Šta je novo?

Indukcione ploče za kuvanje

Šta to znači (ivertersko upravljanje), odnosno kako bi trebalo to da radi?
 
Pomalo nas nervira taj on/off ciklus, recimo primer nekad na 7 kipi, dok na 6 ne odrzava kljucanje. Ali da pitam cisto informativno, postoje li uopste indukcione ploce sa inverterskim upravljanjem(kao kod klime)? Da li je neko nalateo na to na nasem trzistu?

Pogledaj onaj video iz prvog posta ove teme. Da li radi kao prvi primer?

Teško mi da poverujem da Beko ugradna ploča radi kao ovi jeftini rešoi.

Sve full ugradne indukcione ploče što imam iskustva sa njima nemaju taj problem. Postoje on/off ciklusi, ali su neprimetni. Moraš se baš pomučiti da ih uopšte primetiš, a da zasmetaju, jako teško.
 
Mi imamo neku Beko indukcionu ugradnu plocu, supruga htela bele boje da se uklopi u boju kuhinje pa je zato pa izbor na tu plocu. Snage 7.2kW, povezana na dve faze. Jako smo zadovoljni brzinom zagrevanja na maksimalnoj snazi, sa lakocom ciscenja, itd. Ali eto posle skoro godinu dana upotrebe bas nismo zadovoljni kod regulacije na manjim snagama. Pomalo nas nervira taj on/off ciklus, recimo primer nekad na 7 kipi, dok na 6 ne odrzava kljucanje. Ali da pitam cisto informativno, postoje li uopste indukcione ploce sa inverterskim upravljanjem(kao kod klime)? Da li je neko nalateo na to na nasem trzistu?
Ja sam koristio Gorenje do pre par meseci. Skoro 5 godina smo koristili i nikad nismo mogli da spremimo ljudski pirinač,,, Supa kada se kuva mora da se vodi računa da ne iskipi.
Sve to kod Mi nema. Čak imam utisak i kada žena pravi palačinke da ih lakše okreće zajedno sa tiganjem
Post automatically merged:

Pogledaj onaj video iz prvog posta ove teme. Da li radi kao prvi primer?

Teško mi da poverujem da Beko ugradna ploča radi kao ovi jeftini rešoi.

Sve full ugradne indukcione ploče što imam iskustva sa njima nemaju taj problem. Postoje on/off ciklusi, ali su neprimetni. Moraš se baš pomučiti da ih uopšte primetiš, a da zasmetaju, jako teško.
Možeš da krčkaš sarmu na maloj temepraturi?
 
Koja je priča sa Sapir indukcionim rešoima i generalno sa Sapir brendom? To neko naš rebrendirao kineski proizvod ili?
 
@Dantes
Svaka čast za komentar, ja sam u ranijem postu napisao za probleme sa špagetama i ušuškanom kolenicom. Da ne bude kao sa Cepterom kuva bez vode pa mi se napismo kafe iz tog posudja :D
 
Na iole boljim pločama nema tog problema oko kuvanja i krčkanja. Taj deo zaista radi dobro. Evo i ja što nisam baš zadovoljan pločom, na taj deo nemam nikakvih zamerki.
Mene nervira pulsiranje snage kada se istovremeno na maksimum uključe obe ringle koje su na istoj fazi. U jednom od pretgodnih postova sam snimio to i okačio link.

To oko loše raspodele snage i samim tim problem sa kuvanjem sam video kod komšije na nekoj Beko ploči; to je stvarno loše.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj onaj video iz prvog posta ove teme. Da li radi kao prvi primer?

Teško mi da poverujem da Beko ugradna ploča radi kao ovi jeftini rešoi.

Sve full ugradne indukcione ploče što imam iskustva sa njima nemaju taj problem. Postoje on/off ciklusi, ali su neprimetni. Moraš se baš pomučiti da ih uopšte primetiš, a da zasmetaju, jako teško.
Upravo radi kao taj rešo. Još se i čuje škljocanje releja kako se pali i gasi. Na manjim snagama je samo duža pauza između paljenja releja, ali u suštini kad relej uključi ringlu onda radi maks snagom i vrlo je primetno. Ok, sad mi je potpuno jasno, ove bolje ploče ne koriste releje za ON/OFF, nego tranzistore za PWM. To je ono što sam ja nazvao invertersko upravljanje(iako možda pogrešno), hteo sam samo da uporedim sa načinom rada inverter klime koja takođe ima fino podešavanje snage.
 
