Šta je novo?

Indukcione ploče za kuvanje

Veži kako je predviđeno na 1 fazu u uputstvu za uređaj.

Nagađam da je kod Bosch isto, ali kod Gorenja jedini hendikep 1 faze umesto 3, je što od 4 zone, 2 mogu istovremeno da rade u turbo modu. U praksi je ta snaga toliko jaka, da je nadzor nad posudom neophodan, jer ćeš ugasiti turbo mod posle 30 sekundi to maksimum jedan minut, a to da radiš na više od 2 zone istovremeno nije realno da ćeš ikad imati potrebu. Sve zone rade na maksimalnoj snazi (9) i sa 1 fazom potpuno normalno, samo što ako pustiš jednu na turbo, druga zona u toj vertikali se će tih 30 sekundi da radi snagom 2.
 
OK, hvala. To mi je trebalo, potvrda da neće biti umanjena upotrebljivost. Turbo mod ako se i bude koristio, to nikad neće biti istovremeno na dva ili više polja.
 
Radiće ti normalno ako rade jedna pa druga ali može ti biti problem glavni osigurač i napojni vod, kad sabereš ploču, grejanje i bojler (dešavaće se da bude sve u istom trenutku uključeno) a sitne potrošače na računaš.
 
Važno je da koristiš šemu za monofazni priključak,
a kako će biti u kombinaciji sa ostalim potrošačima to ćeš već videti,
stavi ograničenje ploče prvo na 3500w, pa ako iskaču osigurači onda smanji na 3000w i dalje sve dok ne bude problema, nema druge.
 
Mora se smanjiti snaga. Ploča može da povuče do 7kW maksimum, a onda sigurno iskače osigurač.
Kada se ograniči na 3 ili 3.5kW, ploča će da ograniči snagu na toliko i shodno tome (pretpostavljam) deliće je za više ringli koje su istovremeno uključene.
 
Sad da odem od teme. Zgrada je građena 70-ih godina i u čitavoj zgradi je monofazna struja. Trenutno živim u manjem stanu (novogradnja), međutim kako se porodica proširila tražio sam veći stan. I naravno, moraju se prihvatiti kompromisi. U mom gradiću (Gradiška) izbor je jako mali, i ovdje novogradnja ima trend gradnje malih stanova, jako niskog kvaliteta, loš raspored prostorija. Uglavno to su dnevni boravak, kuhinja i trepezarija sve u jednoj prostoriji, sobe minijaturne (djeci bih morao staviti krevet na sprat) a cijene divljaju obzirom na veliku potražnju (ovde zadnje generacije gastosa ne prave kuće na selu od dva, tri sprata, već kupuju stanove). To me je dovelo do odluke da kupim veći stan u staroj gradnji što nosi opet svoje hendikepe i na nešto sam morao pristati. Računica je bila neumoljiva, dobra lokacija, odličan raspored prostorija (i dva WC-a, ako me razumijete :) ) i veličina stana, uređena zgrada, i ako stara, odnosno funkcioniše ZEV (Zajednica etažnih vlasnika, zgrada se održava, video nadzor, uređen parking i zelena površina i planiraju obnovu fasade) i što je najbitnije cijena po kvadratu, koja će na kraju, nakon renoviranja, biti daleko niža u odnosu na novu gradnju. A renoviranje je čupanje svega, novi podovi sa podnim grijanjem, nova stolarija i unutražnja i vanjska, nove instalacije itd. ali monofazna struja...
Tako da sam morao na to progledati.

Dakle ako vi koji ste iskusniji smatrate da je bolje "da ne lažem" ploču onda ostajem na klasičnoj monofaznoj utičnici i 16A osiguračem. Da li će u tom slučaju moći raditi normalno 3 polja, obzirom da je to povremena situacija (kuva se supa, kuva se krompir i podgrijava sarma :) )
Ne znam u kojoj ste fazi renoviranja, ali da se raspitaš ipak za mogućnost da dovedeš sebi 3f priključak?

Da su svi stanovi na po jednoj fazi to je moguće, radilo se nekada, ali ne verujem da je u zgradu ušla samo jedna faza iz distibicije.

Sve table što sam video po zgradama imaju 3f šine, sa kojih se vodi po jedna faza za stanove sa 1f prikljuckom, ili tri faze ako stanovi imaju 3f priključke.

Ako se novi vod od table do stana lako postavlja, ako na razvodnoj tabli dole ima tri faze, i ako već raskopavaš stan, onda izvođenje 3f priključka i zamena brojila nisu problem.

