Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Za 4 sata predavanja moze bas puno da se izgubi a jako je bitno da cujes sve jer u suprotnom mogu da se jave "rupe" u znanju koje mogu da uspore "progres"
 
Pojedini pisu da je nikad lakse naci posao u It-u da jedva znas nesto a bas i nije tako. Samo da se ne siri ta prica na ljude koji bi ucili i zbog toga imaju misljenje da ce posle 3-6 meseci nekog html-a i sl. naci posao.

v_electro Ti druze pises da ima brdo posla i zaposljavaju sve i stvasta pa i entry lvl koji je "ucenik bez ikakvog znanja" a drugi post " niko nema vremena da se bavi tobom" , sto opet nije tacno jer kao junior (i njih jedva traze) ti moras da zapitkujes Seniore i Mediore. Zato ti je i napisano "daj firme - ocu ja", jer ovde ljudi dolaze kao sto vidis da vide da nesto na brzinu urade copy/paste i misle da ce naci posao od 1000+ evra procitaju "nikad lakse pronaci" sto nije istina
Tvoj prvi i drugi post bas ne idu jedan s drugim.

Ja imam par"projekta" iza sebe sto u timu (prekvalifikacije) sto samostalno, pa sam od 100 aplikacija za ili Web Deva ili Qa dobio odgovor na 3 za 2 godine. Cak i tamo neki Data Enrty je hard kor (sto nije programiranje ali je neki it.)da upadnes iako znas nekoga
Ne mora puno da znaci ali je to realna slika iz licnog iskustva.

Zamzung, hvala ti ali sam iz Beograda, pa mi firma iz NS ne odgovara zbog putovanja u ovom momentu samo BG.
Na prvu ruku mi deluje da skroz razumem sta pises i da se slazem sa tobom, ali kad sam se udubio u tematiku sve vise mi se cini da u necemu puno gresis.

100 aplikacija za 2 godine je malo, da ne kazem nista. U pocetku karijere treba konkurisati na sve pozicije koje su makar tangentalno povezane sa onim cime zelis da se bavis. Nema veze sto u oglasima samo pise da traze seniore, mozda budu imali mesta za nekog ko ima osnova i zeli da napreduje, licno sam dobio jednu ponudu tako.

Kad sam trazio posao pre 4 godina odmah posto sam zavrsio prekvalifikaciju za C# backend developera(strasno gubljenje vremena i pranje novca) sam konkurisao na odprilike 250-300 mesta u periodu od manje od mesec dana. Od tih konkursa sam na daleko manje od 100 dobio ikakav odgovor(gde racunam i zao nam je, ne odgovarate poziciji kao odgovor). Od tih manje od 100 odgovora usledilo je manje od 20 intervjua, gde je manje od 10 bilo proslo HR intervju i doslo do nekog tehnickog i na kraju sam dobio 3 ponude za posao.

Moj CV u to vreme je bio uzasan, bio je na 2 strane, gde je pola strane otislo na neki uvodni govor koji je bio i preopsiran za motivaciono pismo, a kamoli CV. Nisam imao link do github repozitorija(jer sam imao trip da mi projekti nisu dovoljno dobri), nisam imao LinkedIn nalog i opet sam dobio ponude za posao. Da se razumemo, nijedna od tih nije bila developerska pozicija iako sam za njih najvise aplicirao, mislim da sam samo u jednoj firmi imao imao razgovor za dev poziciju, i tu mi nisu odgovorili nakon sto sam uradio "test projekat" sto nije bila retka pojava. Jednom mi je direktor jedne firme u kojoj sam bio na razgovor cak rekao da ne trebam da tracim vreme ljudima. Ponude sam dobio za pozicije mrezni inzenjer, NOC podrska i hw serviser i plate su bile 600, 350e i 300e.

Kada sam prosle godine resio da ponovo menjam posao prvo sam tokom jednog vikenda konkurisao na oko ~50-100 pozicija gde se manje vise nije desilo nista, sacekao nesto manje od mesec dana, doterao CV, motivaciono pismo i LinkedIn, pa tokom perioda od ~dve nedelje konkurisao na jos ~100 pozicija. Ovog puta sam imao 1 ponudu za 3 meseca neplacene prakse za flutter developera, uz sansu da me zaposle na kraju prakse, junior C# developer poziciju za IMHO bednu platu od 550e i 2 pozicije neke naprednije podrske gde su mi rekli da ce mi dosta koristiti znanjem C#, js i SQL-a za ~1300e.

