Šta je novo?

iMovie - pitanje

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
U iMovie-u sam na zeljeni video klip, dodao odgovarajuci audio. Sada bih hteo da obrisem neke delove tog, vec kreiranog klipa. Medjutim kada jednostavno obelezim deo klipa i stavim delete, obrisem samo video, dok audio ostaje kao sto je bio i onda jos plus dolazi do desinhronizacije. Dakle pitanje je kako da obelezim deo klipa koji zelim da obrisem, ali da do bude i audio i video deo, a ne samo video?
 
Hvala, ali mislim da me nisi razumeo. Ovaj video pokazuje kako mogu da isecem pocetak ili kraj audio dela. Meni ne treba to. Meni treba sledece. Snimio sam sebe kako sviram gitaru sa fotoaparatom. Sa mikrofonom sam snimao zvuk gitare. Sada u iMovie-u sam ubacio i sinhronizovao taj zvuk i sliku. E sada, posto hocu da napravim video klip sa samo odredjenim delovima, hteo bih da isecem nepotrebne delove. Dakle hteo bih da nekako obelezim i sliku i zvuk i da jednostavno taj deo obrisem. Trenutno kada prevucem misem preko dela koji ne zelim, pojavi se onaj zuti okvir koji obelezi samo sliku i obrise samo sliku, sto onda za rezultat ima to da zvuk ostaje i dolazi do desinhronizacije izmedju slike i zvuka.
 
Ja mislim da iMovie nema mogucnost linkovanja drugog audia i videa. Mozesh to da uradish na "seljachki" nacin, a to je da exportujesh sve u ProRes 422, importujesh ponovo i onda seckash, gubitka u kvalitetu nema...
 
Ja mislim da iMovie nema mogucnost linkovanja drugog audia i videa

Nisam siguran da sam te razumeo. Evo sta sam ja uradio. Importovao sam taj video koji sam snimio zajedno sa losim zvukom. Onda sam kliknuo desno dugme, i izabrao detach audio. Onda sam importovao zvuk iz itunes-a, prevukao ga u projekat i dobio sliku i ispod zelenu liniju koja oznacava taj zvuk. Onda sam taj zvuk pomerao i sinhronizovao ga sa slikom. Dakle ne znam da li si na to mislio, ali to je moguce.

. Mozesh to da uradish na "seljachki" nacin, a to je da exportujesh sve u ProRes 422, importujesh ponovo i onda seckash, gubitka u kvalitetu nema...

Jel mozes malo da mi pojasnis sta je tacno ProRes 422. Koliko vidim to je neki video format, ali ne znam kako da ga izaberem? Kada idem na SHARE/EXPORT MOVIE, dobijam opcije sa slike iz attachmenta, ali tu nema nikakvih opcija da izaberem video format.

U attachmentu sam okacio i par slika da vidis kako to izgleda. Dakle mogu da izaberem samo sliku ili samo zvuk ali ne i jedno i drugo.
 

Prilozi

  • Screen shot 2011-04-30 at 12.16.45.png
    Screen shot 2011-04-30 at 12.16.45.png
    46.6 KB · Pregleda: 42
  • Screen shot 2011-04-30 at 12.17.02.png
    Screen shot 2011-04-30 at 12.17.02.png
    38.8 KB · Pregleda: 35
  • Screen shot 2011-04-30 at 12.17.26.png
    Screen shot 2011-04-30 at 12.17.26.png
    35.1 KB · Pregleda: 34
  • Screen shot 2011-04-30 at 12.27.13.png
    Screen shot 2011-04-30 at 12.27.13.png
    59.8 KB · Pregleda: 34
Razumeo sam te sta radish. Problem je shto ne mozesh da linkujesh (zalepish) novi audio za video, pa kada sechesh da se ponashaju kao jedno i uvek budu sinhronizovani. iMovie to ne moze i zato treba da uradish export u najbolji moguci codec i kada ga importujes imacesh audio zalepljen za video.

Da bi exportovao u ProRes 422 (HQ), morash prvo da imash Quicktime PRO licencu, registraciju cesh naci tamo gde si skinuo i iMovie (i sve ostalo :)). Kada to uradish, idi "Export using quicktime", i tu odaberi ProRes422 (HQ). Pod 'size' odaberi rezoluciju u kojoj ti je snimak i za zvuk stavi LinearPCM, i samo dole odchekiraj "prepare for internet streaming". Kad ponovo importujesh i sve zavrshish, uradi opet export na isti nacin ali stavi h.264. Mnogo je bolji od onog share to youtube, tu mozesh da se igrash sa podeshavanjima da bi napravio velichinu fajla koja ti odgovara...
 
Poslednja izmena:
Nema razloga da ne upali, a sledeci put koristi Final Cut Express, ili sacekaj Final Cut PRO X u junu :)
 
Moracu da nadjem taj FINAL CUT EXPRESS.

