Šta je novo?

Home mreza ruter za 2.5Gb+

techone

Poštovan
Učlanjen(a)
18.08.2020
Poruke
647
Poena
75
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Skoro nista po normalnim cenama ne nalazim za 2.5G lan net, za sad orion nudi 2.5-10GB optiku ali nemaju rutere za to.... (podrska kaze da mogu da daju user/pass za ruter ako ja nabavim isti)
po netu ima TP link lan 2.5 switcheva za ~100e ima i optickih takodje swiceva po istoj ceni za SFP+ za 10Gb

mikrotik isto sa 2.5Gb portova nema, sve ide u enterprise segment gde god da gledam ili predpostavljaju da imas ruter od provajdera

Ali koji ruter nacu a da reacunica nije 1000e genralno bi mi bio dosta neki da ima 1x 2.5Gb port i par 1Gb portova, naravno i WAN koji moze da primi optiku za 2.5+ preko media konvertera ili cega vec
 
Pojavljuju se polako, Xiaomi AX6000, TP-LINK XDR5480, imaš i ODROID-H2+

ili alternativno neki x86 računarčić sa PCIe slotom u koji uguraš 2.5Gbit karticu

samo ne znam kako ćeš ih povezati sa orionovom optikom? nije mi jasno kakav user/pass mogu da ti daju da bi ti povezao svoj ruter na njihovu optiku
 
Ovo je sto su mi neki preporucili ali i dalje ne vidim jednostavno resenje jer isti nema 2.5G portove vec bi brzinu delio na x 1GB portova

Sto se tice onih rutera gore ni tu ne vidim resenje jer nemaju sve potrebno
 
iskreno za takve brzine za ruter/firewall samo neka x86 mašina uz OpenWRT ili OPNsense i odvojen WiFi AP i switch za ostalo, sve što je all-in-one za šire potrošače će da se muči i sa 1gbit a kamoli 2.5gbit naročito ako upališ neke dodatne servise na takvom ruteru ili radiš bilo kakav traffic shaping. Sad dal će to biti neki stariji računar sa dodatnom 2.5gbit karticom, neki NUC, nešto kao ovaj ODROID-H2+ ili tako nešto je već stvar izbora.
 
TP-Link AX6000 ima 2,5 Gbps WAN uz dobar odnos cena-karakteristike.
 
Ja ne bi uzeo ruter sa samo 2.5G na WAN sta mi vredi ako je mreza i sve sto kacim na 1G, to jedino neko ko ima wifi hotspot za 50 korisnika pa da razumem
 
Ovo bi bilo sjajno ako bi imao neki NAS/SAN kod tebe kuci pa da iskoristis te brzine. Slabu primenu kod 90% korisnika ima danas.
 
Pa mogu iskoristiti do 5Gb/s jerr radim ljudima usluzno plotove za ciju na cloud serverima koje me kostaju daleko manje od HW tako da mogu ponuditi najpovoljniju uslugu za sad me samo net zeza jer moraju sami da skidaju jer ja ne mogu iznad 10TB/dan skinut
 
Upravo to, wifi naravno nikada neće zasititi taj protok.
Generalno tebi treba nešto kao UDM pro ako hoćeš gotovo rešenje za ruter pa potom na to jedan ozbiljniji switch.

 
Za sad idem da potpisem na 2.5G pa na 2 porta pa da vidimo, niko ozbiljan da se javi u orionu za 5G mora sve sam da imas i media konverter cak ni to NE DAJU!
 
uzet 2.5G dva porta idu po 1Gbit zasebno, jedan malo sporije oko 850Mbit verovatno jer je ploca starija i losija je mrezna.. na wifi ne mogu preko 100Mbit ali nemam noviji laptop sa nekom boljom AC karticom
 
Nazad
Vrh Dno