Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

@Envoy hvala na savetima.

Znam da html i ostali nisu programski jezici. Od njih sam krenuo čisto da vidim kako mi ide. Kasnije ću se posvetiti Python-u najverovatnije. I/Ili Javi. Videćemo, tek se pronalazim u svemu.
 
Jezik je samo alat da bi se obavio neki posao.
Učiš/uzimaš šta ti treba.

Još jednom - razgovaraj što pre sa tim prijateljem kako bi te usmerio i uveo u potrebnu materiju.
Rasplinućeš se, potrošiti energiju a bojim se i volju.
Bratski savet.
 
@Envoy hvala na savetima.

Znam da html i ostali nisu programski jezici. Od njih sam krenuo čisto da vidim kako mi ide. Kasnije ću se posvetiti Python-u najverovatnije. I/Ili Javi. Videćemo, tek se pronalazim u svemu.
Slabo se radi Python kod nas. Java, DotNet, JavaScript, to se trazi u Srbiji.
Ja sam Python programer btw. Problem sa python je package management, lakse nauciti da programiras u njemu nego odrzavati biblioteke ili podesiti dev okruzenje. JavaScript ima isti problem.
 
Sagledavam polako situaciju i shvatam da su ljudi radi da pomognu. Ljudskost i kolegijalnost mi je najbitnija kod započinjanja novog posla. Završavam zaštitu bilja i u junu ove godine sam radio u zasadu borovnice, nadgledao sam branje i organizovao ljude oko održavanja zasada i trebalo je da učim borovnicu kao kulturu od čoveka koji je završio poljoprivredni fakultet i koji mi je bio nadređeni. Za šest meseci od njega nisam dobio apsolutno ni jednu informaciju, čak šta više dobio sam par pogrešnih kad je rešio da progovori. Nisam mogao sam da pohvatam mnogo jer je zasad od 15 hektara razbacan na 5 parcela i čovek je gledao da radi bitne stvari kad ja nisam tu. Vidim da vlada velika sujeta kod školovanih ljudi u poljoprivredi.
Elem, plan je sledeći.
Želim što pre da uzmem diplomu, nadam se da će uspeti do aprila sledeće godine. Nakon toga ću moći da se zaposlim u poljoprivrednoj apoteci ali da ne dolazim na posao, zakon ih je sad pritisnuo da moraju da imaju prijavljenog strukovnog inženjera da bi mogli da prodaju hemiju i preparate. Ljudu uglavnom znaju šta im treba tako da je moja pozicija suvišna. Sve to uz mesečnu nadoknadu naravno. Znam dosta ljudi koji su tako prijavljeni.
To bi mi ostavilo dosta vremena da se posvetim IT-u.
 
Slabo se radi Python kod nas. Java, DotNet, JavaScript, to se trazi u Srbiji.
Ja sam Python programer btw. Problem sa python je package management, lakse nauciti da programiras u njemu nego odrzavati biblioteke ili podesiti dev okruzenje. JavaScript ima isti problem.
Zašto kažeš da je teško podesiti dev okruženje? Na koje probleme nailaziš?
 
S jedne strane imamo programiranje u pythonu za pocetnke. Python je skoro pa pseudo kod, nenadmasiv je na tom planu. Svaki akademac za rekordno vreme napravi program koji 'radi'.

S druge strane imamo python virtual env s kojim se pocetnik programer srece. Imamo pip. Imamo Anacondu. Imamo apt, pacman, yum. Sta odabrati? Sta kada requests izbljucne greske u linijama 857, 988 i 1054, koje nemaju veze sa progamerom pocetnikom koji pise basic rest api? Jel python 2 ili je 3? Jel Django u pip u virtualenv ili je pipenv? Jel numpy iz ubuntu lts repoa ili pandas iz pypi. Gotovo pa je lakse je raditi sa perlom u ovom smislu. Zbog ovoga Continuum analytics ima klijente i mlati milione.
 
Razumem o čemu pričaš ali sa druge strane ovo su babe i žabe, i open source softver: Neko je odlučio da napravi novi način za instaliranje paketa. Sad imamo 21 način umesto postojećih 20 :)

apt, pacman i yum su paket menadžeri za Linux distribucije. Njima instaliraš pakete koji su ti potrebni na nivou operativnog sistema (Python paketi i svi ostali). Ako ti kalkulator koji dolazi sa distribucijom zahteva "numpy" onda taj "numpy" instaliraš koristeći apt, pacman ili yum.

pip i virtualenv se koriste za podešavanje tvog dev okruženja za svaki projekat. Oba alata i razlog zašto se koriste se objasne početniku za 10 minuta (imam primer iz lične okoline). Alati kao pipenv i anaconda su i meni zbunjujući i ne koristim ih, niti ih preporučujem bilo kome.

