Šta je novo?

Instalacija smart prekidaca u doznu bez rupa za srafove

Učlanjen(a)
29.04.2012
Poruke
299
Poena
180
Pozdrav,
U celom stanu imam okrugle dozne (fi60 mislim) koje nemaju rupe predvidjene za srafove, vec se svi prekidaci i uticnice kace pomocu kandzi koje se zatezu sopstvenim srafovima i drze za doznu. Varvarsko resenje, al nisam ni imao pojma da je to tako. Elem, sad zelim da instaliram smart (wifi/zigbee) prekidace i uticnice, ali oni ne mogu u takve dozne da se pricvrste. Da li postoji neki dodatak (kandza) koji bih montirao na prekidac da se "drzi" u ovakvoj dozni? Trazio po netu, al nista nisam nasao. Moguce i da ne postoji. Kako ste vi resavali ovo? Menjali dozne za adekvatne ili neki drugi hack?
Uzeo sam jedan prekidac po americkom standardu (pravougaonik) pa sam ga pricvrstio tiplovima. Kao test.
 
Ja sam sve livolo prekidace postavio tako sto sam burgijom 4 lagaaaano izbusio rupice UZ samu doznu sa spoljasnje strane, nacukao tanke duze tiplice, i posle usrafio prekidac...cak i bez tiplica moze, samo uz samu doznu i malo duzi srafovi tanki, ne moz konj iscupa provereno
 
Pozdrav,
U celom stanu imam okrugle dozne (fi60 mislim) koje nemaju rupe predvidjene za srafove, vec se svi prekidaci i uticnice kace pomocu kandzi koje se zatezu sopstvenim srafovima i drze za doznu. Varvarsko resenje, al nisam ni imao pojma da je to tako.
Takav je standard kod nas,što se galanterije tiče,nije to nikakvo varvarsko rešenje.Što se ugradjuju dozne od par dinara koje se prave po garažama je druga priča...Ne znam kakvi su ti ti smart prekidači,verovatno da ni ne mora da se ušrafi,nego će ga držati klasičan prekidač,ako je takav sistem.
 
Ja sam takve prekidače pričvrstio vrućim lepkom.
 
Ja sam sve livolo prekidace postavio tako sto sam burgijom 4 lagaaaano izbusio rupice UZ samu doznu sa spoljasnje strane, nacukao tanke duze tiplice, i posle usrafio prekidac...cak i bez tiplica moze, samo uz samu doznu i malo duzi srafovi tanki, ne moz konj iscupa provereno
pa jedino ovako, da. ili da mecem 'americke' pravougano prekidace sa dve tiple da ne busim bas plastiku dozne
Takav je standard kod nas,što se galanterije tiče,nije to nikakvo varvarsko rešenje.Što se ugradjuju dozne od par dinara koje se prave po garažama je druga priča...Ne znam kakvi su ti ti smart prekidači,verovatno da ni ne mora da se ušrafi,nego će ga držati klasičan prekidač,ako je takav sistem.
nema sta da ga drzi. ako se ne usrafi negde
Ja sam takve prekidače pričvrstio vrućim lepkom.
al kako ces posle da promenis prekidac ako crkne?

Primer kako izgledaju ti prekidaci:
S14f778c84da94b6fbbcb1faef5dc0c7eE.jpg
 
Pre toga samo proveri da dozne koje imaš zaista nemaju rupe za šrafove, pošto ih dobar broj zapravo ima, ali nisu baš očigledne, pogotovo kad je dozna ugrađena (a i moleri često znaju da pokriju te rupe glet masom)
0750059-600x600.jpg
 
Gledao sam vec. Kod mene su ugradjivali najjeftinije moguce dozne bez rupa za srafove.
Jedan primerak horora:
IMG_5281.jpeg

A evo kako izgleda nakon montaze prekidaca:
IMG_5308.jpeg
 
Tebi u sustini treba nesto ovako, samo vidim da ti nece pomoci kod kruznih dozni...
mozda nekom drugom bude znacilo...
 