Ja sam koristio Gorenje do pre par meseci. Skoro 5 godina smo koristili i nikad nismo mogli da spremimo ljudski pirinač,,, Supa kada se kuva mora da se vodi računa da ne iskipi.
Sve to kod Mi nema. Čak imam utisak i kada žena pravi palačinke da ih lakše okreće zajedno sa tiganjem
Post automatically merged:


Možeš da krčkaš sarmu na maloj temepraturi?

Da, može da se krčka sarma polako. Na Elektrolux ugradnoj indukcionoj ploči, i na prethodnoj Bosh. Probano više puta.

Na kojoj Gorenje nije moglo?!? Neka bolja ugradna, ili single zone rešo?
 
@mrle

Poklopi džezvu sa keramičkom tacnom od šoljice

A možda nešto nije u redu sa tvojom...
 
^

Skratio sam danas oprugu "od kamiona" u Mi rešou. Sada se dugme sa senzorom temperature uvlači u rupu pod težinom džezve od oko 140 grama. (fabrički se uvlačilo tek pod preko 400 gr.) Ona najmanja "Metalac" džezvica za kao 1 kafu, prečnika 6 cm, je teška 125-130 grama. Znači, ako bi se u nju nasulo vode za i onaj najmanji fildžančić - to je to. Idealno.

Ako neko hoće ovo da radi, ovde ima video, Kinez rasklapa Mi rešo - https://www.bilibili.com/video/av20666713/

Ništa komplikovano. Sat vremena posla. - Feder sam skratio za oko 3 i po njegova kruga. Odnosno, za oko 10mm od njegovih fabričkih 30mm. Za trećinu, je li.

Ne seći odmah sve! Već malo po malo, pa testirati! Da se ne bi odseklo previše, je li.

Šrafovi ispod gumenih nožica rešoa su imali onu zelenkastu farbu u rupama za prihvat, pa ne znam šta bi se dešavalo u servisu oko neke eventualne popravke u garantnom roku! Razmisliti i o tome, pre eventualnog upuštanja u poduhvat.
 
Gorenje single zone indukcioni rešo, onaj najjeftiniji što bude 4500-5000din na akcijama, radi k'o i kinezi. Vidljivi prekidi na snagama manjim od 800W.
Snage 800 do MAX (2000W) su lepo linearno regulisani, bez vidljivih prekida. Kao i kinezi uostalom.

...kupili smo u firmi za kafu. Radi savršeno za te brzinske varijante.
 
Na iole boljim pločama nema tog problema oko kuvanja i krčkanja. Taj deo zaista radi dobro. Evo i ja što nisam baš zadovoljan pločom, na taj deo nemam nikakvih zamerki.
Mene nervira pulsiranje snage kada se istovremeno na maksimum uključe obe ringle koje su na istoj fazi. U jednom od pretgodnih postova sam snimio to i okačio link.

Nijednog od tih problema nema na mojoj Electrolux ploči, kao što sam već pisao u ovoj temi. Finoća podešavanja je savršena. I za brzo kuvanje kafe i za špagete i za krčkanje kupusa 2 sata.
 
Kako je Kinez, iz nekog potpuno neobjašnjivog i nebuloznog razloga, opseg 81-109 °C za režime rada Mi rešoa po zadatoj temperaturi softverski zaključao u Xiaomi Home aplikaciji, odnosno u njenom plugin-u za Mi rešo - Rusi sa 4PDA foruma su "debug-ovali" main.bundle fajl i ne samo uključili taj opseg, već i omogućili korake od po 1°C na temp. skali (izvorno su po 5°C).

"main.bundle" fajl se može skinuti ovde. Ko nema nalog na 4PDA, upload-ovao sam ga ovde. Raspakovati ZIP, je li.

