Šta je novo?

Indukcione ploče za kuvanje

...
Моје искуство са овом плочом је да бољи апарат у кући немам...
Nemaš robot usisivač ili si ga već prihvatio kao zdravo za gotovo (kao veš mašinu)? ;)

@NShappy ploča bez rama nije problem za čišćenje, jer je ploča toliko odignuta od radnog dela da se povlačenjem presavijenog ubrusa sve očisti.
 
Ja bih da uzmem jednu ringlu, ne celu ploču. Koju preporučujete?
 
Ja uzeo neku najjeftiniju u Tehnomaniji. Počinjemo da je koristimo od sledećeg ponedeljka, pa ćemo da vidimo :)
 
@NShappy ploča bez rama nije problem za čišćenje, jer je ploča toliko odignuta od radnog dela da se povlačenjem presavijenog ubrusa sve očisti.
Imali smo jednu (sa ramom), a sada imamo drugu (bez rama).
Ipak je bolje sa ramom. Ram idealno legne na radnu ploču i ništa i ne može da se podvuče ispod. Kao kada biste ravan nož naslonili na ploču pod velikim uglom.

Mislim, nije ni bez rama problem. Naša ploča za kuvanje samo leži svojom težinom u otvoru u radnoj ploči. Nije učvršćena (neće ona nigde :p )
Kada bih baš da čistimo ivice, zavučem ruku odole pod ploču i časkom je izdignem da se počisti ispod rubova.



Ja bih da uzmem jednu ringlu, ne celu ploču. Koju preporučujete?

Misliš na single zone indukcioni rešo?!? Isprati temu, spominjali smo ih.

Svi rade isto. Jedno vreme je među povoljnijima bio jedan Gorenje model, Daleko lepše dizajniran od nekih drugih iste cene. Imamo jedan u firmi, radi svaki dan.
Znam tri babe koje koriste tri različita. Moja mama kupila među prvima neki no-name, pa posle kupovali dugaricama kao poklone. Svi rade isto.
Spomenuti Gorenje bar lepše izgleda.

Kao bolji spominje se Xiaomi. Ali nije da ga uvek ima na lagerima.
 
Nemaš robot usisivač ili si ga već prihvatio kao zdravo za gotovo
Знаш како, мени (а и жени), храна је на првом месту. Спрам тога и рангирање :)
 
Da li je mozda neko imao iskustva sa ovim ili slicnim pločama i koja je razlika izmedju ove dvije Bosch (razlika je nekih 200 €) ?

 
Ja trenutno takođe gledam Bosch ploče. Ako se ne varam, ove dve su ploče iz serije 4. Koliko sam video na poređenju, jeftinija ima gornji deo od stakla-keramike, ova skuplja je cela keramička. Poređenje sam video ovde.
 
Imali smo jednu (sa ramom), a sada imamo drugu (bez rama).
Ipak je bolje sa ramom. Ram idealno legne na radnu ploču i ništa i ne može da se podvuče ispod. Kao kada biste ravan nož naslonili na ploču pod velikim uglom.

Mislim, nije ni bez rama problem. Naša ploča za kuvanje samo leži svojom težinom u otvoru u radnoj ploči. Nije učvršćena (neće ona nigde :p )
Kada bih baš da čistimo ivice, zavučem ruku odole pod ploču i časkom je izdignem da se počisti ispod rubova.





Misliš na single zone indukcioni rešo?!? Isprati temu, spominjali smo ih.

Svi rade isto. Jedno vreme je među povoljnijima bio jedan Gorenje model, Daleko lepše dizajniran od nekih drugih iste cene. Imamo jedan u firmi, radi svaki dan.
Znam tri babe koje koriste tri različita. Moja mama kupila među prvima neki no-name, pa posle kupovali dugaricama kao poklone. Svi rade isto.
Spomenuti Gorenje bar lepše izgleda.

Kao bolji spominje se Xiaomi. Ali nije da ga uvek ima na lagerima.
Gledao sam ovaj video u kom je prikazan postupak montiranja indukcione ploce. Koliko mi se cini oni rubove zaliju silikonom bas da ne bi podlivalo ispod ploce.
 
Da, ima silikon ili guma ispod ruba. Fabrički. Ali nečistoće koje dođu do tog "dihtunga" se ne uklanjaju lako.

Sa metalnim ramom je jako teško da tu išta uđe, jer metal legne pasent na radnu ploču i gotovo nista se tu ne može zavući. A i ako se zavuče, nešto tečno npr. i u slučaju da ima metalni ram, ima još i guma koja nečistoćama ne da dalje.
 
