Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Zasto ta iskljucivost i prerdrasude, karfiol, borkoli, moze biti super ukusan prilog u vrhunskim jelim, gurmanski gledano, sve moze lepo da se spremi i nije to glavno jelo. Ja bukvalno sve volim jedem, ali zavisi od nacina pripreme/zacina dostra. Mozda indijsku/kinesku kuhinju manje volim zbog previse zacina i cestog przenja u dubokom ulju. Ali ima toliko dobrih namirnica, kuhinja i jela u raznim kulturama.

Sto se whey-a tice, a i kazein je isto odlican, sto da ne, popiti mericu na dan po potrebi, moze samo da pomogne, imuni sistem, oporavak, itd... Kao i bilo koji obrok, nema tu direktnog primetnog dejstva odmah, ali dugorocno ima koristi svakako. Em je prakticno, em nije jako skupo.

Jako je sve komplesno i puno faktora ima, sami hormoni imaju najveci uticaj na misice, performanse, mozes jeste 300g proteina i vezbati savrseno svaki dan, doci ces na neki svoj limit i to ce te ogranicavati. Pa samo da uzmes testosterone, bez ikakve vezbe napredovaces fizicki vise od prosecnog momka sto trenira i jede korektno.

Takodje dugovecnost, ishrana je tu mali faktor. Ekstremi mogu da poremete to (pusenje, jako nezdrav zivot), ali u proseku genetika je jedan od glavnih faktora ako nema nekih ekstrema spoljasnjeg uticaja. Tako da gledati sta jede Japanac ili neko drugi, nije bas merodavno.
 
Poslednja izmena:
Šta je sada normalna cena za 1kg proteina?
Žena koristi neki sa natpisom Protein.Si 100% natural Whey i vidim da je sada oko 2.400 dinara za 500 grama.
 
Sve je otišlo gore, i to nenormalno. Ja koristim Olimp Whey protein koji je košta za 2,2kg - 6.990 dinara. Sada je taj isti 12.000 dinara.
 
Šta je sada normalna cena za 1kg proteina?
Žena koristi neki sa natpisom Protein.Si 100% natural Whey i vidim da je sada oko 2.400 dinara za 500 grama.
Ok cena je oko 7000 za 2.2kg veću kantu. Nekad naleti neka akcija pa ima i malo jeftinije
 
Ona to kupi u DM i na sličnim mestima, pa 500 grama izadje po 3.000 dinara.
Ponekad i ja uzmem, pa da joj dopunim stock.
 
Ево, да се похвалим.
Две, три године нисам ни један склек урадио, играо баскет једном у некад и усвињио се.
Престао сам да се преждеравам од Нове године, узео да вежбам свако јутро уз ово Вежбање у кући (неки програм за вежбе целог тела, траје око 15 минута на дан) и свако вече брзо ходање (прво по 6 км, касније стигао на 10 км на дан).
Успео сам да са 98 кг дођем на 86 кг (на висину од 190цм), средим крвну слику и притисак (имао и 140:90).
Најтеже је било одлучити се и првих 48 сати шок терапије глађу, док ми се није скупио желудац, па после и нисам био гладан када не једем после 6 увече. У исхрани сам само убацио мусли који сам направим од семенки из Здраве хране са медом и јогуртом и избацио хлеб.
Вежбе и даље радим исте, само вртим нови циклус иповећевам тежину када постане прелако.
 
Poslednja izmena:
Ево, да се похвалим.
Две, три године нисам ни један склек урадио, играо баскет једном у некад и усвињио се.
Престао сам да се преждеравам од Нове године, узео да вежбам свако јутро уз ово Вежбање у кући (неки програм за вежбе целог тела, траје око 15 минута на дан) и свако вече брзо ходање (прво по 6 км, касније стигао на 10 км на дан).
Успео сам да са 98 кг дођем на 86 кг (на висину од 190цм), средим крвну слику и притисак (имао и 140:90).
Најтеже је било одлучити се и првих 48 сати шок терапије глађу, док ми се није скупио желудац, па после и нисам био гладан када не једем после 6 увече. У исхрани сам само убацио мусли који сам направим од семенки из Здраве хране са медом и јогуртом и избацио хлеб.
Вежбе и даље радим исте, само вртим нови циклус иповећевам тежину када постане прелако.
Otprilike isto ko i ti samo ja kombinujem traku za trčanje kući i tereranu 3 puta nedeljno. Izbacio slatkiše, sokove i belo brašno i smanjio porcije. Sa 100kg sam sišao na trenutnih 88kg za dva meseca i idemo dalje do 80kg.
 
