Šta je novo?

istrošenost zbog rudarenja

I kakve to ima veze sa samom karticom? To ti je ista ona prica sto stari ljudi govore j*bo ne j*bo k*rcu vreme prolazi.

Nisam znao da kartice imaju tahometar pa da se gleda koliko su kilometara presle. Poenta videa je da se pokaze da neke price koje kruze internetom nemaju veze sa vezom. I kao sto sam Lajnus rece, cela prica da kartice gube na performansam je krenula od proizvodjaca jer kako bi oni prodali nove kartice ako stare jos uvek sljakaju.

Gde to procita da je pocela da pada kisa i da je zato sklanjala rigove i da je zato umrla.
Blic ili slično. Nije umrla jer je počela kiša nego je doživela strujni udar kad je krenula da sklanja opremu sa terase. Ko zna sta je dohvatila od kablova i ko zna u kom stanju je ta oprema bila. Cela priča je vezana za to "čuvanje opreme". Dakle, miner isto kao i gamer može da pazi ili urniše grafičku.
 
Blic ili slično. Nije umrla jer je počela kiša nego je doživela strujni udar kad je krenula da sklanja opremu sa terase. Ko zna sta je dohvatila od kablova i ko zna u kom stanju je ta oprema bila. Cela priča je vezana za to "čuvanje opreme". Dakle, miner isto kao i gamer može da pazi ili urniše grafičku.
Ma ja njima ne verujem nista, jedno pisu sada, pa posle pisu drugo pa posle pisu trece i vise ne znas sta je istina a sta laz. Prvo su pisali da je muz nasao samo zenu, posle sam procitao da je nasao decu kako vriste u kuci a opet neki u komentarima pise da deca uopste nisu bila u kuci nego kod babe i dede. Onda pisu da je krenula kisica pa je krenula da skloni rig i da je zato ubila struja. Onda cetvrti pisu da su od majnovanja zaradili preko 50 hiljada evra od kojih su kupili valda taj stan. Sta bljuc moze sve da napiskara to je vec prica za sebe i za to bi bila potrebna citava jedna tema.
 
Ja sam od poznatog minera kupio rx570, po super ceni. Grafička kao iz apoteke, nikad ništa slično takvo polovno nisam kupio. Savršeno radila kod mene 6 meseci (ja se samo igrao matore igre). Eno je kod brata skoro godinu dana, ne znam dal kopa nekad, verovatno ne jer je 4gb.
Stvar je verovatno kako ko održava stvari, hlađenje prostorije, riga, i prljavštine. Naravno da ako je prljava, pregrejana itd, ta grafička neće da valja...
mnogo zavisi i od modela kartice
 
Mojih dva dinara - kupio sam svojevremeno 1080 Palit od lokalnog rudara, imao dve na stanju. Obe samo gurnute u rig, cepale 'na jako', undervo... sta? Pune prasine, dual fan - na obe crk'o i jedan i drugi, jedva se nesto okretali. I to je tako radilo kod njega ko zna koliko dugo, dok nije skontao da mu je bilo neisplativo vise (onaj predjasnji krah kripto) i odlucio da ih proda. Cena - 200eur/kom, sto mu dodje oko 100eur jeftinije od najjeftinije na oglasima, u tom trenutku. Ja cekao RTX 2k seriju da pazarim i uzeh, sta sad. Kupio padove, ventove, nesto povoljno sa Alija. Umem s' rukama, lagano sve ocistio, oprao, stavio kvalitetnu pastu, sklopio sve - 0 problema. Igrao se, prodao dalje, gruvaju sada i dalje gaming/editing...

Moram priznati samo da mi nije bilo svejedno, ali mi se isplatilo u svakom smislu. :) Vise je ovde lutrija sa modelom u pitanju, na kraju krajeva, nego bilo sta drugo. Cak i primerkom.
 