Gorenje ICE2000SP indukcioni rešo se u našoj kuhinji dobro pokazao. Trebalo je da bude prelazno rješenje dok ne nađemo ugradnu ploču, međutim već dve godine kuvamo na njemu sve. Trebalo je malo privikavanja ali nema zamjerki. Na prvom i drugom stepenu ima one stani - kreni momente koji se pominju ali posluži dobro za lagano kuvanje.
Imamo i Vorner sa regulatorom snage u vidu točkića. Radi i on posao ali njega koristimo najviše za brzo zagrijavanje vode ili podgrijavanje jela. Kvario se u garanciji. Popravljen i gura dalje.
IMG_20221108_182201.jpg
 
imam jedno pomalo glupo pitanje. Jel nije problem ako se indukciona ploca postavi direktno iznad ugradne rerne Da li postoji propisan neki obavezan razmak izmedju njih
 
Nije problem, ali mora sa zadnje strane elementa biti neki propisani razmak od zida, otvoreno prema dole. Takođe, između radne ploče i rerne mora biti neki manji prorez tj. razmak da može da cirkuliše vazduh. I kod ugradnih rerni i kod indukcionih ploča hlađenje je prinudno, ventilatorima, i mora se ostaviti prostora da imaju šta da duvaju.

Piše to sve u uputstvima koja stižu uz ploče i rerne. Izgooglaj neko takvo. Pravila ugradnje su uglavnom ista.
 
Elem u prethodnim postovima se govorilo da beko ploce imaju uocljivo pulsiranje na nizim temperaturama ali videh na ana.rs forumu iskustvo coveka koji ima noviju beko plocu kod koje izgleda nema toga. Okaccio je i snimak na kome se vidi kako radi njegova ploca. Mozda iskusniji mogu da bace pogled i prokomentarisu da li je to zaista ok
 
^^ Ovo izgleda mnogo bolje nego oni neki prvi snimci nekih modela Beko ploča.
I onda je bilo jasno da start/stop problem na manjim snagama ne mora biti pravilo za sve Beko ploče.
Ali zaista ne vidim način da znamo kako se neka ploča ponaša po tom pitanju bez probe. Ni specifikacije (a trgovci pogotovo) nemaju nikakve informacije o tome.

Voleo bih da je još smanjio snagu i da je malo duže mirno držao kameru...

... ... ...

Postoji još i "problem" pulsiranja na većim snagama, kada na velikoj snazi istovremeno rade dve zone koje su interno u ploči vezane na istu fazu (4-zone ploče su uglavnom dvofazne).
To se manifestuje kao neizmenični pulsevi nešto jače snage na jednoj pa na drugoj zoni. Ove izmene pulseva su brze (<1sec) i teško ih je uočiti. Između dva "pulsa" zagrevanje i ključanje zapravo uopšte ne prestaje nego se tek malo smanji. Mogu se naslutiti i po zvukovima koji se razvijaju u posudi.

Meni ovo ne predstavlja nikakav problem u korišćenju, čak sam se baš pomučio da izazovem i primetim te pulseve, i to tek kada je ovde na temi neko opisao kako se postižu i kako se manifestuju. Dakle, samo velika kontinualna snaga na dve zone u isto vreme.
Ako je jedna od te dve zone na <80% snage, razmena pulseva potpuno prestaje i obe zone rade ravnomenrno. Rekao bih da je ovo samo subjektivni problem jer neki praktični u primeni hrane ne primećujem.

I vidim da se ponekad brkaju ova dva problema, pulsiranje između dve zone kuvanja na velikim snagama, i start-stop periodi na manjim snagama.
Start-stop zna baš da nas zeza ako nešto polako kuvamo i krčkamo duže vreme. Ovi drugi pulsevi ne vidim kako realno mogu da smetaju.
 
Juce sam isao sa mojom gospodjom da kupimo indukcioni reso, hteli smo da kupimo mideu koja nam se preko interneta svidela.

Ali kada sam dosao u gigatron tamo ima 10-15 ploca izlozenih video sam da midea nije ni lepa a ni jednostavna za koriscenje.
Dobro je da nisma porucivao preko interneta, realno bih se zeznuo.

Sta bi u opste trebalo da gledam prilikom izbora indukcionog resoa?

Ono sto meni odmah upada u ci je da na vecini nije ni malo jednostavno koriscenje, previse ima dugmica koje nemaju jasnu namenu cak ni meni koji sam tehnicki potkovan a mogu misliti kako ce zbuniti nekoga ko nije na ti sa tehnikom.

Meni to treba za goste, znaci koristice ga razni ljudi bez uputstva i obuke i jako mi je bitno da bude jednostavan i ne zbunjujuc, a takvih je malo.

U uzi izbor su mi ova 3 modela, to je i neki budzet da bude ispod 6000din

Ovaj tip ima ikonice za przenje kuvanje i sl.
VIVAX-Indukcioni-rešo-HPI-2000TP-82.jpg

Ova mi se ubedljivo najvise svidja zato sto je tanka, i deluje kao najlaksa za koriscenje, nema te ikonice za kuvanje, przenje...
Brend Lumax mi je totalna nepoznanica, kazu da je domaci, sa donje strane ne vidim otvor za ventilator.
image625ec9288b5fb.png

Ili ovo gorenje koje je trenutno na akciji, na slikama izgleda kao da je tanak ali nije

image618150fc6d6b9.png
Gorenje bi mozda uzeo samo zbog garancije, najvise mi se svidja taj lumax.
Ne znam nista o nacinu koriscenja, a to mi je jako bitno.