E sad, dobio sam samo 4 ponuda za posao, ali sam cini mi se konkurisao na manje pozicija i sto je bitnije, imao sam daleko vise odgovora i ozbiljnijih razgovora ovog puta. Oko 25-30 mozda sveukupno, naspram manje od 10 proslog puta. Ni ovog puta nisam imao github repozitorijum jer sam na prethodnom poslu zapostavio programiranje i bojao sam se da necu moci da odbranim kod inace verujem da bih dosta bolje prosao. Kljucna stvar jeste sto sam bio toliko pozeljan kao kandidat da su sve 3 firme koje sam odbio davale kontra ponude kad rekao da cu prihvatiti drugu ponudu.

Prihvatio sam praksu za flutter developera jer mi je to jako kul tehnologija i smatrao sam da je to bila jedinstvena prilika da se ozbiljnije bavim time i evo nakon prakse sam se u toj firmi zaposlio kao developer za jos manje novca nego sto bih imao da sam prihvatio onu C# poziciju. Mislim da je sve to malo promasaj sa moje strane, ali mi je jako drago sto mogu da radim u flutteru.

TL; DR
Sredi CV, sredi linkedIn, obavezno sredi github portfolio i onda konkurisi na 100 pozicija mesecno, konkurisi i na senior pozicije, konkurisi, konkurisi i jos konkurisi.
 

Solesoslav

Nisam konkurisao na vise polova jer nije bilo vise oglasa.

Imao sam sredjen Linkedin, Github, CV s par propratnih.
Sveukupno onoliko koliko sam napisao intervjua i 0 ponuda. (mada je skroz dobro iskustvo i ta 3 itervjua)
Pazi za Data Entry gde treba da znas malo Excela ne prodjem jer se ne svidjam glavnim menadzerkama :unsure: (to je preko faking veze posao) jer sam poslao Cv koji saljem za Web Deva i QA, pa im se to nije svidelo je po prici drugarice znam vise od njih ???
Za Web Dev-a dadaj da nemamfakultet i imam godina 35+

Sve ovo je moj "slucaj", i i z mog a i iskustva "kolega" skoro pa je mission impossible za nas " prekvalifikante"
I zbog toga nisam pipnuo nista u februaru godinu dana bez kodiranja.
Mada verovatno je daleko lakse kad imas vezu/preporuku
 

Solesoslav

Nisam konkurisao na vise polova jer nije bilo vise oglasa.

Imao sam sredjen Linkedin, Github, CV s par propratnih.
Sveukupno onoliko koliko sam napisao intervjua i 0 ponuda. (mada je skroz dobro iskustvo i ta 3 itervjua)
Pazi za Data Entry gde treba da znas malo Excela ne prodjem jer se ne svidjam glavnim menadzerkama :unsure: (to je preko faking veze posao) jer sam poslao Cv koji saljem za Web Deva i QA, pa im se to nije svidelo je po prici drugarice znam vise od njih ???
Za Web Dev-a dadaj da nemamfakultet i imam godina 35+

Sve ovo je moj "slucaj", i i z mog a i iskustva "kolega" skoro pa je mission impossible za nas " prekvalifikante"
I zbog toga nisam pipnuo nista u februaru godinu dana bez kodiranja.
Mada verovatno je daleko lakse kad imas vezu/preporuku
Pusti te price nije bilo vise oglasa, to mozes babi i dedi da prodajes. Konkurises na sve oglase koji ima, sacekas 2-3 nedelje i pojave se desetine novih. Ako se pojave iste pozicije nakon sto jednom istekne konkurs za njih, ti konkurisi na njih ponovo, pa sta ako su te odbili vec jednom. Drug se zaposlio u jednoj firmi iz 3. pokusaja. Pored toga, moras da gledas poslove i u Nisu i Novom Sadu(i rekao bih gde god), ne samo Beogradu. Ja sam iz Zajecara, kad bih cekao da mi se pojavi pozicija u Zajecaru docekao bih starost i opet verovatno ne bih skupio 10 pozicija, a kamoli 100. Ovako, spremi se za selidbu, nadji neku QA/dev praksu/junior poziciju i nakon 4 meseca rada vec krenes da konkurises za druge poslove, bilo bolje placene, bilo one koji se nalaze u gradu koji ti odgovara, bilo remote poslove. U zavisnosti od toga koliko srece imas promenis posao nakon ~6-9 meseci u toj drugoj firmi i posle toga sve ide lakse.

