Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Samo za vec ostecnne bubrege moze da pravi problem visak proteina.

U Srbiji ce veicna doktora reci : A nikako protein unistices bubrege jer jelte tkao se prica i aj svi da verujemo u te gluposti.
Na googlu mozes naci bukvalno za svaku namirnicu na svetu da je stetna ako dovoljno googlas i da ces od iste umreti ili ce povecati verovatnocu za neku bolest.
Postoji gomila studija koja su dokazale da zdravom pojedincu ne moze smetati veca kolicina proteina.



Blizimo se 2021 godini a i dalje vodimo diskusije kako je whey protein stetan.

Takodje da je 1.5 grama proteina dnevno optilmano za profesionalne bodybuildere je daleko od tacnog.
Koliko je kome potrebno proteina zavisi od mnoge faktora i naravno da je mit mora 2g po kg inace nema napretka je glupost kao i bilo koja druga generalizacija.

NIko ovde ne govori vama : Dzaba vezbate bez whey nema napretka jer bi taj delovao u najmanju ruku glupo da ne kazem nesto gore.
Isto tako nemojte ni vi biti sa izjavama : KOji ce vam whey, samo zdrava iskrana, oticice vam bubrezi od toliko proteina.
 
Poslednja izmena:
A ti imas kvalifikacije pa mozes da pises... Ja kazem sta mi je doktor rekao, tj. mom bratu kad ga je pitao za to...

Edit:
Evo ti:
https://www.livestrong.com/article/261806-whey-protein-kidney-damage/

Evo ko je autor tog clanka koji si linkovao.

ABOUT THE AUTHOR
Mike Everett
Based in Michigan, Mike Everett has been writing health-related articles since 2010, with his work appearing on LIVESTRONG.COM. He is a licensed certified fitness trainer from the International Sports Sciences Association, and he holds a Master of Business Administration in strategic management from Davenport University and a Bachelor of Arts in criminal justice from Grand Valley State University.

Covek nema veze sa medicinom, a pise naravno sve i svasta, jer sto ne bi. :d

A onda dole u izvorima navodi ovaj clanak : https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-2-25

Koji je btw. iz sada daleke 2005. god. a ciji je zakljucak sledeci :D

Although excessive protein intake remains a health concern in individuals with pre-existing renal disease, the literature lacks significant research demonstrating a link between protein intake and the initiation or progression of renal disease in healthy individuals.

More importantly, evidence suggests that protein-induced changes in renal function are likely a normal adaptative mechanism well within the functional limits of a healthy kidney.

@Migrante daj se malo uzobilji.. Nemoj ko ona nasa, trla baba lan da joj prodje dan :d
 
http://www.menshealth.hr/kolumne/sve-dobre-lose-strane-whey-proteina/

Evo, ovaj clanak je pisala doktorka... Takvih clanaka ima gomila na internetu... Procitaj njenu biografiju.

@weasel
Naveo sam ljude koji imaju genetsku predispoziciju i uporedio sa koronom, nije za svakog opasno, ali za neke moze biti. ;) Ne treba ici ni u drugu krajnost, da je to neki savrsen suplement kako ga industrija reklamira...
 
Poslednja izmena:
Bravo, ima raznoraznih clanaka na Internetu, sto ne znaci da su kvalitetni i istiniti. Danas gomila prepisuje jedni od drugih bez ikakve provere informacija. Ali, kao sto rekoh, pronadji i studiju koja je potvrdila da unos proteina ostecuje bubrege kod zdravih osoba, posto same izjave i tekstovi imaju manju tezinu od dokazanih cinjenica. (https://bit.ly/3kUuDVk)

EDIT: evo stavio sam ti u zagradu def. da ti bude lakse za ubuduce..ne moras mi zahvaljivati :)
 
Poslednja izmena:
Izvrces mi reci... Nisam rekao da kod zdravih osoba bez genetske predispozicije ostecuje, procitaj opet moje postove... A zasto ti clanak ove doktorke nije merodavan? Procitaj joj biografiju... Mislim da ona bolje zna od svih nas na forumu.
 
