Šta je novo?

IK Multimedia iLoud MTM? Šta izabrati od zvučnika za PC malo više klase?

Shomi22

Čuven
Učlanjen(a)
29.09.2013
Poruke
517
Poena
605
Moja oprema  
Laptop
Alienware Area-51m
Tablet
iPad Pro M1 12,9” (2021)
Mobilni telefon
IPhone 12 Pro 256GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dakle, bacio sam oko na zvučnike iz naslova pa me zanima vaše mišljenje o njima, iskustva, sugestije, o čemu da vodim računa, šta tu još dodati da bih definitivno uživao u muzici slušajući je preko računara.

Elem, nedavno sam sklopio sledeću konfiguraciju:

MB: GIGABYTE Z470 Vision D
CPU: INTEL i9-10900k 3.7Ghz LGA1200 125W
CPU COOLER: NZXT kraken Z63 watercooler
RAM: Kingston HyperX 32GB DDR-4 3600 Kit x 2 (4 x 16GB)
(Black, HX436C17PB3AK2/32, Predator RGB, XMP 2.0), Total 64GB
GPU: Gigabyte GeForce RTX3070 Vision OC 8GB
SSD1: A-Data XPG Gammix S11 Pro, Red, PCie 3.0 x4, M.2 2280, 1TB 3500/3000MB/s
SSD2: A-Data XPG Gammix S11 Pro, Red, PCie 3.0 x4, M.2 2280, 2TB 3500/3000MB/s
HDD: Seagate BarraCuda 8TB, 256MB cache, 5.400rpm
CASE: NZXT H510 Elite White/Black
POWER SUPPLY: Corsair RM850X (2018) White 850W
FANS:
NZXT Aer RGB 2 single 120x120x26 case fan 500-1500rpm 22-33dB,
NZXT Aer RGB 2 single 140x140x26 case fan 500-1500rpm 22-33dB,
NZXT intern USB hub

MONITOR: MSI Prestige 34” PS341WU 5120x2160 (WUHD) 21:9
KEYBOARD: SteelSeries Apex Pro
MOUSE: SteelSeries Rival 650 Wireless
WEB CAM: Logitech Streamcam 1080p HD 60Hz white
SPEAKERS: Bose Companion 2 series III

Kao što i sami vidite, dao sam sve od sebe i nisam štredeo da sklopim ozbiljnu mašinu koja će trajati bar nekoliko godina, a da pri tome ispuni i vizuelne zahteve moje ćerke, ali sam se ozbiljno spotakao kod BOSE zvučnika, koji su u ovom slučaju težak bottleneck. Računao sam da se radi o kompjuterskim zvučnicima, pa ko veli uzeću BOSE, moraju da budu koliko toliko dobri, a svakako bolji od klasičnih kineza, ali... ovo je najgori zvuk koji sam ikada čuo. Ozbiljno smeće, velika sramota za BOSE. Srećom da sam ih uzeo na akciji i izašli su me oko 70 eur pa nisam bacio mnogo novca, ali da sam ih prethodno čuo, za njih ne bi dao ni 10. Jednostavno, ne vrede ništa. Zvuk muljav, bas kao iz bureta... nenam reči kako to da opišem. Nisu ništa bolji od Geniusa za 1000 din, eto.

Tako da reših da idem po principu "kad ode konj, nek ide i uže".

