Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Ne verujem da igde u svetu moze da se pokrene tuzba za tako malu svotu. Ja sam imao konflikt pre jedno 10 godina sa radijus vektorom i zvali su me i neki uterivaci dugova, izvrsitelji iz raznih firmi i nisam hteo iz mog srpskog inata da im platim ni dinar. Reko sam im da mogu da me tuze pa da raspravimo na sudu ko je kome duzan. Slali su mi potom godinama neke racune i uvecavali ih za izmisljena "odrzavanja" i nista od svega nije bilo, oladili su kad su prodali firmu mts-u. A dolazili su mi bise puta i na vrata da im vratim modem i nisam hteo. A i beocity-ju isto nisam hteo da vratim ruter, takodje zbog nepostovanja ugovora. I jednima i drugima sam rekao da cu te uredjaje baciti u djubre jer mi ne trebaju i tako je i bilo. Tako ja radim, akcija-reakcija pa neka se glupiraju kad nemaju pametnija posla. A za taj lumundo mi nije jasno kako uopste mozes da im ostanes duzan ? Ja se svakako ne bih cimao zbog njihovih 20 dinara.
 
Mene cimaju za 138 din. ;)
 
Pa to je isto beznacajna suma. Koliko znam da su sudovi uvek imali neki minimalni iznos ispod koga se ne moze pokrenuti parnica, a verujem da to danas nije manje od 50€.
 
nije tačno. Možeš da tužiš za 1 dinar ako hoćeš.
 
Ako nekome (poznaniku na evo ti koristi pa mi vrati) pozajmite telefon i on ga izgubi, da li ima neki zakon po kojem on mora da nadoknadi stetu? Od dokaza imam samo poruke kad je rekao da ce da vrati tad i tad i poruku da ga je izgubio negde
 
Kako da ne, pa prouzrokovao ti je štetu.
 
Limundo pilicari su mi poslali opomenu pred utuzenje za 24,37 dinara koje im navodno dugujem od ko zna kad sto verovatno jeste tacno ali nisam njihov servis koristio >5 godina tako da se ne secam validnosti potraznje. Jel ovo blef ili oni stvarno planiraju da tuze XYZ broj ljudi za 20-30 dinara? Kakva je validnost uopste ovakvih potrazivanja za nebulozno male cifre, kapiram da mogu ljudi da se tuze za sve i svasta ali ovo je bas smesno.

Uplatio sam im 50 din, nek se caste, ali bas me interesuje da li je ovo samo blef i kako oni to misle da dokazuju tamo neki dug sa interneta od pre XX godina? Jel imaju logove IP pristupa unazad 10 godina?
Dali si bar dobio dokaz na šta se tačno dug odnosi ? Bez toga mogu da potražuju šta god i koliko požele a ti ih još i "častio" . Ti si možda ispao "dasa" ali zbog takvih postupaka su se i izbezobrazili pa sada drugi ispaštaju !!!
Obavezno im traži povrat viška.
 
Ne postoji ogranicenje u vrednosti spora za koje se moze pokrenuti parnicni postupka ili izvrsni postupak.
 
Dali si bar dobio dokaz na šta se tačno dug odnosi ? Bez toga mogu da potražuju šta god i koliko požele a ti ih još i "častio" . Ti si možda ispao "dasa" ali zbog takvih postupaka su se i izbezobrazili pa sada drugi ispaštaju !!!
Obavezno im traži povrat viška.
Postoji istorija na sajtu, nasao sam login i pogledao. Limundo funkcionise tako da oni naplacuju razne usluge vezane za koriscenje platforme (aukicja 10 din, slike po 3 din, itd.) i nakon toga ako je uspesna aukcija uzmu i proviziju na taj predmet (provizija zavisi od XYZ faktora). Naravno usluge nece da ti omoguce ako nemas novca na racunu kod njih ali kada prodas predmet pare ne idu kroz njih vec oni tada opterete taj interni nalog za sumu koju dugujes i dok ne izmiris preko 0 ne mozes da postavljas nove aukcije itd. (blokiraju uslugu). Tako je meni ostalo u minusu to sitno i reko kad budem uplacivao opet za limundo pokricu i to medjutim nikad mi vise limundo nije trebao i zaboravilo se.

