Šta je novo?

Hardver High end računar za render (CPU)

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

X4K3P

Cenjen
Učlanjen(a)
25.09.2015
Poruke
1,298
Poena
125
Drugar me zamolio da mu pomognem oko sklapanja računara koji bi koristio najviše za softver Chaos Corona koji koristi procesor za renderovanje. Malo sam istraživao i ja sam došao do sljedećeg spiska:
CPU: Ryzen 9 7950X
MB: Gigabyte B650 Aorus Elite AX V2
RAM: Kingston Fury Beast 64GB 6000Mhz CL30 EXPO
GPU: Zotac Trinity RTX 4070Ti Super
SSD: Kingston KC3000 2TB
Cooler: Arctic Cooling Freezer II 420 A-RGB
PSU: Corsair RM1000e
Case: Phanteks Eclipse G500A DRGB Fanless
Fans: Arctic Cooling P14 PWM PST A-RGB x3 + controller
On je htio NZXT H7 Flow kućište, ali sam predložio ovo Phanteks jer u njega staje 420 AIO. Grafičku ne bi uzimao slabiju od ove, da li ima neka alternativa gdje za malo više novca dobija veće performanse ili slično?
Da li je i9 14900k možda bolji izbor?

Takođe, hoće da uzme i monitor. Gledao je LG UltraWide 49" IPS 49WQ95C-W. Da li za to imate bolje prijedloge?
 
Konfiguracija deluje dosta solidno za tu namenu.
14900k je rame uz rame sa 7950x i tu su procenti u pitanju tako da bih pre isao na AMD ovde.
Za malo vise para nemas nista bolje, jedino threadripper procesore koji kostaju kao cela ova konfiguracija.
Ako ti se daje 3000e na procesor onda ces dobiti skoro duplo brzi render :D

Sto se monitora tice, da li mora ultrawide?
Vidim da voli veliki monitor, sto ne bacis pogled na recimo LG C3 OLED 42inca.
Dobices mnogo kvalitetniju sliku a jeftiniji je od tog monitora i moze se naci za ~700e na KP.
 
Hvala! Mora ultrawide, ne bi išao na 2 monitora samo zbog bezela. Ovaj monitor ima i softver da "fizički" razdvaja tabove što je njemu bitno radi posla.
 
Proveri VRM snagu na toj B650 ploči, obično su samo do 180W a 7950x može da povuče 210w+ pod punim opterećenjem.
14900 sigurno preko 300W pa za njega treba baš dobra (i skupa) ploča.
 
14900K neće ni moći da se ohladi (normalnim putem) na 300+ W tako da je VRM tu nebitan, hlađenje procesora je usko grlo...

Kod nas ima B650 Tomahawk za 220e koji bi sa 14 80A faza trebalo da bude više no dovoljan za 7950x...
Opet, hlađenje procesora je problem, ne VRM.
 
Baš sam to uzimao u obzir kad sam gledao ploču i koliko sam vidio ova Gigabyte ima VRM kao neke X670 ploče (16 70A faza). Ne razumijem se toliko i ne znam sad šta je tu bolje. Još jedna razlika je što Gigabyte ima PCIe 5.0 M.2 i 8-slojni PCB, dok MSI nema 5.0 i ima 6-slojni PCB.
 
Je l drugar ima neki NAS/hdd ili samo ovih 2TB.
Taj ssd će za sistem + projekte + modele, teksture i ostale biblioteke brzo da se omali.

Možda ne bi bilo loše da ide na 96 ili 128gb rama ako radi neke veće projekte. Dve otvorene scene, photoshop i browser u pozadini neretko popune tih 64gb. :)

Intel trenutno ne bih uzimao u razmatranje za renderovanje. Ostalo mi deluje ok.
 
Nazad
Vrh Dno