S obzirom da u kolekciji imam preko 20TB lowless muzike (računar često koristim za pravljenje sopstvenih playlista i slušanje muzike u pozadini, od '88 do '90 sam čak radio i kao DJ u nekim klubovima, zezam se po malo u Premieru), rešio sam da postojećoj konfiguraciji dodam i audiofilski zvučni ugođaj. U dnevnoj sobi imam ozbiljan i veoma skup HiFi sistem, ali što se računara tiče, to sam nekako uvek zapostavljao i nisam previše upućen u tu problematiku, pa sam malo istraživao i došao do iLoud MTM koji, sudeći po recenzijama zavređuju moju pažnju. Takođe, mnogi pod obavezno preporučuju neki DAC koga ja nemam, pa sam naišao na Cambridge Audio Dacmagic Plus koji mi se čini prihvatljivim (nije baš najjeftiniji, košta oko 300e što nije malo za DAC, ali nekako mi je Cambridge Audio bar kao firma ulivala poverenje, doduše to je bilo pre 30 godina), pošto ima optički konektor koji ima i moja ploča, kao i balanced XLR outputs, a ne zauzima puno mesta, 52x215x191mm pa bi to lagano povezao i uklopio. Važno je napomenuti da mi je veoma bitno da zvučnici budu obavezno beli i što manji (iLoud ima i Micro model koji je duplo manji, ali bih ipak išao na ove koji su duplo skuplji, ali i mnogo bolji, dimenzija 264x160x130mm što je neki maksimum koji bih prihvatio), kako bi se sve skockalo uz beli monitor i stalo na sto. Ta radna soba je inače nekih 10m2.
Ovo zadovoljstvo bi me izašlo oko 900-1000e što, složićete se, nije mali novac za "slušanje muzike" na kompjuteru, pa sam sada rešio da "5 puta merim, a jednom sečem".
Isto tako znam da su ovo aktivni studijski monitori (ne treba mi dodatno pojačalo), a ne HiFi zvučnici, ali lično preferiram detalje u zvuku, tako da to ne bi trebalo da mi predstavlja neki problem u slušanju raznovrsne muzike, već prednost, ili grešim?

Kao što sam na početku rekao "ovo mi je zapalo za oko", a ne konačan izbor - ne žurim, pa bih molio audiofile sa iskustvom da mi kažu da li negde grešim, da li sam nešto prevideo, da li treba da gledam nešto drugo, na šta da obratim pažnju, šta bi mi preporučili, šta je još bitno da dodam da se negde ne sapletem...
Iskreno, ne daje mi se ovoliki novac - najidealnije bi bilo da prođem upola cene, a da budem zadovoljan. Takođe isto tako ne volim ni da bacam novac, koliki god da je, pa ne bih baš zarad par stotina eura da sebi posle jedem muda.
Svaka sugestija je dobrodošla, hvala!
 
Ja u mom studiju imam KRK VXT8, ali njihova cena daleko nadmašuje to što tebi treba, a i ne mogu se više naći, a pogotovo ne u beloj boji. Tako da ti je moja preporuka KRK RP8 Rokit G4. Tu je i jači BiAmped model KRK V8 koji su navodno naslednici legendarne VXT serije. I jedna i druga verzija imaju balansirane ulaze, ali sobzirom da će se sitem koristiti samo za slušanje, nebih uzimao V8 osim ako ne planiraš da radiš muzičku produkciju jer to je već high end i onda je potrebno nešto daleko bolje nego taj ubogi Cambridge DAC da bi to iskoristio kako vlja. To za sobom povlači i kvalitetnije XLR kablove i kvalitetna postolja, pozicioniranje i prostoriju. KRK ima brz i neverovatno snažan i definisan bass, stim da su mu visoki nešto muljaviji u poređenju sa recimo Adam A7X jer oni imaju ribon tweeter-e koji perfomransama daleko nadmašuju klasične "dome" visokotonce. Mislim da je za slušanje FLAC-ova RP8 Rokig G4 sasvim dovoljan i naravno postoji u beloj boji tako da ti neće pokvariti estetiku. Osim ako ti ne smetaju žute membrane.
 
