Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

Upravo, mislim da je kratkorocna strategija svih vecih igraca bazirana vise na "politickoj korektnosti" nego na potrebama entizijaszta koji su realno manjina kada uracunamo big numbers....
S obzirom na to da dolazi godinu dana kasnije, bilo bi iznenađenje da nije brži :d Mislim da mala jezgra nisu tu da bi se AL takmičio sa 5950X, već sa M2 ;)
 
Samo da nije u pitanju -> "Real World Benchmarks, Real World Performance, Real World Workload".

Ostalo je svega par meseci, pa ćemo videti.

E9KAhZqUUAMC3iw.jpg
 

Kod:
Intel Core i9-12900K     BX8071512900K     8 P + 8 E     3,2GHz     5,3GHz     30MB     € 736,19     € 653,40     € 741,46
Intel Core i9-12900KF    BX8071512900KF    8 P + 8 E     3,2GHz     5,3GHz     30MB     € 704,23     € 627,99     € 708,71
Intel Core i7-12700K     BX8071512700K     8 P + 4 E     3,6GHz     5,0GHz     25MB     € 524,61     € 476,74     € 520,07
Intel Core i7-12700KF    BX8071512700KF    8 P + 4 E     3,6GHz     5,0GHz     25MB     € 492,19     € 450,12     € 487,33
Intel Core i5-12600K     BX8071512600K     6 P + 4 E     3,7GHz     4,9GHz     20MB     € 365,77     € 347,27     € 358,95
Intel Core i5-12600KF    BX8071512600KF    6 P + 4 E     3,7GHz     4,9GHz     20MB     € 333,60     € 321,86     € 326,19
 
Видех данас те наводне цене, и то је пре "скалпирања" и на 1000 комада, ако се не варам.
Већина људи коментарише негативно, поготово гледајући п1 и п2 стања.
Искрено размишљао сам о 12700КФ али ћу сад вероватно сачекати шта ће АМД да уради са АМ5
као и како ће се у реалности показати ова нова архитектура.
 
Znaci da se nadamo padu cena ZEN 3 procesora i kupimo iste, jer to ce biti poslednja gneracija "punokrvnih" CPU-a , jer i AMD najavljuje te "android" konfiguracije procesora - jako+slabo.
Meni bi odgovarao R9 5950X ako bi cena pala ispod 650 evra... mada ni 5900X ne bi manisao ako bi pao ispod 500.
Tvoje nadanje se nece obistini jos jako dugo ne znam odakle ti ta bajka da ce AMD da svoje procesore dzabe. taj 5950 ce svakako u multri tredu biti brzi od 12900k nije da ja nesto htetujem Intel nego je jednostano se vidi da ce tako biti.

Koliko imam inforamciju izgleda da ce high z690 ploce biti jos skuplje nego z590.

BIlo kako bilo mi entizjasti jedva cekamo :)
 
Tvoje nadanje se nece obistini jos jako dugo ne znam odakle ti ta bajka da ce AMD da svoje procesore dzabe. taj 5950 ce svakako u multri tredu biti brzi od 12900k nije da ja nesto htetujem Intel nego je jednostano se vidi da ce tako biti.

Koliko imam inforamciju izgleda da ce high z690 ploce biti jos skuplje nego z590.

BIlo kako bilo mi entizjasti jedva cekamo :)
Lažeš sebe ili druge?

Ako su enuzijazista onda ti cena ploča ne bi trebalo da bude problem. A i činjenice oko MT i ST brzine.
 
Lažeš sebe ili druge?
Dok ne izadje adekvatni review od nezavisnog review-ra, lazes i ti, i on, i ja, i ceo internet, svi lazemo i sebe i sve druge u svim kombinacijama, ... (naravno da se ogradim govorim o svim leak-ovima i vestima na internetu, ne generalno)

A takodje je moguce da @d0minat0r ili neko drugi vec ima taj Intel i da su ga pustili kroz ruke pa znaju kako se ponasa xD
 
Донекле бих се сложио са @Dogzilla као и са претходна два коментара, али прелиминарни резултати, ако су тачни, показују да је 12900к минимално бржи
од 5950х скоро су исте брзине, а при томе има пуно већи тдп у бусту и троши пуно више струје. А погледајмо колико је касније изашао.
Ако су цене тачне претерали су, а да не помињем колико ће плоче коштати... Такође иако се треба поредити оно што јесте на тржишту - ам5 није тако далеко.

Да треба да купим(а треба хаха) ја бих сачекао да изађу обе па објективни тестови па онда избор према резултатима/потребама/могућностима.