I mani vise da se usredsredjujes za te situacije kad nisi uspeo, kako se nisi svideo ovima ili kako je tragedija sto nemas fakultet ili sto imas 35+ godina, nista dobro nece da izadje iz toga. Te stvari su samo otezavajuce okolnosti koje se mogu prevazici, a veruj mi kad ti kazem da su zapravo daleko manje bitne nego sto ti mislis da jesu. Sigurno je lakse naci posao kad imas vezu, ali vecina nas nema vezu, puno nas nema fakultet, dosta njih ima 30 i vise godina(ja jos uvek nemam, ali nisam daleko od toga), pa smo se ipak snasli. A ti po mom misljenju, izvini sto ovako kazem, nisi ni ozbiljno pokusao cim si za godinu dana imao samo 100 prijava i pravdas neuspeh time sto nemas vezu. Kao sto rekoh, batali taj stav, lisi se svih tih negativnih stvari koje te sputavaju, ti moras prvi da verujes da mozes da uspes kako bi neki poslodavac to prepoznao i dao ti sansu za tako nesto. Nastupi samo sa samouverenim stavom da si sposoban da se dorastes i odgovoris svakom izazovu i uspeces, samo konkurisi i istraj u tome. Mozda neces odmah prvog meseca da nadjes posao(posebno ne ako saljes manje od 10 prijava mesecno), ali samo nastavi da pokusavas i izvesno je da ces kad tad uspeti. Dok se to ne desi, nastavi da se poboljsavas kao kandidat, uci, pisi projekte, dizi ih na git... Gledaj samo da ne uzimas data entry, call center i slicne poslove sem ako ti bas treba novca jer ce ti oni oduzeti strasno puno vremena i snage koje bi mogao(ili morao) da posvetis ucenju a daleko najmanje ce da ti pomognu u razvijanju karijere. Slicno i za sys/network admin pozicije, sem ako nisi zeljan da se razvijas u tom smeru umesto u smeru developera. Ja sam morao da radim tako nesto kako bih ustedeo dovoljno novca da mogu sebi da dozvolim da prihvatim manje placenu poziciju(kao sto sam pisao, cak sam i radio 3 meseca neplacene prakse), mogao sam ranije da promenim posao, imao sam para, ali sam bio trom, nemoj sebi da dozvolis tako nesto ako vec imas 35 godina ili vise.

Za kraj, jedino mogu da te ponovo posavetujem da konkurises na daleko veci broj pozicija nego sto si do sad. Dakle smanji kriterijume, ne moras da budes savrseni kandidat za poziciju, vodi se time da oni tamo navode listu zelja, a ne obavezne zahteve. Kao sto sam vec spomenuo, smatram da obavezno trebas i da konkurises na ponude van Beograda, ako nista drugo ne moras ni da prihvatis te pozicije, ali znacice ti iskustvo u intervju procesu. Dakle, dok ti ne ponude ponudu za posao, nemas sta da izgubis, a kad ti ponude, mozda se ti se i ucini da bi ti odgovarala mala promena ambijenta. Takodje ne znam gde trazis poslove, ali nemoj da se ogranicavas samo na jednu platformu, najpopularnije su infostud, helloworld i po meni najvaznija(doduse mozda gresim u tom sudu) linkedin.
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da preporuci neki Python kurs za pocetnike?
Kupio sam ovaj, cini mi se, pre 2-3 godine na Udemy ali ne znam da li je i koliko dobar jer planiram malo ozbiljnije da se posvetim pa da imam najbolji materijal
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-15-07-14-54-497-edit_com.udemy.android.jpg
    Screenshot_2023-01-15-07-14-54-497-edit_com.udemy.android.jpg
    104 KB · Pregleda: 35
Dal je realno toliko tesko naci posao kao programer x)
Ja radim kao sys admin, posaljem na 5 mesta CV, zovu me sa 10 mesta i nude posao...
 
Sys admini i devopsi su u deficitu jer nisu interesanti omladini, manje para donose.
Diplomirao sam 2012. decembra. 1.02.2013 sam krenuo da saljem CV i motivaciono, uglavnom sam dobijao odgovor nemas iskustva, tada sam se fokusirao na Nis, pratio sajtove za zaosaljevanje, sa Niskog klastera poslao svim tada registrovanim firmama. Isao na nekoliko intervjua, u jednom su me izresetali kao da sam na ispitu i covek sa kojim sam kontaktirao(nije bilo HRova kao sada) znali se sa faksa me uputio sta da ucim i da se javim za 6 meseci.
Na kraju sam se zaposlio u firmi u kojoj sam, retka firma ne samo u Nisu nego i u okolini koja prima totalne pocetnike. Bukvalno otiao receno mi je sta bih radio i to je to.
Znam dosta slucajeva gde su bas imali muke da nadju posao juniora, jer se ocekivalo odredjeno znanje na pr. daju neku we projekat, napravi bazu, stranice itd
 
Dal je realno toliko tesko naci posao kao programer x)
Ja radim kao sys admin, posaljem na 5 mesta CV, zovu me sa 10 mesta i nude posao...
Ovo je kljucno. Probio si led. Inace, jel mozes da podelis kako si krenuo sa tim? Das par saveta sta i odakle bi bilo dobro za pocetnika da nauci. Ja recimo ne bih znao odakle da pocnem da zelim da budem sys admin.