Jel mi veruješ da sam priželjkivao da ćeš se javiti, pošto sam pročitao negde da imaš studio, te mi je padalo na pamet da ti pošaljem PM, ali nisam bio siguran. Zaista cenim tvoje mišljenje, odnosno nekoga iz struke, ko može potvrditi kvalitet zvuka iz prve ruke (kapiram, može se razlikovati način na koji svi čujemo, nekome je dobro, nekome ne valja, te ovaj je za Rock, ovaj za džez, bla, bla... ali zna se šta je precizan, čist dobar zvuk za većinu). Čitao sam neke recenzije KRK zvučnika iz te cenovne klase ( KRK RP8 Rokit G4 su nešto jeftiniji od iLoud MTM - oko 250-280e što na par čini razliku od 100e), ali nisu ih baš nešto nahvalili, baš zbog tih visokih koje ja držim uvek na max, pa sam ih možda zato ispustio. Sve recenzije su naginjale ka iLoud-u ili Genelec-u kojih nema u beloj boji. Čak je i čuveni Tom LOrd-Alge toliko nahvalio iLoud, da sam posumnjao da li je to moguće za taj novac, na stranu što je IK Multimedia italijanski brend. Nekako po defaultu kad se spomene dobar zvučnik, misli se na Engleze. Takođe znam da je većina svih tih recenzija plaćena, te mi je još više bitnije mišljenja Vas (valjda će se još neko sa iskustvom oglasiti i dati svoj sud) koji ste imali priliku da uživo čujete mnogo raznih zvučnika, pa sam otvorio ovu temu.
Razmatrao sam i male kompjuterske vizuelno savršene KEF LSX, ali čini mi se da su preskupi za 800 eura par, a usput su i bluetooth što mi je previše budževine, a i plašim se da se ne zeznem ko sa BOSE-om te sam se okrenuo studijskim monitorima.
Nemam ama baš nikakvih ambicija da se bavim muzičkom produkcijom, tako da mi ne treba DAC od nekoliko hiljada eura, pa sam slučajno nabasao na ovaj Cambridge, pre njega sam gledao gomilu meni "no-name" DAC-ova koje mnogi preporučuju za 100-150 eura, ali mi nekako nisu ulivali poverenje, sad možda malo paranoišem, ali mi je to delovalo jeftino za neki ozbiljniji kvalitet, a inače Cambridge pamtim kao dobar brend (doduše ne znam u kom su rangu poslednjih godina), pa ko veli - zicer za 300e.
Koliko je ubog? Šta bi ti uzeo za 200-300e od DAC-ova? Možda neki manji, a bolji i još ako bi bio u beloj boji, to bi bio pun pogodak.

Ne smeta mi žuta membrana, čak šta više, baš mi se dopada, daje neku vizuelnu notu celom ambijentu. Svakako ću ozbiljnije istražiti KRK, hvala na preporuci.
 
Meni je IK Multimedia vrlo dobro poznat proizvođač jer koristim njihov software. Skeptičan sam po pitanju njihovih monitora. IK bukvalno kopira Presonus. Presonus je poznat po odličnim profesionalnim zvučnim karticama i odličnom Studio One Pro software-u, ali njihovi monitori nisu ništa specijalno. I jedan i drugi postaju proizvođači koji bukvalno prave sve od igle do lokomotive. To ne mora biti loša stvar, ali su oni u ovim vodama relativno novi. Review ovi za KRK rokit seriju zvučnika su uvek bili nešto lošiji jer to i jeste realno stanje te serije, a i to je to za te pare. Ali imaj na umu da se svi ti review-ovi rade iz ugla muzičkog producenta i iz ugla nekoga ko će te kutije koristiti za muzičku produkciju u studiju. Velika je razlika slušati muziku na studijskim monitorima i slušati muziku na hifi sistemu. Svaki studijski monitor stremi ka tome da reprodukuje zvuk onakav kakav on zapravo jeste bez ikakvog farbanja i koloracije zvuka. Zbog toga su studijski monitori mač sa dve oštrice. Ako u tvojoj kolekciji FLAC-ova imaš izvođače sa osrednjom produkcijom, na kvalitetnim studijskim monitorima će apsolutni svaki nedostatak produkcije i masteringa doći do izražaja. Bićeš u fazonu, wow ovo se katastrofalno čuje. A čuje se katastrofalno jer je katastrofalna produkcija. High end audio sistemi kao što su tvoji Martin Logan su tolerantniji po tom pitanju, i loša produkcija može daleko bolje zvučati na njima. Tebi je ovde najveći problem boja, a takvih monitora jako malo ima. Osim ako nisi spreman da se isprsiš 4k eura za neke PSI White monitore. Kompromis negde moraš da napraviš. Ili u estetici ili u zvuku.
 
Da, dakle da. Nažalost, nema više Logana, prodao sam ih 2001 kada sam rešavao stambeno pitanje, pa sam sad na surround sistemu. Naravno, da neću dati više od 1000e i to je dvostruko više od cifre koju sam startno planirao da potrošim na svoje zadovoljstvo. Ipak je to dodatni sistem, moram malo povući ručnu u trošenju para. Znaš i sam kako to ide, kreneš od zvučnika, stigneš do DAC-a, kablova, pa onda stalci... Nisam nikada slušao monitore, ali kapiram da ne može biti baš tolika razlika, doživljavam ih iskrenijim, tačnijim, što u izlogu to u radnji, pa bože moj. Šta bi dobio da uzmem samo aktivne monitore bez DAC-a? Kolika je tu razlika u zvuku? Ova moja ploča navodno ima dobru zvučnu.
 