Vecina tih resoa su jednostavno prekomplikovani za first time koriscenje
 
Uzmi taj Gorenje. Zaista je najprostiji. Sam induktor i elektonika unutra su identične kod svih tih single zone ind. rešoa. Imamo takav u firmi i kod kuće (za putovanja), i rade korektno.

I Gorenje ima kao temp. regulaciju, ali to radi kilavo, kao i na svim. Ostale "funkcije" su bzvz, i što ih više ima, više su bzvz.

Pogledaj i IKEA indukcioni rešo, on je još najprostiji. Ali među skupljima.

Imaš takođe i Xiaomi koji je možda i najbolji, ali retko ga ima na lagerima, a i cena je jača.
 
Mora da bude jeftin i prost za koriscenje.
Gorenje je izgleda favorit.

Sta mislis o Lumaxu?
 
Kupio sam Gorenje

Hteo sam lumax ali je od juce poskupeo za 1000 dinara i iz principa nisam hteo da ga kupim.

Poredeci Gorenje i Lumax, ipak je Lumax jednostavniji za koriscenje, i lepsi...ali neki drugi put.
Gorenje je bucan u odnosu na lumax.
 
Pozdrav. Da li je iko imao iskustva sa

LINEA Indukcioni rešo LIP-0533 ?​

Neka akcija je u toku pa da znam vredi li išta?
 
Već je bilo pitanja za jeftine single ploče. Pre nekih 2 meseca sam kupio Esperanza ploču sa oznakom Ekh 006. Na panelu izgleda kao da ima gomila dugmića, a zapravo su svega 3 sličice tasteri. Ostalo su samo sijalice.

Ima on/off, Function (ciklično povećanje snage 1-2-3-4-1...) i ima valjda još + i - tasteri za neki tajmer. Nisam se zamara.

Detektuje posudu i to radi odlično.
Istog dana smo kupili i kuvalo za vodu i nismo ga ni raspakovali. Ploča zagreva dovoljno brzo, da niko neće da se smara sa kuvalom.

Koštala 4588 dinara. Za 4000 je bila, rekao bih ista, bez detekcije posude. Nisam siguran kako radi indukcija koja ne detektuje posudu, pa sam uzeo ovu. Za kafu, čaj, podgrevanje hrane... Odlična.
 
Interesuje me kod ovih indukcionih resoa kako mogu da znam koliki je precnik radnog polja? Pitam ako bih kupovao imam jedan veci tiganj koji moze da se koristi za indukcionu plocu.
Ovaj mi je interesantan (ICM2000SP) ali ne zbog popusta. Ili da gledam neke druge modele proizvodjaca.
 
Ako imaš mesta za ploču sa 4 ringle, nema puno smisla uzeti ovu sa 2.
Što se isplativosti tiče, to je subjektivna stvar, koja zavisi od mogućnosti, potreba, očekivanja,... Ova Bosch nije baš džabe, za malo više para može se uzeti ploča sa 4 ringle proverenih proizvodjača.
Pozdrav
 
Definitivno sa 4 ploče. Malo skuplja, mnooogo praktičnija.
Naravno, ako ima mesta
 
Hvala, posle sam i ja gledajuci shvatio da razlika u ceni nije velika. Naravno da ima mesta nego kada sam renovirao kuhinju ostavio sam stari sporet jer je radio radnju. Ovako bih pored ugradne indukcione morao da kupim i ugradnu rernu. Zato sam gledao sa dve zone. Mislio sam da cu da ustedim.
Inace mi nikada ne koristimo 4 zone vec samo dve a bas ,bas retko tri.
 
Poslednja izmena:
Vid, i mi retko koristimo više od 2 ringle istovremeno, ali često koristimo sve 4 u nekom momentu tokom kuvanja - ako nikako drugačije, onda kao mesto za odlaganje šerpi. Indukcione su osetljive na veličinu šerpe: ako je šerpa mala ringla ne radi. Na ovoj Bosch obe ringle su veće - možda ne bi mogao da skuvaš kafu u maloj džezvi.
Ako možeš da se ikako iskombinuješ, uzmi neku sa 4. Ako ne, onda sa 2, ali mislim da je sa 4 isplativija.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Najiskrenije meni je puno para za ugradnu indukcionu plocu i rernu. Pre bih za pocetak kupio indukcioni reso koji bi mi sluzio za neka kuvanja/przenja tipa rezanaca, jaja,pirinca,caja i sl.
 
Nazad
Vrh Dno