Šta je novo?

Interesantni linkovi

Pre koji dan je oficijelno izašao novi AmigaOS 3.2 koji se već može nabaviti i koji radi na svim Amigama. Pregršt novih dodataka i interesantnih stvari od kojih bih najpre izdvojio integrisan ADF mount file sistem preko kojeg direktno iz samog Workbench-a možete mountovati i pokretati .adf fajlove (igre/programi) i time recimo totalno zaobići cimanje sa WHDLoad ili Gotek-om. Takodje moguće je i povezati bilo koji CD-Rom na Amigu itd. Ovo je baš ono što se čekalo godinama.

Više informacija na linku:

https://www.hyperion-entertainment....for-all-classic-amigas-released-and-available

 
Poslednja izmena:
Nema više kineskih Goteka kakve smo godinama kupovali... Kinezi su počeli da stavljaju drugi čip u Goteke, sa duplo manje RAM-a i već su isplivali problemi:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Gotek-Compatibility

Steta. Doduse vidim da jos uvek ima na ebay-u modela sfr1m44-u100k, i to bas od prodavca od koga sam kupio prosle godine (22€ zajedno sa free shipping-om za Srbiju). Ali je pitanje dokle ce da traju zalihe ako se samo novi model proizvodi.
 
Ja sam ih isključivo kupovao kada su na popustu, za ~15e plus ostali delovi ~3-4e. Razlika do 41 izađe oko 20-22e (a ako u tih 41 nije uračunata poštarina, onda i više), meni to baš i nije za bacanje kada kupujem više komada (a obično kupujem). Što se petljanja tiče, posao od nekih ~30 minuta po komadu, dobro mi dođe kao odmor od redovnog posla.
 
@vladabuba: koliko sam razumeo, oznaka nije menjana, odnosno ostavili su istu oznaku za model sa drugim kontrolerom, pa ne možeš znati šta će ti stići...
 
Ja sam ih isključivo kupovao kada su na popustu, za ~15e plus ostali delovi ~3-4e. Razlika do 41 izađe oko 20-22e (a ako u tih 41 nije uračunata poštarina, onda i više), meni to baš i nije za bacanje kada kupujem više komada (a obično kupujem). Što se petljanja tiče, posao od nekih ~30 minuta po komadu, dobro mi dođe kao odmor od redovnog posla.

Ma to mislim prvenstveno ako kupuješ kod nas Gotek i sve delove da se ne isplati cimanje, ako uzimaš od kineza sa Alija sve onda svakako da ali i za to treba imati živaca jer stvari znaju da putuju po mesec dana i više i to još rasture u različite pakete ako je od različitih prodavaca, pa natezanje sa carinom ovde koja zna da zadržava pakete. To jedino ako kupuješ više komada odjednom pa da pregrmiš a ovako....ko ima živaca svaka čast, ja ih nešto ni nemam iskreno. Malo bezbolnija varijanta je eBay i kupovina od nekoga iz Evrope ali ni tu nije neka bog zna kakva ušteda, tako da na kraju dana bolje mi je da pljunem tih 41e i imam sve na gotovo i na tacni što kažu u roku od nedelju dana koliko treba da mi sve stigne.
 
@vladabuba: koliko sam razumeo, oznaka nije menjana, odnosno ostavili su istu oznaku za model sa drugim kontrolerom, pa ne možeš znati šta će ti stići...

To je sada već mač sa dve oštrice i nije vredno rizika, ovi naši ovde valjaju stare Goteke (imaju ih više na stanju) za 3000 po komadu koliko se sećam tako da tu barem znaš šta dobijaš.
 
Pre koji dan je oficijelno izašao novi AmigaOS 3.2 koji se već može nabaviti i koji radi na svim Amigama. Pregršt novih dodataka i interesantnih stvari od kojih bih najpre izdvojio integrisan ADF mount file sistem preko kojeg direktno iz samog Workbench-a možete mountovati i pokretati .adf fajlove (igre/programi) i time recimo totalno zaobići cimanje sa WHDLoad ili Gotek-om. Takodje moguće je i povezati bilo koji CD-Rom na Amigu itd. Ovo je baš ono što se čekalo godinama.

