Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Ako je Tsh, T3, T4 normalan štitna žlezda nije problem, bar u ovome za tebe. Opadanje kose može biti deficijencija B vitamina ili cinka, promena mirisa znoja može od ure-e i veće konzumacije proteina...
Sve je ovo nagađanje, uradi krv i sistematski pregled (UZ) pa ćeš videti da li imaš problem.
 
99% ljudi ne može da vežba kući duže od mesec dana, jednostavno dosadi.
Kod mene je obrnuto, odlazak u teretanu mi je cesto bio naporan i cesto su sprave bile zauzete, dosadilo mi je da svaki cas molim nekoga da se "ubacim". Evo npr. u kucnoj radinosti digao bench sa 100 na 130kg. 😅 Napredak brzi nego kad sam isao u teretanu, lakse se nateram da treniram kad mi je "teretana" na par metara od mene. Velika sipka, tegovi, rack, bench klupa i bucice, investicija ce se isplatiti za 2 god...
 
@Bobajakuda
Ako budes isao da vadis krv, dan pre toga (ili bar vece), nemoj da treniras, posto intenzivna fizicka aktivnost moze blago da povisi nivo hormona. I naravno najbolje je ujutru vaditi krv, kao za vecinu stvari...
To mi je rekla doktorka, kad sam radio te analize...
Edit: meni je tada hronicni stres digao T4 iznad normale, lek je bio izbegavanje stresa. Ako tebi nesto ne bude u redu, pre bilo kakve ozbiljne terapije trazi dotatno misljenje, sa pojedinim lekovima se ne treba igrati, koliko mogu da koriste, toliko mogu da nanesu stete u odredjenim slucajevima.
 
Vadio sam rezultate i sve je manje vise ok. Vecina mi je na donjoj granici. Holesterol je malo povisen. Videcemo za neko vreme sta ce biti.

Hteo bih da vas pitam nesto drugo. Imam neki tiganj za spremanje koji sam kupio random i bio je bas dobar. Moze da se sprema bez ulja sto mi je dosta bitno, ali valjda od ogrebotina u zadnje vreme dosta lose pece. Hteo sam kupim drugi i slucajno saznam da ima tiganja koji su bas stetni sto da budem iskren nisam znao. Pretpostavljam da vi to znate pa koji mi predlazete da uzmem? Koji vi koristite?
Negde sam procitao da teflonski i keramicki ispustaju neke otrovne hemikalije pa sad ne znam koji da kupim.
 
To preteruju, redovan teflonski najbolje, nema nista otrovno ako ga ne grebes. Koristi drvenu/plasticnu varjacu, kutlacu... Keramicki nekada nisu bas ok, imao sam jedan, nisam mogao jaje ispeci da se ne zalepi. Mozes kupiti ulje u spreju, lakse se nanosi ako hoces da smanjis masnoce. Mada nisam siguran koliko to utice na holesterol, opasniji je secer (i industrijska hrana) zbog gojaznosti. Uz to, bitni faktori su fizicka aktivnost i genetika.
Zdrave masnoce i koriguju holesterol. Ja bas puno jedem jaja oduvek, najcesce pecena (tipa 25-30 nedeljno), dzigericu, cvarke/slaninu, uglavnom domace. I skoro sam radio test, holesterol mi je na minimumu 3.48 (dobar HDL 1.7), verovatno ishrana ima uticaja ali ne drasticno. Aktivnoscu mozes to korigovati lako...
 
Poslednja izmena:
Imam dva pitanja, jedno ima veze sa temom, drugo ima i nema.
1. Klasika, sedim za racunarom po ceo dan, dosta slabo se krecem. Zelim da se malo mrdnem, ali ne bih da idem u teretanu. Jos davno sam nasao onaj program sto je osmislila kanadska vojna avijacija za svoje pilote, gde ti treba malo prostora i malo vremena da odrzavas kondiciju. Zove se 5bx, mozete guglati, al evo negok jednostavnog linka kako funkcionise 5bx. Interesuje me da li je neko ima iskustva sa ovim i da li ima neko misljenje?