Мене лично, као ентузијасту, генерално највише интересује како ће се показати ова нова технологија са различитим језгрима, јер реално то је једина стварно нова ствар(наравно ако изузмемо уобичајене ствари у вези плоча, меморија итд).
 
Dok ne izadje adekvatni review od nezavisnog review-ra, lazes i ti, i on, i ja, i ceo internet, svi lazemo i sebe i sve druge u svim kombinacijama, ... (naravno da se ogradim govorim o svim leak-ovima i vestima na internetu, ne generalno)

A takodje je moguce da @d0minat0r ili neko drugi vec ima taj Intel i da su ga pustili kroz ruke pa znaju kako se ponasa xD
Ja ga nemam ali imam blizak konakt za covekom koji pravi ASrock ploce Nick Sihh. I one je rekao da bi nova Z690 trebala da bude skuplja od Z590 koja je u evropi preko 550e.
Verovatno ce Nick poslati jednu plocu u moj HWgurus tim.
U geekbenchu mozda bude i brzi 12900k ali i nekim relani aplikacijama tesko. Ali svakako 5950 nece kostati 600e.
 
Мене лично, као ентузијасту, генерално највише интересује како ће се показати ова нова технологија са различитим језгрима, јер реално то је једина стварно нова ствар(наравно ако изузмемо уобичајене ствари у вези плоча, меморија итд).
A DDR5 to ništa?
 
bice i ddr4 :) a ddr5 ce da BOLI koliko ce da kosta prve godine.
 
Ni jedan prelazak na noviju memoriju nije u pocetku doneo veliki napredak uvek bilo do sada tako.

Ovo kaze covek koji vrv vec ima u posedu ili najmanju ruku direktan kontakt sa svima koji trenutno imaju DDR5. DDR5 ploce se prave i razvijaju jos od januara.


It will. Though hold to move onto DDR5, speeds/timings might not be impressive at start... New, platforms, take time to age...
 
zar necje z ploce morati na ddr5 a h i b ce biti ddr4/ddr5?
 
Bice tako ali mislim da ce ostali cipsetovi stici znanot kasnije vec u oktobru izgleda da ide release z690
 
A DDR5 to ništa?
Па написах "(наравно ако изузмемо уобичајене ствари у вези плоча, меморија итд)."
На такве ствари сам мислио.
Иначе чуо сам исто оно што су написали изнад тј ддр5 око 30-50% скупљи, бржи такт али пуно веће латенције итд.
Мада са вешћу да ће АМД (додуше не скоро) избацити следећи 6000 апу са рдна2 графиком меморија би могла бити битна доста, јер можда први пут добијемо
игпу који барем нечему служи...што је са садашњим ценама битно многима, али отом потом... излазак најављен за крај године, али ипак највероватније тек следеће.

Е сад тема је адлер лејк који излази релативно скоро, једноставно мене лично више интересује како ће се нова архитектура показати, невезано да ли у овој генерацији
или као нешто што има перспективну будућност. Генерално ако са Виндовсом и линуксом добро одраде посао могу сва мања језгра дати ОСу и позадинским апликацијама, како би сва бржа одрађивала битне послове, невезано да ли игре(јако битно ,-) ) или професионалне програме, чиме би се избегла мања сецкања и тако те ствари.
Мислим да је то и главна идеја, поред потрошње и сигурности иза ове нове архитектуре, али видећемо, није далеко излазак.
Опет као што рекоше између наша два поста ем је цена процесора велика, ем ће плоче(поготово оне прве) и меморија коштати пуно...
 
Lepa cena ploča. 😁
 

Prilozi

  • Screenshot_20210906-191416.jpg
    Screenshot_20210906-191416.jpg
    130.9 KB · Pregleda: 111
Dios mio, ovo ce biti jako i kad se spuste pred-izlazne cene, ne mogu da se setim da li PCI-E_5.0 isto ima problem da trebaju skuplji delovi i deblje ploce za integritet signala ko PCI-E_4.0, ai mislim da posto nije neka razlika u tehnologiju, verovatno da, ... tek 6.0 verzija predstavlja veliki tehnoloski pomak, pa ce biti valjda lakse malo
 
Mićo, pre neki dan sam pričao sa ljudima iz Dell IE i očekuje se porast cena od min 20% globalno, sledeće godine, na sve ovo ludilo. Teško da će biti ok.
 
I Samsung i TSMC su digli proizvodne cene za nekih 10-20%. Kad se dodaju već standrdni problemi sa lancima nabavke i transportom...biće čupavo sa cenama.