Više informacija na linku:

https://www.hyperion-entertainment....for-all-classic-amigas-released-and-available



Lik koji je trebao da mi naprži rom chip me ispalio tako da ne bih opet otvarao temu povodom toga (već jesam jednom pa obrisao) evo još jednom tražim nekoga ko bi mi spžio novi Kickstart ROM v3.2 na čip (ja naravno snosim troškove čipa) a zauzvat mu šaljem kompletan jelte novi AmigaOS 3.2 (pre-instaliran .HDF file sa svim dodacima, lako se prebacuje na CF ili SD card). Ja sam ga dobio od lika koji je pazario original.
 
Evo da vas obavestim ako vas zanima, našao sam kod nas čoveka na KP sajtu (Fipka ime, Leskovac) koji ima na stanju dosta starih Goteka, poručio ih je prošle godine, svi imaju ARM (ST) čip a ne ovaj novi ARTERY....zamolio sam ga da mi otvori da mogu da pogledam. Kaže da mu je stigao paket sredinom januara sa 100 kom. tako da kontam da je to poslednji kontingent starih Goteka koje je ludačkom srećom uspeo na navata. Drugi prodavci imaju svi već ove nove kineske modele koji ne rade posao a kako vidim po netu developeri imaju takodje dosta problema da prilagode FlashFloppy firmware da radi valjano sa novim čipom i ima dosta bagova tako da pitanje kada će to sve proraditi kako treba. Cena kod ovog lika je 3200, znam da je skuplje nego što ste navikli ali makar je proverena akcija i znate šta dobijate. Možda je i bolje na vreme uzeti ove poslednje primerke što su ostali. uzeo sam sebi 2 kom. da mi se nadje.

viber_e_2021-06-27_22-24-44.jpg
 
Poslednja izmena:
Nešto sam čačkao po KP i naišao na knjigu koja se zove "Zbirka Zadataka iz programiranja programski jezik Basic" koja kao ciljne platforme pominje Galaksiju, Lolu 8, PDP11, C64 i ZX Spectrum. Ako je to nekome interesantno, ukucajte naziv knjige u pretragu na KP. Prodavac traži 500 dinara.

Nemam nikakve veze sa prodavcem, samo sam ukucao u pretragu "Galaksija" i ovo je bio jedan od rezultata. Ne znam koliko je sadržaj knjige interesantan, ali izbor platformi jeste (Đe ih nađe?). :)
 
Ovo je nešto što me je zapanjilo i oduševilo... Verovatno najuvrnutiji C64 demo ikada, i to bez C64:

Video signal i muziku kompletno generiše 1541, C64 je tu samo da učita program u disk... Više detalja ima na:
 
Ovo je nešto što me je zapanjilo i oduševilo... Verovatno najuvrnutiji C64 demo ikada, i to bez C64:

Video signal i muziku kompletno generiše 1541, C64 je tu samo da učita program u disk... Više detalja ima na:

1541 koristi MOS 6502 CPU poput Apple II, BBC Micro i Nintendo NES-a ako se ne varam tako da kontam da ovaj demo eventualno može još bolje da izgleda a bilo bi super kada bi se nekako napisao program da koristi C64 CPU i 1541 CPU u kombinaciji za izvršenje zadatka
 
Korišćenje 1541 kao dodatnog CPU-a je bilo korišteno u u ranijim demoima, ovo je prvi koji je 1541 iskoristio da generiše PAL video signal.

