Šta je novo?

i7 4790K / RTX 2070 Super - Battlefield V

Nikolape

Cenjen
Učlanjen(a)
07.01.2011
Poruke
447
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i9 10900, Noctua NH-D14
Matična ploča
Asus TUF Z490 PLUS
RAM
Kingston DDR4 kit 4 x 8GB
GPU
MSI 3080 Suprim X
Storage
Kingston nvme A2000 1T
PSU
EVGA 1000GQ
Kućište
Fractal Design Define R2
Monitor
Dell G3223D
Miš & tastatura
Microsoft Sidewinder x6, A4Tech Bloody V8M
Ostale periferije
Trust GXT 232
Mobilni telefon
iPhone 13 pro max
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav ljudi,

Ako ste raspolozeni, mala konsultacija mi je potrebna samo. Imam mali fps u naslovima tipa Battlefield V, pa me zanima vase vidjenje sta je najveci bottleneck ovde i na koji proc ici eventualno. Konfiguracija je:

MB: MSI Gaming 3 Z97
CPU: i7 4790K@4,4GHz
RAM: Patrot Viper Extreme 16GB@1600MHz (4x4 kit)
VGA: Zotac 2070 Super 8GB Gaming AMP
SSD: Samsung 860 EVO sata III

U toku igranja primecujem da je u 1080p CPU na 100% (RTX:eek:n, DLSS:eek:n, ultra preset) gameplay otezan uz ceste glitch-eve, gde imam oko 50 fps:


1.PNG

dok je GPU malo preko 50%:

2.PNG

RAM:

3.PNG

kao i CPU:

4.PNG

Kada iskljucim RTX, primecuje se naravno boljitak, ali ne previse (oko 80 FPS).

Prilikom ucitavanja igre sa kljucenim RTX, graph kaze ovako:

5.PNG

Gde je zelena boja GPU time, a narandzasta CPU time.

Neki predlozi za resenje problema? :)

Hvala!
 
Procesor clock i IPC i brzina memorije definitivno su problem, imao sam 4790K 4,9ghz i memorija 2400mhz i 1080Ti i sigurno je bilo problema na 1080p u svakoj igri.

Treba bolji procesor i memorija za tu 2070S, recimo u rangu 8700K i slicnih AMD proceva, ako moze i nesto jace kao future - proof.
 
Ok, hvala.

Pretpostavljam da treba gledati da clock per core bude sto visi, kao i da u ovom slucaju broj korova bude veci od 6. Vidim da za RTX u BFV recimo preporucuju 6-core cpu (DICE). Pretpostavljam da je ok izbor 10th Gen i7, i9 procesora?

Pozdrav.
 
Sacekaj jos malo da intel izbaci nove procesore ako hoces intel... Bice u narednih mesec dana... Cak i da budu skuplji nego sto bi trebalo zbog nestasice verdi da platis koji dinara vise platformu koja ce verovatno jos 3~5god biti ista makar sto se tice IPC-a, a kakva ce zahtenvnost igara da bude sto se tice broja jezgara to cem tek da vidimo... Tebi je za 1080p veoma bitno da imas sto bolji IPC procesor sa sto vecim overklokom pa kada je vec tu nova generacija strpi se jos malo. Sa 8c/16t mislim da mozes da budes miran narednih minimum 5god, ako nisi pri parama 6c/12t sa novom generacijom verjem da ce i to biti dovoljno na duze staze za gaming.
 
Ima logike sve, ali kontam da neki i9 8c/16th moze da isto tako bude jako zahvalan u narednih 5 godina. Pretpostavljam da ce naravno Intel sa novom linijom procesora znati da naplati svoje ime :)
 
Poslednja izmena:
Procesor clock i IPC i brzina memorije definitivno su problem, imao sam 4790K 4,9ghz i memorija 2400mhz i 1080Ti i sigurno je bilo problema na 1080p u svakoj igri.

Treba bolji procesor i memorija za tu 2070S, recimo u rangu 8700K i slicnih AMD proceva, ako moze i nesto jace kao future - proof.

Koji napon si drzao za tih 4.9ghz na 4790k


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tebi bi posao zavrsavao i 10400(f) sa z490 plocom i ramom na 3200.
Ili od amd 3600(x) i jači.
Mozda i 3300x ali ga skoro nigde nema.