Sys admini i devopsi su u deficitu jer nisu interesanti omladini, manje para donose.
Diplomirao sam 2012. decembra. 1.02.2013 sam krenuo da saljem CV i motivaciono, uglavnom sam dobijao odgovor nemas iskustva, tada sam se fokusirao na Nis, pratio sajtove za zaosaljevanje, sa Niskog klastera poslao svim tada registrovanim firmama. Isao na nekoliko intervjua, u jednom su me izresetali kao da sam na ispitu i covek sa kojim sam kontaktirao(nije bilo HRova kao sada) znali se sa faksa me uputio sta da ucim i da se javim za 6 meseci.
Na kraju sam se zaposlio u firmi u kojoj sam, retka firma ne samo u Nisu nego i u okolini koja prima totalne pocetnike. Bukvalno otiao receno mi je sta bih radio i to je to.
Znam dosta slucajeva gde su bas imali muke da nadju posao juniora, jer se ocekivalo odredjeno znanje na pr. daju neku we projekat, napravi bazu, stranice itd
Daj i ti tako neke smernice sad za nekog ko bi hteo da pocne da se time bavi(posto cisto sumnjam da se secas sta ti je rekao covek pre 10 godina).

Sto se tice ovog "odredjenog znanja" koje traze, ne vidim problem sa tim, medjutim problematicno je sto ne daju nikakav fidbek na uradjen zadatak. Cesto nakon zadatka ghostuju ili daju neki random corporate speak odgovor koji u sustini ne znaci nista, retko gde zele da diskutuju sa tobom o tvom zadatku.


Da li neko moze da preporuci neki Python kurs za pocetnike?
Kupio sam ovaj, cini mi se, pre 2-3 godine na Udemy ali ne znam da li je i koliko dobar jer planiram malo ozbiljnije da se posvetim pa da imam najbolji materijal
Kupio si taj i kreni da ga pratis. Kakav god da je, beskonacno puta je bolji nego da ne radis nista. Takodje, nemoj da kupujes udemy kurseve, pogotovu ne po punoj ceni, oni su 95% vremena na tim 90%+ popustima, a vecina se moze skinuti sa sajtova kao sto su ru tragac(samo prevedi rec tragac na engleski jezik, hint, prvo slovo je isto, valjda nece niko da me prijavi za promovisanje piraterije).

Kad zavrsis taj tutorial, uradi nesto sa tim znanjem solo, a zatim ponovo prodji kroz tutorijal, ali probaj da kako pratis gradivo sto vise da pises kod iz "znanja" a sto manje da gledas iz tutorijala(kao kad prelazis zbirku zadataka iz npr matematike pa procitas samo postavku i prekrijes resenje).

Posle napravi jos jedan projekat i onda prodji tutorial jos jednom ali ovog puta apsolutno se oslanjaj na svoje znanje i onda nadji drugi, napredniji tutorijal iz iste oblasti kome ces se posvetiti. Nemoj da ti sledeci bude nesto drugo, moras da gradis znanje jedno na drugo, a ne da danas ucis javascript, sutra javu, prekosutra python, to ti je kao da svaki put kreces iz pocetka. Kad budes radio 6-12 meseci i budes hteo da rasiris svoje znanje, slobodno tad kreni da ucis nesto novo, sto bi po mogucstvu bilo komplementarno onome sto vec znas.
 
Poslednja izmena:
Mene su resetali za bazu
na primer


ovo je bas zanimljivo


Ja nisam dobar za prenos znanja jer nikada nisam voleo da se bavim filozofiranjem i ucenjem na siroko vec konkretno.
Imao sam par klinaca koji su stvarno momci znali teoriju sve metoe dobrog programiranja, obrasce itd medjutim naidju na problem, klijent trazi nesto oni ne znaju, nemaju prakticnog iskustva kako da ga naprave, pa onda mi tu upadnemo sa idejama.
Imam ton literature kako pisati cistiji kod, kako ovo kako ono.
Sve to pada u vodu ako na intervju imas drkosa koji te izreseta teorijska pitanja.
Rodjaka koja je sada dosla do odrrdjene high pozicije u firmi koja je pominjana par postova ranije, je mnogo lose prosla na tehnickom, izresetali su je tj. jedan za jezik koji je radila samo na jednom projektu , on je bio protiv njenog angazovanja kada je radio zajedno projekat sa njom izvinajvao joj se jer je stekao los utisak na tom razgovoru.
U sustini covek treba da odluci sta ce da radi tj. da uci ne moze sve, bar za pocetak. Kada odluci onda gledanje tutorijala, rade se projekti itd
 
Izvini, moram da priznam da ne razumem tvoje linkove, stekao sam utisak da se bavis dev opsom, a delis linkove za programere pocetnike. Sta ti to znaci resetali su te za bazu? Davali su ti zadatke za koje si trebao da kreiras upite, trazili su ti da kreiras bazu za neki informacioni sistem ili neku teoriju?
 