Realno, u Srbiji će mnogi doktori reći da povećan unos proteina može dovesti do oštećenja bubrega i to je činjenica.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Izvrces mi reci... Nisam rekao da kod zdravih osoba bez genetske predispozicije ostecuje, procitaj opet moje postove... A zasto ti clanak ove doktorke nije merodavan? Procitaj joj biografiju... Mislim da ona bolje zna od svih nas na forumu.

Molim.

Pricamo o...ovoj osobi??! https://www.cover.rs/magazin/dr-lejla-kazinic-kreho-antiaging-prehrana/

Definitivno hrana koja alkalizira tijelo te kojoj posvećujem dio moje nove knjige

Osoba koja govori o hrani koja menja pH vrednost organizma?????!!!!!!!! Doktor koji reklamira antiaging ishranu...

Okej, ja se povlacim iz ove, neproduktivne, i totalno bezvezne diskusije (bar da se moze tako nazvati)..

Ostavljam ovo za kraj kao kontra argument: https://www.mcgill.ca/oss/article/food-quackery/alkaline-food-bunk
 
Ubili ste temu realno.. ne znam samo sto se cimate. Jasno nam je ko i sta pise i u koga da imamo poverenja posle toliko godina.

Mislim da je vec jednom receno da ovo nije tema za whey.. vec za zdravu ishranu i trening amatera..

Inace ja opet zapucao, vise od mesec dana se ne pomera kilaza, iako se drzim deficita kalorija. Mada se vidi napredak u misicima, tako da se nadam da samo zato nema promena u kilogramima.
 
Ubili ste temu realno.. ne znam samo sto se cimate. Jasno nam je ko i sta pise i u koga da imamo poverenja posle toliko godina.

Mislim da je vec jednom receno da ovo nije tema za whey.. vec za zdravu ishranu i trening amatera..

Inace ja opet zapucao, vise od mesec dana se ne pomera kilaza, iako se drzim deficita kalorija. Mada se vidi napredak u misicima, tako da se nadam da samo zato nema promena u kilogramima.

Nastavi da imas poverenja u forumase ili plati strucnjaku (nekom doktoru ili nutricionisti). To su ti dve opcije. Misica tesko da si dobio vise od pola kile + nesto vode, a uz pravog strucnjaka (ne sa foruma) kile se skidaju dosta brze.
 
Ne znam na osnovu cega si to zakljucio za misicnu masu, posto nisam napisao od kada treniram.

Nisam trazio pomoc, vec sam konstatovao. Sa nutricionistom je islo sve mogu stabilnije i brze, ali jednostavno nemam doboljno vremena za pripremanje hrane svaki bozlji dan, tri put dnevno. Trudim se da ishrana bude sto zdravilja i treniram pet dana u nedelji.
 
Belančevine surutke, posle vežbanja, su nešto najbolje što možete prirediti svome telu.
I deo su ishrane, pa i ove teme, odkud nekom pomisao da se ne treba govoriti o njima ovde, jer jelte to nije "zdrava ishrana".
Itekako jeste, surutka se od najstarijih vremena koristila kao LEK.
Od surutke tj sirutke, potiče i reč SERUM.
Slučajno eto grčka, koja na grčkom ništa i ne znači...
....
A te pričice koje vidim da guraju neki prevaranti po YT, da se od mamine sarme mogu dobiti mišići, ostavite za lakoverne.
Mogu, al da ih pune sa 1kg mesa, a ne 250gr mesa na 4 člana porodice...itd, itd...
....
Nisu belančevine surutke obavezne, al onaj ko ih ne koristi je debelo neobavešten i u zabludi, moje mišljenje...i propušta dosta.
Jer od belančevina vam je celo telo, i creva, i kosa i kosti i koža i sve ostalo, ne samo "biceps i triceps".
....
Ima gomila naučnih radova o korisnosti belančevina surutke za ljudsko telo, koga ne mrzi nek kopa
google> whey protein+ncbi

Evo samo jedne koja mi je iskočila prva, tj treća

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537849/

Whey Protein Supplementation Enhances Whole Body Protein Metabolism and Performance Recovery after Resistance Exercise: A Double-Blind Crossover Study


".... In conclusion, whey protein supplementation enhances whole body anabolism, and may improve acute recovery of exercise performance after a strenuous bout of resistance exercise...."
 