Ja u ofisu imam bučice i šipku za zgibove i kampanjski po nešto uradim... Da sam redovan, možda bi od mene nešto i bilo.
 
Ja u ofisu imam bučice i šipku za zgibove i kampanjski po nešto uradim... Da sam redovan, možda bi od mene nešto i bilo.
За напредак ти је, по мом искуству, буквално само редовност важна.
Пре четири године сам са 60 секунди вежбања дневно за око годину и по стигао до животне форме што се снаге тиче, а није да нисам ишао по теретанама до пре петнаестак година (догодине 40). У теретану сам увек ишао по око три месеца, након чега сам престајао због мука са зглобовима и тетивама.
Испада да је довољна по једна серија склекова, чучњева или згибова до отказа пре посла, али буквално сваки дан, без изузетка.
 
Ja sam malo stariji...

Često sam na terenu i tokom tih dana od vežbanja nema ništa. Mogu recimo da uradim 10 serija po 10 zgibova, ali ne mogu da istrčim sprint od 300 m, a da duša ne bude u nosu...
 
A ti nemoj da trčiš sprint. Ukoliko želiš da istrčiš tih 300m sprint, istrči 400m najlakše što možeš. Pa neki dan posle istrči 2 X 400m najlakše što možeš, pa kada, za mesec dva tri, stigneš do 4km u komadu, jedan dan trči 5 km, I negde u sredini ubaci 15 sekundi sprint, a onda 1.45 trči najlakše što možeš. I to ponovi 3-4 puta za redom. I postepeno, eto te na 300m najbrže što možeš.
Nije ovo gore nikakav program trčanja, već ovo što @Vlajković kaže, samo lagano i na duge staze.

Odoh na Adu, da iskoristim ovo lepo jutro, dok ne zagužvaju šetači :)
 
Poslednja izmena:
@maxy lagano za početak. Nađi tempo koji ti odgovara. Ja sam jedno dve godine podizao limite, uz lečenje oba kolena, pa ih sad samo održavam i eventualno produžavam, ne ubrzavam.
 
За напредак ти је, по мом искуству, буквално само редовност важна.
Slazem se, najvaznije je redovno trenirati, ko hoce napredak. Uglavnom 2 treninga nedeljno svaka misicna grupa, pocetnici mogu i 3x nedeljno, ali ne forsirati se do otkaza. Ja npr. za grudi radim samo bench 5-6 serija, stigao do 140kg, a i misicna masa je lepo napredovala. Za noge samo cucanj i ponekad mrtvo koje planiram cesce, isto super napredujem itd.
Problem mi je prevelik apetit, nikako da skinem kile (110), cim krenem na dijetu postajem opasno nervozan i uhvati me nemir kad sam gladan.😅 Vama koji ste uspeli da skinete po dvocifren broj kg za kratko vreme, svaka cast.
 
Slazem se, najvaznije je redovno trenirati, ko hoce napredak. Uglavnom 2 treninga nedeljno svaka misicna grupa, pocetnici mogu i 3x nedeljno, ali ne forsirati se do otkaza. Ja npr. za grudi radim samo bench 5-6 serija, stigao do 140kg, a i misicna masa je lepo napredovala. Za noge samo cucanj i ponekad mrtvo koje planiram cesce, isto super napredujem itd.
Problem mi je prevelik apetit, nikako da skinem kile (110), cim krenem na dijetu postajem opasno nervozan i uhvati me nemir kad sam gladan.😅 Vama koji ste uspeli da skinete po dvocifren broj kg za kratko vreme, svaka cast.
Када год сам скидао преко 10кг, почињао сам уз 48ч само на води. Јесте пакао, али желудац се скупи и после кад узмеш да једеш, након "два залогаја" по пређашњим мерилима стомак се напуни и осетиш се сито. Тад само треба да не будеш свиња и једеш упркос осећају ситости и надутости стомака.
Знам да није баш здраво, али мени ништа друго није успевало.
Да гладујем тако по мало, мислим да бих пре или касније у црној хроници освануо.
Кад сам баш гладан људи који ме знају углавном примете и гледају да гледају своја посла.
 
