Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Možda je na neki način rano za temu, ali kod ovakvih stvari i nedoumica ovakve izvedbe, bolje je znati što ranije, nego kasnije.

Konačno je prikazan(a) papir/domentacija, koja bi koliko-toliko otvorila ovu temu.


In the ES of the Core-1800 in the (not final) B0-stepping presented today, there are 8 large Golden Cove cores (Core) and 8 small Gracemont cores (Atom) on the die. While the big cores are also capable of hyperthreading, this is not the case with the Atom cores. In total, you’ll find 16 cores that can process a maximum of 24 threads. According to various leaks, Intel quantifies the performance leap compared to a conventional solution (unfortunately not specified) with up to 20 percent in pure single-thread scenarios and a doubling of the multi-thread performance in the ideal case, which seems quite optimistic when you consider a current 8-core of the 11th generation.

According to the initial information, the new desktop CPUs will support up to dual-channel DDR5-4800 memory and the DDR4-enabled motherboards will support modules up to 3200-MHz. Supposedly, only the high-end Z690 motherboards will offer DDR5 support, while all cheaper variants will still rely on DDR4. This would then give Intel and also the motherboard manufacturers much more flexibility and security when it comes to the still unclear DDR5 mass production.

Alder-Lake-S.jpg
 
 

Znaci da se nadamo padu cena ZEN 3 procesora i kupimo iste, jer to ce biti poslednja gneracija "punokrvnih" CPU-a , jer i AMD najavljuje te "android" konfiguracije procesora - jako+slabo.
Meni bi odgovarao R9 5950X ako bi cena pala ispod 650 evra... mada ni 5900X ne bi manisao ako bi pao ispod 500.
 
zen4 je "polupredstavljen", proveri kanal RedGamingTech-a
još ćemo se mi načekati do big-little šeme kod AMD-a.
 
Ne, Zen 4 će biti "normalan".
 
Mene brine ovaj tweet.

Because people get confused on what on-die ECC actually means: "This doesn’t mean that mainstream DDR5 is using a full-fledged ECC implementation, there’ll still be unregistered modules for typical consumer applications and ECC modules for enterprise/research applications."

Zar nije rečeno da će apsolutno sva DDR5 memorija imati ECC po defaultu?
 
Da, ali verovatno će biti potrebna neka "validacija" za to.

Na primer, AMD Ryzen omogućava ECC iz kutije, ali nema "sertifikat" za to.
 
Pojašnjenje:

 
Pojavio se prvi QS:


E6LLmvgVoAIjvZx.jpg


Ovako izgleda da je Atom bolji, nego što se misli (kao i velika jezgra). Možda zato ima glasina o 128-256C (no HT) Atom CPU-a za neka Cloud rešenja, kao nekad Xeon Phi.

No, za računarske smrtnike, možemo potvrditi neke implikacije:

Posle Alder Lake-a, sledi Raptor Lake, koji će biti u konfiguraciji 8 + 16 (velika + mala), za isti socket (LGA 1700).

S obzirom da gornja slika implicira da je ADL sa svojih 8 + 8 blizu 5950X, RPL će biti 8 + 16, AMD gotovo sigurno ide na više od 16C za mainstream, tj. 24C/48T (Zen 4), za koji odavno postoje priče.
 
Poslednja izmena:
AMD 2023/2024 izbacuje svoja Big.Little telefonska jezgra za desktop i apu, tako da, ...
 
To je na neki način, banalno shvatanje.

Da, biće.

S tom razlikom da AMD nema posebna "Atom" jezgra, možemo pogađati, šta će biti upotrebljeno kao "malo" jezgro.

Kabini neće sigurno. :D

Mislim da će to biti Zen3/Zen4, jer sam Zen ima dovoljnu V/F karakteristiku za tako nešto.
 
S tom razlikom da AMD nema posebna "Atom" jezgra, možemo pogađati, šta će biti upotrebljeno kao "malo" jezgro.
Jok nema, AMD je jedan od pionira heterogenog comput-ing, predvidjam izvlacenje iz sesira K12 naslednika na kome se radi vec duze vreme

Mislim da će to biti Zen3/Zen4, jer sam Zen ima dovoljnu V/F karakteristiku za tako nešto.
samo moguce kao prelazni korak, endgame je K12 naslednik
 

PL2 je nešto malo manje strašan, nego do sada.

v2-303b4843c8539be547454d82563ee833_r.jpg
 
Koja je poenta ovoga u desktop okruzenju? Racunar ce mi manje trositi struje?!
 
isto ko i ATX12VO, zelenija planetija, kao i prazan prostor ispod IHS sa kojim se ne zna sta raditi, svi proizvodjaci procesora ce imati u ponudi Big.Little i svi ce imati u ponudi integrisanu graficku do 2025, na nama je samo da prihvatimo xD
 
Nadam se da ce i dalje imati normalne punokrvne procesore, jer me ovo ne zanima u gaming masini. Za neki APU ok, ali za workstation, nadam se da njihove Perice nisu to tako zamislile. Ne znam, mozda su se uplasili Apple-a i njegovog Mx cipa, pa pokusavaju da i oni pokazu da imaju svog "konja" za trku.
 
Da li je integrisana grafika smanjila performanse procesora kad je uvedena ?, isto ce biti i sa ovim, van nekoliko meseci decijih bolesti, posle ce biti nebitno da li je procesor punokrvan ili big.little, ... Moze samo da bude bolje za procesor da nije cisto punokrvan, i da Windows obavlja sve svoje gluposti na malim jezgrima i ne ometa igre, ...
 
Bez uvida u arhitekturu, ne znam da li ce sve da bude bas tako kako pricas, ali hajde videcemo
 
Da li je integrisana grafika smanjila performanse procesora kad je uvedena ?, isto ce biti i sa ovim, van nekoliko meseci decijih bolesti, posle ce biti nebitno da li je procesor punokrvan ili big.little, ... Moze samo da bude bolje za procesor da nije cisto punokrvan, i da Windows obavlja sve svoje gluposti na malim jezgrima i ne ometa igre, ...
Naravno da jeste. Dovoljno je uvideti da je dual core Clarkdale koji je izradjen u 32-nm litografiji bio u skoro svakom pogledu inferioran proizvod u odnosu na quad core Lynnfield koji je bio izradjen u 45-nm litografiji, a kostali su isto. Isto i sa AMD FM1/FM2 procesorima naspram njihovih AM3 parnjaka, procesorima sa IGP je falio L3 cache i to se osecalo. Na kraj krajeva, uporedi Ryzen 7 4700G/5700G sa Ryzen 7 3700x/5800x i dobices isti odgovor(jedino sto je Ryzen 7 5800x skuplji od 5700G, mada to ne vazi za 3700x i 4700G).

Prazan prostor ispod IHS-a ne postoji. Uvek je bolje taj prostor ispuniti necime sto ce nam koristiti, umesto da ga iskoriste da u procesor integrisu nesto sto nam ne treba.
 
Bez uvida u arhitekturu, ne znam da li ce sve da bude bas tako kako pricas, ali hajde videcemo
Nece biti prakticno neprimetno kako pricam prvih nekoliko meseci/godina, odnosno, sve ce to biti period decijih bolesti, tek kasnije kad sazri sve ce biti neprimetno. Pitanje nije da li ce, pitanje je kao i za sve kad ce, odnosno da li je sve potrebno da se izbaci uspesan proizvod sazrelo u ovom trenutku, ili ce trebati jos vremena.

@Solesoslav

Ja to sve svrstavam u decije bolesti, to sto su trajale godinama umesto mesecima, dok nisu ispeglani procesori da im ne smetaju previse integruse je cena napretka, i modernog drustva (lose odradjen just-in-time sistem, outsource-ovanje i prebacivanje na korisnike QC, itd, ... Da li ima razlika je nebitno, da li je opipljiva razlika je bitno. kod najnovijih Intel procesora nema razlike izmedju onih sa integrisanom grafikom i bez. Isto ce biti sa AMD pandan-om nekoliko meseci/godina posle izlaska.

A za punokrvni APU, koliko je te razlike zbog konkretnih smislenih promena, Monolithic die vs chiplet, etc, cache implentation ...
 
Poslednja izmena:
Vidi pod Playstation 5 / Xbox X
 
Nece biti prakticno neprimetno kako pricam prvih nekoliko meseci/godina, odnosno, sve ce to biti period decijih bolesti, tek kasnije kad sazri sve ce biti neprimetno. Pitanje nije da li ce, pitanje je kao i za sve kad ce, odnosno da li je sve potrebno da se izbaci uspesan proizvod sazrelo u ovom trenutku, ili ce trebati jos vremena.

@Solesoslav

Ja to sve svrstavam u decije bolesti, to sto su trajale godinama umesto mesecima, dok nisu ispeglani procesori da im ne smetaju previse integruse je cena napretka, i modernog drustva (lose odradjen just-in-time sistem, outsource-ovanje i prebacivanje na korisnike QC, itd, ... Da li ima razlika je nebitno, da li je opipljiva razlika je bitno. kod najnovijih Intel procesora nema razlike izmedju onih sa integrisanom grafikom i bez. Isto ce biti sa AMD pandan-om nekoliko meseci/godina posle izlaska.

A za punokrvni APU, koliko je te razlike zbog konkretnih smislenih promena, Monolithic die vs chiplet, etc, cache implentation ...
Kako nema razlike izmedju procesora sa IGP i bez? Ako mislis na procesore koji rade na LGA 1151 i LGA1200 socketu, naravno da nece imati razlike kad je u pitanju isti procesor, samo sa ugasenim IGP delom. Ne pricam ti ja da procesor postaje gori ako ima IGP u odnosu na procesor sa disabled/defektnim IGP-om, ja ti pricam da je procesor sa IGP nuzno gori od onog koji nema IGP, ali je iskoristio taj prostor da ubaci nesto drugo, nesto korisno.

Tako na primer, ima itekakve razlike izmedju x299 i raznih mainstream z platformi koje su ga ispratile. Koliko PCI-E linija ima koja platforma? Koliko jezgara? Jeste povrsina procesora veca pa i moze vise stvari da se ubaci, ali eto zbog IGP-a Intel ima 4x PCI-E linija manje integrisano u procesor nego konkurencija sto ima.

Ti pricas o decijim bolestima, a ja pricam o pucanju silicijumskog budzeta na stvari koje su beskorisne, bilo to "mala jezgra", IGP ili nesto trece.
 
Koja je poenta ovoga u desktop okruzenju? Racunar ce mi manje trositi struje?!

Poenta je u performansama.

Jedni način da Intel drži korak, recimo sa 5950X, jesu ova "mala" jezgra, koja će biti nakrcana posle Alder Lake-a, gde će ih biti 16.
 
Poenta je u performansama.

Jedni način da Intel drži korak, recimo sa 5950X, jesu ova "mala" jezgra, koja će biti nakrcana posle Alder Lake-a, gde će ih biti 16.
Haha drži korak, jel ste svesni kakav tajfun stiže uopšte, to nije korak Intelovih 10nm je identično TSMC-ovim 7nm.
Biće veselo i na ST i MT benchevima, videćemo kako se drži korak :)
 
Haha drži korak, jel ste svesni kakav tajfun stiže uopšte, to nije korak Intelovih 10nm je identično TSMC-ovim 7nm.
Biće veselo i na ST i MT benchevima, videćemo kako se drži korak :)
S obzirom na to da dolazi godinu dana kasnije, bilo bi iznenađenje da nije brži :d Mislim da mala jezgra nisu tu da bi se AL takmičio sa 5950X, već sa M2 ;)
 
Nazad
Vrh Dno