Poslednja izmena:
nemam blage je uopste ne jedem te prahove, al zato jedem piletinu socivo kinou krmenadle tunjevinu i ostale ribe niskomasne sireve mleko, bas sam jendo mesec dana furo neku pricu da mi ishrana bude 2grama proteina 2grama UH i 0.5 masti i oseco sam se mnogo bolje mada mozda i tripujem ono fazon placebo xD
 
nemam blage je uopste ne jedem te prahove, al zato jedem piletinu socivo kinou krmenadle tunjevinu i ostale ribe niskomasne sireve mleko, bas sam jendo mesec dana furo neku pricu da mi ishrana bude 2grama proteina 2grama UH i 0.5 masti i oseco sam se mnogo bolje mada mozda i tripujem ono fazon placebo xD

A što ne voliš punomasne ribe?
Meni su lično dosta bolje, al stvar ukusa....
...
i praškovi nisu zamena za hranu, već brze belančevine posle vežbanja, i uglavnom samo tad, a ko ima para može bilo kad...
 
A te pričice koje vidim da guraju neki prevaranti po YT, da se od mamine sarme mogu dobiti mišići, ostavite za lakoverne.
Mogu, al da ih pune sa 1kg mesa, a ne 250gr mesa na 4 člana porodice...itd, itd...
....
Nisu belančevine surutke obavezne, al onaj ko ih ne koristi je debelo neobavešten i u zabludi, moje mišljenje...i propušta dosta.

Kako sam onda ja za ~pola godine vezbanja (uz pauze izmedju koje ne racunam u tih pola godine) dosao sa 50 na 100kg na benchu? Mora da mi je neko potajno gurao whey u sarmu/tj. u ovo vreme punjenu papriku? :D Dovoljno mi je da vidim samo ramena, koliko mesa sam dobio, bez praskova i sa oko 1g proteina po kg vlastite mase. Skoro sam krenuo i ozbiljnije sa treningom nogu (imao "chicken legs" :d), od sale izguram 100kg u cucnju, dalje nisam probao.
Mislis da bih brze napredovao uz whey? Mozda i bih, ali ne verujem vise od 1-5%, a amateru poput mene par procenata ne znaci nista.
 
Ako ti je razlika izmedju "amatera" i "profesionalca" samo u tome da "profesionalac" zivi od toga, onda ti i nije neka razlika. Amater ili jos bolje, osoba, u skladu sa svojim zeljama i mogucnostima moze da bude u treninzima koji prevalizaze treninge i najokorelijih "profesionalaca" ;) Mozda bi bolje bilo da sebe nazoves rekreativcem (treniras kako ti se cefne) ;)

A ne vidim koja je poenta odvracati nekoga od jaceg treniranja i svrstavati ga i klasifikovati u grupe. To je ono sto ti drugi konstantno pricaju u ovoj temi. Treniraj i pusti druge da treniraju kako oni hoce. Ne treba da glumis nikakvog savetnika nikome.
 
Poslednja izmena:
95e2fc35af8c1ad4f138bea986debee6.jpg
 
Ako ti je razlika izmedju "amatera" i "profesionalca" samo u tome da "profesionalac" zivi od toga, onda ti i nije neka razlika. Amater ili jos bolje, osoba, u skladu sa svojim zeljama i mogucnostima moze da bude u treninzima koji prevalizaze treninge i najokorelijih "profesionalaca" ;) Mozda bi bolje bilo da sebe nazoves rekreativcem (treniras kako ti se cefne) ;)

A ne vidim koja je poenta odvracati nekoga od jaceg treniranja i svrstavati ga i klasifikovati u grupe. To je ono sto ti drugi konstantno pricaju u ovoj temi. Treniraj i pusti druge da treniraju kako oni hoce. Ne treba da glumis nikakvog savetnika nikome.

Koliko sam ucio srpski, profesionalac je onaj koji zaradjuje od toga, kome je to zanimanje-profesija. Njemu je zato vazan svaki pojedinacni procenat. Ostali su amateri i rekreativci. Sto se mene tice, jedite vi i 100g whey-a dnevno (meni ni iz dzepa ni u dzep), ali ako kazete da se bez toga ne moze, ukljucicu se u raspravu. ;)
 
Aj molim te citiraj post da je neko napisao da se bez toga ne moze.

