Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Pozdrav,

Šta je dokaz da sam vlasnik predmeta tj. ako se pojavi izvršitelj na vratima da ne sme da pleni jer nisam dužnik već druga osoba (na primer bilo koja komponenta računara, olovka ili luster da je u mom vlasništvu)?

Da li je dokaz kada se kupi predmet online i tada dobijem na A4 papiru: Kupac (moje ime i prezime i adresa)?
 
Ako ti se pojavi na vratima nista nije dokaz. Popisuje sve a ti onda pises prigovor treceg lica i dostavljas dokaze.
Dokaz za usvajanje je pravnosnazna odluka ili javna ili po zakonu overena isprava.
Ako to ne posdujes prigovor se odbija a ti mozes da pokrenes parnicu gde ces mnogo laske dokazati pravo svojine i bez navedenih isprava.
 
Da li online račun spada pod "pravnosnazna odluka ili javna ili po zakonu overena isprava"?
 
Nazalost ne.

Javna isprava je Isprava koju je u propisanom obliku izdao nadležni državni i drugi organ u granicama svojih ovlašćenja, kao i isprava koju je u takvom obliku izdala, u vršenju javnih ovlašćenja, druga organizacija ili lice.

Mada je navedeno u 90% slučajeva dovoljan dokaz da izvršni poverilac odustane od tih stvari i predloži promenu sredstava ili predmeta izvršenja.
Post automatically merged:

Dokaznu snagu ima i druga isprava koja je posebnim propisima u pogledu dokazne snage izjednačena sa javnim ispravama.

Stvarno zasvisi ko odlucuje i kako tumaci, ali 99% poveirlac ce od tih stvari odustati nakon prigovra, jer zna da u parnici nece on moci dokazati.
 
Poslednja izmena:
Društvo, da li postoje i dalje one stranice koje nude besplatnu pravnu pomoć, supruga ima malo zamršen slučaj po pitanju nasledstva iza pokojnog oca, pa bih čisto da se konsultujem sa nekim o redosledu radnji... Mogu da napišem i ovde ako nekoga zanima (nikoga ne zanima :ROFLMAO:) ili je upoznat sa materijom...
 
Napiši ovde, ne košta ništa.
 
Zakon o upravnom postupku, rok 60 dana.
To ako si predao u papiru, ti lično.
Notarski predmeti se upisuju u roku od 5 dana.
 
Nema roka, ja čekam evo skoro 9 meseci.
 
Pa u principu nikom. Institut "ćutanje uprave" ne zarezuje više niko a i tu je rok godinu dana, zaštitnik građana ne reaguje...
Meni se najefikasnije pokazalo pisanje urgencija, jednom nedeljno.
 
Pa u principu nikom. Institut "ćutanje uprave" ne zarezuje više niko a i tu je rok godinu dana, zaštitnik građana ne reaguje...
Meni se najefikasnije pokazalo pisanje urgencija, jednom nedeljno.
Ok, hvala ti. Pokušavam tako.
Verujem ti, ludnica.

Ajde da imamo rešenja nemačkog suda pa da kažeš moraju da provere i to mora i da potraje ali ovako ne znam šta smo se uopšte baktali po sudu kad ima katastar. :p
 
Notarski predmet, moja slučaj, nasledstvo, pravosnazno rešenje je 3.2. ove godine, katastar doneo rešenje o promeni vlasništva 10.2. Meni dva dana kasnije bilo rešenje na eUpravi.
Ako je iz rešavanje zaostavštine po novom, jeste tako, imam i to iskustvo. Ovo što me sad zeza je na osnovu rešenja od pre 10 tak godina. Nisam podneo zahtev a sud prenos nije radio po automatizmu u to vreme.

Potvrdi mi molim te da li je uz ostavinu ili hoćeš da kažeš da treba dati para notaru da to završi brže?
 
Ok, hvala ti. Pokušavam tako.

Verujem ti, ludnica.

Ajde da imamo rešenja nemačkog suda pa da kažeš moraju da provere i to mora i da potraje ali ovako ne znam šta smo se uopšte baktali po sudu kad ima katastar. :p
Ja sam isao u Katastar. Nemam veze sa sudom. U pitanju je kupljen stan u novogradnji, malo pre zakona gde se notari ovlascuju da odrade ovaj posao.
 
Preporučuje neku advokatsku kancelariju (Beograd)za tuzbu banke na osnovu troška obrade kredita.
Koja naplaćuje uslugu putem suda, bez procenta od obeštećenja klijenta.
 
Napiši ovde, ne košta ništa.

Pokušaću da budem što kraći, a opet da me razumete koliko toliko :) Napisaću samo ono što smatram da će biti problem.

Dakle, suprugi je umro otac krajem decembra. iza sebe je, između ostalog, ostavio dva placa i stan.