Bavim se programiranjem, dev ops sam prokomentarisao jer sam skoro pricao sa nekoliko ljudi o toj oblasti i stekao utisak da je veliki deficit istih.
Ako se dobro secam pitali su upite, iz ove perspektive najprostiji upiti(izvuci iz neke tabele to i to po tom uslovu, izvuci iz vise tabela to i to, izapdejtuj nesto...) ali u to vreme moje znanje baza je bilo bas slabo a dosta sam i zaboravio jer sam 2 godine polagao predmete koji nisu imali veze sa programiranjem.
 
Ovo je kljucno. Probio si led. Inace, jel mozes da podelis kako si krenuo sa tim? Das par saveta sta i odakle bi bilo dobro za pocetnika da nauci. Ja recimo ne bih znao odakle da pocnem da zelim da budem sys admin.




Daj i ti tako neke smernice sad za nekog ko bi hteo da pocne da se time bavi(posto cisto sumnjam da se secas sta ti je rekao covek pre 10 godina).

Sto se tice ovog "odredjenog znanja" koje traze, ne vidim problem sa tim, medjutim problematicno je sto ne daju nikakav fidbek na uradjen zadatak. Cesto nakon zadatka ghostuju ili daju neki random corporate speak odgovor koji u sustini ne znaci nista, retko gde zele da diskutuju sa tobom o tvom zadatku.



Kupio si taj i kreni da ga pratis. Kakav god da je, beskonacno puta je bolji nego da ne radis nista. Takodje, nemoj da kupujes udemy kurseve, pogotovu ne po punoj ceni, oni su 95% vremena na tim 90%+ popustima, a vecina se moze skinuti sa sajtova kao sto su ru tragac(samo prevedi rec tragac na engleski jezik, hint, prvo slovo je isto, valjda nece niko da me prijavi za promovisanje piraterije).

Kad zavrsis taj tutorial, uradi nesto sa tim znanjem solo, a zatim ponovo prodji kroz tutorijal, ali probaj da kako pratis gradivo sto vise da pises kod iz "znanja" a sto manje da gledas iz tutorijala(kao kad prelazis zbirku zadataka iz npr matematike pa procitas samo postavku i prekrijes resenje).

Posle napravi jos jedan projekat i onda prodji tutorial jos jednom ali ovog puta apsolutno se oslanjaj na svoje znanje i onda nadji drugi, napredniji tutorijal iz iste oblasti kome ces se posvetiti. Nemoj da ti sledeci bude nesto drugo, moras da gradis znanje jedno na drugo, a ne da danas ucis javascript, sutra javu, prekosutra python, to ti je kao da svaki put kreces iz pocetka. Kad budes radio 6-12 meseci i budes hteo da rasiris svoje znanje, slobodno tad kreni da ucis nesto novo, sto bi po mogucstvu bilo komplementarno onome sto vec znas.
Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.
Problem je iskljucivo vreme, jer sam apsolutni pocetnik, zivim i radim u inostranstvu dva posla (znate onda koliko vremena tu ostane) a osecam nekakvu unutrasnju vatru i zelim time da se time bavim jednog dana.
Znam da je nepopularna na ovom forumu i svegde, ali razmisljao sam i o IT akademiji, cisto zbog mentorstva i da me neko makar malo usmerava.
Novac nije toliki problem koliko vreme ponavljam 🫤
 
Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.
Problem je iskljucivo vreme, jer sam apsolutni pocetnik, zivim i radim u inostranstvu dva posla (znate onda koliko vremena tu ostane) a osecam nekakvu unutrasnju vatru i zelim time da se time bavim jednog dana.
Znam da je nepopularna na ovom forumu i svegde, ali razmisljao sam i o IT akademiji, cisto zbog mentorstva i da me neko makar malo usmerava.
Novac nije toliki problem koliko vreme ponavljam 🫤
Ako novac nije problem onda ustedite ga malo vise i dajte otkaz na jednom poslu, jer bez vremena da se posvetite ovome ne samo da necete uspeti, vec necete moci ni da se pomerite od startne linije.
 
Da li imate primer CV-a, šta je sada aktuelno, da li ima neštio specifično u odnosu na ranije.
Ako neko ima aktuelan primer CV-a bio bi mu zahvalan da ovde okači.
 
Kako to misliš primer CV-a, u CV stavljaš ono što si TI radio i što TI umeš da radiš...?
 
Mislio sam neki model CV-a, npr sa slikom.
U svakom slučaju sam našao adekvatan primer.
 
Iskreno mislim da je to poprilično nebitno za tehničke pozicije, samo da ne bude predugačko i da bitne informacije budu istaknute.
 
