Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

bakara

Čuven
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poena
935
Taj infostan je teško zlo i parazitska firma.
Dovoljno je komšija da kaže nečije ima i prezime i oni će da generišu račun.

Stare račune oni utužuju, tako da kod njih zastara teško prolazi

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
235
Kakva sudska odluka? Rešenje o izvršenju?

Nešto su se povampirila stara izvršenja ovih dana, drugaričina keva ostala bez 1/2 plate po rešenju o izvršenju iz 2008. godine.

SrEbRnI

Poštovan
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poena
60
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pre izvesnog vremena na sajtu illi na facebook strani udruzenja efektiva je bilo objasnjenje na tu temu. Ako sam dobro zapamtio zastarivanje je posle 10 godina, ali taj dug i dalje postoji. Firma ima pravo da te tuzi i ti se onda na sudu pozoves na zastaru racuna i taj dug dobija neki drugi naziv. Nije klasican dug. Kad se okonca sudjenje ti vise nemas zakonsku obavezu da ga platis ali se i dalje smatra da imas moralnu obavezu. Iskreno, to mi je bas bilo smesno kad sam procitao. Na njihovom sajtu ili na fb strani stoji bas detaljno sta bi trebao da izjavis. Na zalost nemam sad trenutno vremena da trazim odredjeni post, ali prelistaj njihov sajt i fb stranu i naci ces odgovor. Inace, to se u poslednje vreme desava i korisnicima kredita kod banaka koje su otplatili pre izvesnog broja godina. Odjednom se pojavljuje fantomski dug iako je kredit otplacen.Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

jegulja

Slavan
Učlanjen(a)
23.05.2004
Poena
320
rok zasterevanja na komunalne racune je 12 meseci. zastarevanje se prekida pokretanjem sudskog postupka. rok zasterevanja na sudsku odluku (npr. resenje o izvrsenju) je 10 godina od dana pravosnaznosti odluke. nisam lojer, proveriti.

shades

Slavan
Učlanjen(a)
18.02.2006
Poena
345
Ima na netu snimak kako neka nadobudna izvrsiteljka decidno tvrdi kako zna da postoji zakon o zastari, ali da to njih ne zanima. Ovde moras da konsultujes nekog iskusnog advokata iz ove oblasti i koji ima iskustva sa parazitima.

mazzaki

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2007
Poena
305
rok zasterevanja na komunalne racune je 12 meseci. zastarevanje se prekida pokretanjem sudskog postupka. rok zasterevanja na sudsku odluku (npr. resenje o izvrsenju) je 10 godina od dana pravosnaznosti odluke. nisam lojer, proveriti.
Sve tačno, osim možda ovog dela da počinje da teče od pravnosnažnosti odluke, jer je tu praksa neujednačena (može biti i od izvršnosti). U svakom slučaju, niko ne pazi na zastarelost po službenoj dužnosti, mora da se uloži prigovor... Ja jesam;), ali ne treba tražiti savete na netu...

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
235
Imajte u vidu da rešenje o izvršenju nije sudska odluka kojom se utvrđuje postojanje nekog potraživanja i da protek roka od 10 godina od dana donošenja rešenja o izvršenju ne povlači za sobom zastarevanje potraživanja.

Prema tome, treba da se utvrdi šta je tačno CountMike dobio od suda i/ili izvršitelja, da bismo znali kakav savet da mu damo.

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5800x Arctic Liquid Freezer II 360
Matična ploča
Asus Prime x470 Pro
RAM
Kingston 3600
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600
Storage
Samsung 970 Evo Plus, 500GB. Samsung 960 Evo 250GB, SPcc 240GB SSD. Kingston 120GB SSD, Cruical P1 1TB, WD Blue 2TB HDD.
Zvuk
On board Realtek 1220
PSU
660W
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Ja sam se uselio u kuću 2000te godine a tek od neke 2005e sam počeo da dobijam račune pošto je moj pametni brat od tetke (1/3 kuće) prijavio da bi dobili besplatnu kantu za đubre
Sudska odluha o izvršitelju je urađena u maju 2011. Od tada nikada nisam dobio nikakvu tužbu a račune od kada su počeli da stižu sam uredno plaća izuzev par puta kada je počela korona a meni su kasnili čekovi za penziju.

Der Schnitter

Cenjen
Učlanjen(a)
23.07.2021
Poena
115
I ne, nisu jedini koji se služe ovakvim trikovima. Bilo je ovde reči i o telekomunikacionim provajderima. Zato oprez i ako ne čuvate račune za ranije periode, zahtevajte od "gospode" da vam odštampaju papir na kome stoji da nemate dugovanja u prethodnom periodu.