Alder Lake jeste zanimljiv ali biće pametnije čekati generaciju posle njega, kad malo usavrše taj novi pristup sa jezgrima i kad padnu cene DDR5...imaćemo i novi USB standard verovatno (ako prosto ne usvoje Thunderbolt za sve), ne znam za PCIe 6.
To što se tiče kupovine, niko nam ne brani da diskutujemo o AL, je li...
 
Bolje preformulisati bolje u sledecoj generaciji prelaziti na DDR5 nego odmah sada u prvoj. Uvek je tako bilo kada izadje nova memorija uvek malo donosi ako ista donosi i skuplja je dosta od prethodne. Jos na sve to danas je ddr4 u zestokom bescenju
 
f0a2b74bc1fc9aa2a05298b5f85ab2a1714f4b14.png@.webp
 
12600k ce biti bas dobar za svoju cenu. Negde procitah recenicu na nekom od sajtova gde smo videli "leaked performance" u stilu: "It looks like AMD is about to get "Conroed" again". Mislim da uz ponasanje TSMC i Intelovu nezavisnu proizvodnju ovo itekako moze biti slucaj. Sada je vec jasno da ce 12600k biti svega nekih 20-30$ skuplji od 11600k, a Intel u ovom slucaju ne zavisi od TSMC. Mislim da ce biti vrlo neprijatno za AMD u ovom "best buy" segmentu. Prica oko cena ploca je koliko vidim u rangu sa Z590 tako da tu nema neke posebne razlike. Jedina razlika je DDR5, a kao sto znamo marketing i hype ce prodavati i DDR5, svaki put je tako bilo, bice i sada. Sve i da 12600k +Z690+DDR5 bude tu negde kao 5800x+X580+DDR4 uz priblizno slicne cene i slicne performanse to ce opet biti problem za AMD ako TSMC podigne cenu ili opet dodje do problema u dostupnosti. Jednostavno ljudi ce u tom slucaju lako odlucivati gledajuci cenu celog sistema. Sad sta je bolje tesko je proceniti, 6c+4c/16t zvuci bolje od 8c/16t vecini kupaca i to ce svakako uticati na odluku isto kao sto vise GB na grafickoj lakse prodaju kartu vecini kupaca.
 
Ovde mora i novi cooler ?! bas je veci socket...steta :cautious:
 
Noctua je objavila da će slati besplatne nastavke za svoje hladnjake da bi se mogli staviti na nove sockete. Za ostale proizvođače nisam siguran.
Volio bih da AMD bude "Conroed" samo ako Intel ne bude "Bulldozered".
 
Ja imam Prolimatech Megahalems rev b. , a oni ne postoje vise :) ...odlicno, ako Noctua to bude uradila, verujem da ce i drugi proizvodjaci ?
 
Noctua od uvek daje besplatno mounting kitove za svoje kulere tj hoce da posalje novo kacanje ako ih kontaktiras to im je dugogodisnja praksa. Ima jedan poljak koji pravi kacenja za megahelmsa za sve sokete taj kuler je i dalje brutalan steta sto prolimatech vise ne postoji.

Pa bilo bi mi drago da intel napravi cudo cisto da ljudi shvate sta je intel i je 100k ljudi zapolsenih da nije to bas tako lako da se sve urusi prevelike pare i prevelika pamet. Nisam fanboy ni jednog brenda nego samo kazem da kao sto svi znaju konkurencija je uvek dobra za nas da se kolju kao sto se sada kolju a ne godinama intel daje na kasicicu sve.
 
Ne razumem sta si hteo da kazes... Ovo sto planiraju da izbace Intel i AMD sa novim platformama je upitno da li vredi uzimati u prvoj generaciji a cene sigurno nece biti "konkurentne" za kupce, tj beta testere. Obrni-okreni rekao bih da se vise isplati kupiti sadasnje generacije (AM4/1200 platforme) po nizoj ceni nego li sledecu kao i generaciju posle nje.

Ako se pogleda malo bolje i nije neka konkurencija - AMD je zalepio identicne cene cim je sustigao (i malo prestigao) Intel i nV, a cene umesto da idu dole cene su samo isle gore.
Trziste je takodje cenovno segmentisano i ocigledno je da su cene u dogovoru kompanija, tj objektivno se znalo kako ce im biti pozicionirani produkti i pre launch-a, tako da je vidno da nisu zeleli medjusobno da se "kolju" sa cenama.