Path je - /data/data/com.xiaomi.smarthome/files/plugin/install/rn/neki-7-cifreni-broj/jos-jedan-7-cifreni-broj/android/main.bundle

Sačuvati (prekopirati negde) originalni, engleski "main.bundle" fajl, pre nego se prepiše ovim ruskim.

... Možda je neophodno i nasilno isključiti Mi Home aplikaciju i pobrisati joj keš. U svakom slučaju nije zgoreg.

Interfejs rešo plugin-a će sada biti na ruskom, što nije ništa strašno ni za takvo korišćenje... Ali mogu se i napraviti custom temp. režimi rada za neke željene temperature (do 8 ih se može memorisati i u samom rešou), a onda vratiti nazad originalni, engleski main.bundle fajl. - Interfejs će se vratiti na engleski, a custom režimi će ostati sačuvani, jer se oni čuvaju online, na Xiaomi-jevim serverima. Ako bi npr. instalirali Mi Home aplikaciju na neki drugi telefon i ulogovali se istim email-om/Mi account ID-em - napravljeni custom režimi bi bili tu.

Ovo se odnosi na root-ovane telefone... zbog pristupa /data/data/ folderu, je li. Ko nema root-ovan telefon, može ovde skinuti Mi Home aplikaciju, koju je Rus opravio tako da, pored ostalog, plugin-e i njihove fajlove preusmerava na Internal shared storage. Dakle, sa instaliranom ovom aplikacijom, path "main.bundle" fajla bi bio npr...

/storage/emulated/0/Android/data/com.xiaomi.smarthome/files/plugin/install/rn/neki-7-cifreni-broj/jos-jedan-7-cifreni-broj/android/main.bundle

... ili nešto slično. Zavisi od telefona, verzije Androida itd.

O situaciji sa i Phone-ima i iOS-ima ne znam ništa.

Sve radi kako treba. Pojma ne znam zašto je Kinez softverski isključio ovaj opseg?! Možda Kinezi samo prže bube, pangoline, šišmiše... a ništa ne kuvaju na vodi? Aj' 100-110°C, ali 80-100°C je najvažnije za npr. krčkanje sarme, pasulja isl. U "Offical modes"-ima postoji npr. modus za kuvanje mleka - radi na 85°C... A ti ako hoćeš da napraviš neki svoj Custom mode - ne može 85°C?!?! Pojma nemam... Uglavnom su Ruje sve popravili.

Ovaj "main.bundle" je u suštini običan UTF-8 TXT fajl. Lako bi se mogle prepravke, koje su Rusi napravili, prepisati u engleski fajl... Ili obrnuto, u ovom ruskom fajlu upisati/prepisati engleske reči koje se pojavljuju u interfejsu plagina. Ali mene to mrzi. Ako neko to napravi, neka okači ovde :)
 
Rešo treba da se hakuje da može da krčka sarmu, a custom režimi mog rešoa će da se čuvaju na serverima u Kini!

:eek:

QQLeLe, kud ide ovaj svet?!?
 
Rešo treba da se hakuje da može da krčka sarmu, a custom režimi mog rešoa će da se čuvaju na serverima u Kini!

:eek:

QQLeLe, kud ide ovaj svet?!?

Do 8 temperaturnih režima rada se može memorisati na samom Mi rešou (svih 8 svojih "custom", ili kombinujući svoje custom sa njihovim predefinisanim itd)... A nakon toga se na rešou mogu resetovati Wi-Fi settings, ili/i na ruteru pobrisati rešo. Email za Mi konto se može napraviti i na onim 10-minute-email sajtovima.

Tako sam podesio Mi rešo tašti i tastu za vikendicu, jer tamo ni nemaju kućni internet, a i da ga imaju - nema potrebe da se bakću sa telefonima. U suštini je 8 Temp režima dovoljono. Šta znam... npr. 1 od 45 ili 50°C za podgrejavanje, jedno npr. 4 unutar 85-105°C za kuvanje, krčkanje, kuvanje npr. mleka itd, i još neka 3 za prženje. Ili nešto slično, u zavisnosti od ličnih potreba.