1. Jedan plac je nasledio od pok. tetke, postoji ugovor o doživotnom izdržavanju, jedini je naslednik (tetka nije imala ni muža ni dece), i urađena je ostavinska rasprava pre X godina, ali plac nikada nije preveo na sebe (porez, katastar, komunalije, sve se i dalje vode na pok. tetku, nije nikada preveo na sebe jer nikako nije imao € da plati porez na prenos). Dakle pitanje: da li supruga može (mora?) da prvo prebaci vlasništvo sa pok. tetke na pok. oca? I na koji način? Ili je dovoljno npr. ugovor o izdržavanju i/ili rešenje o ostavini priložiti prilikom pokretanja ostavinske rasprave za pok. oca?
2. Drugi plac je takođe nasledio od pok. tetke, nema ugovora o doživotnom izdržavanju, jedini je naslednik, nije urađena ostavinska rasprava. Isto pitanje kao i pod tačkom 1. dakle koje su procedure i kojim redosledom treba odraditi eventualno prebacivanje imovine pre pokretanja ostavinske rasprave za pok. oca.
3. Stan koji se vodi na njega, ima ugovor o otkupu, ali nikada nije prijavljen u katastru (gde piše da je vlasnik grad Beograd). Porez je prijavljen i stiže na njegovo ime, kao i komunalije. Isto pitanje, da li i kako prebaciti vlasništvo pre ostavinske rasprave ili je dovoljno priložiti ugovor o otkupu prilikom pokretanja iste?

Nadam se da sam bio dovoljno precizan, mada ni sam sebi nisam jasan, jer ovo su sve informacije koje sam uspeo da izvučem od njih, pretpostavljam da je sve tačno, mada lakše je ovakve stvari objasniti usmeno :)
 
Kod javnog beleznika se radi ostavina, pod tačkom 1 prilozi ostavinu od tetke, direktno će se prebaciti na suprugu. To je pravo predstavljanja.
Za tačku 2 nisam siguran zašto nije uradjena ostavina kad je već doneto ostavinsko rešenje? Nemoguće da je naknadno pronađena imovina kad ima ugovor o doživotnom izdržavanju a rešenje o ostavini postoji. Ili su u pitanju dve tetke?
3.Prilozi ugovor o otkupu.
Mislim da ovde nema nikakvih problema, sve će beleznik odraditi.
 
Poslednja izmena:
Za tačku 2 nisam siguran zašto nije uradjena ostavina kad je već doneto ostavinsko rešenje? Nemoguće da je naknadno pronađena imovina kad ima ugovor o doživotnom izdržavanju a rešenje o ostavini postoji. Ili su u pitanju dve tetke?
Ista je tetka :) Dobro zapažanje, moraću to da proverim sa njima, verovatno nisam dobio ispravnu informaciju...

Dakle sada se ostavina radi sve kod notara, ništa više sudovi?!
 
podnosi se sudu, sud dodeljuje notaru.
 
Ako je iz rešavanje zaostavštine po novom, jeste tako, imam i to iskustvo. Ovo što me sad zeza je na osnovu rešenja od pre 10 tak godina. Nisam podneo zahtev a sud prenos nije radio po automatizmu u to vreme.

Potvrdi mi molim te da li je uz ostavinu ili hoćeš da kažeš da treba dati para notaru da to završi brže?
Da, napisao sam, ostavina u pitanju.
 
Postoji li bilo kakav propis koji katastru definiše rok da odradi promenu vlasništva?
Ovo iz licnog iskustva znam da sto ih vise smaras, da ce to pre uraditi. Jednom liku je izvrsitelj nesto smuljao i hteo da mu uzme deo kuce i upise drugog lika kao vlasnika. Zavrsi to na sudu i sud vidi da su ovi pokusali kradju, sve ponisti od izvrsitelja i vrati sve prethodnom vlasniku. On svake nedelje zakazivao termin preko tel, i isao tamo da se buni, da ga sto pre upisu. I mislim da ga upisali za 3 nedelje od od kako je donesena pravosnazna presuda. Da je cutao, ko zna kada bi izmenili.
 
Out of curiosity: šta je bilo sa izvršiteljom? Da li je utužen?
 
Rok je 5 radnih dana kada isprave za upis dostavlja notar po službenoj dužnosti, a 15 dana kada stranka podnese zahtev.

Naravno, to se retko poštuje.
 
ovo prvo se navodno dosta poštuje
 
Kolega je dobio za 5 dana preko notara pre godinu dana.

Sta da radim ja koji cekam 9 meseci? Da zakazem termin? Uzimam slobodan dan...Na fiksni telefon se niko nikad ne javlja.
 
ovo prvo se navodno dosta poštuje

Istina, mislio sam na postupke po zahtevima stranaka.

@M J

Zakazuje se preko eŠaltera na sajtu katastra, svake druge srede izlaze slobodni termini, samo treba zakazati rano ujutru, između 7 i 8.

Trenutno čekam četiri rešenja za klijente i pre neki dan sam zvao katastar, kaže mi službenik da zakažem sastanak da bi predmeti bili uzeti u rad. Sprdaju se.
 
Out of curiosity: šta je bilo sa izvršiteljom? Da li je utužen?
Pokrenuli su tuzbu i podneli neku krivicnu prijavu valjda. Vec ga jednom razvlacili po ulici ko psa od batina zbog oduzimanja imovine, on poceo opet. Sve to lopovi.
 
Nazad
Vrh Dno