Izvini, ali niko ne "ispasta" nista zbog mojih akcija, svako na individualnom nivou nek se nosi sa njima. Nije kao da su oni dosli na briljantnu ideju nakon moje uplate vec pre nje... Svakako sam u svrsi uplate naznacio da su te pare za vazelin i odredjenu rodbinu pa je sad glupo da trazim nazad. :)

Ako nekome (poznaniku na evo ti koristi pa mi vrati) pozajmite telefon i on ga izgubi, da li ima neki zakon po kojem on mora da nadoknadi stetu? Od dokaza imam samo poruke kad je rekao da ce da vrati tad i tad i poruku da ga je izgubio negde

Privatna tuzba, dokazi & svedoci, presuda. Budi obazriv da je teret dokaza na tebi kao i inicijalno placanje sudskih taksi i troskova advokata. Sud ce to dosuditi na kraju da on tebi nadoknadi ako dobijes spor ali ako recimo taj poznanik egzistira "na crno" (zivi kod roditelja, ne radi nista ili radi na crno) neces imati odakle da naplatis potrazivanja. Sa druge strane presuda ce zaracunavati kamatu po vrlo povoljnoj stopi i kad tad ako on dodje do neke imovine mocices da prinudno naplatis potrazivanja ali i to pod posebnim uslovima. Koliko sam ja upoznat ne mozes da trazis izvrsenje ako je dug valjda ispod 4000e a jedino sto tuzeni ima je mesto za stanovanje, mislim da je za prodaju tog stana na ime namirenja dugova potrebno da dug prebaci taj neki minimum, dal je bas 4k ili se i to menjalo, nisam siguran, nek me ispravi neko od pravnika profesionalaca, ja sam samo amater, hobista.
 
To za 4000(ustvari je 5000) evra vazi samo za komunalne usluge, da se ne moze prodati jedina nepokrenost izvrsnog duznika ako je dugovanje za komunalnu uslugu manje od 5k evra u din. protivvred.
 
Kako (na koji nacin),kad i kome se opravdava izostanak sa suda,svojstvo svedoka
 
Sudu direktno, podneskom. Napises razlog, broj predmeta koji referenciras u zaglavlju, potpises i posaljes sudu. Mozda postoji laksi nacin, ovo sigurno radi tho.
 
Sudu direktno, podneskom. Napises razlog, broj predmeta koji referenciras u zaglavlju, potpises i posaljes sudu. Mozda postoji laksi nacin, ovo sigurno radi tho.
Hoces reci da je dovoljan samo potpis i izjava,da ne treba jos neki "pecat",i ima li neki vremenski rok u kom treba da se posalje sve to? Ili mozda da se odnese na pult za informacije!?
 
Hoces reci da je dovoljan samo potpis i izjava,da ne treba jos neki "pecat",i ima li neki vremenski rok u kom treba da se posalje sve to? Ili mozda da se odnese na pult za informacije!?
Sve sto posaljes sudu ustvari zavrsava na pisarnici tako da mozes i licno da odneses, ja znam da sam tako slao i nikada nije bilo problema, ne samo izostanke nego bilo sta. Sta god da posaljes na adresu suda sa brojem predmeta arhivirace se u taj predmet.

Verovatno te buni cinjenica da u tvoje ime onda bilo ko moze da posalje bilo sta, yep, i mene. :) Uvek sam naravno slao preporuceno da dobijem povratnicu kao dokaz da sam poslao, da li za preporuceno bese traze licnu kartu, ne secam se. Uglavnom, preporuceno posalji postom u roku (negde sigurno postoji neki rok), referenciraj predmet i potpisi i sigurno je dobro, pricam iz licnog iskustva.
 