Pored "Temp" režima, Mi rešo ima i standardan "Power" režim... I to mu snagu određuješ na skali od 1-99 i u koracima od 1. Tokom samog rada uvek možeš prelaziti tamo-vamo, Temp-Power.

Možda grešim, jer nikada nisam pipnuo ni jednu drugu indikciju osim ovog Mi rešoa, već sam samo odgledao 2-3 YT klipa i pročitao negde nešto za 10-ak minuta... ali ono što sam video je samo "Power" režim, i to u nekim 200/400/600/800/itd. koracima? Valjda watt-i ili šta? Kako to radi? Jel tako kod tebe na indukcionoj ploči, na taštinoj beše, na tom rešou koji ste kupili za firmu?

Npr. Nes i slične instant kafe bi trebale da se prelivaju vodom zagrejanom na 85°C. Kako ti skuvaš Nes kafu na tom rešou u firmi, ako hoćeš eto baš pravilno i lepo da je skuvaš?
Kako npr. krčkaš sarmu, ako ti se potrefi da na 400 "Power-a" ne krčka dovoljno, a na 600 ključa previše, diže poklopac itd?

Kapiram da sve ploče imaju neki senzor temperature dole ispod, ali to mora biti dosta nepreciznije od ovog na Mi rešou čiji senzor direktno naleže na dno posude?

Kada npr. znam da deca stižu iz škole, stavim im ručak na podgrejavanje na npr. 45°C... i zdravo. Baš me briga, ništa ne moram više da razmišljam. Kad god ko da dođe, naspe sebi jelo, ono se malo ohladi u tom presipanju... i bude idealno zagrejano, negde na temperaturu tela. Da li to može da se izvede na ostalim indukcionim pločama?

... Evo čovek pravi sebi pijaču u kućnim uslovima, na Mi rešou. Tu su potrebne vrlo precizne temperature. Znam da za npr. mastiku samo 1°C može biti koban, da ona pobeli kao kada joj naspeš kapljicu vode.

7aAmZbd.jpg


Odličan je ovaj Mi rešo. Potrebna mu je mala intervencija na federu "za kamion" i malo softverskog podešavanja, ali to je, sve ukupno, najviše dva sata posla.
 
Sve ova standardne indukcione ploče rade podešavanjem snage. Jeftini rešoi imaju i podešenje temperature, ali to ne radi kako treba jer temperaturu meri indirektno.

Ove kuhinjske ugradne ploče, imaju smo podešenje snage. Šaomi je to sve malo unapredio senzorom temperture koji dodiruje direktno posudu.
Ne znam kako se to ponaša ako nešto iskipi?!?

Regulacija snage je objašnjena u onom videu na početku teme. Te jeftinije na manjoj snazi, imaju predugačke stop-start periode pa se sve vidi kao "radi jako par sekundi, ne radi uopšte par sekundi"
Bolje i skuplje ploče, periodi su kratki i brzi i ne vide se po sadržaju u sudu. Ono, pola sec radi, jednu sec ne radi. To se usrednji kao mala snaga i radi sasvim dobro.

Inače, moj komentar je trebao biti duhovit. Kačimo rešo na internet, a on dalje na server u Kini.
Kada Kinezi krenu u invaziju, ima da uključe napadački mod, i da nam sprže sve ručkove u tom trenutku.
Nas možda poštede ako se Vučko nagodi sa br'tom Sijom.
 
Ne znam kako se to ponaša ako nešto iskipi?!?
Ima neku kao tunel-cev, da tako kažem, koja silazi kroz sredinu rešoa. Gornja strana je preko silikonskog dihtunga priljubljena uz donju stranu ploče, a donja strana silazi do dna rešoa. Kućište senzora je u toj tunel-cevi. Znači, predviđeno je da se voda koja iskipi, slije kroz tu cev na površinu ispod rešoa... U teoriji, je li, a u praksi nisam isprobavao.