Da li misliš da akademac ili programer koji dolazi iz drugog jezika može da razume ove stvari? Ja bih rekao da može.
 
apt, pacman i yum su paket menadžeri za Linux distribucije. Njima instaliraš pakete koji su ti potrebni na nivou operativnog sistema (Python paketi i svi ostali). Ako ti kalkulator koji dolazi sa distribucijom zahteva "numpy" onda taj "numpy" instaliraš koristeći apt, pacman ili yum.
Python paketi se instaliraju pomocu dva paket managera a to su pip ili conda(anaconda). apt, pacman, yum .... su paket manageri linux distribucija.
Nemoj mesati pojmove, nije to isto....

E sad u pytho-u imas virtualnui prostor u kojem instaliras pakete za odredeni projekat. Problem sa python-om su paketi, pa se zato preporucuje koriscenje virtuale enviromenta, kako si paketi izolovali. Npr. jedna projekat zahteva pandas verzije 1.18, dok drugi zahteva verziju 2.0. Kako ne bi doslo do konflikta, za ova dva projekta kreiras zaseban virtualni prostor.
 
Kako to misliš da mešam pojmove? Poruka koju si citirao kaže isto što i ti govoriš.

Apsolutno nema potrebe da mi objašnjavaš šta je virtualenv i kako se upravlja paketima, radim kao devops inženjer godinama.
 
sa apt,yum,pacman instaliras numpy paket ? Recenicu si poceo dobro, ali zavrsni deo te recenice je pogresan. Ne znam sta si po zanimanju, nisam hteo nikoga da uvredim, samo sam hteo da pojasnim. Ja ne vidim u tome nista lose......
 
Poslednja izmena:
Kod:
apt install python3-numpy

Svaki vid instalacije python ili nodejs biblioteka zagadjuje sistem, zato ljudi to trpaju u docker i bas ih briga sto je unutra deponija.

Python je napravljen da zameni perl, prirodni nacin instalacije python biblioteka je karoz paket menadzer distribucija , pip/pypi i ostalo je doslo posle kada su videli kakav picvajz moze nastati.
 
Kod:
apt install python3-numpy

Svaki vid instalacije python ili nodejs biblioteka zagadjuje sistem, zato ljudi to trpaju u docker i bas ih briga sto je unutra deponija.

Python je napravljen da zameni perl, prirodni nacin instalacije python biblioteka je karoz paket menadzer distribucija , pip/pypi i ostalo je doslo posle kada su videli kakav picvajz moze nastati.
Istina, ovo nisam znao, jer uvek su pominju pip ili conda(i sama zvanican stranica objasnjava pip postupkom) Malo sam googl-ao i dosao do odgovoro da je moguce, ali se preporucuje koriscenje pip ili conde.
Moje pitanje: da li i yum, pacman mogu na ovaj nacin instalirati python pakete, posto apt-get je ubuntu/debian based sistem paket manager. Nigde nisam nasao odgovor, uglavnom je sve vezano za pip.
Both apt-get and pip are mature package managers which automatically install any other package dependency while installing. You may use anyone as you like. However, if you need to install a particular version of python-package, or install the package in a virtualenv, or install a package which is only hosted on PyPI; only pip would help you solve that issue. Otherwise, if you don't mind installing the packages in system-wide location it doesn't really matter whether you use apt-get or pip.
 
Šta znači "instalirati" python paket, na Linuxu, npr? To znači iskopirati nekoliko desetina fajlova (zavisi od paketa, naravno) na određenu lokaciju, npr.
/usr/lib/python/site-packages. Zašto onda ne bi mogao to da uradiš kroz regularan package manager, npr. Yast? Zašto ne bi mogao sam da napišeš program koji će da "instalira" package? Naravno da sve linux distrubucije imaju u svom osnovnom repo-u sve važnije python pakete i da mogu tako da se instaliraju, ali su to sistemske instalacije i trebalo bih izbegavati za development (ne samo zato što ne može da se bira verzija nego postoji mogućnost da se "pokvare" sistemske aplikacije koje koriste Python)

Rešenje je virtualno okruženje. I tu ima dosta rešenja, ali je od (čini mi se, verzije 3.4) venv postao standardni python modul.

python -m venv ime_venv
source ime_venv/bin/activate
pip install package ili još bolje -r requirements.txt (u fajlu su opisane sve potrebne verzije package-a) i to je sve... okruženje spremno za par sekundi...