A sa ovim imam opet problem. :( Registrovao sam uicktime pro i sada hocu da eksportujem iz iMovie-a preko njega, ali pod compression nemam PRORES codec. Imam samo ove ponudjene.

screen-shot-2011-05-01-a.png


Sto se zvuka tice, imam ovo sto si mi rekao. Jel su ovo ok poredavanja?

screen-shot-2011-05-01-a.png


I jos jedno pitanje. Posto treba da izaberem reozluciju i frame rate u kom zelim da eksporutjem video, kako da proverim koaj je rezolucija video koji mi je u imovie-u?
 
Poslednja izmena:
Zvuk je ok, a za Quicktime PRO nesto nisi dobro uradio, treba da imash ogromnu listu kao ova:

export.jpg
 
Ne znam sta se desava. :( Evo sada sam malo istrazivao po google-u i nista pametno nisam nasao. :(

Quicktime pro sam koliko znam dobio. Mislim da je to ok iz dva razloga. Prbo, sve one opcije koje su mi u obicnom quicktime-u bile sive i pored kojih je stajalo u crnom kvadratu ono PRO, sada su crne i ne stoji vise to PRO. Drugo na ovoj slici stoji QT PRO, dok je ranije stajalo samo QT.

qtp.png


Mada cudne su mi neke stvari. Prvo kada sam upisao podatke za registraciju nije postojalo nikakvo duge REGISTER ili nesto slicno, vec se samo onaj logo od obicnog promenio u quicktime pro. Da li je to normalno?

Da li mozda treba da jos pokrenem neke opcije da bih omogucio te kodeke?

Drugo, nisam ti rekao da sam u medjuvremenu instalirao i Final cut express (uz koji sam dobio i Live type koji ne znam cemu sluzi). Ne znam da li sa njim treba da dobijem taj prores kodek? Vidim da se spominje i Final cut pro. Sta je to? Da li bi sa tim mozda dobio taj kodek?

Jos nesto sam probao. Nasao sam posebno instalaciju za ProRes za QT i pokusao da instaliram, ali sam dobio obavestenje da vec postoji novija verzija, sto znaci da je taj kodek verovatno vec instaliran. :?

screen-shot-2011-05-01-a.png


Probao sam jos, posto sam video da se i o tome pise, da preko Final cut pro-a udjem u Easy setup i vidim sta se tamo nudi i tamo se nudi sledece i opet nema ProRes kodeka.

screen-shot-2011-05-01-a.png


Sad vise nemam ideju sta da radim. :(

Sta mislis, da li mozda ima neke veze sto sam ovo vec snimio u iMovie-u, pre nego sto sam instalirao PRO, pa mozda ne moze "retroaktivno" da ga primeni? Ili mozda ima neke veze sa rezolucijom klipa, ili nekom nekompatibilnoscu nekog parametra? Hteo sam da probam sa novim klipom, ali nesto se ne snalazim najbolje sa iMove programom pa ne znam da li ce mi se obrisati ovaj postojeci snimak koji ne zelim da izgubim, a ne mogu da nadjem nesto tipa save project ili slicno.
 
Poslednja izmena:
Ne znam shta si to radio, ali to je uzasno jednostavno. Bash je onako kako si uradio gore, upishesh podatke za registraciju i Quicktime se odmah promeni u pro bez dugmeta Register, toga ima na Windowsu samo :)
Nema tu nikakve filozofije, kako to uradish, dobicesh ProRes svuda, mislim da cak ne treba iMovie da restartujesh, odmah se pojavi. Ja sam to radio puno puta i nikada mi se nije desilo da ne radi, jel si probao da restartujes masinu ? Za FCE ne znam, ali u FCP ga imas bez ikakve registracije QTa ako se dobro secam, ja svaki put na svezem sistemu prvo registrujem QT pa nisam ni obracao paznju, ali ti ochigledno imas nekih problema, koja je verzija OS X uopshte ?
 
Poslednja izmena:
Imam poslednju verziju Snow leoparda. :( Ne znam onda sta se desava. Tacnije nesto mi smrdi, ali ne mogu da provalim sta. Ranije mi je bio quicktime sa nekom tamno plavom ikonicom. Tu nisam mogao da nadjem register nigde, ali bukvalno nigde. Onda sam instalirao quicktime 7, prethodno obrisao ovaj quicktime i to preko appzapper-a, da bi se potpuno obrisao. Kada sam instalirao taj quicktime 7 onda se pojavila opcija registration i registrovao sam ga. Medjutim kada sam pokusao da otvorim u nekom pokusaju neki fajl sa open with opcijom tamo sam video da mi i dalje stoji ta stara ikonica pored koje pise quick time, ali i ova nova svetlo plava, pored koje pise quicktime 7. Kao da je ostao taj stari. Ne znam kako se na macu cisti sistem od tih ostataka? Jel postoji neki cistac registry-a, neki regedit ili kako da obrisem i stari i novi potpuno pa da snimim ispocetka? :(
 