2. Ne toliko vezano za temu, a opet donekle i jeste. Da li neko ima da preporuci neki dobar jastuk za spavanje? Video sam neke tempur jastuke, ali bas izuvaju sa cenom, tipa oko 14k je jastuk.
 
Nećeš tako lako naći jastuk koji ti 100% odgovara jer zavisi kako spavaš. Ako spavaš na leđima slobodno uzmi neki običan memory foam Dormeo ili slično, imam neki sliver nešto 10g radi posao.
Ali ako spavaš na boku i npr imaš šira ramena to je pakao onda naći normalan jastuk jer su ovi mali svi 12cm. Video sam jednom u Top shop jastuk 16cm ali nije bio na akciji i zaboravih da pratim kad bude popust.
Ako je neko po BG video jastuke od bar 16cm da valjaju za spavanje na boku bio bi veoma zahvalan da mi preporuči nešto.
 
Evo misljenje za tacku 1.
Ne deluje lose, mada su malo laganije vezbe, skroz ok deluje kao jutarnja rutina da se dobro promrdas posle spavanja - mada mozes sam smisliti plan i bodyweight vezbe, prilagoditi sebi (ubaciti burpees, cucnjeve, zgibove, planks).
Svako vezbanje je dobro, na tebi je da se malo forsiras i da to bude izazov. Pored takvog posla, ne bih vezbao unutra puno, dosta je bitno za psihu i zdravlje provesti sto vise vremena napolju, u prirodi. Pogotovo u prvoj polovini dana. Negde u park ili tako nesto, uz malo trcanja i slicno za zagrevanje i onda odraditi takav neki plan. S nekim jos bolje, onda je zanimljivije i lakse...
 
@marko_ns spavam i na ledjima i na boku :D
Uzeo sam ovaj da probam, pise da je 18cm.

@Nenad22 apsolutno se slazem za vezbanje napolju, ali zgodno mi je da radim nesto ovako svaki dan da mi udje u rutinu, jer trenutno sam se bas zapustio fizicki. Igrao sam rukomet 10 godina i bas sam bio u snazi i kondicij, a sad sam skroz mlitav, jedva sastavim par sklekova, kondicija isto 0. Neki dan igrali kod drugara basket, meni trebala hitna posle pola prve partije :D

Pa mi je ideja bila da krenem sa ovako necim, za cega ne mogu da imam izgovor da nemam vremena, plus eventualno neki plank da ojacam core, i da vozim nordic par puta nedeljno umesto da mi sluzi kao ofinger :D
 
Zanimljivo ovaj je baš visok, debeo šta već 😂
Nego nema ih na stanju više.
Jel imaju oni to izloženo po salonima po BG?
Kako si zadovoljan za sad, jel ti s ene oduzme rame posle spavanja?
@marko_ns spavam i na ledjima i na boku :D
Uzeo sam ovaj da probam, pise da je 18cm.

@Nenad22 apsolutno se slazem za vezbanje napolju, ali zgodno mi je da radim nesto ovako svaki dan da mi udje u rutinu, jer trenutno sam se bas zapustio fizicki. Igrao sam rukomet 10 godina i bas sam bio u snazi i kondicij, a sad sam skroz mlitav, jedva sastavim par sklekova, kondicija isto 0. Neki dan igrali kod drugara basket, meni trebala hitna posle pola prve partije :D

Pa mi je ideja bila da krenem sa ovako necim, za cega ne mogu da imam izgovor da nemam vremena, plus eventualno neki plank da ojacam core, i da vozim nordic par puta nedeljno umesto da mi sluzi kao ofinger :D
 
E ja sam ga uzeo u NS, ima u prodavnici, tamo sam na krevetu isprobao par, i ovaj mi delovao onako najbolje. Zapravo ja sam trazio neki tvrdji i da bude malo visok, posto me cesto napadne kiselina nocu, pa mi je onda bolje kad mi je jastuk malo deblji :)

Spavao sam jednu noc, nemam jos neke utiske, javicu posle par spavanja :D Mene najvise vrat ubije posle spavanja, nisam imao nesto problema sa ramenima.
 