Covek je pitao koji protein bi mu preporucili uz ovasne.

SAJ je napisao da to nije zamena za obrok ali ok da ide uz ovsane ujutru.

Omijun je dao par predloga, drugi se nadovezali za cenu koliko izadje koncenrat sa MP-a


i onda si ti disao sa recenicom:

"Ne znam cemu razni praskovi i koncentrati za vezbace amatere... Kvalitetna prava hrana je bolji izbor. Da ste profesionalci kojima je bitan svaki gram sala/misica, razumeo bih. Industrija suplemenata obrce miilijarde godisnje, pa nije ni cudo sto mnogi nasednu na propagandu. "
 
Poslednja izmena:
I sta nije u redu sa mojom recenicom, izneo sam misljenje da je nepotrebno za amatere.

Citat okmijuma:"A te pričice koje vidim da guraju neki prevaranti po YT, da se od mamine sarme mogu dobiti mišići, ostavite za lakoverne."

Iz ovog citata se lako moze shvatiti da su suplementi obavezni. Kasnije je dodao ako se jede kila mesa (ili tako nesto, da ne vracam stranicu, na mobilnom sa pregledu)... Znaci po tome ili kao se toviti ili uzimati suplemente, a ko ih ne koristi u velikoj je zabludi... Tu se nadovezao i zechs kako ja navodno savetujem, pa sam mu kontrirao...
JEDITE whey koliko hocete. Necete (primetno) vise napredovati od mene koji ga ne jedem. To je cela moja poenta price.
 
Iz recenice da su pricice da se mamine sarme mogu dobiti misice samo za lakoverne proizilazi da su suplimenti obavezni?
Sta sve necu procitati ovde....
 
A što ne voliš punomasne ribe?
Meni su lično dosta bolje, al stvar ukusa....
...
i praškovi nisu zamena za hranu, već brze belančevine posle vežbanja, i uglavnom samo tad, a ko ima para može bilo kad...

nisam stavljao zareze pa pa si pogresno razumeo, ovo niskomasno se odnosilo na sireve, to u praksi znaci da izbegavam da jedem edamere i te masnije sireven mada jedem i to , ribu ne biram :)

Ja sam uvek mislio da ljudi jedu suplemente jer je ovako normalna zdrava hrana skuplja pa jeftinje pojedes 2 kasike praska nego kilo ribe
 
Poslednja izmena:
Kog konteksta? NIko nije rekao da bez suplimenta nema napretka. Sam si zapoceo diskuiju izlupajuci gomile gluposti i nazvao si whey protein nekim praskom i sr.... . Potpuno iste kao babe i dede koji govori > svi ti praskovi unistavaju zdravlje. Svako ima pravo na svoje misljenje ali ne nazivas sr.... nesto sto drugi koriste pogotovu kad nemas pojma nista o navedenom sto si pokazao vise puta na zadnjih par strana.
 
Poslednja izmena:
+1

Migrante, stvarno..samo zastani za sekund i promisli sta su drugi napisali i sta si ti poceo da pises :D Maltene si poceo sam sa sobom da se svadjas :D
 
Nije da zelim nekome da pricam sta da radi ali zasto mu neko makar ne zalepi poene za flejm? Ljudi su dobijali poene za mnogo manje. Nemoguce da je iko toliko nerazuman.

Tapatalk from Poco loco
 
Probao sam skrenuti sa ‘teme’, ali nisam uspeo, ne znam zasto se i ostali ‘pale’ nepotrebno.
 
Pre odjave...
@weasel
Citaj opet postove, pa izvuci iz kog konteksta... Nemam vise zelje da citiram. A pisao si i ti meni da jedem piletinu iz lidla (laz), pa se ne nadjoh uvredjen, kao neki kad im se spomene Njegova svetost Whey... Rekao sam vec da cu umesto sr... upotrebljavati neku finiju rec za whey...
Jedite ga koliko hocete i mislite da cete brze napredovati, odjavljujem se s teme kad je whey u pitanju. U Apple podforumu ispadose ljudi najrazumniji, gde sam dobijao poene. :d
 
Misli i ti da ces od tetkinog sira napredovati brze niko ti ne brani. Aj poz.
 
Nazad
Vrh Dno