govori o tome da praksa bukvalno bespotrebno oduzima vreme pocetnicima, jer isto tako mogu da nadju pravi posao za pravi novac, a ne da ih neko razvlaci mesecima besplatno ili za minimalac u slucaju Comtrade praksi(bar su nesto placene).

Mislim da je najvrednije sto moze da se izvuce is tih kurseva, sticanje poznanstava. Ja sam stekao korisna poznanstva i u Macoli i na ovom kursu. Samo opet i kvalitet tih poznanstava ide sa kvalitetom i nivoom kursa.

Poslednja izmena:

Analayzer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.01.2012
Poena
38
Tebe je primoralo da zavrsis to sto si upisao i platio nesto, ne to sto si upisao i platio bas IT Akademiju.
Naravno. Jednom su jednog affiliate marketara pitali zašto toliko mnogo naplaćuje svoje seminare po nekoliko desetina iljada dolarčića on im je odgovori da ga je isprava bila sramota da toliko naplaćuje i da to čini zato da onaj koji je spreman da da toliki novac, gleda će da ga ne baca uzalud već da uspe u tome affiliate marketingu seminaru koji je upisao.

Kada je on pohadjao, bukvalno je bilo nebitno da li ces ti da ucis i dolazis, bilo je bitno samo da platis na vreme.
Naravno. To je privatna škola koja radi za keš i koga nije briga da li ti dolaziš ili ne dolaziš na predavanja. Takva treba da je svaka škola. Ako tebe polaznika ne interesuje nešto da naučiš pa i mene boli uvo. Uostalom oni daju diplomu samo u slučaju da si položio sve "ispite" sa minimalnom ocenom. Interesantno je da i sa takvim "kršom" od nastave malo ko od njih položi i te game-boy testove??? Uzgred posle kursa imaš pravo da polažeš za sertifikat bilo koje firme, Zend,Adobe, MS...

Kvalitet nastave nula.
Naravno. Ali to je slučaj sa celokupnim našem obrazovanjem za koje ja tvrdim ne da je nula već da je minus nula. Da ti ja ispričam jednu priču iz svojega 4g školovanja u SŠ krajem 80g prošloga stoleća sumnjam da je nešto poboljšano i danas. Možda, ne znam ali veoma sumnjam u kvalitet našega obrazovanja. Ja sam išao za Hemiskog Tehničara i jedan od predmeta je bilo Mašinski Elementi sa Tehničkim crtanjem. I pred kraj časa pošto sedim ispred katedre i mogu da vidim u dnevnik. Dok smo vežbali to dosadno tehničko crtanje ja pitam profesorku: "Zašta će nam ovo?" Ona mi odgovara: "Pa ako ti crkne neki deo da umeš da ga nacrtaš." Lepo je to i dobro ali ja NISAM majstor već HEMIČAR kada crkne nešto ja zovem majstora. Ona je zinula kao da je progutala one Đinđićeve žabe i to sve tri zajedno i ko na filmu zvonce je spasilo. Ja to sutra pispričam mom razrednom starešini Orkaniću iz Fizičke Hemije on mi odgovori: "Pa znaš svakome treba 5-10% toga znanja." Nisam ga više nikada sreo da mu kažem da ni 0,5% toga znanja mi nikada nije trebalo. SVE što sam ja osim hemije bilo đubre. A to je zato ugradjeno da ti izgubiš korisno vreme koje bi moga da potrošiš na sticanju nečeg korisnijeg i upotrebljivijeg znanja od njihovog za šta ti daju bezvrednu ocenu i da bi naravno prosfetari imali plate. Svaki predmet novi profesor i odma mu leže plata. Pa trpaj bezvredne predmete i još bezvrednije znanje koje se mora nabubati jer nema tu bilo kakve kreativnosti. Koji su francuski i engleski bubnjevi i ostale mešalice za pravljenje lekova potpuno bezvredna informacija i nekorisna za rad u Hemofarmu.
Ako je predmet u Akademiji Introduction to Programming in C# Onda je to daleko od bezvrednog ako te interesuje programiranje. Koliko oni da ti daju ti moraš to da savladaš i naučiš. Moraš da zapneš krv i znoj i suze da propiškiš i to da naučiš. Nemožeš ni to malo da naučiš što oni daju? Pa kaki ćeš ti da programer postaneš.