Ploča okolo sebe ima nataknut neki silikonski obruč, dođe joj (ploči) kao neka ogradica visine nekoliko milimetara. Osim estetike, jedinu joj svrhu vidim da eventualno malo zaustavi sud koji se nehatom gurne sa ploče. Ako se taj obruč skine, onda bi iskipela (u većoj količini) voda trebala da se sliva okolo ivice ploče/rešoa, jer kako bi se podvukla ispod šerpe ako ova ima koliko-toliko ravno dno koje čuči na idealno ravnoj ploči. To jedino da neko uspaničen, u takvoj situaciji krene da skida šerpu sa ploče, umesto da samo isključi rešo.

... A i opet je to sve u uzročno-posledičnoj vezi. Pošto rešo ima taj senzor temperature i temperaturne režime rada, onda ni ja neću uključivati 180°C za kuvanje supe.
 
BTW, linkovani YT video u prvom postu je moj prvi uradak na YT. Ima li neko komentar? Da li je dovoljo jasno šta želim da kažem? Da li je vidljivo šta se događa u posudi?
Ne znam za klipove, buduce i sadasnje, pratim te i na Dizajn Zoni, uvjek sam cijenio tvoje komentare. Na ovim portalima svasta moze da se nadje, svakakvih geekova i freakova, dosta je tesko prepoznati ko se razumije u materiju, uglavnom dobro se drzis na raznim temama :)

A sad, u vezi indukcionih ploca... imam gorenje indukcioni reso, koristim ga samo na najjacoj i na srednoj "brzini", jedna od najboljih kupovina u mom zivotu, tako da ne bih kupio obicnu plocu ili ringle niposto, radije bih kuvao i dalje na resou...
 
@mrle
Prednost Mi ploče je što senzor meri temperaturu na dnu posude (zalepljen je na dno posude) a skraćivanjem opruge dobio si minimmalno laganje u temperaturi, teško da si podesio senzor na visinu ploče. Trebalo bi zameniti postojeću oprugu sa slabijom koja se sabija u tvom slučaju na 150g. Što se tiče vesele mašine to radi normalno sa memorisanjem režima od 5°C razlike. Izgleda zanimljivo i pada mi na pamet da probam da kuvam pivo, potrebna su 2 režima a postoje u memoriji jedino što treba praviti posudu od min 25 l.
 
E, kako sam se obradovao kad sam vidio da postoji i ova tema...
Elem, u procesu sam renoviranja stana, i žena i ja kupismo indukcionu ploču još prije nove godine, zbog nekih popusta ali i najave poskupljenja, ploča je još zapakovana.
U pitanju je ova:

BOSCH PUE645BF1E​

E, sad, u stanu je monofazna struja, i to mi je sad nedoumica. Znam da ploča može raditi i na klasičnoj monofaznoj utičnici. Da li bih išta dobio ako bih ugradio "trofaznu utičnicu" u koju bi doveo paralelno dva voda direktno sa dva osigurača (2*16A) te iste faze? Još uvijek imam tu mogućnost dok mi je sve raskopano u stanu!
 
E, kako sam se obradovao kad sam vidio da postoji i ova tema...
Elem, u procesu sam renoviranja stana, i žena i ja kupismo indukcionu ploču još prije nove godine, zbog nekih popusta ali i najave poskupljenja, ploča je još zapakovana.
U pitanju je ova:

BOSCH PUE645BF1E​

E, sad, u stanu je monofazna struja, i to mi je sad nedoumica. Znam da ploča može raditi i na klasičnoj monofaznoj utičnici. Da li bih išta dobio ako bih ugradio "trofaznu utičnicu" u koju bi doveo paralelno dva voda direktno sa dva osigurača (2*16A) te iste faze? Još uvijek imam tu mogućnost dok mi je sve raskopano u stanu!
Kod Gorenja u jednofaznom modu vuče do 32A, pretpostavljam je kod Boscha isto. Tako da ti trebaju i odgovarajući osigurači i angažovana snaga.
Ako imaš mogućnost da je vezeš trofazno, veži, bolje 2x16A nego 1x32A
 
Za stanove je iza brojila 25A osigurac po fazi. Za stanove su instalacije projektovane za max 16A (po zici, kolokvijalno). Napon izme]u dve faze je 380V. Kod 'sporeta' uvek postoji mogucnost prikljucivanja na monofaznu uticnicu ili trofaznu, ali se mora ispostovati gde koja zica ide...
 
