Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Nisam siguran za auto ali notar kod kupovine nekretnine garantuje da je sve čisto. E sad, ne znam da li rade i sa kupoprodajom vozila. Čini mi se da sam ja kod notara overavo kupoprodajni ugovor kada sam prodavao svoj stati auto (platio je kupac overu, a radio se ugovor o poklonu :D). Pozovi nekog notara i pitaj, to te makar ne košta, a posle krastavac. plati overu ugovora kod njega da te ne boli glava (ako već može). 10k i nije baš mala cifra da bi se "zezao na slepo".
Kada sam prodavao nekretninu notar me je pitao da li sam ozenjen i na rec verovao da nisam. Shodno svim ovim novijim zakonima bracne imovine, smatram da je to bio propust. Jeste, ja sam bio krivicno odgovoran sasvim sigurno ali recimo da se ovom drugom pojavi moja zena i krene da ga blokira sa useljenjem, renoviranjem, ucenjuje. Sve i da ja zavrsim u zatvoru, nema on vajde od toga. Tako da provere i garancije notara ne uzimam bas za opustajuc faktor, nazalost.

Hvala svima za pretragu APR-a, nisam znao, korisno je.
 
Nisam siguran za auto ali notar kod kupovine nekretnine garantuje da je sve čisto. E sad, ne znam da li rade i sa kupoprodajom vozila. Čini mi se da sam ja kod notara overavo kupoprodajni ugovor kada sam prodavao svoj stati auto (platio je kupac overu, a radio se ugovor o poklonu :D). Pozovi nekog notara i pitaj, to te makar ne košta, a posle krastavac. plati overu ugovora kod njega da te ne boli glava (ako već može). 10k i nije baš mala cifra da bi se "zezao na slepo".
Javni beležnik samo overava potpise, ne proverava ništa iz ugovora kad su u pitanju automobili.
 
Jos jedan zivotni primer...
Umre covek, ostala 2 racuna u banci njegova, na njima dinarski i devizni delovi penzije.
Za ostavinsku raspravu trebaju vencani list, rodni listovi dece, uverenje iz PIO Srbije o neisplacenim penzijama.
Pitanja:

1. Zna li neko da li i sta treba od FZ MIO/PIO za ispatu neisplaćenog dela penzije?

2. U vencanom listu iz BiH (RS deo) pise pogresan datum rodjenja za umrlog (a), pogresno devojacko prezime majke umrlog (b), za suprugu mu pise pogresno devojacko prezime (c) i pogresno (isto) prezime oca udove ciji je vencani list (d).
a. Rodio se preminuli pre 2.sv. rata, kad se rodio upisano navodno u crkvenim knjigama pravi datum, posle 15-ak dana prijavljeno drzavnim organima (maticar, opstini, kome god) i tu upisan datum rodjenja kao dan prijave.
b. Pogresno devojacko prezime majke, ocito nečitko pisano, očito neko 2 slova izmenio i totalno drugo prezime.
c. Pocelo je to posle 2.sv. rata da dodaju "ić" na srpsko prezime, neki u matičnom uredu da ga posrbljuju vise, izbace 1-2 slova, dodaju ić i nekome u nekim dokumentima novo prezime a u nekim dokumentima staro, pravo prezime. Otac novo prezime, sin i ćerka staro, a drugi sin i ćerka novo prezime i tako godinama. Jedne godine dete staro (pravo) prezime u skolskom dnevniku, druge godine "novo" pa sledece opet staro...
d. Isto i ocu (sada udovice a onda mlade) tako menjali prezime kako se kome ćefne.

- Šta treba u ovom bizarnom slucaju raditi sa vencanim listom i dokumentima koja se predaju za ostavinsku raspravu?
-
Mora li se to nekako ispravljati ili ce sud i notar to rpihvatiti i na rec verovatu udovici i njenoj deci?
-Nema nikakvih problema medju naslednicima, sve je dogovoroeno i zna se ko ce da podigne pare od zaostalih penzija na racunu i PIO.

3. Mora li se udovica prijavljivati uopšte kao naslednik?
Ostavinska rasprava se jedino vodi u SRB?
Mogu li samo deca sa ispravnim rodnim listovima da se prijave kao naslednici?
Mislim da nema vencanog lista u maticnim knjigana u SRB, samo rodni listovi svih u porodici.
 
Zna li neko konkretno, da li prodavac placa porez na kapitalnu dobit za prodaju nepokretnosti, koju je dobio od roditelja ugovorom o poklonu ili je oslobodjen iste?
 
Imao sličnu dilemu, bili kod advokata, odgovor je bio da nikad u svom životu nije čuo da je iko platio porez na kapitalnu dobit u bilo kojoj varijanti. U prevodu dotični zakon je mrtvo slovo na papiru i niko ga ne sprovodi.
 