Da li se Django instalira ovako ili onako je potpuno nebitno, source je isti... Nebitno da li neko koristi pipenv, pynenv, stari virtualenv, to nikakve veze sa djangom ili nekim drugim paketom nema veze...

Python nije pisan da zameni Perl niti ima bilo kakave veze sa Perlom, Python je nastao kad je Guido van Rossum i ekipa oko njega razvijala aplikacije i utility-je za Amoeba operativni sistem, koga zanima može da nađe video gde detaljno objašnjava kako i zašto je Python nastao...

@Envoy Ako nije tajna, šta konkretno radiš u Pythonu?
 
Slabo se radi Python kod nas...

fucked up GIF
 
Da dopunim izjavu od Mali HoBiT, u slucaju da nije nekome jasna, ima ipak dosta novajlija.

Berze poslova
Globalna statistika, Python i ostali jezici

Programming, scripting, and markup languages

For the sixth-year, Rust is the most loved language, while Python is the most wanted language for its fifth-year.
izvor - Stack Overflow, godišnji izveštaj za 2021. godinu

U 21. veku, u ITu se vezivati za trziste jedne drzave ... kada gotovo sve firme nude remote posao... je limitirajuci faktor.
 
Ja sam Python radio pre nekih 5-6 godina, ali koliko se sećam kreiranje virtual env je bilo desetak minuta posla. Ništa naročito strašno.

Dependency hell nije unikatno problem Python-a, ima toga u svim razvijenijim jezicima sa jakom zajednicom. Ja sam i sa .Net upadao u dependency hell, koliko se sećam, mada je davno bilo, ni java nije imuna…

P.S. Znam da sam tada bio prijatno iznenađen PyTorch-om kao IDE-om. Ne znam koji je sada najpopularniji Python IDE u industriji.
 
Kakvih 10 minuta, za deset sekundi je sve gotovo kad je virtuelno okruženje u pitanju...

PyCharm i VS Code su ubedljivo najpopularniji, sve ostalo se slabo koristi...
 
Ja sam Python radio pre nekih 5-6 godina, ali koliko se sećam kreiranje virtual env je bilo desetak minuta posla. Ništa naročito strašno.

Dependency hell nije unikatno problem Python-a, ima toga u svim razvijenijim jezicima sa jakom zajednicom. Ja sam i sa .Net upadao u dependency hell, koliko se sećam, mada je davno bilo, ni java nije imuna…

P.S. Znam da sam tada bio prijatno iznenađen PyTorch-om kao IDE-om. Ne znam koji je sada najpopularniji Python IDE u industriji.

Inače, PyTorch je framework za deep learning, tačnije biblioteka za rad sa tenzorima... :)
 
Jetbrains IDE i nema zime 😊
 
Zdravo ljudi.
Htio bih naučiti Javu.
Apsolutni sam početnik sa programiranjem,nešto malo znam Python i to je to.
Koji kurs mi savjetujete ili koju knjigu,nema veze engleski ili ne iako bi mi lakše bilo na našem jeziku?
Mogu i pdf knjige nije problem.
 
Misliti na javi. Top ocenjena za edulkaciju mada sam jauvek vise za video materijal.
 
Bio sam počeo Javu ali djelovalo mi je jako jako komplikovano a vidim puno više se traži Javascript i onda sam krenuo od osnova HTML-a i opet odustao...teško je učiti nešto nazor a da čovjeka to ne zanima, čisto samo radi dobre zarade.
Ja imam neka interesovanja tipa da bi volio recimo naučit jedan dan napisat neki jednostavan prgram za android.
Ali mene želja vuče ka nečemu drugome a to izrada igara za PC.
 
Probaj dizajn
 
Moras da nadjes sta ti odgovara, nezgodno je kad kreces od 0 i na svoju ruku. Ako te zanima game development, baci pogled na Unity ili Unreal Engine, ili guglaj sta je sada aktuelno..
 