Verovatno cu i ja probati tako neku rigorozniju dijetu kad budem na godisnjem. Kad bih skinuo 10kg, bio bih kao maneken.😅 Valjda necu izgubiti mnogo misicne mase za to vreme, a primetio sam da kad sam u kalorijskom deficitu da snaga osetno opadne.
Edit:
Jeste najbolja umerenost, ali nekad mi je umerenost tesko odrziva (tipa posao i sl. obaveze, ne jedem dugo pa posle navalim kao irvas)... Zato razmisljam pre o nekoj rigoroznijoj dijeti.
 
Када год сам скидао преко 10кг, почињао сам уз 48ч само на води.

Možda, umesto vode, nije loša ideja da se tih 2-3 dana piju oni detox šejkovi.
Dobio sam jednom set za 3 dana, 15 bočica (2ipo litre dnevno u definisanim razmacima). Bio sam gladan samo zato što želim da jedem, ne zato što mi je hrana potrebna.

Ne znam koliko košta i nisam kasnije koristio ili na više dana, ali mi zvuči kao bolja opcija od 2 dana na vodi.
 
ja sam 3 puta skinuo po 30kg (verovali ili ne)
ono sto mogu da vam kazem iz iskustva je da ako ne skapirate da posle mrsavljenja morate nastaviti da budete dosledni nekim osnovnim nacelima ishrane, bicete prinudjeni da ponavljate mrsavljenje pre ili kasnije (treba sebe na neki nacin posmatrati kao clana Alcoholics Anonymous, posle mrsavljenja svaki dan ce biti borba u neku ruku, a uz recimo brojanje kalorija mozemo sporadicno ubacivati calorie dense obroke )
statistika je porazavajuca po pitanju odrzavanja kilaze posle mrsavljenja

imajuci ovo gore u vidu, razumem da je mozda neko osoba kojoj treba jump start X dana posta ili detox ili sta god... ali ako pripisujete to sto ne mozete da krenete sa dijetom jer nikako da uradite post ili detox deluje mi da je to pogresan nacin
mrsavljenje mora da polazi iz zdravih principa a to su
1. hocu da popravim svoje zdravlje, krvnu sliku, sta god...
2. znam sta je dobra kvalitetna hrana i znam kolike su kolicine hrane dovoljne za normalno funkcionisanje (pola kile bureka, punjena pljeska 400gr, XXL pizza, 300gr milke - jel da da znamo svi da ovo ne treba da bude sastavni deo svakodnevne ishrane)

i na kraju disclaimer: ovo gore sam napisao bez ikakvog osudjivanja, kenjanja ili pametovanja... ja sam u tom ciklusu smrsaj - ugoji se, ceo zivot
i naravno ovo gore se ne odnosi na one koji variraju 2kg gore dole, oni su fabricki dobro nastelovani :D
 
Verovatno cu i ja probati tako neku rigorozniju dijetu kad budem na godisnjem. Kad bih skinuo 10kg, bio bih kao maneken.😅 Valjda necu izgubiti mnogo misicne mase za to vreme, a primetio sam da kad sam u kalorijskom deficitu da snaga osetno opadne.
Edit:
Jeste najbolja umerenost, ali nekad mi je umerenost tesko odrziva (tipa posao i sl. obaveze, ne jedem dugo pa posle navalim kao irvas)... Zato razmisljam pre o nekoj rigoroznijoj dijeti.

Rigoroznija dijeta ti neće rešiti problem. Tj možda i hoće ali će i to biti kratkog daha, jer ćeš biti željan svega i svačega.

Najbitnija stavka su ti zapravo redovni obroci, 3-5 na dan s tim da imaš 3 glavna plus 1-2 uzine... na svaka 3-4 sata.

To ozderavanje u dva obroka dnevno je ubistvo za metabolizam. Ja kada sam bio na ishrani, jeo sam kolicinski više sveukupno ali je poenta u tome da naviknes organizam na redovne obroke. Manje a češće i vrlo brzo ćeš videti napredak.

I sto kaže cof iznad… najbitnija je konstantnost.
Ja sam 3-4 meseca pratio ishranu, skinuo 10kg bez odlaska u teretanu/trening. Posle toga vratio se na stare navike, plus sokovi, junk hrana i vratio tih 10kg u roku od par meseci.

Evo sad ispočetka sve opet, samo sad ubacujem i redovnu fizičku aktivnost 3-5 puta nedeljno.
 