Ma dobro je shto si instalirao Quicktime 7, tako i treba, sa novim toga nema, nego sam ja zaboravio da ti kazem to. I OS X nema nikakav registry i slicno, ako hocesh da ti se neki format otvara odredjenim programom, idi na fajl koji hocesh, Get Info i u Open with stavi program koji hocesh i change all. Ikona ce se promeniti u program koji hocesh i on ce ga otvarati po defaultu. A inache, QT nemoj da koristish ni za shta osim za konvertovanje medju formatima jer je za to zgodan. Kao player je losh jer ne podrzava gomilu formata/codeca. Najbolji player na OS X je Movist.

A inace, nisi ni morao da brises QT koji je dosao uz sistem, mogu obe verzije da "zive" zajedno...
 
Pa ne znam sta onda da mu radim? Kako da dobijem te kodeke? Da li bi pomoglo da obrisem QT 7 i taj ostatak (kako?) pd starom plejera pa da instaliram pono QT7?
 
Uspeo! :) Ne secam se kada sam se ovoliko namucio sa necim. :) Pazi sta je na kraju bilo. Morao sam da instaliram pored quicktime pro-a, final cut express-a i final cut pro. Tek kada sam njega instalirao i restartovao imovie, pojavili su se svi ti kodeci, ukljucujuci i ovaj famozni kodek. :)

screen-shot-2011-05-03-a.png


Trenutno sam stavio da se "pakuje" u njega, pa cemo da vidimo. Za klip od oko sat vremena je prijavio da mu treba oko sat vremena. Jos jedno pitanje. Da li je normalno da macbook (late 2009.) pri pravljenju ovog klipa digne temperaturu na ~85 C? Pritom kuleri rade na ~2000 rpm? Dosta brzo ga je dogao na ~85 C i sada vec duze vreme stoji tu u opsegu 83-87 C.
 
Pa normalno je kada opterecujesh komp do daske a ventilatori na 2000 :) Stavi 3000 ili 4000 pa ce da ti padne na 60 :)

Program se zove SMSFanControl..
 
Imam ga instaliranog, ali ga koristim samo za pracenje brzine i temperaturu. Ocekivao sam da macbook sam treba da podesava brzinu u skladu sa temepraturom. On je to na kraju i uradio, ali tek negde na 86-87 C je podigao sa ~2000 na nekih ~2300 i sa tom brzinom je skinuo na nekih ~78-80 C. Naravno kada je zavrsio pravljenje klipa, brzina se vratila na ~2000, a temepratura za minut, dva spala na nekih ~50 C, a posle i nize.

Ne bih voleo da se "pravim pametan" i da podesavam rucno tu brzinu. Interesuje me da li je ovo normalno ponasanje macbook-a i da li i na koliko on sam treba da poveca brzinu sa tih 2000 na neku vecu?

Inace u SMSFanControl sam video da imam samo dve opcije, valjda standard i advance ili tako nesto (ne kucam trenutno sa macbook-a). Ne znam gde da nadjem opcije, ako uopste postoje za neka detlajnija podesavanja?

I sta bi mi ti eventualno predlozio da stavim? Na koliko stepeni da mi podize brzinu i na koliko obrtaja?
 
U SMC mozes sam da napravish profile pa da imash 3000, 4000, 5000, 6000rpm i menjash rucno po zelji. Ili ostavish da to sve ide automatski kako je po sistemu, i on ce uvek da dize brzinu ventilatora samo kad mora. Ja kada znam da cu da opteretim procesor do maksimuma, stavim 3500rpm, i dalje se ventilator ne cuje, a drzi na 70ak stepeni. Stvar je u tome shto se Macbook nece pokvariti ni na 90 stepeni, a takodje ni ako stavish maksimalnu brzinu ventilatora, sve je to predvidjeno da radi tako, a ja volim da ga drzim na nekoj normalnoj temperaturi, zasto da se 'maltretira' kad ne mora...
 
Poslednja izmena:
E hvala, to me je interesovalo. Hvala i za one prethodne savete. Sad jos samo samo "isecem" sta mi treba i to je to. ;)
 
Poslednja izmena:
Imam i ja jedno pitanje :)
Kada importujem sa kamere snimak koji nameravam da narezem na obican DVD koji mogu svi da gledaju, da li da izaberem full rezoluciju ili dovoljno je 960x540?
Da li ce na obicnom DVD-u biti neka razlika u kvalitetu?
 
Nazad
Vrh Dno