 
E pa super onda, nisam to znao. Meni je svakako fascinantno to što se nakon toliko godina i dan danas otkrivaju i prezentuju potencijali raznih retro mašina koji nisu bili vidljivi toliko u prošlosti što zbog ograničenja u ljudskim resursima, znanju i umeću programiranja te nedostatku adekvatnog software-a i hardware-a koji postoji danas i sa kojim se mnogo lakše i brže dolazi do nekih rešenja, tu prvenstveno mislim na pravljenje video igara. Meni su naslovi poput Sam's Journey, Soul Force, Prince Of Persia itd. prikazali onako baš pun potencijal C64 po pitanju igara.
Mada kada sam se već dotakao potencijala evo nekih igara koje nažalost nisu ugledale svetlo dana

 
Poslednja izmena:
Nabasao sam na ovaj sjajan tutorial iz prošle godine kako da lako i brzo modujete originalni NES joypad da bi ga koristili na C64/Amiga/Atari i ostalim kompatibilnim računarima. Verujem da neki od vas znaju da se Sega Megadrive/Sega Master System joypad-i mogu koristiti recimo na Amigama bez problema ali koliko znam to nije slučaj i sa C64 jer znaju da naprave problem sa voltažom ako me sećanje služi. Ovaj mod rešava sve pa i to.

https://raskulous.com/2020/02/conve...-on-commodore-64-amiga-atari-and-many-others/
 
Još jedan odličan mod za koji su neki od vas verovatno već čuli, ovoga puta stvar je vezana za Commodore C64 kasetofon gde ste u mogućnosti da igre učitavate sa vašeg PC-a ili Android telefona preko audio izlaza direktno na C64 računar. Mod je veoma lak i jednostavan, više o svemu na ovom linku a tu je i video

http://www.load64.com/smf/index.php?topic=12.0

P.S Najjednostavnije je koristiti telefon i program Tap-Dancer koji možete preuzeti na ovom linku:

https://paleotronic.com/software/tapdancer/

 
Nisam uspeo da nadjem da je na forumu negde vec spomenuto.

Commodore 64 otvorene arhitekture u ATX formatu:

4 slota, I/O kartice, plugin-i za standardni serijski, video, tape i user port.

U ponudi ima jos dosta toga baziranog na C64:



Dead Test i dijagnosticki rom-ovi za C64 na jednom pcb-u:

 
Nekoliko hardverskih stvari:

ESD zaštita za TED plus eksterni latch ukoliko je originalni zaribao (praktično popavka joystick porta ako više ne radi). Koliko vidim, još nije u prodaji, nešto detalja ima na:
http://plus4world.powweb.com/forum/42748
20210812_085627_7751_P_20210811_155752.jpg



VIC-20 klon, VIC-2020:
https://bitbucket.org/danwerner21/vic2020/src/master/
case1.jpg



C128D tastatura sa cherry tasterima:
https://github.com/Commodore-Bench/C128D-KEYBOARD



Konverzija C64 napajanja na Plus/4:
https://www.keelog.com/c64-plus-4-psu-adapter-commodore-64-to-plus-4-power-supply-adapter-cable/
1628914401088.png
 
Poslednja izmena:
"Kada je američki tehnološki gigant IBM (International Business Machines Corporation) 1981. godine napravio model 5150, popularnost personalnih računara, naprava bez kojih je danas mnogima teško zamisliti život i rad, višestruko je porasla."

Lepo je što se IBM setio da odvoji sebe (Personalni računari) od ostalih firmi (Kućni računari).

Evo gde je bio IBM PC 1981.:

Computers-1981-1986.png

Da, da... svi su čekali na $$$$ IBM PC da:

"računari su približeni ljudima", kaže za BBC na srpskom Ivan Jelić, direktor za razvoj i proizvode B92 i autor podkasta Tehnopolis."

btw
Dobar video o istoriji IBM PCja:



a ovde možete poslušati i iskustva Bill Lowa u vezi IBM PC-ja i IBM-a:

 
"Kada je američki tehnološki gigant IBM (International Business Machines Corporation) 1981. godine napravio model 5150, popularnost personalnih računara, naprava bez kojih je danas mnogima teško zamisliti život i rad, višestruko je porasla."