Verovatno te buni cinjenica da u tvoje ime onda bilo ko moze da posalje bilo sta, yep, i mene. :)
Ne... buni me cinjenica,ako sam bio bolestan,da li moram da trazim potvrdu od lekara (i da je posaljem) ili je dovoljna samo moja potpisana izjava!?
Ili je mozda sudu bila dovoljna i usmena izjava (da sam bolestan) osobe kojoj sam trebao biti svedok!? Mislim,on mi kaze da je i to dovoljno,al opet... ne bih da zbog gluposti pravim sebi problem
 
Sad me vec pitas specificno kako se pravda izostanak iz medicinskih razloga u praksi... ne znam. :) Licno sam samo jednom odlagao prisustvo na sudu, napisao podnesak bez ikakvog dokaza ali nedelju dana unapred i sa razumnim objasnjenjem, sve prihvaceno i proteklo ok samo na osnovu potpisanog papira sa obrazlozenjem. Verovatno tu postoji i diskrecija sudije sta ce da prihvati i koga ce pustiti dokle. Ako te proceni kao da si legitimno imao neodloznu obavezu prihvati i potpisan papir, ako te proceni kao nekoga ko pokusava da odlaze u nedogled, sasvim sigurno moze da ti trazi da dostavis lekarsko uverenje ili slicno. Ili jednostavno nije ni bitno kao svedok da li se pojavis ili ne, sudija ce poslati poziv onoliko puta koliko je obavezan po zakonu i ako ti odlazes, zanemarice te kao svedoka.
 
Kome se obratiti za nadoknadu stete na javnoj povrsini u Beogradu usled pada zbog neodrzavanja pesackog platoa?
 
Ne... buni me cinjenica,ako sam bio bolestan,da li moram da trazim potvrdu od lekara (i da je posaljem) ili je dovoljna samo moja potpisana izjava!?
Ili je mozda sudu bila dovoljna i usmena izjava (da sam bolestan) osobe kojoj sam trebao biti svedok!? Mislim,on mi kaze da je i to dovoljno,al opet... ne bih da zbog gluposti pravim sebi problem
Ako si dobio poziv da budeš ispitan u svojstvu svedoka, na samom pozivu ti i piše šta su moguće posledice ako se ne odazoveš, a ne opravdaš izostanak. Opravdanje po pravilu podrazumeva pisani dokaz (izveštaj lekara ili potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad), međutim nekad se toleriše i opravdanje "na reč".

Što se tiče pitanja kome se obratiti za naknadu štete, moj prijateljski savet je da se obratiš advokatu u kog imaš poverenja, objasniš sve okolnosti kako je došlo do povrede itd., a advokat će znati šta dalje.
 
Kome se obratiti za nadoknadu stete na javnoj povrsini u Beogradu usled pada zbog neodrzavanja pesackog platoa?
Najbolje agencijama koje se bave naknadom štete, rade na procenat i znaju gde i šta treba, i koliko može da se dobije.
 
Obrazlozi i daj kontra-predlog.
 
Zato što je rad tih agencija protivzakonit i u suštini predstavlja neovlašćeno pružanje pravne pomoći (nadripisarstvo). Ljudi koji rade u tim "agencijama" često nisu pravnici, a definitivno nisu advokati. Što se tiče predloga, treba čovek da se obrati advokatu u kog ima poverenja. Moja pretpostavka je da svako lično poznaje makar jednog advokata i duboko sam uveren da će od advokata dobiti bolju pomoć nego od agencije. Pritom, advokati takođe "rade na procenat".
 
Zato što je rad tih agencija protivzakonit i u suštini predstavlja neovlašćeno pružanje pravne pomoći (nadripisarstvo). Ljudi koji rade u tim "agencijama" često nisu pravnici, a definitivno nisu advokati. Što se tiče predloga, treba čovek da se obrati advokatu u kog ima poverenja. Moja pretpostavka je da svako lično poznaje makar jednog advokata i duboko sam uveren da će od advokata dobiti bolju pomoć nego od agencije. Pritom, advokati takođe "rade na procenat".
U agenciji za naplatu štete gde radi moj prijatelj uvek angažuju advokata za svaki predmet koji prihvate da rade.
 
Onda više plaćaš. I agenciji i advokatu.
 
To je na čast tim advokatima, s obzirom da je advokatima zabranjeno da organizuju ili koriste usluge posrednika.
 
Nebitno, 10, 15 ili 20%...Možda i ne plaćaš više, možda je advokat smanjio svoj %, ali ne bi smeo to da radi.
 
Hvala vam svima, znam advokata pa cu putem njega kada pridobijem celokupnu dokumentaciju.
 
Nazad
Vrh Dno