Raspitaj se u lokalnoj distribuciji.
Možda vas ima još zainteresovanih u zgradi.
 
Raspitivao sam se o tome i prije ulaska u renoviranje, i navodno bi to bilo izvodljivo ali bi se morali rakopati dobar dio u stubišta, ili čak u stanovima ispod mene. Nekada se to sve radilo po "vertikalama" slično kao grijanje, vodoinstalacije...tako da sam se pomirio sa situacijom. Utičnice postavljene :)
 
Kupio danas u prodavnici Sapir SP 1445 QG, isao sam na LG ali QG verzija je bila samo 300 dinara skuplja sa nesto vise opcija pa reko da kupim taj model. Nije losa stvar, samo da potraje :)
Na kutiji pise minimalni precnik posude 14 cm a ja bez problema skuvao kafu u dzezvi od 8 cm hmmmm
Ne znam hocu li sta pokvariti tako ili nesto :(
Post automatically merged:

I malo iritira kada skines dzezvu pa se ventilator pali i gasi dok se reso skroz sam ne iskljuci. Kada zavrsim sa kuvanjem iskljucujem reso iz struje, tako bar pise da treba raditi :)
 
Poslednja izmena:
Hm! Trebalo bi ostaviti povezanog na el. mrežu dok ventilator sam ne stane. On hladi elektroniku i taj induktor. Ne znam da li je pametno prekinuti mu hlađenje dok se sam ne zaustavi. :unsure:
 
  • Like
Reagovanja: Mi2
Hm! Trebalo bi ostaviti povezanog na el. mrežu dok ventilator sam ne stane. On hladi elektroniku i taj induktor. Ne znam da li je pametno prekinuti mu hlađenje dok se sam ne zaustavi. :unsure:
Aufff dobro si spomenuo, zvuci logicno krastavac :( Od sutra cu tako raditi, sva sreca pa sam je danas kupio haha

Jesam tele majke mi :mad:
 
Keva justros skuvala kafu u dzezvi na koju se ne hvata magnet :unsure: Testirao sam magnetom iz hdd, zvucnika i vrata i precnik dzezve 10 cm lol
 
Pitanje za vlasnike Xiaomi ploče: da li se na njoj primećuje "pali-gasi" efekat pri nižim snagama kao na jeftinim Sapir i sličnim. Toga ima i na mojoj IKEA Tillreda prenosnoj ploči.

Pitanje broj 2, da li Xiaomi ploča ima mogućnost kačenja na zid (da ima neku kukicu ili prostor za kuku pozadi)? To mi je neviđeno gotivno na IKEA ploči, kad je ne koristiš samo podigneš na zid da ti ne zauzima bezveze prostor.

tillreda-prenosna-indukcijska-ploca-1-zona-bela__0965760_pe809597_s5.jpg
 
Pitanje za vlasnike Xiaomi ploče: da li se na njoj primećuje "pali-gasi" efekat pri nižim snagama kao na jeftinim Sapir i sličnim. Toga ima i na mojoj IKEA Tillreda prenosnoj ploči.

Pitanje broj 2, da li Xiaomi ploča ima mogućnost kačenja na zid (da ima neku kukicu ili prostor za kuku pozadi)? To mi je neviđeno gotivno na IKEA ploči, kad je ne koristiš samo podigneš na zid da ti ne zauzima bezveze prostor.

tillreda-prenosna-indukcijska-ploca-1-zona-bela__0965760_pe809597_s5.jpg
Pokusaj pronaci unbox ili review video za zeljeni model, ja tako radim sa svim proizvodima koje planiram kupiti. Samo ukucaj Xiaomi Induction Cooker :)
 
Pogledao sam dosta snimaka raznih ploča (ok, nisam sve), ali retko ko je obratio pažnju na ovaj način rada na malim snagama. :(
Čak sam veoma iznenađen koliko se to retko spominje i analizira kod insukcionih ploča. :unsure:

Evo, član Mi2 je skoro kupio Šaomi ploču, pa da sačekamo šta će da kaže za nju.
 