Svakako sacekaj jos malo intel 11th.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
@Nikolape
Nece videces za 1~3god, al me mrzi da objasnjavam zasto :p
Ako imas para strpi se jos malo, i ako nemas strpi se jer sve sto je do sada bili moci ces da kupis za dosta menje para sa garancijom, recimo neki i9 10900k na +5ghz sa besnom plocom i memorijmo na 4ghz... To ti je mnogo bolje opcija nego da sada sve to kupujes novo.
 
Nemam dilemu, sacekacu 11. generaciju pa da vidimo cene.
Ono sto me buni je sto kada pogledam testove u gamingu, ovaj proc vs neki i9 desete generacije, bude mala margina prednosti za noviji proc. Za menoriju razumem, ddr3 vs ddr4, ali zar nije IPC i na ovom mom procesoru dosta dobar?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Nikolape
Nece videces za 1~3god, al me mrzi da objasnjavam zasto :p
Ako imas para strpi se jos malo, i ako nemas strpi se jer sve sto je do sada bili moci ces da kupis za dosta menje para sa garancijom, recimo neki i9 10900k na +5ghz sa besnom plocom i memorijmo na 4ghz... To ti je mnogo bolje opcija nego da sada sve to kupujes novo.

Apsolutno se slazem..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja imam 4790k na 4.6ghz i gtx 1080ti, doduse ja se igram na 1440p koja vise opterecuje grafu a manje cpu.
Od novijih igara sam igrao RDR2 i Cyberpunk.
Jedino mi je u Cyberpunku znao CPU ici na 95-100% usage (bottleneck) i to kad vozim kola veoma brzo kroz grad, pa kad mora da ucitava gomilu stvari pri velikoj brzini, inace je uglavnom oko 70%.
Jos je to zilava mrcina koja moze da iskoristi u potpunosti gtx 1080ti = rtx 2070 super/2080, ali na 1440p, na 1080p je mozda drugacija prica malo.
Ali ipak je uskoro vreme za penziju.
 
Imaj te vidu da igranje u 1080p mnogo vise ceni brzinu procesora i brzinu memorije nego igranje u nekim vecim rezolucijama... U vecim rezolucijama CPU i Memorija uticu najvise na minimum FPS, samim tim na fluidnost, testovi to najcesce ne pokazuju jer 2~3 sec neke scene u testu kada fps znacajno padne na kraju se ne odraze drasticno na prosecan FPS, ali se to oseti tokom igre.
 
Ima logike sve, ali kontam da neki i9 8c/16th moze da isto tako bude jako zahvalan u narednih 5 godina. Pretpostavljam da ce naravno Intel sa novom linijom procesora znati da naplati svoje ime :)

Pa mozda naplate ime, ali trenutno je AMD taj koji je ispred.
Kao sto rekose kolege, jednostavno, tvoj procesor je vec mator za novije/zahtevnije karte, otud i LGU.
Sacekaj, vidi da li ce Intel izbaciti nesto da valja, u protivnom, tu je AMD.
 
Zbog ludackih cena grafickih karti koje ce i dalje trajati izgleda dugo, ja planiram GTX 1070(TI) da uparim sa 4790K (sad imam RX 470).
Za medium-high 1440P ce biti dovoljan.
 
pa sad, zavisi ce od igre do igre.
U nekim specificnim igrama koje traze jaci CPU ces osetiti stucanje, srecom nema mnogo takvih
 
Ima logike sve, ali kontam da neki i9 8c/16th moze da isto tako bude jako zahvalan u narednih 5 godina. Pretpostavljam da ce naravno Intel sa novom linijom procesora znati da naplati svoje ime :)

On vec ima ime, ali u njegovom slucaju mu treba IPS i brzina, sto podrazumeva AMD 5000 serije.
 
Pretpostavljam da ce naravno Intel sa novom linijom procesora znati da naplati svoje ime :)

Meni se čini da si ostao zaglavljen u vremenu Haswell-a, tj. Devil's Canyon-a. Primećujem to kod mnogih koji imaju Haswell-a ili nešto slično iz tog doba.

Iliti, Intel odavno nije "Intel".
 