Lepo je što se IBM setio da odvoji sebe (Personalni računari) od ostalih firmi (Kućni računari).

Evo gde je bio IBM PC 1981.:

Pogledajte prilog 314788

Da, da... svi su čekali na $$$$ IBM PC da:

"računari su približeni ljudima", kaže za BBC na srpskom Ivan Jelić, direktor za razvoj i proizvode B92 i autor podkasta Tehnopolis."

btw
Dobar video o istoriji IBM PCja:



a ovde možete poslušati i iskustva Bill Lowa u vezi IBM PC-ja i IBM-a:



Ajd razumem kako je sebe Commodore sahranio al IBM to mi nikada neće biti jasno. Čak i Lenovo koji ih je kupio sasvim dobro i danas posluje
 
IBM je sahranio svoj PC biznis deo (kad im je zarada sa 50% pala na > 5%).
Ostatak je preziveo (dok smo mi u celom procesu dobili novog tzara, Bill Gates-a...)

Osionost ih je kostala.

Kao da tada nisu znali: da je jedina konstanta promenljiva.
 
Nema IT industrija je surova, dva ili tri nepromišljena poteza i ćao.......Commodore, IBM, Tandy, 3DFX, Silicon Graphics, Tseng Labs, S3 Graphics itd.....sve bankrot nekadašnjih giganata. Mogu da se pomenu i Atari i Sega koji kao nešto egzistiraju ali dišu na škrge, posebno Atari ako se uopšte mogu i nazvati tim imenom. Verovatno ih ima još ali ne mogu sada da se setim na prvu. Sve u svemu glavni pionir Apple je preživeo, Jobs je bio nevidjeni vizionar sa talentom za marketing ma šta ko ovako mislio o njemu.
 
Na arhivi sada ima da se nadje i Personal Computer World. Slicno tome sto je BYTE bio medju prvim racunarskim casopisima u USA, tako je PCW bio u UK.

I DR pominje Anđelka Zgoreleca koji je zasluzan za osnivanje PCW i njegov prvi izdavac:
"I pored toga što je do literature bilo teško doći (strani časopisi su stizali na kašičicu, dok se nije pojavio Anđelko Zgorelec iz Londona, osnivač čuvenog časopisa Personal Computer World, i "dobacio" nam nekoliko veoma vrednih publikacija), posao je sasvim solidno napredovao, da bi već krajem novembra tekst bio završen."
 
26. godina je proslo od Windows 95 Launch-a, nekoliko videa da se podsetimo svog tog hype-a nekad:



 
Dobar izbor videa!

Ja bih samo dodao dve stvari:

 
Sada vidim da su na panelu i Chris Hedges i Aron Mate, pogledacu obavezno sta imaju da kazu...

Negde avgusta 1995., bas koji dan pre Win95 Launch-a, naleteo sam na knjizaru u blizini Beogradjanke koja je prodavala nova, strana izdanja kompjuterskih casopisa. Kupio sam ih nekoliko i medju njima sam sacuvao i ovaj Computer Life primerak. Inace, bilo je vise ovih dvostaranih reklama prisutno po celom casopisu uz gomilu tekstova koji su govorili kako uraditi upgrade sa Win3.1, sta instalirati, nove aplikacije, itd. Secam se i da je i u vestima i dnevniku u pola osam tada bila vest o Win95.
Vezano za Win95, to je prvi os na kome sam koristio Web i Netscape na mojoj 486-ici sa modemom tokom 1996. tako da sam ga (uz brojne druge aplikacije i namene) zapamtio i po tome.
 

Prilozi

  • PXL_20210825_092235962_s.jpg
    PXL_20210825_092235962_s.jpg
    216 KB · Pregleda: 14
  • PXL_20210825_092338681_s.jpg
    PXL_20210825_092338681_s.jpg
    209.7 KB · Pregleda: 15
  • PXL_20210825_092452851_s.jpg
    PXL_20210825_092452851_s.jpg
    329.2 KB · Pregleda: 14
Nazad
Vrh Dno