Pogledao sam dosta snimaka raznih ploča (ok, nisam sve), ali retko ko je obratio pažnju na ovaj način rada na malim snagama. :(
Čak sam veoma iznenađen koliko se to retko spominje i analizira kod insukcionih ploča. :unsure:

Evo, član Mi2 je skoro kupio Šaomi ploču, pa da sačekamo šta će da kaže za nju.
Sapir, ne Šaomi. Zadovoljan sam, odradjuje posao :)
 
Sapir, ne Šaomi. Zadovoljan sam, odradjuje posao :)

Pitanje je bilo, kako Xiaomi radi na malim snagama.

Pogledaj prvi post iz teme, i YT video u njemu. Razlika u radu na maloj snazi između dobre i loše ploče.
Kako po tom pitanju radi Šaomi?
Post automatically merged:

Uf sorry, pobrkao sam nešto. :(
Post automatically merged:

Ja sam kupio https://mi-srbija.rs/smart-home/kuhinjski-aparati/mi-indukciona-ploca ali tek trebam da je testiram bila je na happy hour 5500 din. Za sada sam skuvao samo mleko 😂

Heh, evo nađoh kome bi trebalo uputiti pitanje....

Kako Šaomi radi na maloj snazi? Da li su uočljivi start-stop periodi?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: Mi2
Power režim rada Xiaomi Mi rešoa (DCL01CM) na skali 0-99:

0 = isključeno
1 = pulsni mod ("pali-gasi") - 0W / ~400W
2-99 = kontinualni mod - ~400W / ~1.950W (2-49-->50-99 prelazak na drugu frekvenciju)

Nema ništa za kačenje na zid isl.
 
  • Like
Reagovanja: Mi2
0 = isključeno
1 = pulsni mod ("pali-gasi") - 0W / ~400W
2-99 = kontinualni mod - ~400W / ~1.950W (2-49-->50-99 prelazak na drugu frekvenciju)
Pazi šta je pitanje?

Sve indukcije imaju taj pulsni mod na manjim snagama. Ali kod nekih, ti pulsevi su na 5-6 sekundi, sami imupulsi su veoma jaki a prekidi su sa potpunim prekidom, i onda se to vidi kao "ključa k'o blesavo, potpuno stane, ključa k'o blesavo, potpuno stane...". Na nekim drugim pločama, impulsi su slabiji, kraći, brži i učestaliji, pa kada se to usrednji i integrali, vidiš kao malu snagu a ne kao upadljive impuse jako/nula/jako/nula....

Pogledaj 2min YT video iz prvog posta u ovoj temi. Primer loše i dobre ind. ploče. Kako Šaomi radi u poređenju da te dve iz videa?
 
Sapir SP-1445-QG podesio na 500, 3 sekunde radi pa 3 sekunde ne radi tj. 3 sekunde kljuca pa 3 sekunde ne kljuca. Testirao juce :) Znate kako kazu, koliko para toliko muzike :)

Meni licno ovo ne smeta jer reso odradjuje posao :)
 
Pazi šta je pitanje?

Sve indukcije imaju taj pulsni mod na manjim snagama. Ali kod nekih, ti pulsevi su na 5-6 sekundi, sami imupulsi su veoma jaki a prekidi su sa potpunim prekidom, i onda se to vidi kao "ključa k'o blesavo, potpuno stane, ključa k'o blesavo, potpuno stane...". Na nekim drugim pločama, impulsi su slabiji, kraći, brži i učestaliji, pa kada se to usrednji i integrali, vidiš kao malu snagu a ne kao upadljive impuse jako/nula/jako/nula....

Pogledaj 2min YT video iz prvog posta u ovoj temi. Primer loše i dobre ind. ploče. Kako Šaomi radi u poređenju da te dve iz videa?

"Pali-gasi" mod (0W/~400W) se na šaomiju vidi sa Watt-metrom. :)

... Ako u šerpicu (bez poklopca) naspem malo vode i uključim Power na "1" (od ukupno 99 i u koracima po 1) - temperatura vode neće nikada preći ~80-85°C, odnosno neće se nikada zagrejati do tačke da krenu ti mehurići da malo krčakaju. Tek kada poklopim tu šerpu (sa staklenim poklopcem je li, da bih imao uvid šta se unutra dešava) i kada se još dodatno načekam, mogu i da vidim taj "Pali-gasi" efekat... Ali sada otežano, jer gledam kroz zamagljeni poklopac. :)

Otprilike je dosta ujednačeniji, tj. "pali-gasi" intervali su dosta kraći i manje uočljivi, nego na tvojoj prvoj YT ploči, koju si ocenio kao "bad". Nema "ključanja k'o blesavo", odokativno bih rekao da je temperatura vode negde 91-94°C (ne mogu je baš tačno izmeriti IR termometrom zbog poklopca, a ništa drugo nemam)... Plus sam ovo probao u običnoj emajliranoj šerpi sa tankim dnom, a u nekoj sa debljim dnom bi rezultat (valjda?) trebao biti još bolji.

