Šta je novo?

HPA, LBA...

padawan

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2003
Poruke
3,486
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3700x & AMD Wraith Prism RGB
Matična ploča
MPG X570 Gaming Plus
RAM
32 GB Kingston Fury RGB
GPU
Sapphire Radeon RX6800 16GB
Storage
SSD 512 + 2TB Kingston MV2
Zvuk
Logitech G560 RGB
PSU
FSP HYPER K PRO 700W 80 Plus
Kućište
MSI Mag Forge 100R RGB
Monitor
HP x24x 24"
Miš & tastatura
Razer's Basilisk V3 + Huntsman Mini
Laptop
Corporate's Lenovo Thinkpad
Tablet
Ipad Pro 12.9 M1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
Problem je sa SATA diskovima za xbox 360 koji su u sustini obicni standardni 2.5 inca diskovi (raznih proizvodjaca - seagate, hitachi...) sa originalnim microsoft firmwerom.

Sastoji se ukratko u tome sto mnogi PC racunari brikuju xbox360 hard diskove i cine ih neupotrebljivim, sto saznate cim vratite hdd u xbox koji ih jednostavno ne vidi, kao da niste ubacili nikakav hd. Sada moj xbox ne vidi ni novi 120gb hard ni stari 20gb nakon sto su oba bila prikljucena na moj PC preko SATA kabla, u pokusaju da prebacim snimljene pozicije sa jednog na drugi racunar.

Problem nije u xplorer360 programu za manipulaciju sadrzajem diska (cim kompjuter i xplorer vide oba hard diska) vec u tome da ploca dok detektuje xbox hard disk na svoju ruku i bez ikakvog upozorenja promeni HPA hard diska sto utice na LBA size koji se promeni za neku malu cifru i xbox posle toga ne vidi originalni hard disk. Ovo se desava samo na maticnim plocama odredjenih proizvodjaca i zato mnogi ljudi dozive ovaj problem, a mnogi i ne.

Evo kratkog uputstva kako povratiti originalnu LBA vrednost.

Tutorial 2: Removing the HPA without altering data (use this tutorial if your data is still intact however your 360 doesn't see the disk)
1. Connect your original 20GB drive to the PC.
2. Start your PC up and in your BIOS make sure you select boot from CD first.
3. Restart the PC booting off the MHDD bootable CD.
4. If MHDD doesn't start automatically for you, or you're using a USB Boot disk type: MHDD and press enter
5. MHDD will identify hard drives connected to your PC. for example, for me it identified:
3. FUJITSU MHV2020BH 0093002C NWxxxxxxxxxx 39,067,967
6. Enter the number corresponding to your xbox 360 HDD and press Enter. (in my case number 3)
7. You will now get to a blue prompt:
MHDD>
Type: NHPA (and press Enter)
8. Do you want to set Native LBA address (y/N)? - type: Y
9. Native Maximum LBA address: 39070079 Continue (y/N)? - type Y (these values will be different on 60GB and 120GB drives)
10. You will get the following message:
Fail. Try to re-power HDD.
Done.
11. Unplug the power cable from your xbox 360 hdd
12. wait 10 second
13. Plug the power cable back in.
14. Type NHPA (and press Enter)
15. Do you want to set Native LBA address (y/N)? - type: Y
16. You will get the following message:
Working ...
Done.
17. Now unplug your power and data cables from your xbox 360 HDD (in that order: first power cable, then data cable) and connect the HDD to your xbox 360.

I link ka kompletnoj temi

http://www.xboxhacker.org/index.php?PHPSESSID=f5746550ad04693fddd3b59c59e7c8fc&topic=12062.0

Sad, meni to nije uspelo, jer ploca ne podrzava hotswap re-power hard diska pa nakon iskljucivanja/ukljucivanja napajanja po uputstvu stalno dobijam poruku drive not ready.

Da li znate nekakav nacin, dijagnosticki alat, butabilni disk sa programcicem... pomocu koga se moze otkljucati HPA i vratiti nativna LBA vrednost, posto mi mhdd ne radi. Mozda seagate seatools, ili nesto slicno.

Znaci, ukratko, moram da promenim LBA sa 39,067,967 na nativnih 39,070,080, sto ce omoguciti xboxu 360 da ponovo vidi hard diskove.
 
dajes odgovor postavljas pitanja i donosis zakljucke sve u jednom...
HPA-host protected area - koja to ploca sama menja?
Zasto mislis da je tako?
Logicno objasnjenje je da si zeznuo nesto u xboxu pa sad ne radi disk.
 
Xbox radi savrseno, a hard diskovi su isprobani i na drugoj konzoli. Izgleda da neke ploče menjaju HPA a zašto mislim da je tako - pročitaj temu iz linka, videćeš da se to dešava i da su rešili na način koji je prikazan. Dakle već postoji teorija o tome i rešenje, koje ne radi u svim slučajevima, i iz tog razloga pitam da li postoji alternativa. Naravno, ako neko zna da u tome nije problem, otvoren sam za sva druga objašnjenja šta bi mogao da bude problem sa oba hard diska koja su samo prikačena na PC (usled statičkog elektriciteta izbrisan neki sadržaj etc), ali možemo da eliminišemo mogućnost da je xbox neispravan.
 
Xbox radi savrseno, a hard diskovi su isprobani i na drugoj konzoli. Izgleda da neke ploče menjaju HPA a zašto mislim da je tako - pročitaj temu iz linka, videćeš da se to dešava i da su rešili na način koji je prikazan. Dakle već postoji teorija o tome i rešenje, koje ne radi u svim slučajevima, i iz tog razloga pitam da li postoji alternativa. Naravno, ako neko zna da u tome nije problem, otvoren sam za sva druga objašnjenja šta bi mogao da bude problem sa oba hard diska koja su samo prikačena na PC (usled statičkog elektriciteta izbrisan neki sadržaj etc), ali možemo da eliminišemo mogućnost da je xbox neispravan.

Ne moze ploca da menja HPA jer hpa nije broj HPA je naziv za prostor koji variara od diska do diska...moze da menja nesto u HPA, mada i to ne moze...
 
Probaj iz Testdisk-a isto ga imas na Hirens-u i moze da menja parametre geometrije HDD-a.
 
Nazad
Vrh Dno