Najcesce kartice crkavaju zbog hladnog lema, a do njega dolazi zbog naglih promena temperature. Gde se desavaju ceste promene temperature? pa naravno kad se igraju igrice.
Neko je pravio porednjenje sa polovnim automobilima koji su taksirali, po meni ima smisla da se poredi sa automobilom koji je na autoputu presao 1 000 000 km i automobilom koji je samo po gradu presao 200 000 km, stanje oba automobila je slicno i njihov zivotni vek je isti jer se motori najvise trose kada su hladni.
 
Ma da, puni oglasi kola sa pređenih 1000000 k'o ovih pijuk-grafika...
 
au sad razmisljam, pa ja komp nikad ne gasim (ne rudarim), nego navika od ko zna kada...... igre igram sigurno 5-6 sati dnevo (u stvari, zadnjih pola godine samo Hunt showdown, koja je dosta zahtevna)..... e sad, ceo komp mi je pod custom vodenim hladjenjem, i 5700xt i ryzen 5800x
kakvo vam je misljenje, da li ih mozda nepotrebno unistavam sa ovim ne gasenjem kompa nikad?
inace, i u leru i u full loadu, su komponente prilicno dobro ohladjene zbog vode....
 
Ne unistavas nista. Osim eventualno harda, ako ti je u Power opcijama po defaultu namesteno da se stalno pali i gasi usled neaktivnosti.
 
I kakve to ima veze sa samom karticom? To ti je ista ona prica sto stari ljudi govore j*bo ne j*bo k*rcu vreme prolazi.

Nisam znao da kartice imaju tahometar pa da se gleda koliko su kilometara presle. Poenta videa je da se pokaze da neke price koje kruze internetom nemaju veze sa vezom. I kao sto sam Lajnus rece, cela prica da kartice gube na performansam je krenula od proizvodjaca jer kako bi oni prodali nove kartice ako stare jos uvek sljakaju.

Gde to procita da je pocela da pada kisa i da je zato sklanjala rigove i da je zato umrla.
Veći razlog za nekupovinu grafilkih koje su majnovale je taj što prodavci traže oko 80% nove. Ovako dodaj još 20% više i imaš grafiku sa garancijom od 3 godine. Kod nas su ljudi dosta alavi na pare, a i glupi. Malo ima je to što majnuju, još mora i da zarade 1 na 1. Ima jedan llik ovde na forumu koji je napisao u fazonu: ako ih ne prodam za taj i taj novac, odneću ih na tavan pa mogu da se slikam 😁

Slikaj se prijatelju, ja i ovako ne volim grafike koje su majnovale (y)
 
Upravo to, ja nemam problem sa mining kartama, ali kad uzimam polovno mora i cena da bude adekvatno snizena..
 
Veći razlog za nekupovinu grafilkih koje su majnovale je taj što prodavci traže oko 80% nove. Ovako dodaj još 20% više i imaš grafiku sa garancijom od 3 godine. Kod nas su ljudi dosta alavi na pare, a i glupi. Malo ima je to što majnuju, još mora i da zarade 1 na 1. Ima jedan llik ovde na forumu koji je napisao u fazonu: ako ih ne prodam za taj i taj novac, odneću ih na tavan pa mogu da se slikam 😁

Slikaj se prijatelju, ja i ovako ne volim grafike koje su majnovale (y)
Srpski osećaj za biznis.
 
Veći razlog za nekupovinu grafilkih koje su majnovale je taj što prodavci traže oko 80% nove. Ovako dodaj još 20% više i imaš grafiku sa garancijom od 3 godine. Kod nas su ljudi dosta alavi na pare, a i glupi. Malo ima je to što majnuju, još mora i da zarade 1 na 1. Ima jedan llik ovde na forumu koji je napisao u fazonu: ako ih ne prodam za taj i taj novac, odneću ih na tavan pa mogu da se slikam 😁