Kada Power okrenem sa "1" na "2" - Mi rešo sam prebacio iz pulsnog u kontinualni mod. Ista voda, u istoj šerpi bez poklopca, konstantno krčka na oko 94°C. Više nema nikakvog "pali-gasi"... A rekao bih da je na tvojoj YT i "good" ploči ipak malo uočljivo "pali-gasi", kada si power smanjio na "5"?... A i šta bi se dešavalo da si smanjivao na 4-3-2-1?
 
mnogo nesto pisete a ja cu reci ukratko. xiaomi ploca je najbolji uredjaj koji smo ja i zena skoro kupili u kuci. toliko je daleko od ostalih na trzistu da ne vredi pricati. mislim da nema konkurenciju za taj i malo veci novac. ubica. imali smo te neke kineze koji su par hiljada jeftiniji ali ovo je aleluja. zensko kad kaze je.e kevu sve vam je jasno.
p.s. bude cesto na akciji za oko 5000-5500. sasvim korektno
 
Jedna od najboljih kupovina koju sam napravio je sto sam uzeo sporet sa indukcionom pločom. Slučajno sam nabasao bas na ovaj aparat i mogu samo da pohvalim ....pa sve.
Na malim temperaturama se cuje tiho prekidanje (cak-cak zvuk). Ima 9 nivoa jacine, na prva tri je za podgrevanje i cuje se ovaj zvuk. na ostalim nema nikakvog zvuka se kako se voda greje u serpi. Ima ventilator za rernu i ploču. Ako pokipi tecnost gasi se , zakljucava touch komande. Kupio Sapir indukcioni reso i koristim ga na terasi preko zime (da ne isparava voda i mirise jelo po stanu). Maltretiran na raznim spoljnim temperaturama i radi kao prvog dana. Placen 2700din na KP. Sto se mene tice vredi svaku paru. Kuvao Sarmu na -10. Pustio da se zagreje jelo da kljuca i samo smanjio na mod pali gasi. Tajmer na zeljeno vreme spremanja, povremeno bacis pogled i promesas. Posle par razlicitih jela znas tacno na koliko da postavis jacinu za npr. dinstanje luka, mlevenog mesa, pecenje piletine.....Ako nema mesta za sporet ili plocu, reso zavrsava posao. Nema problema ni ako je serpa veca od onog nacrtanog kruga.
 

Prilozi

  • Hoower.jpg
    Hoower.jpg
    5.3 KB · Pregleda: 22
  • sapir.jpg
    sapir.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 23
Ako nema mesta za sporet ili plocu, reso zavrsava posao.

Ma bre, i kada ima mesta - 2 rešoa (Xiaomi) na radnu površinu... i zdravo. Kada crkne, bacim ga i kupim drugi za 50 jura. Koji će mi šporet od 500 ili 700 jura... Ili da ugrađujem ugradne ploče, pa kad crkne da pravim ponovo kuhinjske elemente, jer svaka ploča ide u različitu rupu, i čekam ovog mog drugara stolara za to po 6 meseci... ili da se ja sam mučim. Ma idi beži, muka mi samo kada pomislim.

Jedino što ne postoje, ili samo kod nas nema samostalnih/samostojećih/ili-kako-se-već-kaže rerni. Ali i to ću da rešim sa onim malim "Milan Blagojević" šporetom za 100 jura. Još bolje. Em dobijem i dve gvozdene ringle za svaki slučaj, em koji će mi onolika rerna. Ne pečemo volove.
 
Ma bre, i kada ima mesta - 2 rešoa (Xiaomi) na radnu površinu... i zdravo. Kada crkne, bacim ga i kupim drugi za 50 jura. Koji će mi šporet od 500 ili 700 jura... Ili da ugrađujem ugradne ploče, pa kad crkne da pravim ponovo kuhinjske elemente, jer svaka ploča ide u različitu rupu, i čekam ovog mog drugara stolara za to po 6 meseci... ili da se ja sam mučim. Ma idi beži, muka mi samo kada pomislim.

90% standardnih ugradnih ploča sa 4 zone za kuvanje, pasuje u istu rupu u radnoj površini. Razlike su <5mm, a to rub ploče svakako pokriva.

