Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Od 1.marta sam sredio ishranu i krenuo IF 16-8 sa treningom (zgibovi, propadanja, sklekovi, cucnjevi i razne vezbe sa tegovima). Trebalo mi je nekoliko dana da se naviknem na IF, ali nakon toga je sve okej bilo. Slatko je bio problem prvih 5dana otprilike. Za ovih 29dana imam vise energije, snage, bolji san.
Skinuo sam masti oko stomaka prilicno, ali imam i dalje, pa bi hteo nesto da vas pitam :)
Posto ne radim kardio uopste, sta mislite da ubacim ujutru pre dorucka setnju 10000koraka i uvece nakon vecere isto toliko, posto sam citao i gledao po yt da je obicna setnja bolja nego trcanje za skidanje masti.
Da nema neko prsluk sa opterecenjem, gledam da uzmem neki od 20kg? I ako ima nek napise iskustvo sa njim.
 
Meni te šetnje dođu beskorisne ili minimalno korisne, 10km red veličine 1-2% od 40 min trčanja. I ja sam čitao da su šetnje vrh, ali verovatno ako nisi sposoban za više. Nit imam osećaj da sam išta uradio, niti mi se kardio nešto makne bitno.

Probaj sam, sigurno je bolje od sedenja, naš organizam i ima predispoziciju za dugačke višečasovne šetnje, koje retko ko ima luksuz da priušti - zato ja to skratim na znatno intenzivnije koliko vreme dozvoljava.
 
Ako volis setnju, a mislim da je odlicna - Probaj "rucking". (10-20kg na ledja), neki podcast i picis 1-2h. Bar 50% vise kalorija ces potrostii, a i dalje setas, i jacas celo telo.
 
Ako volis setnju, a mislim da je odlicna - Probaj "rucking". (10-20kg na ledja), neki podcast i picis 1-2h. Bar 50% vise kalorija ces potrostii, a i dalje setas, i jacas celo telo.
Jedino ovde treba voditi računa po kojoj se podlozi šeta, kakvo je stanje skočnih zglobova, zglobova kolena i tetiva, pogotovo o kvalitetu obuće, u suprotnom će si napraviti više štete nego benefita.
 
Ne obična šetnja, već brzo hodanje.
 
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Bro, mojne leba ti...

Nego, jel' zna neko zašto kod nas više nema PrimaForce proizvoda (bar ne da ja znam)...

Ovog njihovog leucina se rado sećam i često ga pominjem:
primaforce-l-leucine-700x800.jpg
Знам како звучи. Зато да није из сопственог искуства не бих ни помињао.
Не можеш ући у животну форму са тако мало вежбања ако си се раније озбиљно или умерено са суплементима бавио теретном, наравно. И генетика игра велику улогу.
Od 1.marta sam sredio ishranu i krenuo IF 16-8 sa treningom (zgibovi, propadanja, sklekovi, cucnjevi i razne vezbe sa tegovima). Trebalo mi je nekoliko dana da se naviknem na IF, ali nakon toga je sve okej bilo. Slatko je bio problem prvih 5dana otprilike. Za ovih 29dana imam vise energije, snage, bolji san.
Skinuo sam masti oko stomaka prilicno, ali imam i dalje, pa bi hteo nesto da vas pitam :)
Posto ne radim kardio uopste, sta mislite da ubacim ujutru pre dorucka setnju 10000koraka i uvece nakon vecere isto toliko, posto sam citao i gledao po yt da je obicna setnja bolja nego trcanje za skidanje masti.
Da nema neko prsluk sa opterecenjem, gledam da uzmem neki od 20kg? I ako ima nek napise iskustvo sa njim.
За скидање масти ти треба пулс испод кардио нивоа. Кардио и брже прво сагорева шећере.
Сат до сат и по брзог ходања би требало да ти је сасвим ок за скидање масних наслага. Прво што сагори скоро хиљаду калорија и (ако једеш умерено) осигура калоријски дефицит, друго што све то што сагори буду масти.
Ако имаш неки мерач пулса да пратиш, тих 60-70% рачунаш тако што 100% добијеш одузимањем броја својих година од 220,па даље рачунаш.
Мени је, на пример, по тој рачуници максималан пулс 181, а зона под којом тело сагорева масти са пулсом угрубо 110-130.
 
Poslednja izmena:
Da, u sustini 24h telo koristi masti za vecinu energetskih potreba. Hodanjem samo dizemo potrosnju, otprilike 150-200% vise nego da sedimo, s tim da se odnos menja, kako napor postaje malo tezi polako krecu ugljeni hidrati da se trose. Evo grafik kako to izgleda.
 

Prilozi

  • Relative-use-of-fat-and-carbohydrate-as-metabolic-fuels-depends-on-exercise-intensity.png
    Relative-use-of-fat-and-carbohydrate-as-metabolic-fuels-depends-on-exercise-intensity.png
    119.4 KB · Pregleda: 58
Ako je cilj gubitak masti onda su vezbe snage bolje. Kardio je dobar za jacanje kardivaskularnog sistema.