...
i naravno ovo gore se ne odnosi na one koji variraju 2kg gore dole, oni su fabricki dobro nastelovani :D

A mi sa +/- 1.5kg u godinu dana? 🤔
Za sve ove "veće" dropove i skokove znam šta su.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230319-101735_Connect.jpg
    Screenshot_20230319-101735_Connect.jpg
    105.6 KB · Pregleda: 49
@PJ sa vama umerenima ne volim ni da pričam :D
šalim se naravno
 
evo šta vam je dobra i najjednostavnija opcija ko nema previše vremena, svakih pola sata(ili sat ako vam je to prečesto) dok ste kući radite samo po jedan minut čučnjeve, sklekove, trčanje/skakanje u stoju i slično

što se ishrane tiče nije to neka filozofija, samo je bitno da nađete šta vam odgovara(nije teško) i budete konstantni(jeste teško ali krastavac)
 
Da li imate preporuku za neke dobre patike za trening snage u teretani? Vezbe su tipa cucanj i mrtva dizanja opeterecenja su od 70 do 110kg, a osoba je 185cm sa 115kg. Bitan je kvalitet a ne vizuelni izgled i brend, pozeljno da se mogu pronaci u radnjama po BGD.
 
ja za istu namenu vec godinama koristim patike za fudbal u sali
neke LOTTO ALPHA, pre toga neke nike
kupi najjeftinije koje su ti udobne kad ih probas i ne razmisljaj previse

takodje imam i Reebok Legacy Lifter i maltene mi samo stoje u torbi, prosto ravne patike mi najvise odgovaraju
 
Takodje mislim ovo sto je @cof rekao. Posebno je teško dati preporuku za čučanj i mrtvo jer za čučanj zavisi dosta od načina kako radiš, neko voli dizačke patike (sa potpeticom) neko bez. A za mrtvo obično idu obične stabilne patike ili čak bos. Pošto si na nekom intermediate nivou snage, ja bih rekao da probaš sa običnim udobnim, stabilnim patikama, ja imam neke asics a u ormariću mi stoje i rebook crossfit i rebook lifting patike. Jednostavno su mi neudobne da se u njima šetam, a ako je posebno teška serija na čučnju, izujem se. Kako budeš postajao efikasniji i jači, sam ćeš videti šta ti odgovara.
 
Po meni, neke ravne patike za obe vezbe. Pod ravne mislim da je peta u istoj visini kao i prsti. Bitno da je djon tvrd, a ne bi bilo lose i da imaju dobru potporu sa strana. One sa 2cm visokom potpeticom su pre svega za ozbiljnije olimpijske dizace koji znaju da iskoriste taj nagib...
 
evo šta vam je dobra i najjednostavnija opcija ko nema previše vremena, svakih pola sata(ili sat ako vam je to prečesto) dok ste kući radite samo po jedan minut čučnjeve, sklekove, trčanje/skakanje u stoju i slično

što se ishrane tiče nije to neka filozofija, samo je bitno da nađete šta vam odgovara(nije teško) i budete konstantni(jeste teško ali krastavac)
Hrana je najteza jer nije poenta da se jede sezonski.. zato sto svake godine zbog starenja ce biti sve teze i teze da se vraca forma.
Sa druge strane hrana je ogroman udarac na budzet ako planiramo da unesemo sve sto je potrebno za nas organizam (pre neki dan sam bacio karton jaja jer smrde na koncetrat kada se razbiju)

Za trening kod kuce najbolje TV i tabate sa YT po pola sata ako radis bez opterecenja.


Dobre vezbe, muzika i video klipovi gde vezba
 
За напредак ти је, по мом искуству, буквално само редовност важна.
Пре четири године сам са 60 секунди вежбања дневно за око годину и по стигао до животне форме што се снаге тиче, а није да нисам ишао по теретанама до пре петнаестак година (догодине 40). У теретану сам увек ишао по око три месеца, након чега сам престајао због мука са зглобовима и тетивама.
Испада да је довољна по једна серија склекова, чучњева или згибова до отказа пре посла, али буквално сваки дан, без изузетка.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Bro, mojne leba ti...

Nego, jel' zna neko zašto kod nas više nema PrimaForce proizvoda (bar ne da ja znam)...

Ovog njihovog leucina se rado sećam i često ga pominjem:
primaforce-l-leucine-700x800.jpg
 
Nazad
Vrh Dno