Bio sam počeo Javu ali djelovalo mi je jako jako komplikovano a vidim puno više se traži Javascript i onda sam krenuo od osnova HTML-a i opet odustao...teško je učiti nešto nazor a da čovjeka to ne zanima, čisto samo radi dobre zarade.
Ja imam neka interesovanja tipa da bi volio recimo naučit jedan dan napisat neki jednostavan prgram za android.
Ali mene želja vuče ka nečemu drugome a to izrada igara za PC.
 
Ima super knjiga od US Osnove Java Programiranja daj ljidi prvo to da steknem volju i krenem uciti..pri pravljenju igrica mislio sam na Unreal Engine 5.
 
@pcpartpicker Ako stvarno ozbiljno hoces da naucis, evo dva kursa, koja mozes potpuno besplatno da predjes. Placa se samo ako hoces i sertifikat, ali to ti ne treba ni za sta, bitno ti je znanje.


Nakon toga ces imati dovoljno osnova da mozes dalje. Uleteti bez adekvatne osnove u Unreal Engine ili Unity je najbrzi nacin da se obeshrabris i odustanes. Prosto neces moci da se pohvatas.

Ono sto trebas da znas u startu, da put do pravljenja igara nije niti lak niti brz. Samo za ova dva kursa ces morati minimum tri do sest meseci da ozbiljno zagrejes stolicu. A to su ti bas gole osnove. Nakon toga je na tebi da se uhvatis u kostac ozbiljnije sa modernim alatima za razvoj, engine-ima, grafikom, strukturama podataka, algoritmima i pre ili kasnije matematikom i to onom koja se obicno susrece na tehnickim fakultetima. Naglasavam matematiku, jer je kod nas u Srbiji mizeran broj ljudi koji imaju cak i osnovna matematicka znanja - to uglavnom budu jaci gimnazijalci ili oni iz jacih tehnickih skola.

Ako ti je bas san da radis video igre, onda samo napred. Per aspera ad astra!

Ako u ovo ulazis zbog para, onda ti je razvoj igara jedan od tezih puteva koji mozes da odaberes.
 
@pcpartpicker Ako stvarno ozbiljno hoces da naucis, evo dva kursa, koja mozes potpuno besplatno da predjes. Placa se samo ako hoces i sertifikat, ali to ti ne treba ni za sta, bitno ti je znanje.


Nakon toga ces imati dovoljno osnova da mozes dalje. Uleteti bez adekvatne osnove u Unreal Engine ili Unity je najbrzi nacin da se obeshrabris i odustanes. Prosto neces moci da se pohvatas.

Ono sto trebas da znas u startu, da put do pravljenja igara nije niti lak niti brz. Samo za ova dva kursa ces morati minimum tri do sest meseci da ozbiljno zagrejes stolicu. A to su ti bas gole osnove. Nakon toga je na tebi da se uhvatis u kostac ozbiljnije sa modernim alatima za razvoj, engine-ima, grafikom, strukturama podataka, algoritmima i pre ili kasnije matematikom i to onom koja se obicno susrece na tehnickim fakultetima. Naglasavam matematiku, jer je kod nas u Srbiji mizeran broj ljudi koji imaju cak i osnovna matematicka znanja - to uglavnom budu jaci gimnazijalci ili oni iz jacih tehnickih skola.

Ako ti je bas san da radis video igre, onda samo napred. Per aspera ad astra!

Ako u ovo ulazis zbog para, onda ti je razvoj igara jedan od tezih puteva koji mozes da odaberes.


Htio sam cisto samo UE 5 gledao sam na yt tutorial i brate sam softver je mnogo komplikovan.
Msm ds UE 5 ne trazi predznanje programiranja ali vidim da ima veze sa C++.
Bio sam dosao do Blueprints i ono je jako komplilovano te nists nisam razumio.
Odustao sam lako.
Zelii bi samo da pravim odredjene scene i makar pokusam zaraditi objavljujuci ih.
Igre pravi tim ljudi i od toga nema nista.
Sto se matematike tice tu nema problema bio sam najbolji matematicar u srednjoj.
Isto tako volio bi recimo naucit kako se pravi android aplikacija.
Za web development bas nemam ni zelje ni volje ali vidim da je javascript jako trazen jezik.

Koji mi kurs kao pocrtniku predlazete za Javu i Javascript?
Moze i na engleskom.
 
Nazad
Vrh Dno