@dakula74
Ne podrazumeva... Ne zato sto nesto fali AMD 5000, nego zato sto eto malo malo pa se pojavi neka top igra koja iz nekog misterioznog razloga bolje radi sa Intel procesorima, ili ima problem sa nekim AMD procesorima kao recimo poslednji primer Cyberpunk 2077, i onda se pojavi tako neki nezavisni lik koji otkrije u cemu je problem, a da se to nije desilo jos godinu dana bi tako terali dok se ne stekne utisak kako je intel ultimativno resenje za sve pa bi onda izbacili neku zakrpu kao sto su onomad uradili... Sa intelom kakve god da su performanse uvek sve radi u skladu sa mogucnostima procesora, sa amd cesto namerno ogrnicavaju softver da bi bolje radio na intel procesorima, intel podmaze i amd ne radi :p To je cinjenica koju mi ne mozemo da promenimo, tako da to sto imamo mocan procesor kojeg dovoljno cesto softver ne moze da iskoristi na pravi nacin, to nam nista ne vredi, i za koji cesto mora da njuskamo po netu da trazimo resenja kako da program koji nam treba radi maksimalno dobro sa nekim amd procesorom... Zato ga i ne koristim kakva god da je trenutna situaicja i ako bi se rado poigrao sa ovo 5000 serijom. AMD postoji da bi intel i nvidia imali konkurenciju :p takvi su americki zakoni, a svakako je sve u rukama amera, ceo it biznis, a sto ne dolazi od amera dolazi sa njihovih okupiranih teritorija, japan i juzna koreja, kinzi su tu kao jeftina radna snaga da sve to prave i veselo :d
 
Poslednja izmena:
Slazem se.. snalazi se Intel kako zna i ume :D

Cekam onda 11th gen da vidimo kakve ce biti cene.

@zajebani: Fokusirao sam se na i7, da li mislis da ima smisla ici na i9 ako je u pitanju samo gaming? Ili cak na i5? Vidim da su i oni poprilicno sposobni..
 
^
Sta godo odo toga da moze de se potera ovrklokom na +5ghz pa koliko para imas, mislim za koliko jezgara i to ti je to, sta mu pise u krstenici i5, i9 sasvim je nebitno... Razlike nema ni za nesto ozbiljnije od gaminga sem u specifikacijama... Isto je to jezgro i kod i5 i kod i9, samo sto ih ima manje, manji default klok itd. Mislim da ti je za narednih 5god 8c/16t sa ovom novom 11 generacijom sigurna kupovina, a verujem da je sasvim dovoljno i 6c/12t, kako je zaista videcemo kada se pojave...
 
Slazem se.. snalazi se Intel kako zna i ume :D

Cekam onda 11th gen da vidimo kakve ce biti cene.

@zajebani: Fokusirao sam se na i7, da li mislis da ima smisla ici na i9 ako je u pitanju samo gaming? Ili cak na i5? Vidim da su i oni poprilicno sposobni..

Poslusaj ti mene, kupi AMD , brze bolje , jeftinije.
Pusti Zajebanog on ima para ko sase pa mu lako da menja komponente svaki cas.
Nemoj da bacas pare na sporet u 14nm. Neki ljudi zive u proslosti i ti isti su nas ubedjivali da su 4 core vrh procesori.
 
^
Ne znam o kakvom sporetu pricas, i ubedjivanju... Kad smo kod sporeta eno u temi "AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)" skoro u svakoj porucu koja neko napise kuknjava na temperaturu CPU-a... Kad smo kod ubedjivanja ja nisam nikome napisao "Poslusaj ti mene" nego ti... Smatram da su kolege koje postave pitanje dovljno inteligentne pre svega sebe da poslusaju, a mi smo tu da jedni drugima ostavimo po neki komentara kada nesto pitaju, koji moze a i ne mora da im pomogne a ne da se nabedjujemo nesto bespotrebno, i pisem slusaj men, sliusaj njega, peru, lazu... To nikuda ne vodi sem u bespotrebno raspravljanje.
 
Poslednja izmena:
Zajebani , nemoj da mudrujes mnogo!
Sporete o kojima ja govorim su vecina i9 procesora sa kojima svakodnevno radim.
Ryzeni 3000 su ultra ledeni za njih, 5000 serija jeste vrelija, ali to je 80 - 83 stepena u odnosu na raznorazne i9ke koje vrte pod vodom na 100 stepeni.
Te fore o Cyberpunku ostavi po strani, znaci Intel nije brzi, ali u datoj ubagovanoj i nedovrsenoj igrici je neko vreme radio bolje dok neko nije modifikovao neke dzidzabodze.
NJemu ce overkil da bude i 5600x sa nekom plocom do 100e , a ostalu lovu neka spuca u grafiku, a ne kao sto ti savetujes da ceka jos jedno Intel papirno izdanje sa kojim ce da se zakopa i ceka u nedogled.
 