Ove smernice sam dobio kada sam bio zainteresovan za prelazak u Dev ops
Obuka za Administratore i Sistem inzenjere
- Osnove Networkinga
pogledati ceo tutorijal
v=cNwEVYkx2Kk&list=PLDQaRcbiSnqF5U8ffMgZzS7fq1rHUI3Q8
- Instalirati VirtualBox
omogucava pod Windowsom da se instaliraju VM bilo kog operativnog sistema, osnova za sve vezbe
  • Osnove Linux OS-a
  • osnovni pregled za pocetnike
1. Linux Tutorial For Beginners - 1 | Linux Administration Tutorial | Linux Commands | Edureka

2. Linux Tutorial For Beginners - 2 | Linux System Administration | Linux Training | Edureka

Ima puno kurseva za LINUX OS fundamentals ali generalno koji god da se pogleda omogucice prvo
iskustvo sa Linuxom.

ovaj pdf sam dobio verujem da moze da se skine ,Red Hat Linux Pocket Administrator.pdf
(dobra knjiga za brz podsetnik o Linux-OS-u sa osnovnim alatima u Administraciji)
- (opciono) Razumevanje u osnovi operativne sisteme
Operating System Full Course | Operating System Tutorials for Beginners


Obuka nakon osnovnog dela za Networking i Linux
- DevOPS
DevOPS Fundamentals and Why?

DevOPS Engineering Course Overview - Fundamentals

- CI/CD tools
CI/CD Full Course | CI/CD Tutorial | Continuous Integration And Continuous Delivery | Simplilearn
https://www.youtube.com/watch?v=h9K1NnqwUvE
  • Scripting Bash, Python, Ansible
  • ovaj deo je vazan za DevOPS inzenjere iz razloga sto se automatizacija postize koriscenjem razlicitih
alata uvezivanjem automatskim procesom koji se uglavnom postize u nekom scriptingu
- recimo Ansible je lep i deskriptivan za ovu upotrebu i povezan je jednim delom sa python-om


- Cloud, K8s, Azure, AWS, Microservisi
Tematika za sebe, omogucava u danasnjim vremenima da se infrastruktura brzo dobije na raspolaganje
a da se energija trosi na proizvodnju softvera i realizaciju ideja otuda i tolika vaznost DevOPS
inzenjera u svim ovim procesima.
 
Ove smernice sam dobio kada sam bio zainteresovan za prelazak u Dev ops
Obuka za Administratore i Sistem inzenjere
- Osnove Networkinga
pogledati ceo tutorijal
v=cNwEVYkx2Kk&list=PLDQaRcbiSnqF5U8ffMgZzS7fq1rHUI3Q8
- Instalirati VirtualBox
omogucava pod Windowsom da se instaliraju VM bilo kog operativnog sistema, osnova za sve vezbe
  • Osnove Linux OS-a
  • osnovni pregled za pocetnike
1. Linux Tutorial For Beginners - 1 | Linux Administration Tutorial | Linux Commands | Edureka

2. Linux Tutorial For Beginners - 2 | Linux System Administration | Linux Training | Edureka

Ima puno kurseva za LINUX OS fundamentals ali generalno koji god da se pogleda omogucice prvo
iskustvo sa Linuxom.

ovaj pdf sam dobio verujem da moze da se skine ,Red Hat Linux Pocket Administrator.pdf
(dobra knjiga za brz podsetnik o Linux-OS-u sa osnovnim alatima u Administraciji)
- (opciono) Razumevanje u osnovi operativne sisteme
Operating System Full Course | Operating System Tutorials for Beginners


Obuka nakon osnovnog dela za Networking i Linux
- DevOPS
DevOPS Fundamentals and Why?

DevOPS Engineering Course Overview - Fundamentals

- CI/CD tools
CI/CD Full Course | CI/CD Tutorial | Continuous Integration And Continuous Delivery | Simplilearn
https://www.youtube.com/watch?v=h9K1NnqwUvE
  • Scripting Bash, Python, Ansible
  • ovaj deo je vazan za DevOPS inzenjere iz razloga sto se automatizacija postize koriscenjem razlicitih
alata uvezivanjem automatskim procesom koji se uglavnom postize u nekom scriptingu
- recimo Ansible je lep i deskriptivan za ovu upotrebu i povezan je jednim delom sa python-om


- Cloud, K8s, Azure, AWS, Microservisi
Tematika za sebe, omogucava u danasnjim vremenima da se infrastruktura brzo dobije na raspolaganje
a da se energija trosi na proizvodnju softvera i realizaciju ideja otuda i tolika vaznost DevOPS
inzenjera u svim ovim procesima.

Link ka prvom videu nije bio dobar, ne znam sta se desilo. Evo ispravljeno.

