Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

Ja na ovo ne bih išao bez custom loopa. Te AIO igračke ne volim.
 
GN nije imao problema sa Arctic 360 AIO na 12900K, a to je daleko od egzotike.
Ja na ovo ne bih išao bez custom loopa. Te AIO igračke ne volim.
EKWB EK-AIO Basic, EK-AIO D-RGB, Lian Li Gallahad, Arctic Cooling Liquid Freezer II, svi imaju dobre performanse. A EK-AIO Basic i Arctic LF II su dovoljno jeftini da se isplati samo baciti i kupiti novo posle 5-7 godina kad ispari voda/zakazu ventilatori/zakaze pumpa. A nije ni toliko tesko podmazati/dopuniti srediti sve osim pumpe. Doduse cekamo da vidimo kako ce se svi oni ponasati na 12600k i 12900k, za razliku od AMD 3000 serije.

Sa druge strane za vazdusno:

12600k za 40-45 eur ce 100% da radi u igrama, a moguce je cak i u profesionalnim programima, ali samo na Americkom trzistu. Lako njima kad imaju Thermalright Peerless Assassin 120 (6x6mm heatpipe, dual tower, 2x120mm ventilatora) za $45, ...

90-95% performansi NH-D15/S, DRP4 i drugih najboljih vazdusnih kulera za dosta manje para. Lepsa Fuma 2 za $15 manje i malo vecim potencijalom.


61RyBvd79kL._SL1500_.jpg
71SC2d10+5L._SL1500_.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislim da će i Arctic Freezer 34 eSports da ga hladi ok, bar za umereni OC.
120mm Liquid Freezer ne bi trebalo da ima problema, takođe...no, to je već 60-70e kategorija.
 
30-40€ je prilično low tier...malo nerealno čak i za 12600K (koji bi trebalo da bude ok ako se ne nadruka OC), a kamo li za 12900K...

Ljudi kojima su performanse bitne pre svega će platiti za njih, koliko god da se ovi greju. Platiće za dobro hlađenje i radiće posao...
Na kraju krajeva, GN nije imao problema sa Arctic 360 AIO na 12900K, a to je daleko od egzotike.
Jesi li ti video kake se krntije (AMD box) pakuju u 5600X i 3800X. Naravno da ih (skoro) niko ne koristi, ali može CPU da radi sa njima. Pa do juče je i7 od €300+ pakovan sa još grđim box kulerima. I sad moram da dajem 80€ za kuler za procesor u toj cenovnoj (a nižoj prodajnoj) klasi? Nije reč o ceni, nego o pristupu i tretiranju korisnika. i5 nije klasa za entutijaste, već "sipaš i ne misliš" korisnike.

i5-12600K(F) je po perofrmansama u rangu R7 5800X, malo jeftiniji i malo više troši. Traži skuplju ploču (za sada) i skuplje hlađenje. Zaista nema razloga da se kupuje, osim što je bolje kupiti novu platformu nego staru. I to je to. Dobar posao je Intel uradio što podržava i DDR4 i DDR5. S druge strane, verujem da će jedini mogući upgrade biti Raptor Lake, pa ko sad kupi AL, neće imati mnogo razloga za kasniju zamenu, retko se isplati ići na gen+1. Jedino ako sada kupi i5, a kasnije i7/i9, zarad boljih MT performansi.

AMD-u se isplati da spusti cene za 50€, i da dovede stvari na svoje mesto. Mada je pitanje da li će i to uraditi imajuću i vidu skupe ulaznice za AL. Bar dok ne dođu jeftinije varijante. Opet, vidim da i5-12500/12400 neće imati E jezgra. Znači džaba su krečili.

Sa tehnološke strane, mislim da je Intel napravio dobar proizvod. Veliki je uspeh ovakav CPU, posebno performanse malih jezgara. Naravno da nisu morali da ga nasviraju do 250W, ali to je druga stvar. Sa strane prodaje i marketinga, mislim da je sve ispalo naopako i da se sa ovom ponudom ne vide glavni kvaliteti AL-a. Da, zvanično je najbolji izbor za igre, ali šteta što tu razliku niko neće primetiti.
 
Ja primecujem razliku u plocama sa nenormalnim cenama, jedini razlog zasto se razmatra kupovina 10-11 gen u familiji.
Cene su dobre u odnosu na starije gen, perf odlicne ali ploce... Mnogo kume...
 
Sve zavisi iz kog ugla se gleda, ako se gleda iz ugla gejminga, cene procesora, matičnih, kulera... su kap u moru u odnosu na cene grafičkih karti.

Pogotovo ako se uzmu u obzir performanse koje daju konzole za 500-600e.

Ne sklapaš ovakvu konfiguraciju da bi stavio nešto slabije od rtx 3060/70.

Ako se gleda iz poslovnog ugla, svaka konfiguracija će brzo isplatiti sebe.
 
