Šta je novo?

IOS i SWIFT ili Angular i Java

marko.44

Zapažen
Učlanjen(a)
29.09.2021
Poruke
8
Poena
21
Nalazim se u dilemi koje predmete da odaberem na mom fakultetu. Da li bi bilo pametnije odabrati dva iOS/Swift predmeta ili predmet iz Jave i predmet iz Angulara? Čuo sam na netu da je Java polumrtav jezik i interesuje me da li se uopšte traži na tržištu kako kod nas tako i u inostranstvu. Kakva je potražnja za iOS/Swift-om i da li vredi uzimati ga? Dodatno, napomenuo bih da sam čuo kako je Java jako slična C#-u kojeg ću sigurno odabrati i da li bi sam odabir C#-a učinilo uzmanje Jave suvišnim?
 
To su totalno razlicite branse. Zavisi sta te zanima.

Ja ne bih ucio Angular u 2021 godini ako bi me front end zanimao. React je dosta trazen, plus ako naucis React imas dobru osnovu za React Native.

iOS i Swift nije lose znati, na mobile "scenu" dolazi Kotlin Multiplatform u kome ce se UI pisati native, a business logika u Kotlinu, tako da pored native aplikacija imas i opciju da radis na tome. Kotlin i Swift su po sintaksi dosta slicni.

Svakako, sta god izabrao kao predmet, sleduje ti debelo ucenje.
 
Čuo sam na netu da je Java polumrtav jezik i interesuje me da li se uopšte traži na tržištu kako kod nas tako i u inostranstvu.
ko god je ovo rekao je u zabludi. tražena je Java i dalje a biće i ubuduće, bilo kod nas bilo u inostranstvu. prelistaj oglase
 
Verovatno pricaju ljudi na zapadu, pogotovo oni koji rade u startapima. I ja sam generalno imao takvo misljenje pre par godina, ali sto je veca firma kod nas, to se vise starijih tehnologija koristi i java je zabetornirana u upotrebi ovde.
 
@marko.44
  • zavisi šta želiš da radiš u budućnosti, prema tome biraš i alate
  • konsultuj se i sa profesorom/asistentom na fakultetu, da ti pomognu da se lakše usmeriš
  • ako te zanima tržište, ovo je vrlo dobra statistika -> https://insights.stackoverflow.com/survey/2021
*Egzotičnije tehnologije, manje zastupljene ili korišćene (tržišni udeo), mogu biti bolje plaćene. Nije obavezno ali recimo da je često tako.
 
Nazad
Vrh Dno