 
Ima li neko novijih iskusava sa kursevima FTN Informatika? Da li je neko direktno posle njih dobio praksu ili posao? Hvala!
 
Ja sam odavno mislio krenuti sa Pythonom ali stanerm pa krenem stanem pa krenem i tako u krug..ovo zaista treba voliti odnosno želiti naučiti.
Eh sad skinuo sam dosta vdieo tutoriala, dal ima vajde od gledanja istih ili ste vi naučili tako što ste se odmah bacili na pisanje koda postepeno od laganih komandi do cijelog koda?
 
Не знам шта хоћеш да радиш, и докле хоћеш да стигнеш. Даћу ти свој пример.
Ја нисам програмер, и апсолутно не долазим из света рачунара, тј једина веза са компјутерима су ми одувек били SK и Бенч. Давно сам рутовао телефоне и склапао своје машине, али да си ме у то време питао шта је root и шта сам тачно тиме мењао у систему, не верујем да бих добио прелазну оцену код неког стручног.

Силом прилика ме живот одвео у неке воде, где сам, после два пута завршеног медицинског факултета (у Срб и у Ит) прешао с дечије интензивне неге за целодневни рад за компјутером, и све више радног (а неретко и слободног) времена ми пролази испред црног екрана испуњеног словима. Конкретно, радим генетске анализе, тј обрађујем хиљаде мутација и класификујем их као бенигне и патолошке (WES, WGS). Како сам напредовао у том послу, тако је и потреба за одређеним нивоом манипулације датотекама расла. Тренутно сам у ситуацији где се један озбиљан део целокупног нашег протокола базира на мојим подешавањима (не бих о томе зашто немамо биоинформатичара на послу...не бисте веровали).
Да ме не схвати неко погрешно, није ово ни близу компликовано и озбиљно као ствари којима се баве програмери, али захтева разумевање и одређени ниво знања. Пошто нисам имао куд сео сам за комп, и као у време студија почео да грејем столицу.
Кренуо сам буквално од нуле (стетоскоп и тастатура баш немају додирних тачака): cd, ls, mkdir... Скоро сам почео да учим Рython, и скапирао да је у ствари ово посао који сам желео радити као клинац. Докле ће ме ово одвести? Појма немам. Сигурно нећу бити full-stack developer, али ће ми итекако значити у будућности. Већ сад видим пуно ствари које бих могао одрадити брже, и полако почињем да примењујем.

Плаћени или бесплатни курс, небитно је, битно је да кренеш, шта год, одакле год, корак по корак.
Има на јутјубу гомила бесплатних туторијала (неко би рекао курсева). Да ли су добри? Па зависи кога питаш, мени за сада завршавају посао. Да ли ће ми требати више од тога? Можда и хоће, али за сада ми је ово довољно.
Закључак, седи, почни с чим год.
 
@pcpartpicker

Pogledaš na UDEMY koji su najbolje ocenjeni Python kursevi, ako ti se ne plaća skineš negde besplatno i sedi uči. Sve zavisi od tebe i tvoje motivacije, može puno da se nauči ko želi da uči. Većina UDEMY tutoriala je po principu uporedo predavanje i kucanje koda sa vežbama, veruj da pored njih nemaš potrebe za bilo kojim predavanjima sa strane. Od predavača, Angela Yu prilično dobro objašnjava, poslaću ti link za njen kurs za 2023-ću godinu.
 
Hvala jako ste ljubazni.
Pa programiranje je jako placeno zelim otici iz drzave ali sa trenutno zavrsenim faxom slaba je vajda.
Msm da programiranje ima dosta veze sa logikom i matematikom a to mi je najbolje islo u srednjoj.
Eh sad problem je sto nemam interesovanje odnosno moje interesovanje je skroz u drugom smjeru ali ds bi to krenuo msm to se uci od malih nogu od nekoga.
Nije problem naci kurs zelim da znam da li ucim po principu samo gledajuci tutoriale ili gledajuci i pisajuci komande nakon svake lekcije...
Naravno tako i ulazi u glavu.
Problem je sto ako nesto ucis da bi zaradio novac bolje nemoj, zar ne?
Ono sto bih ja volio da radim od toga nema vajde bilo da budem elektronicar bilo da ucim da dizajniram (dijelove) igrica u Unreal engine bilo da sklapam konfiguracije.
Nazalost iole sa jako teskim faksom na rubu sam davanja otkaza ili dobijanja te vec davno sam se trebao prekvalifikovati.
Zasto Python,dijelovi koda mi djeluju jednostsvno.
Bio sam krenuo Javu ali nista nisam razumio.
Jos nesto jel vi komande ucite napamet?
Python ima nekakvu Anacondu te Pycharm ako se ne varam u Pycharm kod se autodopunjuje.
 