@dakula74
Opusti se kolega, kako ja nema potrebu tebe za bilo sta da proziva da mudrujes i slicno :)
Cinjenica je da je trenuno kuknjava na temu temperatura AMD procesora ne mogu ni vodom da ga ohlade, cinjenica je i da se za moj ukus precesto pojavljuju hit igre koje osetno losije rade sa AMD procesorima bez pravog razloga, kao i mnogo ozbiljniji programi, cinjenica je i da se i9 greje ko blesav, imam ga u masini ustrojenog za 8c i ht kako bi dostigo 4.9ghz jer mi ne treba za render nego za gaming.

Ali najveca je cinjenica vezano za ovu temu da se kolega ni jednom u temi nije osvrnu na to da mu je opcija AMD koliki god ga pominjali, a ovo je nesto o cemu je razmisljao...
Pretpostavljam da je ok izbor 10th Gen i7, i9 procesora?
...na sta sam mu ja odgovorio...
Sacekaj jos malo da intel izbaci nove procesore ako hoces intel...
...znaci ostavio sam prostora da kaze ako mozda hoce amd... Ipak kolega u daljoj diskusiji nije pomenuo amd kao opciju.

Tako da eto nista je ne mudrujem, a po najamnje mi je stalo do toga da se raspravljam i nabedjujem sa bilo kim, da nekom spocitavam da mudruje ili ne znam sta... Ne mogu coveku da nudim amd koji nije ni pomenuo da zeli a pritom ni koristim amd, ne bi ga ne koristio objasnio sam zasto, iz tog razloga ne mogu ni da preporucim, kako da preporucim nesto sto ne koristim i sto pre svega ne bi koristio, a sve sto sam napisao to je tacno... Znaci kolega nije izrazio zelju za AMD procesorom, ako se predomisli ti mu nesto preporuci... Meni ni u dzep ni iz dzepa.
Al eto ipak da budem skroz korektan... Obrazlozi sam zasto ne koristim AMD, ali to ne menja cinjenicu da je kako za opstu primenu tako i za gaming AMD trenutno bolji izbor, narocito za opstu primenu, i ne trenutno nego ce ostati sve dok intel ne izbaci adekvatnu zamenu za 2066 socket baziranu na novoj generaciji... AMD za iste pare nudi vise jezgara nego intel, jeftinje ploce bolje performanse kako u multithreading-u tako i u singlecore, jos je intel skratio 11900k za 2 jezgra... Za sad Intel je nove procesore usmerio prakticno samo na gaming, a tu se kako mi se cini nista spektakularno nije desilo u odnosu na 10900k ni od strane AMD-a ni sa ovim novim Intel procesorima, najvise benefita ima HD gaming pa cak ni tu nema nekog pomaka koji je vreda paznje i pomena... Da je skok od makar 15% u svim igrama pa nesto i da se kaze na tu temu.
Kako mi se cini ko je na intelu sa 10900k i slabijim 8c procesrima nema potrebe nista da menja do DDR5 platforme...
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi svakako, nema potrebe za ubedjivanjem koji je tabor bolji, sve se zna odavno.. Ja nikada nisam imao AMD, iz prostog razloga sto procesor menjam u proseku nakon 4-5 godina, i samo gaming me zanima. Tu mi se nekako do ryzena Intel pokazao bolje, sto svedoci i procesor koji imam..

Ako je novi ryzen kvalitetna prica, zasto da ne, i tu je dobrodosao predlog. Ali ako ce AMD ekvivalent da bude 10% jeftiniji, naravno da cu ici na Intel upravo iz gore pomenutih razloga.
 
kao sto rekoh mozes i i5 10400(f) ako mora intel:

 
Gledam konkretno bf V, vidim da lik igra bez RTX-a. I ja u 1080p imam pristojan fps, recimo u proseku 100-110. Ali rtx unosi one glitcheve.

Sve je jasno da je cpu/ram usko grlo.
 
Mislis na RT = Ray tracing ?
Kakve veze ima cpu sa tim ?

Tebi padne fps sa 100-110 na 50-60 kad ukljucis RT ?
Pa valjda je graficka za to kriva :), il se mozda varam.
 
Nazad
Vrh Dno