Šta bi dobio da uzmem samo aktivne monitore bez DAC-a? Kolika je tu razlika u zvuku? Ova moja ploča navodno ima dobru zvučnu.
Pa bez DAC-a ili neke profesionalne zvučne sa XLR izlazima bi bio osuđen na nebalansirani analogni zvuk iz PC zvučne kartice koji u monitore dolazi preko TRS/RCA konektora. Sa sobom donosi broom i šum. Koliko će to biti audiabilno zavisi od toga koje kutije budeš pazario i kolika im je snaga. Isto tako nisu sve zvučne iste. Negde je output power jako veliki pa dolazi do prezasićenja signala, a negde je output power toliko mali da moraš da se igraš sa input gain controls na poleđini monitora što još više može da poveća šum i smetnje. Po meni nema smisla uzimati studijske monitore i zvučnu/DAC bez izbalansiranih XLR ulaza i izlaza. Ovo takođe možeš da izbegneš ako kupiš monitore koji imaju optički ulaz. Ali su oni jako retki. Naravno matična ploča mora da poseduje optički izlaz, u suprotnom ti treba DAC sa optičkim izlazom. Sobzirom da ti se ne sviđa KRK Rokit serija, a monitori sa ribon visikotonicma daleko nadmašuju cenu tih KRK kutija, plašim se da nemaš baš neki preveliki izbor u tom cenovnom rangu. Situaciju dodatno otežava to što sve mora biti bele boje. Ja samo moram da ti napomenem da je kod studijskih monitora najbitnije kakvim ih signalom snabdevaš na ulazu.
 
Jasno. Hvala na objašnjenju. Da, matična ima optički izlaz. Dakle vraćamo se na početak. Monitori + DAC, da ne komplikujem. To smo razjasnili, ostaje samo da izaberem opremu u tom cenovnom rangu. Nisam izbacio KRK Rokit kao mogućnost, baš si me zaintrigiro a i dizajn mi se sviđa, tako da za sada ulaze u trku sa iLoud-om, pošto im je cena slična, jedino što bih voleo da se oglasi još neko ko je možda imao prilike da čuje iLoud i razbije dilemu, pre nego što sam presečem. Nego, ne reče mi za DAC, šta preporučuješ i što nisi za Cambridge?
 
Jasno. Hvala na objašnjenju. Da, matična ima optički izlaz. Dakle vraćamo se na početak. Monitori + DAC, da ne komplikujem. To smo razjasnili, ostaje samo da izaberem opremu u tom cenovnom rangu. Nisam izbacio KRK Rokit kao mogućnost, baš si me zaintrigiro a i dizajn mi se sviđa, tako da za sada ulaze u trku sa iLoud-om, pošto im je cena slična, jedino što bih voleo da se oglasi još neko ko je možda imao prilike da čuje iLoud i razbije dilemu, pre nego što sam presečem. Nego, ne reče mi za DAC, šta preporučuješ i što nisi za Cambridge?
Nema ne bench forumu mnogo ljudi koji su u tim vodama. Imaš dosta njih koji su u high end audio priči, ali to nema veze sa studijskom opremom o kojoj mi ovde diskutujemo. Za takve stvari ti preporučujem rumski forum. Nemam ništa protiv Cambridge-a. Radiće odlično sa KRK Rokit, ali ako uzmeš nešto iz više klase KRK kao što je KRK V8, tu Cambridge nema šta da traži i treba ti nešto mnogo bolje tipa RME FireFace.
 
Ma kakva viša klasa i ovo je previše za trenutke koje ću iskoristi kad ćerka ne uči. Znači DAC samo rešili, kapiram da ću teško naći neki bolji do 300e. Sad baš slušam KRK rp8 Rokit g4 vs iLoud MTM preko Beats slušalica i bolji bas ima KRK, ali mi se mid gubi negde u daljini, a visoki su mnogo jasniji kod iLoud-a, dok je Bas slabiji. Inače volim bas, ali ne prenapadno kao što reprodukuju ove Beats slušalice, više mi se sviđa zvuk preko Sennhaiser-ica. E da, sad sam gledao dimenziju, pa KRK je skoro duplo veći 400xx266x309mm, ogromni su mi za sto od 150x70cm na kome je monitor od 34” i desktop. Možda bi prošao Rokit 5, ali on je verovatno dosta lošiji.
 