Slikaj se prijatelju, ja i ovako ne volim grafike koje su majnovale (y)
Dobro to je mozda sada tako, ali nisam video da se iko na forumu bunio kada su kupovali rx 580 8 gb za 100-120 evra. Ja sam jedan od tih koji je svoju sapphire rx 580 sa 4 gb prodao davnih dana i posle uzeo rx 580 8 gb za 120 evra sit se sa njome naigrao preko godinu ipo dana da bi kada je krenulo ovo ludilo prodao za 250 evra dodao iz dzepa 50 evra i uzeo gtx 1070ti gaming koju je covek koristio za igre, sa kojom ja od februara meseca se igram i kopam. Sa istom sam zaradio 50 evra za 2ipo nedelje i isplatio sto sam dao za nju, sve ovo dalje sto sam zaradio mi je cista zarada. Sutra da uzmem da je prodam za iste pare koje sam dao i da dodam jos toliko meni se isplati jer je ova sama zaradila za ulaganje u novu. Ali necu jos nista da uzimam jer iskreno sada mi nije ni potrebna a i sta igram sa ovom karticom cu moci da se igram jos jako dugo.
 
O tome sam pisao (y)
Ali ja kazem da je prodam za 300 evra koliko sam je ja platio, ne 350 ne 450 ne 500 ili za koliko se sada vec prodaju. Nego za cenu koje su bile i pre 6-7 meseci bez ovog ludila, bar su toliko isle ovi premium modeli one slabije tipa asus dual i slicno su se mogle naci za 260-280 evra.

Stim da ja karticu svakog meseca sa komplet racunarom nosim na kompresor da se ocisti, pre par dana sam promenuo komplet termalne padove i pastu, sve ocistio podmazao i sada radi kao i pre samo sto je hladnija nego pre samo nedelju dana a kako su ove temperature pale sama kartica je jos hladnija.

Ako dodjem do toga da je prodam sigurno necu precutati ljudima da je kopala nego cu reci istinu jer kao sto se kaze svaka roba ima svog kupca, pa tako pre ili kasnije ce je kupiti neko ko je spreman da rizikuje.

Razumem ja da ima ljudi koji ne vole majnere i sve ostalo ali ako ista vise mrzim su ljudi koji idu javno i pljuju po majnerima i njihovim delovima a onda sutra od njih kupuju delove u nadi da niko nece saznati da su kupili od majnera a onda se sami posle nekog vremena izdaju. To sam imao prilike da vidim na suprotnom forumu gde je neki link bukvalno iz teme u temu isao i olajavao majnere gde je stigo a kada je krenulo ono ludili 2016 godine ili kada je vec bilo je svoju rx 480 prodao za neke velike pare i kupio novu gtx 1080 onda je opet pisao po majnerima kako ne valjaju dok mu se nije ukazala sansa da kupi napajanje cooler master v850, to su isti ti ljdi koji kenjaju po aio hladjenu kako ne valjaju i kako se kvare a onda u novu masinu prvi kupio aio hladjenje.

Zato mrzim licemerne ljude koji jedno pricaju javno i pisu po forumima a onda da niko ne zna urade suprotno svome pisanju.
 
Ja sam u novembru 2020. kupio sebi rudarsku MSI RX 470 Gaming 4G za 60 evrića. Naleteh na KP oglas gde se prodaje "gejmerska" kartica koja to u stvari nije, shvatih kad je lik u narednih par dana prodao još 3 iste kartice. 😂
Ne mogu da se požalim, kartica je stigla u jako pristojnom stanju, čista, dobri originalni ventilatori, full pakovanje, što bi rekli "k'o nova". Testirao sam je odmah i pošto nije bilo problema, a temperature pristojne i očekivane, nastavio sam da je koristim, eto tek nedavno sam kod upgrade-a mašine detaljno rasklopio i nju i zamenio termalnu pastu.
 
Ima par poučnih primedbi...