Sto se tice visokih jastuka, ja ovaj jako dugo koristim i mislim da mi lepo radi posao... naravno, najbolje isprobati u nekoj prodavnici pre kupovine. Po specifikaciji kaze da je 17cm. Meni se cak u pocetku ucinilo da sam se Z, jer mi je delovao previsoko, ali sam se vremenom navikao. Sada npr osecam da imam problem kad spavam na manjem jastuku, kao da se sam smotam u predelu vrata i ramena, jer nemam dovoljnu veliku (visoku) podrsku pri spavanju.

E sad, ima dve verzije, ne znam koji je tacno moj jer mi deluju identicno, ali cenim da nema neke konkretnije razlike.
 
@Nenad22 apsolutno se slazem za vezbanje napolju, ali zgodno mi je da radim nesto ovako svaki dan da mi udje u rutinu, jer trenutno sam se bas zapustio fizicki. Igrao sam rukomet 10 godina i bas sam bio u snazi i kondicij, a sad sam skroz mlitav, jedva sastavim par sklekova, kondicija isto 0. Neki dan igrali kod drugara basket, meni trebala hitna posle pola prve partije :D

Pa mi je ideja bila da krenem sa ovako necim, za cega ne mogu da imam izgovor da nemam vremena, plus eventualno neki plank da ojacam core, i da vozim nordic par puta nedeljno umesto da mi sluzi kao ofinger :D
Ma onda ces se brzo vratiti u formu, odlicno tako poceti sa nekom rutinom. Ja kad sam na putu ili negde gde nije zgodno vezbati, odradim ovo, samo prilagodis brzinu svojoj kondiciji, sporije ili brze od njega. To je izgleda slicnog tipa kao ono za pilote sto si napisao, s tim da mozes da ubacis/zamenis bilo koju vezbu ali format je ok. Uporedo vezbati te pogura da ne zabusavas.

 
To preteruju, redovan teflonski najbolje, nema nista otrovno ako ga ne grebes. Koristi drvenu/plasticnu varjacu, kutlacu... Keramicki nekada nisu bas ok, imao sam jedan, nisam mogao jaje ispeci da se ne zalepi. Mozes kupiti ulje u spreju, lakse se nanosi ako hoces da smanjis masnoce. Mada nisam siguran koliko to utice na holesterol, opasniji je secer (i industrijska hrana) zbog gojaznosti. Uz to, bitni faktori su fizicka aktivnost i genetika.
Zdrave masnoce i koriguju holesterol. Ja bas puno jedem jaja oduvek, najcesce pecena (tipa 25-30 nedeljno), dzigericu, cvarke/slaninu, uglavnom domace. I skoro sam radio test, holesterol mi je na minimumu 3.48 (dobar HDL 1.7), verovatno ishrana ima uticaja ali ne drasticno. Aktivnoscu mozes to korigovati lako...
Ma da, samo udri...

 
Ok film ali nema veze sa tiganjima. Inace ta upitna kiselna PFOA se ne koristi u sastavu teflona odavno . PFOA u vodi i vecim kolicinama je opasna kada organizam absorbuje, ali ovde nema toga. Dosta toga je kancerogeno u nekom meri, pitanje konteksta, kolicine. Sva domaca dimljena hrana, rostilj, sve przeno u dubokom ulju u nekoj meri ima kancerogena jedinjenja.
 
Ima li neko iskustvo sa elipticnim biciklom, ali one velike u teretane? Imam 120kg, i moram od nekuda poceti.
 
Planiram da kupim traku za trčanje, našao sam ovu:
Da li ima nešto bolje za taj novac +/- 5.000 din?

Kod ove me privuklo 3hp snaga motora, 15% nagib i max opterećenje od 130kg, sto mislim da bi bilo ok za mojih trenutnih 95kg.

Znam da je bolje u prirodi, ali zbog vremenskih prilika, nedostatka trotoara u mojoj blizini, ipak bih uzeo traku. U početku bih samo hodao na njoj jer zbog post-kovid simptoma i novonastale hipertenzije mi pritisak skače pri najmanjem naporu, ali kasnije bih i trčao na njoj.