Taj bass dolazi od velicine kutije, sa Rokit 5 ces imati manji bass. Najbolje bi bilo da poslusas negde uzivo.
 
Imao sam Mackie studijske monitore od 8", takodje sam slusao manje, ESI i Adam. Nemam studio, niti sam ih koristio za produkciju, po mom licnom ukusu definitivno aktivni monitori te ili neke nize ili vise klase nisu za slusanje muzike, po meni, iako su ovi monitori bili nesto izmedju hi-fi i studio varijante. Zasto, jer su i dalje analiticni, sterilni. Za nekog kome to nije vazno, u redu. Ali pored toga kupiti jos i DAC koji nije ni malo jeftin, mislim da je to vec predaleko. Takodje mislim da Cambridge audio sto se tice tih jeftinijih DAC-ova nije nista posebno, pritom je China. Dobar DAC je veoma skup, tako da u ovom slucaju bih preporucio samo dobru zvucnu kartu, nista vise. Naravno, postoji uvek opcija da se promeni cime nisi zadovoljan, ali smatram da je ipak najbolje ako je moguce cuti pre kupovine i zakljuciti.

Sto se tice Bose-a od 70eu, taj Bose je u tom slucaju losija kupovina od Genius-a od 1.000din :). Pravi Bose u klasi nije za potcenjivanje i ima svoju cenu, kao i atraktivni dizajn.

Moja preporuka (hi-fi), kao opcija belih zvucnika, mozda Neat, Epos, eventualno Dali uz fino adekvatno integralno pojacalo i kablove, mislim da moze da se napravi neka kombinacija u budzetu. Neat ce mozda probiti budzet, ali popularni KEF LS definitivno ne bi bila greska, samo ja nisam ljubitelj tih kompletnih resenja sve u jednom, vec bih odabrao pojacalo (NAD proveren, a ima i boljih).

Ako sam nesto pogresno razumeo, izvinjavam se.
 
Nemaš zašto da se izvinjavaš, slažem se sa svime što si napisao, jasno mi je sve to, ali zbog nedostatka prostora, svakako otpada kombinacija sa dodatnim pojačalom i svom tom skalamerijom. Kao što sam rekao sve već to imam u dnevnoj sobi, ovo mi je neko rešenje gde ću se zezati sa preslušavanjem muzike, a da pri tome ne oštetim sluh, slušajući zvukove kao iz šerpe.
Inače regularna cena ovih BOSE je 150e, ja sam ih uzeo na akciji, pa mi nije jasno da zvuk bude ama baš toliko loš. Naravno nisam očekivao da zvuče kao oni od 500e, ali brate, to što iz njih izlazi nije ni malo razumljivo, mumlaju toliko da ne mogu da se sastave.
Bruka za 10e, a kamoli za 150. Znas šta su Edefier za njih u istoj cenovnoj klasi... Martin Logan.
 
Shomi jel doslo do kakvog raspleta?
Jeste. Nažalost, posle 2 godine. :)