Sa sajta Infostan:
Da li možemo da bacimo račune ukoliko ne dugujemo ništa?
Svi korisnici koji nemaju nikakvih dugovanja mogu doći u bilo koju ekspozituru ili sedište JKP „Infostan tehnologije“ gde će dobiti overenu potvrdu da su izmirili sve obaveze. JKP "Infostan tehnologije" korisnicima na računu svakog meseca šalje precizno stanje svih tekućih i tuženih dugovanja.

U pogledu ovoga, gledajte da prvobitno imate sačuvane račune da vas ne sačeka neprijatno iznenađenje.

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
Zastarelost je 1 godina od dospece obaveze.
TI postupci iz 2005-6-7-8-9... su postupci koji su pokrenuti u zakonskom roku pred sudom. Sud nije postupao po njima 15 godina i sad po cl 166 novog zakona i isti prelaze kod izvrsitelja koji po istima postupaju.
Kad se postupak pokrene zastarelost vise ne tece moze da prodje 45 godina. Opsti rok zastarelosti od 10 godina nema veze sa ovom situacijom. Apsolutna zastarelost ne postoji u ovoj materiji.

U svkaom slucaju takva resenja nije ni donosio sud vec sam izvrsni poverilac a sud je samo stavljao peacat ( jer jelte stizalo je u danu po 60 -100 000 predloga na izvrsno odeljenje suda)

Ti predmeti nemaju u sebi ni verodostojnu ispravu ni opomenu i sudije masnovo ukidaju resnjea o izvrsenju po bilo kakvom prigovoru.

bakara

Čuven
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poena
935
vkaom slucaju takva resenja nije ni donosio sud vec sam izvrsni poverilac a sud je samo stavljao peacat ( jer jelte stizalo je u danu po 60 -100 000 predloga na izvrsno odeljenje suda)

Ti predmeti nemaju u sebi ni verodostojnu ispravu ni opomenu i sudije masnovo ukidaju resnjea o izvrsenju po bilo kakvom prigovoru.
i sta to znaci na kraju?

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
To znaci ako pirims resenje o izvrsenju pisi prigovor i sigurno ce biti usvojen i nece biti odrejdeno da se postuapk nastavlja kao parnicni pao prigovor po platnom nalogu vec ce ukinuti resenje o izvrsenju i odbaciti predlog kao neuradan i time je zavrseno.

Ako ti je resenje vec uruceno 20xx godine i postalo je pravnosnažno onda jb...

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Matična ploča
Asus Prime x470 Pro
RAM
Kingston 3600
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600
Storage
Samsung 970 Evo Plus, 500GB. Samsung 960 Evo 250GB, SPcc 240GB SSD. Kingston 120GB SSD, Cruical P1 1TB, WD Blue 2TB HDD.
Zvuk
On board Realtek 1220
PSU
660W
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Na sudskom rešenju piše da je konačno i neka žalbe.

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
Onda to nije resenje o izvrsenju vec neka drugostepena odluka o nekom pravnom leku jer samo takva odluka moze biti konacna danom donosenja, resenje o izvrsenju nikako.

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
235
Kolega advokat iz kancelarije ima takav postupak u kojem nije bilo neurednog postupanja, osim što ništa nije rađeno po donošenju o izvršenju 13 ili 14 godina, tako da mu je prigovor odbijen. Ostaje nada da se poverilac nije blagovremeno izjasnio o tome da li želi da postupak nastavi sud ili javni izvršitelj, u skladu sa odredbom iz člana 166. st. 1. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju („Službeni glasnik RS“, broj 54/2019-3), što se desilo u značajnom broju slučajeva, te da će postupak biti obustavljen po tom osnovu.

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
To je 547 ne 166.

166 po sili zakona ide prelazak.
dok su za 547 do juna 2016 bili duzni da se izjasnjavaju

Svi veliki komunalni poverioci ( infostna, telekom , parking servis, edb) izjasnjavali su se na disku ili mailom upravi grupno za sve svoje predmete) te ne postoje podnseci u premdetima.

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
235
Da da, permutovao sam članove.

Nisam znao to za komunalne poverioce i izjašnjavanje elektronskim putem. Kako je moguće da tih izjašnjenja nema u predmetima?

Poslednja izmena:

Dwyane Wade

Slavan
Učlanjen(a)
29.09.2007
Poena
380
Moja oprema  
Laptop
Lifebook
Kod mene je bila situacija iz 2012 godine...pukla je neka cev u dvoristu za vodu i tako je voda negde isla podzemno dobrih 3 4 meseca, nama su stizali racuni kao da smo potrosili u proseku po 15 olimpijskih bazena mesecno....Mi to naravno nismo platili i na kraju je stilo utuzenje, izborili smo se svi kao zgrada da ne platimo abnormalne troskove za utrosenu vodu, ali sve ostale troskove koji su nastali smo morali da platimo. To se zavrsilo sve pre otprilike 3 godine

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
Da da, permutovao sam članove.