Imao sam eliptični trenažer na kom je pukla remenica na zamajcu, a i nisam baš oduševljem tim tipom vežbanja + mislim da mi ne bi bio adekvatan zbog trenutnog zdravstvenog stanja jer praktično mogu samo da šetam. Ovako sam kontao ta šetam uz netflix, plus to sto bih puko 500e na spravu bi me motivisalo da budem aktivniji, jer me izduvni gasovi, dim iz dimnjaka i izbegavanje automobila na ulicama baš i ne motivišu, iako se trudim da šetam i napolju.
 
Ja sam isto krace vreme mislio da kupim traku, i raspitao se, te ispade da bez 2k eur (koliko su ove bolje a za kucnu upotrebu( ne treba ulaziti i uzimati ove igracke od 500-1000 ... kod njih je i sama traka dosta manja pa vidi mozes li sa 95kg da se razmases. Ja cu posle dugo dugo vremena uci u teretanu bas zbog trake, a inace poslednjih godina vezbam na sipkama u kraju kao i po kuci (imam i vratilo sa dva hvata), i trcim tu i tamo koliko noge dozvole. Svakako je volja najbitnija dok ne predje vezbanje u naviku, onda ide lakse.
 
Kupio sam pomenutu traku, stigla danas, radi dobro, sama traka je masivna, ima 70kg, tako da nema nekog klimanja i treskanja.
Od svega sto sam video ova mi nekako ispadne najbolja obcija do 100k din (65k placena) a preko tog ne bih bio spreman da izdvojim.

Bacio sam pogled i na trake od 2-3k eura i najvecu razliku vidim i boljoj opremi koja nije primarna, tipa ekran, bluetooth i slicno, tek poneka ima jaci motor, ali ne drasticno. Sirina traka slicna, +/- 5cm, ali duzina trake bude oko 150cm dok je na ovoj mojoj 135cm, mada za sad mislim da je i to dovoljno. Ali su definitivno "modernije" i lepse, i popularniji brendovi dok je ovo moje cist kinez. Jedino ako je tolika razlika u kvalitetu delova, tj motora i programatora, ostalo je samo sminka.

Izbegao sam trake sa slabijim motorima koje prividno postizu iste brzine, i trake koje su lagane, tako da mislim da je ovo neka sredina, osim sto ne mogu da predvidim vek trajanja.

Testirao sam je malo, uglavnom sam setao i malo trcao na 12kmh sto mislim da je i vise nego dovoljno za kucnu upotrebu, tako da traka nece raditi na vise od 75% snage. Velicina trake sasvim dovoljna za mene.
Takodje sam u medjuvremenu cuo od poznanika da imaju identicnu traku nesto vise od pola godine i da su zadovoljni, koriste je bukvalno svakodnevno i nemaju nikakvih primedbi.
 
Ako nekom trebaju belanca u prahu, nek me cimne na PM...

Vadio sam rezultate i sve je manje vise ok. Vecina mi je na donjoj granici. Holesterol je malo povisen. Videcemo za neko vreme sta ce biti.

Hteo bih da vas pitam nesto drugo. Imam neki tiganj za spremanje koji sam kupio random i bio je bas dobar. Moze da se sprema bez ulja sto mi je dosta bitno, ali valjda od ogrebotina u zadnje vreme dosta lose pece. Hteo sam kupim drugi i slucajno saznam da ima tiganja koji su bas stetni sto da budem iskren nisam znao. Pretpostavljam da vi to znate pa koji mi predlazete da uzmem? Koji vi koristite?
Negde sam procitao da teflonski i keramicki ispustaju neke otrovne hemikalije pa sad ne znam koji da kupim.