Ovo Aling-ovo je armatura iz experience modularnog programa koja nije kompatibilna ni sa njihovim mode programom,a kamoli sa drugim proizvođačem :)
 
Imao isti problem. Kod mene su sve dozne stavljene pod uglom. Neki genijalac se još potrudio da rupe budu 45 stepeni zaokrenute. I kako ja ne želim da mi prekidači budu nakošeni, morao sam da se snađem. Uzeo sam kandže od starog prekidača i montirao na isti način na nove. Kako ne bi ispadalo pred montiranje, stavio sam gumicu da ih drži, ali sasvim regularno rešenje.
Ako nemaš neke stare prekidače za bacanje, glupo je da zbog toga kupuješ neke, mada ih ima za po 100rsd tako da nije tragično.
 
Je l instalirao neko ovakav prekidac? Radi li to bez nule? Racunam da svi imamo samo prekid faze kod prekidaca.
 
Mora ili nula ili prekidač sa kondenzatorom
 
Taj sa kondenzatorom i imam nego uopste nisam ni razmisljao kad sam narucivao kako se taj uredjaj napaja kad je samo na fazi. Onda naletim na ovu temu pa se jos zeznem i nadjem nesto na drugom forumu. E tu tek upadnem u paranoju.
Zato pitam, da li neko ima pozitivin primer ovog prekidaca da radi kako treba + ne bih ovo stavljao na obicnu sijalicu vec LED. Radi li ovo na LED?

Inace, ovakav je kao sto je Hardware Quark kacio slike
viber_slika_2023-12-26_21-42-43-061.jpg

A poceo sam da pretrazujem net tek zbog problema ugradnje i stare dozne.
 
Poslednja izmena:
Pa to je moja tema😉
Radiće i na led sijalici.

Sve je već napisano u toj temi šta je najbolje da se uradi.
 
Čitao sam detaljno preko pola sigurno a onda preleteo.
Kad već znaš rešenje, može li samo ovaj prekidač + kondenzator na led plafonjeru? Bez dodatnih dioda ili elektroničkih intervencija... zujanja treperenja i sl? Površnog sam znanja, recimo da samo prepoznajem gradivo.

1000026798.jpg
Je l' ovo tvoje ili je neki drugi pisao?
I da li je to to za moj slučaj?
Naravno, i dalje mi nije jasno kako se napaja kada je ugašena sijalica. Je l' tome taj kondenzator služi, on "spaja" elektroniku sa nulom a ona ne prekida fazu totalno već nešto uvek propušta?
 
Poslednja izmena:
Nisam ja to pisao, vec je neko meni pisao....
ako si vec citao temu, opisao sam sve ali cu opet ukratko.

  • Ako imas doznu iznad tog prekidaca najbolje je spustiti nulu!
  • Ako nemas doznu stavi kondenzator paralelno sa tom led plafonjerom, radice to bez problema.

Verovatno mislis na problem sa treperenjem koji sam pominjao, ali on se odnosi klasicne fluo cevi, gde se javljalo treperenje kada je svetlo ugaseno.
Kondenzator jednostavno ne moze da radi u tom slucaju!

Ono iritantno zujanje kondenzatora koje sam takodje pominjao mi se u dva slucaja javljalo u jednom nije tako da mislim da je to verovatno vezano za kvalitet kondenzatora.
Takodje sam vezivao kondenzator na red jer tako moze da se izbegne zujanje kondenzatora, ali kazu da je tako nepravilno i nije po semi pa sam to odbacio.
 
Ok, hvala. Kopanje zida ne dolazi u obzir, znači samo kondenzator pa ako radi radi.
 
Ne kopa se zid ako imaš doznu.

U domaćim instalacijama za prekidač za svetlo nema nula ali 80% iznad postoji dozna (razvodna kutija)
 
Nazad
Vrh Dno