Kada pogledas i uporedis arhitekture cak i trenutni Intel procesori, koji su na ko zna kojoj "++" iteraciji, ne kaskaju toliko za AMD-om.
Za AMD cak sta vise rekao bih da su maksimalno nategli poslednju Zen3 iteraciju da bi imali tih par procenta vise od plavih...
Isto bih rekao i za nV i njihove GPU-ove, koji su takodje maksimalno nasvirani (uz to i nesto losiji QC) i verovatno ih je AMD iznendaio sa RDNA2 ove godine, a jedina prednost im je DLSS/RTRT (koji je realno jos u beta fazi i nije toliko rasprostranjen) i to maksimalno pokusavaju da eksploatisu agresivnim marketingom.

Iako je nesto "inferiornija" arhitektura Intel nije zeleo da obori cene (11000 serija) jer su godinama bili "premium" brand, a AMD sada nije zeleo manje cene jer su imali produkt koji parira i/ili je nesto bolji od Intela (u "produktivnosti" svakako), pa nisu zeleli i ovog puta da budu "inferiorniji" brend - sto su hteli da izraze kroz cenu.
Iako mnogi smatraju da su barem za GPU mogli i trebali da idu sa 100$/e manjom launch cenom, kao i za Zen3 odnosno i onim refreshom za 3000 seriju gde se ocekivalo 50$ manje za neke procesore.

Ako nista drugo rekao bih da treba postovati ovo sto je AMD postigao, jer kao mnogo manja kompanija je uspeo da parira Intelu i nVidiji koji su prakticno dzinovi u poredjenju sa AMD-om.


Jedini plus u celoj prici je sto smo dobili nesto povoljnije cene za mainstream procesore sa 8/10/12 jezgra - i to zahvaljujuci AMD-u, jer je Intel taj koji je godinama shishao svoje verne fanone i davao im na kasicicu.
A ti isti ih i sada preferiraju iako su trenutno u kanalu (i bice jos koju godinu) zbog takve politike, sto ce dozvoliti da AMD diktira cene.
 
Poslednja izmena:
Još nagađanja

Izgleda da će AL biti izuzetan CPU. Nažalost, sa ovakvim stanjem tržišta i proizvodnje, teško je proceniti kakva će zaista biti ponuda u maloprodaji. Jedino verujem da će AL laptopovi biti dostupni, što je možda i najbitnije.
 
Izgleda da će AL biti izuzetan CPU. Nažalost, sa ovakvim stanjem tržišta i proizvodnje, teško je proceniti kakva će zaista biti ponuda u maloprodaji. Jedino verujem da će AL laptopovi biti dostupni, što je možda i najbitnije.
Najave, hype i loodilo oko toga je jedno, ali pravo stanje stvari će biti druga priča. Uvek sam se čudio onima koji pišu da će najjači procesor neke generacije pojesti najjači prethodne. Valjda bi to danas, s obzirom kako tehnika napreduje, trebalo da bude normalno, ne znam koliko je idiotski hvaliti se da će za par meseci procesor koji ste tek napravili da pojede onaj koji je napravljen pre godinu i po dana???!!! Još veći idioti su oni koji se tome raduju iz ugla fanboyeva.

Kada sam video najave za R5 5600X imao sam STRAŠNU želju da ga kupim dok nisam video u mnogim testovima da u igrama ima jedva 5-10 frejmova više u odnosu na moj R5 3600. U 1440P. U svim ostalim poslovima razlike su od akademskih do ogromnih, ali za ono što meni treba (Fotošop i igre) razlika je toliko mala da bih bukvalno bacio pare za 5-10% dobitka koje ne bih ni primetio.

I pojaviće se 12900K sa finom cenom od, na primer, 550-600 evra koji može da se nosi sa 5900X od 700 evra lagano i svi će da navale na to. Jer ovce ne kapiraju da bi izvukao vrhunac iz 12900K trebaće ti Z690 ploča koja će najjeftinija i najmanje opremljena (bar u početku) biti minimum 300 evra.

I niko se neće pitati za to da ti AMD R9 5900X sasvim dobro radi na B550 matičnoj od 100€. A ako želiš da se iživljavaš uzmeš Gigabyte Aero G (ubedljivo najbolja matična za AMD procesore) i za iste pare imaš jednako jaku mašinu koja je mnogo lepša na oko i imaš 4 M2 SSD-a za povezivanje, što je najveća prednost Aero G zbog koje i ja želim da je imam.

Jer ogromna većina ljudi su ovce i ne razmišljaju dalje od reklama. Bar ovde mi treba da sačekamo da ih Linus, Stiv iz GN i Stiv iz Australije i Džej Zi nepevački propuste kroz šake pa da kad odgledaš sve to doneseš neki zaključak, jer su to sve plaćeni oglasi, Ali ako znaš šta te zanima videćeš između redova.
 
Nazad
Vrh Dno