Wat? Ko ti je taj advokat? Kaži mu da nema veze sa životom.

@Millan1
Porez na kapitalni dobitak se ne plaća na sticanje nepokretnosti od roditelja, ali se plaća kada se nepokretnošću dalje raspolaže pravnim poslom koji je oporeziv tim porezom.

Imaj u vidu i oslobođenje iz člana 79. Zakona o porezu na dohodak građana, možda se primenjuje na tvoj slučaj.
 
@Sgt. Major
Da, znam da se ne placa na sticanje od roditelja, ali na par mesta sam cuo da se ne placa, odnosno da se oslobadja poreza na kapitalni dobitak prodaja nepokretnosti koja je nasledjena u prvom naslednom redu.
Ali izgleda da to nije tacno, nisam uspeo da pronadjem ni u jednom zakoniku, osim na par sajtova za prodaju nekretnina...
 
10 godina posedovanja nepkretnosti i onda se ne placa kapitalna dobit.
A da li se kapitalna dobit u ovom slucaju poklona od roditelja racuna na ukupnu vrednost nepokretnosti ili kako ?
Kad kupis za 50ke pa prodas za 90ke, placa se kapitalna dobit za 40ke (a ne racunaju inflaciju, nema ravlorizacije...) i to je tako.
 
Poslednja izmena:
Ne placa se kapitalna dobit ako nije ostvarena a iz nasledja to ide procenom po prosecnoj ceni na tom podrucju jer nema jasne ulazne cene. Znaci ako si nasledio i prodajes u okviru pre 10 godina ta cena po kojoj si ti prodao ce biti evaluirana preko prosecne cene kvadrata u tom kraju, pa ako si prodao ispod te cene ili egzaktno za tu cenu ne placas kapitalnu dobit jer nije ni ostvarena. Ako si prodao preko te cene, onda placas, za razliku, kao sto rekose pre mene.
 
Poslednja izmena:
A kako se to računa kod restitucije, konkretno na obradivo poljoprivredno zemljište?
Nekome je vraćena njiva i on je proda.
 
@Sgt. Major
Da, znam da se ne placa na sticanje od roditelja, ali na par mesta sam cuo da se ne placa, odnosno da se oslobadja poreza na kapitalni dobitak prodaja nepokretnosti koja je nasledjena u prvom naslednom redu.
Ali izgleda da to nije tacno, nisam uspeo da pronadjem ni u jednom zakoniku, osim na par sajtova za prodaju nekretnina...
Član 72a Zakona o porezu na dohodak građana. Ne smatra se kapitalnim dobitkom razlika u prodajnoj i nabavnoj ceni prava posedovanja nepokretnosti kada je nepokretnost stečena nasleđem u prvom naslednom redu.
Dakle, kada se proda stan nasleđe od roditelja, nema kapitalnog dobitka, znači ni porez se ne plaća u tom slučaju.
 
Tako je.
Njiva je oteta originalnom vlasniku, a onda je vraćena nasledniku.
Ovde čak i nema nasleđivanja, a nema ni poreza.
 
Hvala na odgovorima
 
Mom drugu treba advokat za tuzbu, hoce da tuzi firmu povredio se na radu ne njegovom krivicom.

Prete mu otkazom, nece ni povrednu listu da mu daju.Molio bi preporuku neke dobre advokatske kancelarije(advokata) na PM.Da ne krsimo pravila foruma.
 
Pozvan sam kao svedok na suđenje gde osiguravajuća kompanija tuži putarsko preduzeće za iznos štete koje mi je osiguranje isplatilo (njihov osiguranik mi je napravio materijalnu štetu u saobraćajnoj nezgodi). Ne znam koji ću ima ja đavo, bila je policija, sve slikala, pokupila izjave itd.
U pozivu piše da kao svedok imam pravo na naknadu izgubljene zarade i da to moram da tražim odmah po saslušanju. U članu 258 stav 1 i 2 ZPP ne piše ništa više detalja. Da li imam pravo na to ako sam na odmoru i šta treba da im ponesem kao dokaz? Nije mi toliko zbog para koliko me nervira osiguranje koje
1. svim vozačima uzima pare svake godine, a kad treba da se plati onda to treba da uradi neko drugi
2. mi je upropastilo odmor i onemogućilo da otputujem negde.
Oštećen kolovoz je imao nikakve veze sa nezgodom (bar je to moje mišljenje), a oni pokušavaju da prebace trošak na putare pa mi ne bi smetalo da im uzmem još neku kintu (osiguranju, ne putarima).
 
Molim kolege sa foruma sa pravnim backgroundom za pomoc u vezi teme kratkotrajnog kontakta sa ukradenim ipadom.