Elem, kao što znate, u naletu euofirije trošenja para za desktop setup, čitajući recenzije, slušajući sound testove, ozbiljno sam bio zagrejan za iLoud MTM, međutim kao posledica frke oko korone, naprasno su nestali sa lagera. Posle par meseci, kada su se konačno pojavili na kašičicu u pojedinim radnjama, cena im je skočila sa prvobitnih 600e za par, na 800, pa čak i 900e. To me je u tom momentu definitivno oladilo i odustao sam od kupovine. Sve vreme sam ih pratio, bukvalno 2-3 puta nedeljno svih ovih godina, a od pomaka u nekom značajnijem padu cene, nije bilo ni govora. Do prošle nedelje.;)
Pojavili su se u BAX MUSIC SHOP-u u subotu po ceni od 295e po komadu. Taj dan su imali neku godišnjicu i napravli promociju. Sva roba sa lagera je imala popust. Naravno, odmah sam seo u kola i pravac Roterdam. Stigoh malte ne prvi, da zauzmem red ispred prodavnice, kako bih ulteteo čim otključaju.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: krastavac, kapiram, nestaće.
Za divno čudo, ispade da sam jedini ušao u 10:00 i počinje igranka!
Dakle, spremio sam se da kupim te iLoud MTM zvučnike u beloj boji i da uzmem DAC Camridge Audio DacMagic 200m koga su imali samo jedan komad (B-stock) znači vraćen ili su ga uzeli u zamenu za nešto, ali nov, samo raspakovan, po ceni od 500e. Znači, zvučnici 590e i dac 500, ukupno 1090 i kad vratim porez ispalo bi me oko 900e.
Prodavac me ljubazno dočekuje i odlazim sa njim u Showroom da čujem kako to čudo zvuči. Showroom ludilo, pun svakakvih zvučnika i opreme, imaju sve živo.
Pusti on to meni, slušam ja 15-ak minuta, ali nešto mi tu nije po meri. Ne kažem da to ne zvuči dobro, ali nikako da zinem i kažem WAU. Vidi on da ja nisam preterano oduševljen i predlaže da poslušam nešto drugo, pa krećemo redom. Prelazimo na Adam T5V, pa Focal Shape 50, Yamahu HS5, KRK rokit RP5 G4... da ne nabrajam više. Od svega što sam čuo, najjači utisak na mene je ostavio DYN Audio BM5A MK3, ali koštaju bez malo 1000e za par. Genelec nisam uzimao u obzir, pošto prevazilaze tu cenovnu kategoriju.
Posle provedenih skoro sat i po vremena, već sam se pogubio. Oseća on da sam neodlučan i da ne može da mi izvuče mnogo novca iz džepa, a naoštrio se da mi ne dozvoli da odem bez ičega u rukama i odvodi me u drugu prostoriju i kaže imam ja nešto za tebe po extra ceni - sve za 550e. Odjednom, oči me zacakle i momentalno mi se vraća raspoloženje.
Ruka mi polako klizi u džep i stiska pripremljeni novac. Pušta mi, verovali ili ne TANNOY Gold 7 koji je povezan na jeftini iFi Zen Dac V2 i šok. Neverica. Nemam reči kako bih opisao, tu toplinu, bas, preciznost visokih i srednjih, izbalansiranost... Prosto, sve ono što je moje, nazovi audiofilsko uho, želelo da čuje. Bio sam potpuno zbunjen, jer sam u nekom momentu obratio pažnju i na Tannoy studijske monitore, pogotovo što mi je ta firma ostala u lepom sećanju iz mladalačkih dana (bogami prošlo je dobrih 35-40 godina:whistle:), ali sve recenzije koje sam pročitao bile su u fazonu: to više nije taj Tannoy, kupio ga je Behringer, sad su made in China... jednom rečju, ocene su bile 3,5/5, a nema ih u beloj boji, pa ih nisam preterano ni razmatrao.

Sve u svemu, da skratim: postao sam ponosni vlasnik Tannoy Gold 7 i umesto DAC-a od 500e završih sa fenomenalnom igračkom od 100.:ROFLMAO:
Dakle, zvučnici su bili na popustu od 30%, znači bez poreza me izlaze 400e za par i DAC sa balansiranim kablovima od 3m 120e.:)
Potrošio sam 520, umesto projektovanih 900 i što je najvažnije, ne gasim ih već nedelju dana. Svaki put kad ih pustim, osmeh mi se ne skida sa lica.
Ne znam da li je sve ovo nekim sticajem okolnosti upareno baš kako treba, ali ljudi ovo je savršenstvo. Što se mene tiče, bar posle svega što sam imao prilike da čujem,
Tannoy kida koliko je dobar, pogotovo za uloženo, a rekao bih i za duplo veći novac. Tako da sam prošao bogovski. To je moje skromno mišljenje.;)
Eto, pokušao sam da vam prenesem moje iskustvo. Pre kupovine, pogotovo audio opreme, obavezno sve poslušati, jer definitivno ne znači da je nešto što je skupo, automatski najbolje
i da će vam prijati. Tako da ako nekoga bude interesovalo bilo šta u vezi Tannoy Gold 7 i iFi Zen Dac V2, slobodno pitajte.
Već nedelju dana se igram, pa se nadam da ću moći da pomognem.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    139.6 KB · Pregleda: 29
  • 2.jpg
    2.jpg
    108 KB · Pregleda: 29
  • 3.jpg
    3.jpg
    115.3 KB · Pregleda: 29
  • 4.jpg
    4.jpg
    62.7 KB · Pregleda: 29
  • 5.jpg
    5.jpg
    88.9 KB · Pregleda: 30
Nazad
Vrh Dno