Telo ne trosi samo masti kad se nadje u kalorijskom deficitu vec trosi i misice, odnosno ponasa se energetski efikasno, trosi ono sto zahteva najvise energije a su upravo misici. Zato treba vezbama snage poslati telu signal da su mu misici potrebni.
 
Neverovatno,čitam sve ove postove i ne verujem,tj pitam se da li sam ja neki vanzemaljac ili šta...

Vidim da skoro svi ljudi muku muče da skinu kg,a ja ceo život se mučim da nabacim kg.....tj kao što se neko "usvinji" ako ne radi,vežba nešto ja tako počinjem da ličim na "kostura" ako ne jedem solidno,bildujem,mučim se sa kojekakvim vežbama i slično.......npr ništa da ne vežbam i samo da izbacim večeru,ja nedeljno gubim po 1-2-3 kg....i tako bi valjda nastavio dok ne stignem do 50 kg,možda i više....baš bih voleo da idem na neko "proučavanje"...

Mada,sada sa nekih 80-90 kg (zavisno koliko se maltene na silu prežderavam i imam snage za teretanu) izgledam kao neki nabildovani maneken,ali čim bih manje ili više popustio sa tim ždranjem i bildovanjem,drastično bih počeo da mršavim ka mom "prirodnom" kosturskom izgledu....

Više puta sam se obraćao raznim lekarima po tom pitanju,ali u principu skoro da sam savšeno zdrav,nikakvih posebnih problema nema,ali eto takav sam što se tiče tog metabolizma....svi ti lekari me nešto bledo gledaju i slažu ramenima.....:confused:
 
Neverovatno,čitam sve ove postove i ne verujem,tj pitam se da li sam ja neki vanzemaljac ili šta...

Vidim da skoro svi ljudi muku muče da skinu kg,a ja ceo život se mučim da nabacim kg.....tj kao što se neko "usvinji" ako ne radi,vežba nešto ja tako počinjem da ličim na "kostura" ako ne jedem solidno,bildujem,mučim se sa kojekakvim vežbama i slično.......npr ništa da ne vežbam i samo da izbacim večeru,ja nedeljno gubim po 1-2-3 kg....i tako bi valjda nastavio dok ne stignem do 50 kg,možda i više....baš bih voleo da idem na neko "proučavanje"...

Mada,sada sa nekih 80-90 kg (zavisno koliko se maltene na silu prežderavam i imam snage za teretanu) izgledam kao neki nabildovani maneken,ali čim bih manje ili više popustio sa tim ždranjem i bildovanjem,drastično bih počeo da mršavim ka mom "prirodnom" kosturskom izgledu....

Više puta sam se obraćao raznim lekarima po tom pitanju,ali u principu skoro da sam savšeno zdrav,nikakvih posebnih problema nema,ali eto takav sam što se tiče tog metabolizma....svi ti lekari me nešto bledo gledaju i slažu ramenima.....:confused:
Ništa tu nije specifično, takva ti je građa, takav metabolizam...
Čekaj da pređeš 40tu pa ću te pitati...
 
Zaboravio sam nesto da vas pitam, zanima me odgovor. Da li bi trebao da prestanem sa koriscenjem kreatina dok ne sredim naslage masti oko stomaka? Razmisljam da prestanem sa whey i kreatinom tri- cetiri meseca (dok ne smrsam i sklonim stomak).
 
Ne, naprotiv, kreatin ima razne benefite (mozak, zadrzavanje misica, bolji trening) i nema veze sa salom. A whey, isto, nema razloga da ne koristis, malo pojacan unos proteina samo moze pomoci da zadrzis vise misica dok gubis tezinu. Svakako trening je bitan isto dok si u deficitu.
 
Ništa tu nije specifično, takva ti je građa, takav metabolizam...
Čekaj da pređeš 40tu pa ću te pitati...

Pa sad sam u nekim srednjim 30tim,bližim se polako 40tim vidim da se ama baš ništa nije promenilo u odnosu kad sam imao npr 20 god....čisto sumnjam da će išta biti drugačije i kad budem bio u 40tim.....verovatno ću sa 45 izgledati skoro isto kao kad sam imao 19 godina......mislim ono,atletski zategnuto-mišićavo ali i dalje sa mučenjem da zadržim svaki kg.... :confused:

Ni dan danas ne mogu da se načudim,kad god pričam sa nekim (svejedno muško/žensko) ko se goji od ničega (?!) tj koliko mi zavide na svemu tome,a opet sa druge strane nemaju predstavu kako može biti glupo kad se tako lako gube kilogrami....
 
Ima nas raznih sa raznim metabolizmima 😄 ti verovatno spadaš u gornjih 5% mučenika koji ne mogu da se ugoje 😄
 
@Stefan1995
Nastavi da pijes to, kad bi prestao sa kreatinom jeste da bi izgubio 1-2 kg kad bi stao na vagu, ali to bi bila samo voda. Unos proteina takodje nastavi da bude isti, da prilikom mrsavljenja izgubis sto manje misicne mase.