U pitanju je Ipad Pro 12.9 koji sam kupio preko KP, oglas je bio - novo u vakum pakovanju (sa sve znacima uzvika). Prodavac mi isporuci mi ispred zgrade, otpakujem iz celofana, ali nakon pokretanja i pozdravne poruke - this device has been stolen! call swedish police on xxx-xx-xxx. Zeznem se i aktiviram na njemu wi fi, aktiviram i svoj apple ID nalog misleci da je mozda neka greska jer je nov novcijat uredjaj i da ce nakon setupa volsebno nestati, naravno nije mogao ni nakon unosenja ID-ja da se koristi. Svasta prolazilo kroz glavu, da se prodavac verovatno nece vise javljati ili ce me danima zavlaciti. Medjutim odmah je dosao i vratio mi novac, tako da sam bio zadovoljan sto sam "dobro prosao".

E, tu onda posle krece paranoja. Odem kod sledeceg prodavca i on mi isprica svoj slucaj kako je imao silne pravne zavrzlane zbog MDM-a, potpuno ista stvar, aktivirao svoj wi fi na ipadu koji je bio kraden, trejsovali IP koji je registrovan na njegovu firmu koja se bavi prodajom i servisiranjem Apple uredjaja. Na prvoj sledecoj granici u Sloveniji imao je informativni razgovor sa policijom, ali, kao, nece oni njemu nista, samo da kaze od koga je kupio, bio neki veliki slucaj kradene robe u vrednosti od 150.000e i opsta hajka bila oko toga. Do dana danasnjeg nije uspeo da se resi tog problema, imao je cak problema kod trazenja posla, angazovao je i advokata.

Sta raditi? Novac mi je vracen, ne verujem da je prodavac znao i nisam siguran kakve reperkusije mogu ja da imam kao fizicko lice i krajnji kupac koji je bio prevaren. Ne prolazi mi se sa lokalnom policijom kroz birokratske procedure zbog ipada ukradenog u Svedsko, a kontaktiranje svedske policije je verovatno van pameti u ovakvim situacijama. Na KP je bukvalno svaki drugi ipad "zakljucan na icloud" ili bypassovan, takvi uredjaji se kod nas prodaju svakodnevno i potpuno "legalno". Ili da strepim kod prelaska granice da cu imati neke pravne problem. Sumnjivom prodavcu sam, cak, presrecan sto mi je tako brzo i bez ikakvih pitanja vratio novac, dao pozitivnu ocenu za drugi artikal koji sam kupio kod njega, smart folio. Oglas za kradeni ipad je naravno ubrzo nakon toga obrisao. Sticajem okolnosti imam njegove licne podatke, ali mi se ne prolazi kroz proceduru prijave, i zbog njega i zbog sebe, ako bih znao da ne mogu da snosim bilo kakve posledice. Poslednje, postoji rizik i da prodavac, tacnije njegovi pajtosi od kojih je nabavio kradenu robu, nakon prijave, budu osvetoljubivi. Ipad je preuzet na mojoj adresi stanovanja, tako da ni ta opcija nije bez rizika po moju fizicku bezbednost. Najlakse je reci "prijavi, da budes miran", ali zapravo u Srbiji nikada stvari nisu bas tako jednostavne.

Tehnicki gledano u Apple bazi je ukradeni uredjaj pod serijskim brojem bio vezan za moj Apple ID, koji sam nakon toga raskacio sa naloga. Ali, nov legalan ipad koji sam kupio nakon takodje je registrovan na istom ID-ju i obicnim uparivanjem podataka moze da se dodje do traga lokacije registrovanja na mrezi kradenog tableta. Dok prodavac moze da kaze da nema nista sa tim.

Danima vec razmisljam sta da radim.
 
Ne vidim čemu paranoja, ti nemaš ništa sa tim, niti će te neko pitati ikada u vezi toga.

Verovatno su pokradeni uredjaji iz neke radnje, a to se lako prati samo im treba vremena
 
Pozz... Imaju li pravo mobilni provajderi da vas drze na "crnim listama" i sl blokadama...hteo prenesem broj u A1, kazu na crnoj ste listi i blokirani po jmbg od 2014te..
Setim se da sam imao postpaid ali bez ugovora, 500din...i desi se poplava u Obrenovcu i dok sam bio u izbeglistvu zove me agencija za naplatu dugova... Ja odem u Vip poslovnicu i regulisem racun...

I sad posle toliko godina oni kazu ovde postoji dugovanjr i dalje, vidite sa agencijom bla bla... Alo bre proslo 8 godina, prvo i porez zastareva za 5 god a ne nekih 500 din... Drugo odakle njima pravo da stavljaju na crne liste ono ovo sta su oni kreditni biro? Kao da ti sad neko zabrani da udjes u prodavnicu, jer si u svadji sa gazdom..I ja sam uplatio njima licno dug sta ima sad ja jurim neke agencije za naplatu od pre 10 god...
 