Nisam znao to za komunalne poverioce i izjašnjavanje elektronskim putem. Kako je moguće da tih izjašnjenja nema u predmetima?
Dogovor sa upravom suda 2016 godine da "veliki " izvrsni poveriocu se mogu izjasniti elektronskim putem kako ne bi na stotine hiljada podnesaka stampali i sud ih zdruzivao predmetima ( misleci da ce mogi traziti promenu sto je i bio cilj zakonodavca, da rastereti sud ,odnosno da popravi izvestaj neresenih starih predmeta zbog evropske unije ).
No suportno nadanjima vecina poverioca ( osim 2-3% predmeta parking servisa ) su se izjasnili da u svim predmetima zele da postuapk nastavi sud te su navedeno na jednom podnesku deponovali u sudskoj upravi da na primer : Izvrsni poverilac Infostan se izjasnjava da u svim postupcima u skladu sa cl 547 zio zeli da postupak nastavi sud. Kako je Infostna u tom trentuku imao oko milion aktivih izvrsenja u sudu (prvi drugi treci) suludo je bilo da stampaju milion podneska ukojima se izjasnjavaju ponaosob za svaki predmet jednu istu recenicu da postupak zele da nastavi sud.

Kad je zakonodavac ostao izigran i broj starih sudskih predmeta se nije smanjio odnosno izvestaj i dalje uzasan, onda je 2019 clanom 166 odredio da po sili zakona svi(osim radno/porodicno) sudski predmeti prelaze kod javnih izvsitelja.

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Matična ploča
Asus Prime x470 Pro
RAM
Kingston 3600
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600
Storage
Zvuk
On board Realtek 1220
PSU
660W
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Moj slučaj je iz 2011e,ako su počeli sa e-mailom tek 2016e onda mora da postoji papirni trag.
Imagomila nelogičnosti na računu.
T1. Dug po rešenjima zaključno sa kamatom do decembra 2012 = 168 000
T3. Stanje tekučih obaveza..... = 0.00.

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poena
905
Nebitno koja je godina. Za sve komunalne predmete od 1990 godine do 2012 godine kada su poceli da rade javni izvrsitelji izvrsni poverioci su bili duznio u periodu od novembra 2015 do jula 2016 godine da se izjasne da li zele da im postupak nastavi sud ilil javni izvrsitelj. Infostan se za sve svoje predmete izjasnio da zeli da mu postupak nastavi sud. Zakonadavac je onda 2019 doneo zakon da svi predmeti ifnostana i svih ostali prelaze kod izvrsitelja po sili zakona bez obzira na izjasnjenje.

PPC

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poena
155
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kupujem automobil preko oglasa, prodavcu i meni bi odgovaralo da to zavrsimo u kesu, suma je "ni tu ni tamo", blizu 10k. Procedura naravno ima objasnjenih vrlo "plasticno" na vise mesta ali niko se ne bavi nekom "dobrom praksom" kada se novac isplacuje. U modelu svih ugovora stoji da se isplacuje cena na dan preuzimanja vozila, da li to fakticki znaci da je sama predaja vozila ujedno i potvrda da je vozilo isplaceno ili pri kesh transakcijama uvek postoji rizik da tu neko krene sa pricom "nisam dobio novac" i da tuzi, blokira prenos vozila, itd.? Da li postoji neka vrsta potpisane izjave da je novac primljen, da li je treba overiti kod notara?

scouser

Slavan
Učlanjen(a)
01.01.2005
Poena
405
Npr., dodaj u modelu ugovora da je cena isplaćena danom zaključenja ugovora.

Moca

Slavan
Učlanjen(a)
06.04.2008
Poena
210
Napravite prixnanicu uz ugovor kojom potvrdjujete isplatu novca i potpisite se obojica i moze i neki svedok.

bakara

Čuven
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poena
935
Kupujem automobil preko oglasa, prodavcu i meni bi odgovaralo da to zavrsimo u kesu, suma je "ni tu ni tamo", blizu 10k. Procedura naravno ima objasnjenih vrlo "plasticno" na vise mesta ali niko se ne bavi nekom "dobrom praksom" kada se novac isplacuje. U modelu svih ugovora stoji da se isplacuje cena na dan preuzimanja vozila, da li to fakticki znaci da je sama predaja vozila ujedno i potvrda da je vozilo isplaceno ili pri kesh transakcijama uvek postoji rizik da tu neko krene sa pricom "nisam dobio novac" i da tuzi, blokira prenos vozila, itd.? Da li postoji neka vrsta potpisane izjave da je novac primljen, da li je treba overiti kod notara?
Kakva priznanica, napravite kupoprodajni ugovor nema potrebe za bilo kakvom improvizacijom.