Mi menjali Gorenje -> Bosh -> Elektrolux. Ista radna ploča, ista rupa u njoj.
 
@mrle ne kažem da je tvoj pristup loš, ali ima nas koji volimo da provodimo vreme u kuhinji i volimo da sve to lepo izgleda :)

A da li je mnogo 50 ili 500 za šporet je stvar perspektive. Ima ljudi kojima ne treba ni rešo u stanu, pa je i 50 mnogo. A ima nas koji za hranu i spremanje hrane ne žalimo ni dinar, pa ni 500 nije mnogo.
 
Ne znam zašto je mrle otvarao Šaomi ploču i olabavio ono dugme.
Na mojoj ploči dovoljno je da lonče ima kontakt sa tim dugmetom nema potrebe da se ono pritisne do kraja
Stoji malo nakrivo ali svejedno provri voda za dvadesetak sekundi
 
Stoji malo nakrivo...

To "malo" je relativno, jer zavisi od mnogo faktora:

  • Od prečnika dna džezve, jer što je prečnik manji - ugao nagiba je veći.
  • Od težine same džezve i količine vode u njoj, jer što je težina veća - džezva je stabilnija.
  • Od visine džezve, jer što je viša - ona je nestabilnija.
  • Od oblika zidova - džezva čiji se zidovi sužavaju prema vrhu je stabilnija, niže joj je težište... od "cilindrične" džezve, one koja ima zidove kao lonac.
  • Od oblika ivice dna, jer što su ivice zaobljenije - džezva će se lakše prevrnuti.
  • Od težine i dužine drške, jer što je drška teža i duža - težišna tačka džezve se izmešta sve dalje od ose koja prolazi kroz centar njenog dna.
  • Od toga da li je npr. emajlirano dno džezve neoštećeno i idealno čisto, jer će i od trenja zavisiti kako će se džezva ponašati u nekim određenim uslovima - da li će se prevrnuti, ili će skliznuti sa dugmeta, ili će ostati da stoji na mestu.
  • Itd.

... A ti napišeš da kod tebe samo "stoji malo nakrivo"?! - Ja sam pre skraćivanja opruge "za kamion" postavljao u takav položaj praznu ovakvu Metalac džezvu (prečnika dna od 6 cm)... I da, tačno je da može tako da stoji i da radi... I da, tačno je da je malo nakrivljena, ne više od 10-ak stepeni ili procenata... Ali joj u tom položaju fali da joj skoro bukvalno sleti malo veća muva na kraj drške i prevrne je.

I sad npr. u mojoj kući je uobičajeno da mnogi gosti sami sebi kuvaju kafu. I što bih ja sad rizikovao da nepažnjom neko od njih zakači džezvu noktom malog prsta i izlije vodu po svoj onoj elektronici ispod? Šta će mi to u životu, pa neka je šansa da se tako nešto desi i 0,1 ‰?

... Ili da okrenem tvoje pitanje - Zašto ne bih skratio oprugu, kada se apsolutno ništa ne gubi na funkcionalnosti, a komfor korišćenja se značajno poboljšava? Izgubio sam možda 45 minuta vremena (ali me i zanimalo kako taj rešo unutra izgleda) i ništa više.

I uzgred... Sve funkcioniše i kada džezva uopšte ne dodiruje dugme. Nakrivi je rukom još više, toliko da se od dugmeta sa senzorima odmakne u najbližoj tački možda i 3-4 mm... I sve će i dalje da radi. Neće izbacivati onaj "No cookware" error.
 
Kada si već otvarao, da li su na to "dugme" prikacene neke žice?

To bi trebao da je temperaturni senzor. Kada koristiš mod podešavanja temperature posude, to "dugme" zapravo meri temperaturu posude.
 
Pitanje za vas koji koristite indukcione ploce da li moze Metalac posudje da se na njima koristi? Imam nekoliko proizvoda od Metalca kao i veliki ekspres lonac. Od skoro sam kupio dva tiganja razlicitog precnika firme Tognana za koje znam da mogu za indukcionu plocu. Mama se "zapalila" da umesto starog Milan Blagojevic sporeta kupim ugradnu plocu pa sam joj predlozio indukcionu. A njoj se to dopalo. Svestan sam da bih desetak sudova (medju njima i par Tefal tiganja) mora da bacim jer ne mogu da se koriste(nisu namagnetisani).
I da li postoje kombinovene ploce?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno