Šta je novo?

Ima li neko u Bgd. sa pisačem za BIOS ?

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poruke
11,341
Poena
1,105
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 9 7900x Arctic Liquid Freezer III 360
Matična ploča
ASrock B650 Pro RS
RAM
Kingston 6000 2x16GB.
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600xt
Storage
Kingston KC3000.1TB. Samsung 970 Evo Plus, 500GB. Samsung 960 Evo 250GB, , Cruical P1 1TB, Lexar NVME 2TB
Zvuk
On board Realtek 870
PSU
Seasonic 750W
Monitor
3 x 27"
Laptop
HP 630
Mobilni telefon
Samsung A12
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Poznanik ima istu kao moju ploču Asus prime x470 pro sa brikovanim BIOS-om, sa Kosova je pa bi mi trebao neko da flešuje BIOS istog dana jer treba odmah da se vrati tamo.
Ako neko ima ili zna nekoga molim da mi pošalje telefon ili adresu na PM.
Ps.
Mislim da i njegova ploča ima conector za flešovanje na sebi.
 
Nema potrebe za programatorom. Ta ploča poseduje CrashFree BIOS, i uvek je moguće povratiti ga ako poseduješ USB stick ili optički uređaj. Evo detalja iz manual-a za tu ploču.

cfb.jpg
 
Ne radi to bez ulaska u BIOS ako je BIOS skroz zajeban a ovaj verovatno jeste. Posle promene AGESA koda nema vraćanja na prethodnu verziju kroz BIOS, može samo prako SW-a sa butabilnim diskom ili USB-om, to sam već probao sa "Crash free). Nemam ploču kod seba alo ću prvo probati.
 
Radi. Pročitaj još jednom manual. Evo ti video gde je čovek namerno prekinuo fleshovanje BIOS-a i to na koraku gde flasher briše ceo sadfržaj čipa. Znači uspeo je da povrati potpuno obrisan BIOS.

 
OK tnx. reći ću mu da sam proba i poslaću mu pravi bios koji mu treba. Ja kada sam probao nije bio za*eban BIOS samo pogrešna verzija. pa sam uradio pomoću Atiflash-a.
 
OK tnx. reći ću mu da sam proba i poslaću mu pravi bios koji mu treba. Ja kada sam probao nije bio za*eban BIOS samo pogrešna verzija. pa sam uradio pomoću Atiflash-a.

Javi da li je uspelo, jer još nisam bio u prilici da to probam. Zaboravih da napomenem da neki monitori ne mogu da prikažu ovaj tekstualni mod na kojem se vidi da ploča traži BIOS recovery file sa DVD-a ili USB flash-a. Tako da, kad bude stavio BIOS na USB flash, bez obzira što je crn ekran, neka sačeka da ploča odradi svoje. A koliko sam skontao iz uputstva, taj recovery direktno učitava EZ Flash iz BIOS-a koji se nalazi na USB-u ili DVD-u, i onda imaš mogućnost da flashuješ BIOS kao da se ništa nije desilo.
 
Ne sećam se da li je sa pločom stigao neki CD/DVD, mislim da jeste, moram na tavan da nađem kutiju. Trebalo bi na njemu da bude bar početni BIOS na mestu dostunom BIOS-s.
 
ima jos caveata,ako je DVD mora SATA kontroler sa ploče,ako je USB mora inicijalna verzija i tačno nazvana (recovery.rom ili mora tacno u slovo da se nadje itd) uglavnom,nije to baš asus robusno napravio.Flashback je daleko bolji,u rut mbr/fat32 usb-a bios fajl i taster na ploci se pritisne i ubaci se bas u port za flashback i gotovo,to je odlicno odrađeno...

spi flešer je cca 800din,imaš i manjih nadriservisa po beogradu koji bi ti naplatili 500 din flešovanje.ja sam uzeo spi flešer i oživeo bar 15tak ploča ali nisam trenutno u bg pa ne mogu da pomognem,uglavnom tih cca 800 din za spi flešer se do sad jedno 5 hiljada puta isplatilo.
 
Tnx, ima DVD player na SATA ali nema disk. CPU je Athlon 200g i 1 stick RAM-a od 8GB + neku GT 620 mislim. trebalo bi da bude dosta ali nije u kućištu pa neznam da li će se snaći. Našao sam disk koji je došao sa mojom pločom pa ću mu poslati kopiju. Na dsiku, u Root-u ima Px470p.cap, neznam koja je verzija ali bi trebalo da bude prva ili druga jer sam poču klupio čim je izašla.
Taj SPI flesher izgleda zanimljivo, da neznaš možda gde ga ima ? Nisam to radio još od kada su BIOS-i mogli da se vade. Mislim da ima jedan takav negde.
 
Poslednja izmena:
Imam i ja jednu MSI H81M-P33 isto crkla prilikom flesovanja.
Ako moze neko da flesuje za razumnu cenu, rado bih je poslao.
 
spi flešer je cca 800din,imaš i manjih nadriservisa po beogradu koji bi ti naplatili 500 din flešovanje.ja sam uzeo spi flešer i oživeo bar 15tak ploča ali nisam trenutno u bg pa ne mogu da pomognem,uglavnom tih cca 800 din za spi flešer se do sad jedno 5 hiljada puta isplatilo.

Orchard ja stvarno ne znam gde u BG-u ti nalaziš ove jeftinoća servise kojima svima spominješ u raznim temama? Daj mi neki kontakt, može i preko pm-a.

Ozbiljno. Ako je tako jeftino (jer niko od mojih kontakata ne naplaćuje tako jeftino), ja ću da radim outsorcing i živim od razlike.
 
ako je USB mora inicijalna verzija i tačno nazvana (recovery.rom ili mora tacno u slovo da se nadje itd)

Kao što piše u uputstvu od ploče koje sam citirao gore, samo je potrebno ubaciti DVD od ploče i odraditi flash. Ili iskopirati BIOS file (Px470p.cap) sa DVD-a na USB flash. Taj file je već imenovan kako treba i služi upravo za to.

uglavnom,nije to baš asus robusno napravio.Flashback je daleko bolji,u rut mbr/fat32 usb-a bios fajl i taster na ploci se pritisne i ubaci se bas u port za flashback i gotovo,to je odlicno odrađeno...

Čovek je dole na kosovu. Stvarno nema potrebe praviti tolike komplikacije oko nečega što je vrlo jednostavno, i što može da odradi sam bez da dolazi i cima nekoga da mu to odradi.

Ozbiljno. Ako je tako jeftino (jer niko od mojih kontakata ne naplaćuje tako jeftino), ja ću da radim outsorcing i živim od razlike.

Tebe izgleda šišaju. Ja bih za ovakvu proceduru uzeo max 1000 din ako je ploča nova, i 500 din ako je ploča stara. Neki ljudi su jako bezobrazni kada su ovakve stvari u pitanju, i deru kožu za posao koji ne traje ni 10 minuta. Ljudi se obično ne bune oko plaćanja jer su srećni da je ploča oživela. Nove ploče kao što je ovaj ASUS već imaju built in programator, samo joj treba dati file preko DVD-a ili USB-a i gotova stvar.
 
Posao se ne naplaćuje koliko dugo traje, nego koliko znanja (i materijala) treba za isti.

Ne šiša mene niko, jer ne koristim usluge o kojima pričam, nego samo kažem da Orchard stalno priča o nekim jeftinim servisima koji rade za "tepsiju ribe", "nadriservisiranje za 500 dinara". Ne samo za ovo, već i u drugim temama oko drugih stvari a tiču se servisa. Pa rekoh da mi kaže gde to ima? Hoću da napravim saradnju sa takvim servisima ako je to istina, jer cenim da možemo i oni i ja da profitiramo.
 
Poslednja izmena:
Posao se ne naplaćuje koliko dugo traje, nego koliko znanja (i materijala) treba za isti.