Privatna firma, mogu da rade šta hoće i da ti odbiju uslugu ako im je volja jer im se ne sviđa kako si zalizao kosu ovog jutra.
 
Ja sam u nemilosti i na crnoj listi MTS-a još od PTT-a, Naime, negde 2000ete godine sam otkazao fiksni telefon. nekoliko meseci posle su me tužili za nekih 22 000+ dinara. Na sudu sam dokazao da ne samo što nisam imao uslugu zato što su je oni ukinuli nego je čak pala bandera i otkinula žicu do kuće. Za crnu listu sam saznao 2005.e godine kada sam hteo da uzmem MTS internet. U međuvremenu sam prebacio mobilni na Telenor a posle na VIP i sada je A1, mobilni i internet.
 
Poslednja izmena:
Da pitam i ovde na forumu, možda neko ima iskustva jer čujem svakakve predloge.

Elem,
nasledio sam nekretninu, tipa 15% moje, ostalo 50% jednom rođaku kao najveći deo i ostali isto kao ja, manjinski vlasnici, da tako kažem, ako postoji ta kategorija u ovom slučaju.

Radi se o tome, da su se svi ostali dogovorili, da jedan od manjinskih vlasnika kupi nekretninu, i to po znatno nižoj ceni od tržišne (red veličine 30-40%), na šta ja ne pristajem, jer smatram da nije zaslužio da se tako nagradi.

Koje su moje opcije?

Neko kaže da ne mogu ništa da završe bez mene, već da se ide preko suda i onda da ja tamo tražim koliko mislim da treba, pa sud odredi, neko opet kaže da ide na licitaciju, pa tu onda svako može da kupi, čak i ja, mada opet neko negira tu mogućnost, tj. prisilnu licitaciju u konkretnom slučaju.
Čujem i mišljenje da on može da kupi sve delove ostalih naslednika, a meni da plaća mesečnu rentu, to mi svakako ne odgovara, i nadam se da me ne mogu naterati na to.

U svakom slučaju, poslali su mi ponudu, prihvati ili ne, ja da im pošaljem odgovor NE, šta sledi?


Hvala
 
nista ne sledi, mozes da ih vitlas dok ti ne dosadi, sve dok se ne slozis sa nekom cenom. Moze svako od vas tako da zeza i naravno da ne bi bilo bas fer jer cene zavise i od trzista, ali i niko ti ne moze narediti da nesto sto je tvoje prodas ispod cene.
 
@Zuel

Kada si vlasnik dela nekretnine tu zavisi sta je nekretnina, ako je "klot" plac mislim da to moze da se podeli na proporcijalne delove ali ako je recimo stan onda ne moze i onda se radi sudska deoba zajednicke imovine. Ne, ne mozes da ih "setas u nedogled", mozes prilicno dugo vremena ali ne doveka jer ce sud doneti neko resenje u nekom trenutku. Btw termin "ispod cene" je vrlo subjektivna stvar, uopste vrednost je vrlo subjektivna stvar i sud ce na kraju odrediti neku cenu bilo to prosecna cena za lokalitet ili licitacija.

@ironmanbg

Posavetuj se sa advokatom, sve sto si rekao je donekle tacno, zavisi od konkretne situacije. Da, svakako sud moze na kraju da odluci da se nekretnina pretvori u novac i da se novac distribuira proporcionalno vlasnicima. Jedino sto korisno mogu da ti kazem jeste da tvoja prava nisu nista drugacija imao 1% ili 99% te nekretnine ali da sud moze da je proda bez da se ti pitas dal si zadovoljan sa cenom, moze.
 

ironmanbg

Sledi vanparnični postupak za deobu pa izvršenje javnom prodajom nepokrenosti sa pocetnom cenom od 70% tržišne gde svi suvlasnici imaju pravo preče kupovine, veci udeo sa sobom po sili zkaonu nosi jače pravo preče kupovine.
 
Limundo pilicari su mi poslali opomenu pred utuzenje za 24,37 dinara koje im navodno dugujem od ko zna kad sto verovatno jeste tacno ali nisam njihov servis koristio >5 godina tako da se ne secam validnosti potraznje. Jel ovo blef ili oni stvarno planiraju da tuze XYZ broj ljudi za 20-30 dinara? Kakva je validnost uopste ovakvih potrazivanja za nebulozno male cifre, kapiram da mogu ljudi da se tuze za sve i svasta ali ovo je bas smesno.

Uplatio sam im 50 din, nek se caste, ali bas me interesuje da li je ovo samo blef i kako oni to misle da dokazuju tamo neki dug sa interneta od pre XX godina? Jel imaju logove IP pristupa unazad 10 godina?
 
Tri godine je zastara.
 
Nazad
Vrh Dno