I onako je kupoprodajni ugovor neophodan da bi prebacio auto na sebe.

Moca

Slavan
Učlanjen(a)
06.04.2008
Poena
210
Uvek pravim i priznanicu od viska glava ne boli.

PPC

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poena
155
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Problem je nasa procedura, ne moze sve da se zavrsi na istom mestu. Hipoteticka situacija, vi napravite ugovor, platite porez za prenos (bar su poresku izbacili od 01.04. ako nista, nije aprililili), date novac prodavcu, preuzmete automobil, odete da registrujete i tek tamo vam kazu da je auto pod zalogom za neki kredit ili potrazivan od izvrsitelja i 🍆. Auto nije vas niti moze postati vas a novce ste dali, morate da se sudite i tuzite da ih vratite, nit para nit kola, advokati, troskovi, procesi. Pa ako je prodavac prevarant od karijere, nema nista na sebe, vec 10 duznika pre vas, to je otp to. Moze i kupac da insistira da se preda prvo sve na salteru u MUP za prenos i kad oni kazu ok, vi date novac ali kada ste vec sve predali, potpisali i sklonili se sa saltera nema nazad, komotno mozete da se okrenete i odete u zalazak sunca da cekate svoju novu saobracajnu. Pa onda taj isti prodavac mora da vas tuzi, dokazuje, juri svedoke, itd.

Kada bi agencije za registraciju i prenos imale odmah uvid u bazu MUP-a tj. koje stanje ce vas sacekati na salteru MUP-a, to bi bilo idealno, sve se zavrsi u agenciji, dobije se zeleno svetlo, prebroje pare, preda auto pa na salter MUP-a po saobracajnu.

Kakva priznanica, napravite kupoprodajni ugovor nema potrebe za bilo kakvom improvizacijom.

I onako je kupoprodajni ugovor neophodan da bi prebacio auto na sebe.

Da, dodacu clan u ugovor da je istim isplaceno sve i to je to. Dalji rizik je tesko minimizirati iz gore opisanih razloga.

Poslednja izmena:

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
235
Dogovor sa upravom suda 2016 godine da "veliki " izvrsni poveriocu se mogu izjasniti elektronskim putem kako ne bi na stotine hiljada podnesaka stampali i sud ih zdruzivao predmetima ( misleci da ce mogi traziti promenu sto je i bio cilj zakonodavca, da rastereti sud ,odnosno da popravi izvestaj neresenih starih predmeta zbog evropske unije ).
No suportno nadanjima vecina poverioca ( osim 2-3% predmeta parking servisa ) su se izjasnili da u svim predmetima zele da postuapk nastavi sud te su navedeno na jednom podnesku deponovali u sudskoj upravi da na primer : Izvrsni poverilac Infostan se izjasnjava da u svim postupcima u skladu sa cl 547 zio zeli da postupak nastavi sud. Kako je Infostna u tom trentuku imao oko milion aktivih izvrsenja u sudu (prvi drugi treci) suludo je bilo da stampaju milion podneska ukojima se izjasnjavaju ponaosob za svaki predmet jednu istu recenicu da postupak zele da nastavi sud.

Kad je zakonodavac ostao izigran i broj starih sudskih predmeta se nije smanjio odnosno izvestaj i dalje uzasan, onda je 2019 clanom 166 odredio da po sili zakona svi(osim radno/porodicno) sudski predmeti prelaze kod javnih izvsitelja.

Ludilo. Ne bavim se ovom oblašću, pa nemam pojma šta se događa u praksi i tačno bih se izblamirao pred nekim klijentom da sam u spisima predmeta tražio izjašnjenje poverioca u skladu sa zakonskom odredbom.

old_bookmaker

Darth Vader's accountant
Učlanjen(a)
19.08.2015
Poena
195
kazu da je auto pod zalogom za neki kredit ili potrazivan od izvrsitelja
Nisam siguran za auto ali notar kod kupovine nekretnine garantuje da je sve čisto. E sad, ne znam da li rade i sa kupoprodajom vozila. Čini mi se da sam ja kod notara overavo kupoprodajni ugovor kada sam prodavao svoj stati auto (platio je kupac overu, a radio se ugovor o poklonu :D). Pozovi nekog notara i pitaj, to te makar ne košta, a posle jbg. plati overu ugovora kod njega da te ne boli glava (ako već može). 10k i nije baš mala cifra da bi se "zezao na slepo".

Vrh Dno