Slažem se. Može da posluži i kao dobra smernica za kupovinu, ali . Da sumiram situaciju iz mog posta od pre skoro godinu dana

Veći razlog za nekupovinu grafilkih koje su majnovale je taj što prodavci traže oko 80% nove. Ovako dodaj još 20% više i imaš grafiku sa garancijom od 3 godine. Kod nas su ljudi dosta alavi na pare, a i glupi. Malo ima je to što majnuju, još mora i da zarade 1 na 1. Ima jedan llik ovde na forumu koji je napisao u fazonu: ako ih ne prodam za taj i taj novac, odneću ih na tavan pa mogu da se slikam 😁

Slikaj se prijatelju, ja i ovako ne volim grafike koje su majnovale (y)

  • Grafičke su starije još godinu dana
  • Naši ljudi ne odustaju od cene - ovde kod nas na forumu je malo bolje
  • Cene novih grafika su počele da se stabiliziju, mada i dalje se forsiraju prastere grafike, tehnologije, u prodavnicama kao suvo zlato. Ko se upeca , upecao se.

Capture.JPG
  • Intel uskoro izbacuje prve modele. Možda će nešto da se promeni. Samo da ne bude kao sa novom sakatom Nvidiom.
  • I dalje smatram da je GeForce NOW korektno rešenje

Ovo su neka moja zapažanja. Slobodan sam za kritike i konstruktivnu diskusiju.
 
Kupujte što mladje kartice,da nisu otvarane(stiker),naravno može da bude i lažan 🙂..sa dobrim hladjenjem,i cena bar da bude 50% dole od novih..
 
Da napišem koje grafike po meni više ne treba nikako kupovati. Što zbog starosti, što zbog potencijalnih problema. Možete i da dopunite ovaj spisak

  • r9 270, r9 280 i verzije "X" - problemi, starost
  • RX Vega 64, Radeon VII - problemi, starost
  • celu seriju GTX 1050, 1060, 1070, 1080 - starost

Nove grafike GTX1050 TI, 1650, 1660 su u stvari prepakovane stare tehnologije grafičkih koje koštaju boga oca iz meni nepoznatih razloga. Nisu za kupovinu po ovim cenama, a ni 50% manjim.

Grafike koje emotivno volim :) R9 280x Menjao ventilatore dvensticama. Moj drugi Frankenšajn. Prvi je bio kada sam ubacio kompletan intel stok kuler. Trenutno ne mogu da se setim modela :( GTX 1060 prastara grafika koja mi i dalje služi za igrice.

Grafike koje se trenutno isplate za kupovinu. Ovo slobodno možete da dopunite jer nisam pratio na času neko vreme :)
 
Jos uvek nista od grafickih nije isplativo za kupovinu (za gejming).
 
RX6600 za oko 320e nova kod madjara je relativno isplativa.
 
Slažem se. To je o.k. cena
 
kod linusa na videu :)
 
ovde :)
 
Pa. moj komentar je da sam povoljno kupio 1080Ti koja je rudarila (ne mnogo, doduše) i služila me je lepo ravno 3 godine dok nije počela da zeza pre mesec-dva. Samo u igrama, doduše i ne u svim. Verovatno VRAM ali još nisam testirao da vidim. Mogao bih i da je otvorim da pogledam u kakvom je stanju.
Anyway, ja sam dobro prošao sa kupovinom karte iz rudnika, neko drugi možda neće...
 
Tu kartu sad ne bih kupio jer im je duša izvađena, ni 3080 ne bih kupio iz rudnika.
Prvo treba znati od koga se kupuje i u kakvim uslovima su radili rigovi, a onda gledati koji je model.

Sa druge strane imamo likove koji viču kako ništa iz rudnika ne valja i daju više para za karticu iz računara, karticu koja je overklokovana i iz koje je izvlačen maksimum. Takva može da bude u dosta lošijem stanju od one iz rudnika.

Na kraju kad se uzima polovno treba i malo sreće.
 
Nazad
Vrh Dno