Zapravo i kao elektroničar i kao dizajner bi mogao (podjednako) dobro da prođeš, ako te to zaista zanima (više od programiranja). S tim što i jedno i drugo traži i (malo) programerskog znanja
 
Zapravo i kao elektroničar i kao dizajner bi mogao (podjednako) dobro da prođeš, ako te to zaista zanima (više od programiranja). S tim što i jedno i drugo traži i (malo) programerskog znanja
Slazem se ali to se krene od malih nogu i krene sa praksom odnosno upijanje znanje od nekoga.
Al da ne ppminjem kako je ovde u Bosni tesko naci potrebne instrumente.

Uči se sintaksa i logika, osnovne komande ćeš da naučiš za ostalo postoji MDN i slični sajtovi koje ćeš da koristiš u toku rada.
Pojasni mi malo blize pocetniku kako krecem sa ucenjem imm video tutoriala?
 
Pratiš tutorial, kucaš sve što kuca predavač, trudiš se da shvatiš šta predaje, i naravno probaš da samostalno uradiš coding challenge odnosno zadatke koje zadaje predavač. Sve što nije jasno u predavanju izguglaš dok ne razjasniš. Takođe prilikom rešavanja zadataka prvo guglanje i probaš da sam rešiš problem a tek onda gledaš kako je rešio predavač. Gledaš da odvojiš barem dva sata svakog dana, ali ne dva sata gledanja klipova, nego jedan dva klipa dnevno i onda vežbaš to što si prošao. Ljudi odgledaju video materijal od 50-60 sati u par dana i misle da će nešto da nauče, jedan kurs od pedesetak sati treba da se radi aktivno barem 5-6 meseci (ko ima više vremena može da savlada i za kraći period).
 
Ima li neko novijih iskusava sa kursevima FTN Informatika? Da li je neko direktno posle njih dobio praksu ili posao? Hvala!
Да би завршио успешно курс требао би имати предзнање. Зависи и шта упишеш. Ја сам завршио курс net web developer и чекам оцену и сертификат. Курс траје мало више од 3 месеца и стварно научиш основе за бекенд и фронт. Углавном научиш како да радиш са базама, моделима и рад са контролерима. То се све ради у Visual studio. За фронт ћеш учинити веома мало ХТМЛ, ЦСС, али више се учи јаваскрпит. После сваког од 3 модула, ради се тест знања. После сваког предавања се добија домаћи. То се мора радити, јер ради себе, видиш шта си научио.
На крају се ради завршни тест и бодује се сваки задатак, а има их многооооо.

Мени се не свиђа трајање курса јер је то кратко време да би се максимално посветио једној таквој обилној тематици. Мислим да би бар пола године било довољно да се може све савладати. Али то је све основа коју тек треба да усавршиш.

Предавања су увече, у зависности шта упишеш, па ако радиш "нормално" онда неће бити проблема да идеш на предавања. Свакако мој савет је да се иде на сва предавања, јер се више научи него да учиш преко скрипти које ти дају.

Предавачи су ок. Имају знање, али време да помогну ван наставе баш и немају, јер раде људи на више места.

Е што се тиче праксе и препоруке, то ћемо видети.

Ја сада знам да да направим једну релативно лаку веб апликацију и да ради. То се и добија на завршном тесту, али ти дају само 3 сата времена да урадиш, што је за мене јако мало времена, па нећу сигурно добити 100 бодова јер нисам стигао све да урадим за то време. То ми је мало онако неозбиљно, јер ти ту оцену пишу на сертификату, па после испадне да ниси научио све!

Углавном ја сам задовољан што сам био на курсу, јер сам заиста научио много. Додуше тек сам почео да учим 😉!
 
Pozdrav svima.
Zainteresovan sam za programiranje već par godina unazad ali nikako da dobijem slobodno vreme za neko ozbiljno učenje. Nadam se da će se to uskoro promeniti.
Konkretno me interesuju Front End (kasnije Back End/Full Stack) i Android.
Znam površno HTML i CSS (znam da su to samo markup jezici), treba to da obnovim i krenem sa JS-om. Javu sam dotakao ali mi ne leži toliko, možda treba malo više da se potrudim.
Ne zanimam me zarada (još uvek).
Ono što mi treba su smernice.
Koristio sam free verzije sajtova kao što su Codecademy, Sololearn i još neki.
Interesuje me da li se isplati PRO nalog na nekom od tih sajtova, konkretno na Codecademy jer mi on najbolje leži.
Ili platiti 1000+ e za Comtrade kurs na primer.
Ne jurim sertifikate nego znanje.
I može li se adekvatno učenje postići na Linux-u ili su Windows alati ipak neophodni?
Nedavno sam prešao sa Win 10 na Kubuntu i zadovoljan sam.
 
Nazad
Vrh Dno