Ne šiša mene niko, jer ne koristim usluge o kojima pričam, nego samo kažem da Orchard stalno priča o nekim jeftinim servisima koji rade za "tepsiju ribe", "nadriservisiranje za 500 dinara". Ne samo za ovo, već i u drugim temama oko drugih stvari a tiču se servisa. Pa rekoh da mi kaže gde to ima? Hoću da napravim saradnju sa takvim servisima ako je to istina, jer cenim da možemo i oni i ja da profitiramo.

Sad sam se setio ko je on kad si spomenuo tepsiju ribe. :D
 
Meni je problem što je na Kosovu, za Srbe sve mora da se krijumčari do poslenje paklice cigareta ili keksa. Morao bi danima da planira i čeka da mu neko donese ovamo pa posle ja da organizujem povratak što be moglo da traje mesecima ako se ne pošalje nazad istim putem, najverovatnije istog dana. Zato mi je bilo stalo da nađem rešenje u tom roku. Evo sada čovek nema ni internet danima pa čekam da pošaljem bar taj jedan BIOS file da proba. Nemamo mi ovde pojma u kavom su stanju naši dole na Kosovu a specijalno u nekim zabačenim krrajevima. Sada nešto nisam pri parama jer mi kasni kanadska penzija već nekoliko meseci inače bih mu kupio i poslao novu. Javiću kada se nešto dogodi dotle je milost i nemilost šiptara.
 
Meni je problem što je na Kosovu, za Srbe sve mora da se krijumčari do poslenje paklice cigareta ili keksa. Morao bi danima da planira i čeka da mu neko donese ovamo pa posle ja da organizujem povratak što be moglo da traje mesecima ako se ne pošalje nazad istim putem, najverovatnije istog dana. Zato mi je bilo stalo da nađem rešenje u tom roku. Evo sada čovek nema ni internet danima pa čekam da pošaljem bar taj jedan BIOS file da proba. Nemamo mi ovde pojma u kavom su stanju naši dole na Kosovu a specijalno u nekim zabačenim krrajevima. Sada nešto nisam pri parama jer mi kasni kanadska penzija već nekoliko meseci inače bih mu kupio i poslao novu. Javiću kada se nešto dogodi dotle je milost i nemilost šiptara.

Pa ajde da se organizujemo par nas i da mu kupimo ploču ako ne uspe flashovanje. Ja jako dobro znam kako je dole, i spreman sam da pomognem koliko treba.
 
Važi, videćemo već, 3-4 dana već nemam komunikaciju sa njima.
 
Dobra vest, BIOS je popravlljen i sada ima 5603 zbog processora ne može noviji.
 
Poslednja izmena:
Da Crash free metoda. Poslah mu Px470p.rom sa DVD-a koji je došao sa mom pločem. Uflashovan 4602 BIOS i posle normalno updejtovao na 5603. Jošuvek enzna ili neće da prizna kako je brikovan uopšte. Glavno je da je BIOS chip u redu, toga sam se plašio jer nikada mi se nije dogdilo da se BIOS sam brikuje.
 
Da Crash free metoda. Poslah mu Px470p.rom sa DVD-a koji je došao sa mom pločem. Uflashovan 4602 BIOS i posle normalno updejtovao na 5603.

Odlično. Ma super je to rešio Asus. Bukvalno ne možeš da uništiš BIOS čak i da hoćeš.

Jošuvek enzna ili neće da prizna kako je brikovan uopšte. Glavno je da je BIOS chip u redu, toga sam se plašio jer nikada mi se nije dogdilo da se BIOS sam brikuje.

Loša memorija, preveliki overclock, nestanak struje, loš USB flash, custom BIOS. Sve to može da prouzrokuje problem. Meni se desilo na matoroj ABIT IC7 ploči zbog prevelikog overclock-a. Mašina je zabola na erasing flash blocks korak. Ali to je stara ploča, pa je SST čip lako izvaditi i isprogramirati eksternim putem.
 
Nazad
Vrh Dno