To je normalno i očekivano, sve je to ukalkulisano. Intel neće propasti kao što ni AMD nije propao za sve godine dok je Intel bio u prednosti.
Innovators are the first 2.5 percent of a group to adopt a new idea. The next 13.5 percent to adopt an innovation are labeled early adopters. The next 34 percent of the adopters are called the early majority.
 
Ako voliš ( i možeš finansijski) da budeš "early adopter", onda svaka čast. Zavidim ti, Zaista.

Ja, lično, da mogu finansijski da ispratim sad bi kupio neki novi Intel 12-e generacije, sa osrednjom Z690 i onda za 5-6 meseci opet novi AMD sa novom arhitekturom i novom x670 matičnom...

Ali kao i velika većina srbalja sa mizerijom od života ti zavidim na tome što možeš ti sebi da priuštiš i da nam javiš kako sve to fercera. Jer nas zanima kako sve to izgleda a da nije na plaćenim YouTube oglasima....
Ekstremni sam overkloker i HW entuzijasta i od svojih para sam kupio i jos uvek imam 9900k, 10900k, 11900k 5950x. Pre toga sam ima 7700k i 8700k. A sada se razmisljam da li cu praviti neku jeftinu ulaznicu sa 12600k i DDR4 plocom posto je do krstene DDR5 doci jako tesko ne precam sada vec o domacem trzistu nego o globalno, Poznanici koji rade na razvijanju matcnih ploca su tesko dosli do memorije a sta tek ostali da kazu videcemo jos kako i sta . . .
 
Da, Germanija je ohoho jeftinija...
Jedva čekam domaće cene, lol.
 
Na KP
12600K 325 EUR
12700K 470 EUR
 
Sa druge strane za vazdusno:

12600k za 40-45 eur ce 100% da radi u igrama, a moguce je cak i u profesionalnim programima, ali samo na Americkom trzistu. Lako njima kad imaju Thermalright Peerless Assassin 120 (6x6mm heatpipe, dual tower, 2x120mm ventilatora) za $45, ...

90-95% performansi NH-D15/S, DRP4 i drugih najboljih vazdusnih kulera za dosta manje para. Lepsa Fuma 2 za $15 manje i malo vecim potencijalom.


Taj kuler je $25 ovde... ja bih radije isao na vodeno za 12900k. Novembar je sad kad se to sve testira, a sta ce biti kad dodje jul? Kad upece 35-40 napolju...
 

Prilozi

  • thumbnail_image0.png
    thumbnail_image0.png
    301.9 KB · Pregleda: 70
Kreće rat cena, na zadovoljstvo potrošača.
 
Te cene kod nas će teško biti realne, gledajući da kartice u USA su 1200$ a kod nas 2500€. Nadam se da će biti koliko toliko normalne.
 
Nema rata cena po meni, prica se da je prodaja 12 gen tanka, skupe ploce, skup ddr5, mora dobro hladjenje da bi radile te furune, tako da, na zalost, nema nista od toga za sada

Mozda jedino u mid segmentu od 250 do 350 dolara
 
12600K će se prodavati dobro...
Verovatno i 12400, kad bude izašao, zavisi od performansi.
Možda i 12700K jer 5800x nije ništa hladniji i slabiji je.
Možda i 12900K jer oni koji hoće performanse će da ih plate i ne obaziru se na kukanje likova sa foruma.
A cene će da padaju...
 
Realno performanse imaju u nekom radu, kome treba za gaming u slučaju da ima 5xxx od AMD nema razloga prelaziti. A što se tiče performansi mora imati extra dobro hlađenje da bi izvukao maksimum iz procesora.
 
12400 ce sigurno pojesti 11400 ali pitanje da li se isplati izgubiti 4 E core od 12600k za ustedu od ~80e.
 
Poslednja izmena:
12600K će se prodavati dobro...
Verovatno i 12400, kad bude izašao, zavisi od performansi.
Možda i 12700K jer 5800x nije ništa hladniji i slabiji je.
Možda i 12900K jer oni koji hoće performanse će da ih plate i ne obaziru se na kukanje likova sa foruma.
A cene će da padaju...

Videćemo za 6 meseci ili godinu dana kad objave članak šta se najviše kupuje. Sećam se još 2018 kad je Ryzen bio u zamahu da su u Nemačkoj kupovali ryzen tipa 3/4
 
Navodno će i Raptor Like podržavati DDR4 memoriju, odlična odluka, mislim da RL izlazi za nekih 6-8 meseci?
 
Ne daj Boze kakve su cene DDR5 trenutno. Kao sto je vec receno, to ce ubiti prodaju AL sistema iako ce se donekle ublaziti sa plocama koje su DDR4. A ako hoces 10G lan i jos neke bolje stvari na ploci, onda je samo DDR5 opcija. Za dva dana je najveca rasprodaja u Kini, CPU ce biti nekih 4600 juana, DDR5 32GB 5000 juana... Okreni obrni, AMD je i dalje bolji izbor.
 
Nazad
Vrh Dno