Naravno. Ja tvrdim da i lekari postaju dobri hirurzi zato su oni sami to uradili kroz zalaganje i praksu najčešće u inostranstvu a ne zato što im je to MEDICINSKI fakultet dao neko "znanje". Moj brat od tetke je išao i završio (13g je išao sladak studentski život) na vaš Elektro-tehnički fakultet i nije naučio ništa primenljivo niti ga je iko zaposlio sa njegovom diplomom jer praktički ne zna ništa korisno i upotrebljivo u tim mrežama i šranjima. Ne zna Windows da instalira a treba da napraviš mrežu računara.....Ne zna jer ga nisu naučili.
Akademija ti je prečica ako si sposoban i imaš veliku "njušku" (Napoleon kada je birao koga će da izabere za neki delikatan posao on je birao čoveka sa velikim nosem) za programiranje administraciju mobilno programiranje šta već ili želiš da guliš 4-5+ godina fakulteta i učiš sve i svašta i na kraju ćorak.
Isto tako što bi bilo ko išao u školu kada možeš da naučiš da čitaš i pišeš preko YT i pročitaš dokumentarac kada je bio Prvi Boj na Kosovu ako te to interesuje ili čitaš Anu Karenjinu štivo koje je pisano za Sovjetski Proletarijat umesto da učiš kako pisati za Web onaj Copy Writing za koji se dobijaju velike pare ko to ume da radi. Što mi daješ ocenu da li znam diferecijalne jednačine kada se u mom poslu one nikada ne koriste a morao sam da ih učim a brzo se zaboravljaju kada se ne upotrebljavaju?
Stvari su mnogo složene nego što izgledaju. Slažem se da je marketing šranje ali to važi danas za sve. Poenta je da li ti OĆEŠ da budeš to što si upisao? Mnogi daju oglas da prodaju kurs na akademiji jer su se tobože preselili ili našli drugi posao ili ispala beba i dr jer su videli da ni to malo što su upisali ne mogu da završe. Jedan od predmeta na akademiji kazuje:
4. SQL Programming and Administration
Krajnji ishod kursa je zaokruživanje znanja programera ili administratora da konkretan realan sistem preslikaju u korisničku SQL Server bazu i kreiraju aplikaciju. Koristeći osobine SQL servera, polaznici će tokom ovog SQL kursa savladati TRANSACT-SQL (Structured Query Language) jezik, naučiti da dizajniraju SQL server baze podataka i održavaju i administriraju SQL servere.

I da li znate ovo da uradite ili ne znate? Nema sredine. Znači ti trebaš već da znaš najmanje 50% ovoga pre nego što upišeš kurs ili si puko ako počneš sa 0 znanja i onda ukapiraš da nije ovo za tebe.... Nema tu marketinga ili znaš ili ne znaš. Amin.

mrdei

Flash Drive
Učlanjen(a)
20.12.2021
Poena
1
Upisao sam IT akademiju prosle godine, pretpostavljajuci da nije sve bas tako crno kao sto pisu drugi, međutim izgleda da je bas tako :D osim Live predavanja koja su dosta dobra ostalo je jedna velika 0, snimljene video lekcije su lose odrađene, predavač samo kopira metode i ne pojasnjava nista. Tako da ako se neko odluci da upise, moja preporuka na osnovu iskustva je NE. Imam jedno pitanje, oni koji nisu isplatili kompletnu skolarinu(kod mene je minimalna - 250 eura), da li se moze prekinuti?

2slow4me

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.02.2012
Poena
28
. Moj brat od tetke je išao i završio (13g je išao sladak studentski život) na vaš Elektro-tehnički fakultet i nije naučio ništa primenljivo niti ga je iko zaposlio sa njegovom diplomom jer praktički ne zna ništa korisno i upotrebljivo u tim mrežama i šranjima. Ne zna Windows da instalira a treba da napraviš mrežu računara.....Ne zna jer ga
Druže, bez uvrede, al ako je on trinaest godina završavao ETF, onda je promašio zanimanje. Ja ne znam šta si ti očekivao, da će njega neko na fakultetu da uči da instalira windows? Misliš da na tim stranim fakultetima koji su toliko hvaljeni to rade? Ljudi očekuju da ti na fakultet elektrotehnike i računarstva dolaze ljudi koji imaju kliker za neke najosnovnije stvari. Ja sam naučio da reinstaliram windows pre srednje škole, nije neka nauka.

Verovao ili ne, postoji dosta predmeta čije su lab vežbe i gradivo koje se radi jako slični predmetima koji se mogu naći na našim fakultetima (znam jer sam u okviru predmeta na doktorskim studijama upoređivao). Ja ne kažem da na zapadu nije bolje, posebno što se tiče opremljenosti katedra, dostupnih uređaja, finansija itd, ali je činjenica da ljudi koji žele da nauče kod nas to itekako mogu.

Preoccupation

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.11.2004
Poena
38

Devil 2000

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poena
28
Za sve one koji hoce da postanu programeri zbog para,
Evo vam realna slika sta vas u stvarnosti ceka ako to postanete.
Svakodnevno cekanje u redovima i vukljanje ogromnih dzakova, :p
269625288_400449408503891_6863887437952400352_n.jpg

Poslednja izmena:

Crazy_Maniac

Flash Drive
Učlanjen(a)
16.02.2013
Poena
18
Akademija je ogromno gubljenje novca, matf p1,p2 za uvod u programiranje, jedna knjiga iz algoritama, geeksforgeeks, yt. Sasvim dovoljno uz veoma malo ulozenog novca i dosta truda

dzavi

Flash Drive
Učlanjen(a)
01.05.2015
Poena
28
Ja znam 3 coveka koja su samo zavrsila akademiju a verujem da nista ne znaju. Aktivno ucenje nekog kursa sa Utuba ili udemi za 10$ ako neko hoce bas da plati.

codu013

Flash Drive
Učlanjen(a)
28.12.2021
Poena
1
Pozdrav svima. Srecan Bozic.

Hteo bih da krenem da ucim za Network administratora ili Microsoft (dvoumim se izmedju ta dva)..
Pa sam hteo da vas pitam ima li neko da predlozi neki dobar sajt, knjigu ili bilo sta drugo i da da neki savet za pocetak?
Posto ja ne znam odakle da krenem, sta prvo uciti, kojim redosledom, sta ocekivati..
Hvala u napred.

Vrh Dno