Kod Bosch ploča može da se po potrebi umanji maksimalna snaga struje koju može da koristi. Da ne iskaču osigurači u situaciji kada nema dovoljno struje.
 
Ljudi, pa nemojte da budete tako neozbiljni.
Ne postoji "trofazna utičnica", postoji samo trofazna utičnica.
Šta znače ti navodnici?
Šta dobiješ ako sa iste faze vučeš dva paralelna voda? Mislim, možda ako osigurači to podnesu, dobiješ da ti se ne istope provodnici od razvodne do šporeta, ali šta sa provodnicima iza razvodne?

Lepo ti kaže @desp, imaš da ograničiš na ploči snagu, stavi koliki ti je osigurač, verovatno 16A, dakle neku vrednost ispod 3.5kw koja god da je ponuđena i to je to.
Ako nećeš monofazni priključak, onda obavezno sa dve faze.

Dakle, NEMOJ da priključuješ po šemi za dve faze a da vučeš paralelno dva voda sa iste faze.
Ako ti je sve već raskopano onda ne vidim šta je problem da izvučeš dve faze od razvodne kutije?
 
Ovako izgleda... lepo su to rešili.

Snaga - bOSCH.png
 
E, sad, u stanu je monofazna struja, i to mi je sad nedoumica. Znam da ploča može raditi i na klasičnoj monofaznoj utičnici. Da li bih išta dobio ako bih ugradio "trofaznu utičnicu" u koju bi doveo paralelno dva voda direktno sa dva osigurača (2*16A) te iste faze? Još uvijek imam tu mogućnost dok mi je sve raskopano u stanu!
Gde to živiš kada imaš samo monofaznu struju?!?
Da li su svi stanovi u zgradi monofazni, ili ima i monofaznih i trofaznih (znam za takve zgrade)?
Ako ima trofaznih, proveri opciju da se prebaciš na 3F.

Nemoj lagati ploču da si na dve faze. Proveri koje osiguraže imaš posle brojila u hodniku, koji kabel do stana a koji do ploče, i prema tome postavi podešenja ploče ako već može.
Svakako verujem da nećeš koristiti sve 4 zone na max.
 
Sad da odem od teme. Zgrada je građena 70-ih godina i u čitavoj zgradi je monofazna struja. Trenutno živim u manjem stanu (novogradnja), međutim kako se porodica proširila tražio sam veći stan. I naravno, moraju se prihvatiti kompromisi. U mom gradiću (Gradiška) izbor je jako mali, i ovdje novogradnja ima trend gradnje malih stanova, jako niskog kvaliteta, loš raspored prostorija. Uglavno to su dnevni boravak, kuhinja i trepezarija sve u jednoj prostoriji, sobe minijaturne (djeci bih morao staviti krevet na sprat) a cijene divljaju obzirom na veliku potražnju (ovde zadnje generacije gastosa ne prave kuće na selu od dva, tri sprata, već kupuju stanove). To me je dovelo do odluke da kupim veći stan u staroj gradnji što nosi opet svoje hendikepe i na nešto sam morao pristati. Računica je bila neumoljiva, dobra lokacija, odličan raspored prostorija (i dva WC-a, ako me razumijete :) ) i veličina stana, uređena zgrada, i ako stara, odnosno funkcioniše ZEV (Zajednica etažnih vlasnika, zgrada se održava, video nadzor, uređen parking i zelena površina i planiraju obnovu fasade) i što je najbitnije cijena po kvadratu, koja će na kraju, nakon renoviranja, biti daleko niža u odnosu na novu gradnju. A renoviranje je čupanje svega, novi podovi sa podnim grijanjem, nova stolarija i unutražnja i vanjska, nove instalacije itd. ali monofazna struja...
Tako da sam morao na to progledati.

Dakle ako vi koji ste iskusniji smatrate da je bolje "da ne lažem" ploču onda ostajem na klasičnoj monofaznoj utičnici i 16A osiguračem. Da li će u tom slučaju moći raditi normalno 3 polja, obzirom da je to povremena situacija (kuva se supa, kuva se krompir i podgrijava sarma :) )
 
Nazad
Vrh Dno