Šta je novo?

Integrisana AMD ploča za HTPC

rzeljko

Čuven
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
1,031
Poena
675
Koju ploču preporučujete, AMD 780 ili nvidiu 8300? Koje modele konkretno (Asus i Gigabyte, ostale moj prodavac nema)?
 
Ćao Željko! :) Video sam tvoje postove u onom drugom tredu, ali nikako da stignem da ti odgovorim.

Između Asusa i GB-a, obično bih odabrao GB, barem kada su ove ekonomičnije ploče u pitanju, ali je u poslednje vreme GB toliko brljavio sa BIOS-om, da prevaga po meni odlazi na stranu Asusa. A i onaj Express Gate im je zgodna stvarčica. ;)

Što se čipseta tiče, 780G bi trebalo da bude malo hladniji i svakako prirodniji izbor, ali ako imaš ekran koji podržava 24fps refrash rate onda definitivno GF 8300 jer 780G štuca na 24fps.

To ti je otprilike to... Ako imaš još neka pitanja, slobodno... :)
:wave:
 
Poslednja izmena:
To ti je odličan ekran! :)

Prema specifikacijama čini se da ta plazma podržava 24p i prava bi gdeota bila da ne uzmeš NV ploču. Za besprekornu 24p reprodukciju jedino integrisano rešenje je NVidia, tako da ili 8300 ili 9300/9400. Pošto je AMD neuporedivo jeftiniji, izbor je očigledan. :)

Inače, 24p ti je oznaka za frekvenciju i način osvežavanja ekrana. 24 frejma u sekundi - progresivno. To je ujedno i način kinematografskog zapisa, pa je i velika većina blue-ray diskova u tom formatu. Digitalna televizija je u Evropi najčešće interlaced, zbog uštede na propusnom opsegu, a i frekvencija joj je 50 fps tako da je to nešto drugo. Iz nekog razloga mnogi grafički čipovi imaju poteškoća da "glatko" reprodukuju 24p. Ma, uzmi Asus M3N78-EM i ne brini. ;)
 
A kakva bi bila M3N78 pro u smislu zagrijavanja, kvaliteta i sl? Pošto ću staviti x-fi xtreme music a možda (vjerovatno) i skystar hd ili nešto sl. možda je bolje da uzmem full atx a ne micro, s obzirom da će kućišt biti TT mozart ?
 
Ne znam zašto spominješ zagrevanje... pa te ploče su gotovo identične. U svakom slučaju koriste isti čip set.

Pošto već imaš kućište koje može da primi ATX ploču, možeš ići i na M3N78 PRO. Razlika između ove dve ploče zaista nije velika. Praktično se svodi na neke oc BIOS opcije, tih par PCI(-e) slotova i konektore na zadnjem panelu. S obzirom da tvoj TV ima HDMI, samo ti je on i bitan, pa te se ni ne tiče što su na PRO verziji izostavljeni HD15 i DVI konektori.

Sa druge strane, dva PCI slota i jedan PCI-E su sasvim dovoljni za ono što tebi treba. Jedan za zvučnu, jedan za skystar i ostaje ti još jedan za dodatna proširenja (recimo TV tuner). S obzirom na izobilje USB portova, integrisani FW i Gbit LAN ne znam šta bi ti još trebalo, tako da se izbor uzmeđu dve ploče određuje pre nekim abstraktnim preferencijalom nego čvrstim argumentom. :)

Ipak, moram da te pitam zašto si odlučio da uzmeš zasebnu zvučnu kartu? Znaš valjda da GF 8300 ima u sebi audio kontroler koji daje digitalni 7.1 zvuk preko HDMI konektora? Za home theater to je više nego dovoljno. :) Inače, M3N78-EM ima i optički izlaz sa integrisane zvučne (ne one u čip setu).
 
Poslednja izmena:
@Sasa

Ćuti, baš te briga... Ako ti ne smeta, šta ima veze šta svet priča! :d

@Phoenix257

Šalu na stranu... kažu da se vidi isto ili slično kao i problem kod Intel Gx5 čip setova, odnosno povremeno štucanje/zamuckivanje, pa čak i gubljenje sinhronizacije sa zvukom.

Ja nisam imao prilike da testiram 780G, a još uvek ni nemam kod kuće 24p ekran, ali sam viđao nesrećne G35 i G45 u akciji i vrlo iritira. Gotovo kao NTSC reprodukcija na 75Hz monitoru. :d

AVS forum vam je pun priča o tome, a i dovoljno je ukucati '780G 24p' u Google i sve vam odma jasno.

Za sada su GF 8x00 i GF 9x00 jedina integrisana rešenja koja podržavaju 'glatku' 24p reprodukciju. Alternativa je samo neka diskretna karta.
 
Poslednja izmena:
Nesto i ne vidjam da se mnogo njih zali.
Vidim da ima problema, ali sem sto pominju da 780G ima frku sa 24p, ne vidim kako se to realno manifestuje.
 
Nesto i ne vidjam da se mnogo njih zali.
Vidim da ima problema, ali sem sto pominju da 780G ima frku sa 24p, ne vidim kako se to realno manifestuje.
Ne znam šta ti to znači "ne vidjam da se mnogo njih žali"? 780G ne može glatko da reprodukuje 24p video na 24p ekranu i to je to. Nema baš mnogo ljudi 24p ekrane i gomilu 24p HD materijala pa je možda i to razlog što se za problem "ne čuje često".

Štucanje i ispuštanje frejmova je manje nego kod Intel rešenja, ali je ipak prisutno. U nekim (akcionim) scenama je to teže primetit, dok je u nekim drugim (sporiji paning) vrlo neprijatno. To štucanje može da se javlja tek na svakih 30-ak sekundi, pa dopuštam da ne smeta svima, ali da je tu tu je.

Nije u pitanju nikakva filozofija, već realan problem o kome imaš kilometarske tredove na AVS forumu i drugim mestima koja okupljaju HTPC raju.

Ako ti nemaš taj problem, verovatno si među retkima ili pak jedini pa sam siguran da bi mnogo ljudi volelo da zna detalje o tvom setapu kako bi pokušalo da reši problem sa kojim se bore skoro godinu dana.
 
Poslednja izmena:
ok
hvala na odgovoru
nego Magick koji ti softwer koristis za HTPC, ako nije tajna
Što bi bila tajna? :)

S obzirom da HTPC mašinu koristim i kao PC i kao "media centar" Freevo mi je zbog svoje "vitkosti" i fleksibilnosti favorit već neko vreme.

XBMC takođe počinje da deluje sve primamljivije, ali sa njim nemam nekog velikog iskustva :)

MythTV mi je nekako isuviše glomazan, ali je i najkompletnije DVR rešenje, koje je ozbiljan konkurent čak i najupeglanijim komercijalnim rešenjima. :)

P.S. Valjda si do sada shvatio da sam Linux guy, mada su i Freevo i XBMC dostupni i na drugim platformama.
 
Ne znam ko vise nema 24p ekran, sem ako ne mislis na 24p cinema (panasonicovo ime) ili vec slicnoj fori kod drugih proizvodjaca.

Imam GA-780G, koristim KMPlayer i nisam primetio bilo kakvo ispustanje frejmova u 720P.

Za 1080P mi je racunar previse slab, X2 5000@3GHz neuspeva da ishandel-uje 1080p uvek pa to ne mogu da komentarisem. Tu mi cesto ispadaju frejmovi, desavaju seckanja i desinhronizuje slika i zvuk ali za to okrivljujem nedovoljno jak CPU. Kad padne Phenom, videcemo.

Daj neki linak za taj problem tj. kilometarske postove.

Pozdrav
 
pa po meni je AMD kombinacija bolja za HTPC , i moze da radi sa ovim novim CPU-ovima 45w i bez ventilatora samo hladnjak na cpu , a i jeftinija je
:)
Zašto misliš da moja M3N78-EM ne može da radi sa pasivno hlađenim 45W procesorima? :)

Razlika u ceni je zaista mala. Ja sam moju ploču platio manje od 6350 din, a ipak se radi o Asus "EM" seriji, što je najviša klasa mATX ploča. ;)

Razlika u potrošnji 8300 i 780G čip seta nije baš toliko velika, u svakom slučaju tako dramatična da bi to predstavljalo neki problem.

Istini za volju, ja sam se za GF 8300 opredelio samo zbog VDPAU API-a i odličnih Linux drajvera. :p
 
Ne znam ko vise nema 24p ekran, sem ako ne mislis na 24p cinema (panasonicovo ime) ili vec slicnoj fori kod drugih proizvodjaca.
Ne, mislio sam na ekrane/televizore koji podržavaju progresivno osvežavanje na 24 Hz, pa sad' kako god... :)

Imam GA-780G, koristim KMPlayer i nisam primetio bilo kakvo ispustanje frejmova u 720P.
Vidiš... nisam siguran da li se problem odnosi samo na 1080p ili na bilo koji video materijal reprodukovan na 24fps.

Za 1080P mi je racunar previse slab, X2 5000@3GHz neuspeva da ishandel-uje 1080p uvek pa to ne mogu da komentarisem. Tu mi cesto ispadaju frejmovi, desavaju seckanja i desinhronizuje slika i zvuk ali za to okrivljujem nedovoljno jak CPU. Kad padne Phenom, videcemo.
Mislim da je to upravo taj problem i da on nema nikakve veze sa snagom procesora, pošto sam čipset ima hardverski dekoder koji obavlja 80% posla i rasterećuje procesor, te ti je za samu reprodukciju (bez fensi postprocesinga) dovoljan i daleko slabiji X2 4050e. Vidim da ljudi sa mnogo slabijim procesorima imaju CPU zauzeće od 20-ak% kada je uključena hardverska akceleracija.

Daj neki linak za taj problem tj. kilometarske postove.

Pozdrav
Evo, ovde imaš detaljnu tabelu audio/video mogućnosti svih aktuelnih integrisanih čip setova i grafičkih karti. Ovde se spominju problemi sa 24p reprodukcijom kod svih ATI grafičkih procesora. A evo i mali 24p support roundup.

A pomenute čaršave i kilometarske tredove u kojima se raspravlja o problemu možeš naći u HTPC sobi AVS foruma. Ne znam prosto ni šta ni kako bih izdvojio. Evo možda ovaj tred o Gigabyte GA-MA78GM-S2H ploči.

Generalni zaključak je da na 780G radi 24p ali sa povremenim štucanjem, te su GeForce 8x00/9x00 čipsetovi za dlaku uzeli laskavo zvanje najboljeg integrisanog HTPC rešenja. Dobro, tu je još i 7.1 LPCM koji 780G ne može da izvuče, ali je i to stvar relativne upotrebne vrednosti. Ipak, mene je najviše brinula vrljava AHCI implementacija SB700 pa sam se izmeđuostalog i zato odlučio za NV.
 
Ne, mislio sam na ekrane/televizore koji podržavaju progresivno osvežavanje na 24 Hz, pa sad' kako god... :)

Naravno, mislimo na istu stvar. To moze svaki nova, malo bolja, plasma pa i moj PY80.
Mislim da je to upravo taj problem i da on nema nikakve veze sa snagom procesora, pošto sam čipset ima hardverski dekoder koji obavlja 80% posla i rasterećuje procesor, te ti je za samu reprodukciju (bez fensi postprocesinga) dovoljan i daleko slabiji X2 4050e. Vidim da ljudi sa mnogo slabijim procesorima imaju CPU zauzeće od 20-ak% kada je uključena hardverska akceleracija.

Ja naravno mislim na x264 kada GPU ne radi dekoding. h264 nisam probao, BR pustam na Sony-u jer ga u kompu i nemam. Naci cu neki trailer h264 1080p pa cu probati. Uglavnom, meni kada 1080p x264 stuca, stuca zbog nedovoljno procesorske snage sto se da videti i po zauzecu koje zakucava na 100% i u proseku ne silazi ispod 75% na tim materijalima koji prave problem.

h264 vs x264 diskusija i sta moze da dekodira GPU a sta mora CPU zbog razlike u kodiranju postoji na drugom topicu na ovom forumu pa necemo sada o tome.

Hvala za ove linkove, pogledacu pa cu javiti ;)
 
U jbt., sad ste me totalno isprepadali, ja mislio da uzmem AM2 integrušu (amd 780 ili nvidia 8300) i 4850e (ako ga nađem) i da mi to služi za mkv ali izgleda da neće moći. Iako ima hd ready tv opet se može desit da naiđem na neki full hd rip pa opet prc. Što sad, izgleda da bez intela ne može :I

h264 vs x264 diskusija i sta moze da dekodira GPU a sta mora CPU zbog razlike u kodiranju postoji na drugom topicu na ovom forumu pa necemo sada o tome.
.
Kojem, tražih jutros ali nijesam mogao naći baš takav topic :)?
 
Poslednja izmena:
U jbt., sad ste me totalno isprepadali, ja mislio da uzmem AM2 integrušu (amd 780 ili nvidia 8300) i 4850e (ako ga nađem) i da mi to služi za mkv ali izgleda da neće moći. Iako ima hd ready tv opet se može desit da naiđem na neki full hd rip pa opet prc. Što sad, izgleda da bez intela ne može :I
Ne znam što si se isprepadao i otkud ti to da samo Intel integruša može da pušta hd???

Prvo, reči je bilo o povremenom štucanju 24p materijala kod 780G. GF 8200/8300 su besprekorni po tom pitanju, čak i za najveće perfekcioniste. Intel integrisana grafika je naprotiv najgore rešenje jer je kod nje 24p reprodukcija apsolutno neupotrebljiva!