Jedini tiganj koji vredi imati su oni čelični prohromski profi što vidjaš u kuhinjama restorana, oni zagorevaju po malo, ali se isto tako i vrlo lako peru, daleko lakše od onih starih domaćih šerpi domaćinki.
A ako misliš na prženje jaja, ja ujutru stavim pirinač/ ovsene da se kuvaju, i kad dodje pred kraj sami, samo roknem 2-4 jaja na to, poklopim i dok se spremiš to je gotovo, polubareno polu na oko...i sve ostalo pirjam, kuvam, ne pržim više skoro ništa....sve se lakše sprema nema pranja velikog milina, samo to sve pirjano i kuvano bez ulja ili pavlake ne mož da se jede!
....
i kad kuvaš ili pariš ili šta god, možeš da rokneš sve što ti treba za taj dan, i da ne misliš više ništa. jeste pomešano sve al šta te briga
 
Poslednja izmena:
Da li su realni rezultati koje pojedini fitness treneri sa Instagrama postavljaju, tipa za 12 nedelja klijenti skinu 10kg i istovremeno nabace 5kg mišića (odokativna procena na osnovu slika)?
Maltene transformacije koje sam video još samo kod holivudskih zvezda.
 
Da li su realni rezultati koje pojedini fitness treneri sa Instagrama postavljaju, tipa za 12 nedelja klijenti skinu 10kg i istovremeno nabace 5kg mišića (odokativna procena na osnovu slika)?
Maltene transformacije koje sam video još samo kod holivudskih zvezda.

Ја сам сваки летњи распуст губио 10кг, то му дође то, 12 седмица, и набацивао можда 1-2кг мишића, одокативно.
Сада, добијам киле а одбацујем мишиће, уместо да их набацујем!
То је 3кг месечно? Може...заправо сваки ко нема метаболички синдром и/или масну јетру то може.
А 5кг мишића? па ако баш није имао/ла мишића можда и то може, ал 5кг мишића је огромна маса, узми бут од 5кг па види колико је то меса!
а уз хемију може ко од шале...

Масна јетра, и превише бактерија у дебелом цревцету које праве маст дан и ноћ од несварених влакана и угљених хидрата, су заправо главни разлог закуцавања мршављења.
Те бактерије могу дневно да направе и до 30-50грама масти средњег ланца која се враћа у крвоток и углавном ничему не служи.
Масна јетра, такође, непремостива тешкоћа, док се то не среди, нема мршављења. Има нешто безвезе, губљење воде, гликогена, пражњења црева, сало мало, итд...
...али оно испухавање као за летњи респуст у средњој....немогуће...
 
Da li su realni rezultati koje pojedini fitness treneri sa Instagrama postavljaju, tipa za 12 nedelja klijenti skinu 10kg i istovremeno nabace 5kg mišića (odokativna procena na osnovu slika)?
Maltene transformacije koje sam video još samo kod holivudskih zvezda.
Vrlo moguće, ja sam bio kod nutricionoiste 12 nedelja na ishrani, skinuo sam 10kg ali nisam se posvetio preterano treningu. Da jesam i da sam bio dosledan kao sam ishranom, msm da je moguće.
Naravno i genetika tu igra znacajnu ulogu.
 
Da li su realni rezultati koje pojedini fitness treneri sa Instagrama postavljaju, tipa za 12 nedelja klijenti skinu 10kg i istovremeno nabace 5kg mišića (odokativna procena na osnovu slika)?
Maltene transformacije koje sam video još samo kod holivudskih zvezda.
Realno je da mogu izgubiti 10kg za to vreme, ali apsolutno nerealno da usput dobiju 5kg misica. Jedino ako se koristi hemija mogu da dobiju toliko mnogo misicne mase za kratko vreme, dok usput mrsave.
 
Ja sam za 3 meseca, dosao od 108 na 80kg. Nutricionista + 10.000km.
I tako sam terao se do sada, kad sam opet doshao na 108. Ubio me hleb, a i slatkishe...
 
Realno je da mogu izgubiti 10kg za to vreme, ali apsolutno nerealno da usput dobiju 5kg misica. Jedino ako se koristi hemija mogu da dobiju toliko mnogo misicne mase za kratko vreme, dok usput mrsave.
Ma ne moze takva transformacija ni sa svom hemijom ovog sveta... Od mršavljenja (gubljenja masti) i dobijanja mišićne mase istovremeno (što bi rekli pretvaranje sala u mišić) nema ništa, bukvalno fitnes mit.

Evo neka @Stevcho kaže...
 
Nazad
Vrh Dno