@Ulrich
Budi srecan sto imas takav metabolizam, mnogo bolje nego da ti se svaki jaci obrok "lepi".
Ja bas lako dobijam masu, za misicnu je to lepo, ali problem je sto jednako brzo, pa i brze, dobijam i salo. 😅
 
Gde naći SIS gelove?
Potreban mi je electrolyte ili eventualno isotonic.

Ove 3-4 online prodavnice kažu "nema na stanju", pa sada ne znam da li druge slične prodavnice ne drže SIS ili samo imaju loš SEO ili nemaju internet prodavnice...

Imam nekoliko komada, nedovoljno za april, pa da odmah planiram da to razvučem, ako ih ne bude kao prošle godine u ovo vreme.
 
Ja sam odlucio da pocnem da se bavim CrossFit-om. Fino sam se izgradio u teretani, ne svidja mi se da sam previse „veliki“ i smatram da cu dodatnu masnocu ovako brze skinuti. Gledao sam treninge i dosta su intezivniji od ovih mojih u teretani, ljudi su zvijeri.
Takođe sve sam tromi, tezine me umrtvise a kako bih uskoro mogao zamijeniti kancelarijski posao nekim za koji treba da si u formi (razlog vise placeno) kontam da cu se lakse snaci. Nadam se da misicna masa nece mnogo spasti.
 
Neće, ali obrati pažnju kako ulaziš u crossfit trening. U svojoj suštini, to je trening anaerobije i aerobije, spojen u jedno. Mada se meni ne sviđa lično što koriste pogrešne alatke za razvoj kondicije, kao nabačaj za izdržljivost (koristiš malj da zakucaš čekić) ali ne može se osporiti da je rezultat opšti, primenjivi fitnes. Ja bih pre crossfit treninga se postarao da sam jak (u osnovnim vežbama powerlifting, weightlifting i kalistetika) i da imam kondicije (trčanje 1600m, 4-5km npr) pa bih onda otišao na CF spreman da izdržiš udare treninga.
I ako odeš pre toga, imaj u vidu da trebaš da daš vremena telu da se adaptira na novonastalu situaciju, problem je manji ako si mlad i odmoran, veći što si stariji i opterećeniji...
Sa srećom
 
I javi kad odradiš prvog Marfija. 🙂
 
Hvala @Stevcho
Pa dobro sa 33 godine sam na sredini nekoj, moze se reci.
Znam da ce mi sigurno biti potrebno dva-tri mjeseca da se naviknem i ja i tijelo ali volim izazove. U teretani sam skoro 5 godina, periodicno tako da me i smorilo vec.
 
Ja obično svojim klijentima koje smori teretana preporučim neki borilački sport, ili da naučiš da udaraš ili BJJ, a isto pre toga ih spremam za to, prvo snaga, pa malo fleksibilnosti, pa aerobije, npr 3 tega nedeljno + 2 trčanja. Ali naravno, samo napred, izazovi su bitna stvar u sportskom postignuću, samo imaj osećaj za granicu svog tela i oporavka.
 
Koja je fora sa ovim predimenzioniranim kutijama za proteine?

Ima neke veze sa čuvanjem?
Kutija za 2kg, k'o kanister od 5 litara...
 
Psiholoski trik, kao i lazni popusti, lazni pokloni uz kupovinu, 99.99 umesto 100 itd. 🙂
 
Da, shvatio sam da je fora. Ali je zapravo toliko kretenska fora, da verujem da mnogi ljudi imaju problem gde to da drže.

Već drugi put pojedem ženine proteine, pa kao da kupim veće pakovanje, više nego upola cene po kilogramu. Biće pretakanje u neku kulturnu ambalažu.
 
gde kupujete whey i kreatin, i koje tačno brendove?
Whey uzimam Optimum nutrition Gold Standard, uglavnom u Hrvatskoj (PDV nazad)
 
Dok je bilo da se kupi pio sam Syntrax Matrix, posle toga Animal whey, a sad ništa jer šta god 😁
 
Ja porucujem sa Ogistra sajta jer mi se čini da su najpovoljniji. Trenutno imam The protein sa slike i Battery kreatin.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230420-152801_Brave.png
    Screenshot_20230420-152801_Brave.png
    224.4 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_20230420-153031_Brave.png
    Screenshot_20230420-153031_Brave.png
    158.1 KB · Pregleda: 25
Ja uzimam u pan sportu, ima i dalje popust od 10% i ispadne okej cena.
Animal whey, Dymatize. Treba uskoro da uzmem novu kantu whey i mozda probam izolat od pansporta, mada mi rece prodavac da mu se ukus nije svideo uopste kad ga je koristio i da je specifican. Ogistru svi hvale, ali uvek odustajem od animo whey, previse mi dobro izgleda da bude ovoliko jeftin i sve bolje da uzmem provereni animal, nego amino. Kreatin koristim amix-ov.
 
Nazad
Vrh Dno