Na kraju krajeva, imaš veliki broj jeftinih NV i ATi pasivnih grafičkih karti koje savršeno odrađuju svaku reprodukciju. Što se potrošnje tiče, novije karte u idle-u troše svega nekoliko vati, a HybridPower i PowerXpress doprinose nižoj potrošnji mGPU+dGPU kombinacije. ;)
 
Kad sam napisao 4850 mislio sam na CPU a ne na grafičku ;). Vidjeh da Sasa kaze da ni X2 @3GHz štuca pa onda rekoh kako li će tek na 4850e koji je 2.5?
 
Kad sam napisao 4850 mislio sam na CPU a ne na grafičku ;). Vidjeh da Sasa kaze da ni X2 @3GHz štuca pa onda rekoh kako li će tek na 4850e koji je 2.5?
Znam da si mislio na CPU... Saša i ja smo diskutovali o integrisanoj grafici i njenim vsync problemima, što nema nikakve veze ni sa jednim CPU-om. Problem sa povremenim štucanjem 24p materijala je endogenog porekla za grafičku kartu i nema veze sa procesorskom snagom.

Što se procesora tiče, za samu reprodukciju ti je dovoljan maltene bilo koji CPU jer sav posao odrađuje grafička, a ako hoćeš da koristiš i neki postprocesing (uključujući neki fensi deinterlace) onda bi ti trebao barem X3, i to ni zbog čega drugog do brzine HTT linka. To je jedini zez sa integrisanim memorijskim kontrolerom... :S:

@Sasa:

Koliko je meni poznato, nema više opravdanja da se x264 dekodira softverski, osim da te mrzi da se iscimaš... :) Tim povodom, evo jednog edukativnog treda sa Doom9 foruma:

x264 Known Hardware accelleration problems and solutions
 
Što se procesora tiče, za samu reprodukciju ti je dovoljan maltene bilo koji CPU jer sav posao odrađuje grafička, a ako hoćeš da koristiš i neki postprocesing (uključujući neki fensi deinterlace) onda bi ti trebao barem X3, i to ni zbog čega drugog do brzine HTT linka. To je jedini zez sa integrisanim memorijskim kontrolerom... :S:

U kom smislu postprocesing, nešto kao upscaling dvd i sl.? Koji onda X3, 8750, 8650 ili 8450? Kako ću ond ato hladiti ali silent?
 
U kom smislu postprocesing, nešto kao upscaling dvd i sl.?
Svako čačkanje video signala u odnosu na original se smatra postprocesingom. To može biti deinterlace, up ili down-sampling, color correction, HSB regulacija, izoštravanje, umekšavanje, deblock, itd...

Koji onda X3, 8750, 8650 ili 8450? Kako ću ond ato hladiti ali silent?
Obično se preporučuje barem X3, ali kol'ko sam razumo problematiku ne toliko zbog same snage procesora već zbog brzine HyperTransport linka. Imaš više o svemu tome na AVS forumu.
 
Sad kad se X3 ubacio u igru onda već kreće "Vrzino kolo" pošto se i Intel sad može uključiti u trku:
AMD X3 8650 : oko 95 €
MB nV 8300 : od 75 €, ukupno 170€

Itel 5200 : oko 65 €
MB nV 9300, 9400 : oko 125, ukupno 190€.

E sad je pitanje što uzeti?
 
Ok sam sa AMD-om i mrzim kad neko kaze "cekaj, izaci ce" ali sada bih zaista sacekao 45nm verziju Phenoma 8xxx.

Ovi 65nm se prilicno greju i nisu bas pogodni za HTPC.

mada, mislimda i X2 zavrsava posao pa jedan 5400+ sa blagim O/C moze biti odlican izbor.
 
Ok sam sa AMD-om i mrzim kad neko kaze "cekaj, izaci ce" ali sada bih zaista sacekao 45nm verziju Phenoma 8xxx.

Ovi 65nm se prilicno greju i nisu bas pogodni za HTPC.

mada, mislimda i X2 zavrsava posao pa jedan 5400+ sa blagim O/C moze biti odlican izbor.

Jesi mislio na ova dva, mada su i oni 65nm ali su 65w i mislim da ih, trenutno ima samo u Japanu:
http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom X3 8450e - HD8450ODJ3BGH.html

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom X3 8250e - HD8250ODJ3BGH.html

Znam da bi bilo bolje sačekati twe procesore ali opet će biti nešto da se čeka, i tako u krug. Pored ovoga što sam pomenuo, može u kombinaciju da uđe C2D, P35 i neki 3850 ili 4650.
 
Nazad
Vrh Dno