Šta je novo?

Help and Support!! MAC OS X86 inastall

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

stexxx

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.01.2006
Poruke
55
Poena
309
Moze li mi neko napisati kako na neki efikasan nacin instalirati Mac OS X86
Tiger 10.4.3 na Intel ili AMD platformu , sistem instalacije je naravno moguc
ali izuzetno tezak......... gledao sam neke testove ,recimo Intel na 3.6Ghz je radio isto kao "Mac G5" ( tj. dao je isti score) a programi Adobe-ovi su jako
lepo radili......
ja sam probao preko onog VMware-a Workstation.5.5 ali Mac OS je jedva radio
sta god bih otvorio cekao bih dosta.... uglavnom nije bilo dobro.

zato molim da mi neko preporuci neki dobar link u vezi sa tim , jer kolko vidim
mnogi su zadovlojni , skinuh sa neta 8,9GB raznih stvari i ne znam kako da krenem.

S, postovanjem S.Stefan

Akademija Primenjenih Umetnosti Beograd. mail: [email protected] :bottle:
 
Pa za početak, nabavi HW platformu na kojoj to može da radi. Nisam preterano pratio jer mi nije potrebno, ali suština je u tome da sve lepo radi samo sa Intel procesorom i na tačno određenom čipsetu (zaboravih oznaku).
 
Zanam , naravno...... ali imam intel Pentium 4 Prescott 3.2E i Asus P4C800-E /D i tamo na site-u je podrzano postoje kompletne lisete ponrzanog hardware-a , ali meni to nesto zajebava..... kazem skinu sam sa neta 8,9 giga tih raznih OS X instalacija i patch-eva i svega ostaloga :
Maxxuss_Kernel_SSE3-Emulator_NoNX_CPUID_10[1].4.3 (za SSE 2>3) ii (3>2)
darwinx86-801.iso
tiger-x86.tar.bz2 skup fajlova koji bi trebalo da rade preko VMware-a , i u ostalom i rade ali slabo.... sistem se jedva kretao!!!

evo cuvenog istea u vezi istalacije.
http://www.xplodenet.com/blog/?page_id=11

Maxxuss Tips & Notes on Mac OS X 10.4.3 8F1099 x86
Finding out about your CPU Features

# The 10.4.3. x86 DTK .dmg file
# The Maxxuss patches for 10.4.3. Depending on your CPU capabilities (SSE2/3, NX or not) you would need some of these:

* Boot Loader Patch (SSE2 only)
* Kernel Patch (SSE2 or No-NX)
* Anti-TPM Patch (everyone)

http://maxxuss.hotbox.ru/patch_8f1099.html
ne znam kako patch-ovati CPU.................................
 
Koju Virtual machine si koristio? Other/Other(64 bit)?
Nije ti potreban SSE3>SSE2 translator, odnosno patch, tvoj CPU sigurno poseduje SSE3 instrukcije i hardware DEP support (Execute Disable bit, pošto je Intel Pentium). Ergo, Boot Loader Patch i Kernel Patch nisu potrebni na tvojoj platformi. Neka forma piraterije je u pitanju, ali TPM patch moraš imati.
Zašto jednostavno ne izvršiš nativnu instalaciju, ergo, ne preko Virtual machine? Pre svega, jer WMVare nije pretpostavio Macintosh kao jedan od OS-ova, odnosno, nije pružio potpunu podršku.
Inače, pre izvesnog vremena sam zamolio jednog od VIP member-a za pomoć u vezi x86 Macintosh-a, pošto je isti ekspert. x86 Tiger je developer version, imao sam havariju sa Verat-om, napisao mi je tačno koji hardware je u pitanju, pokušaj sa Google.
Lista podržanog hardware-a na http://www.xplodenet.com/blog/?page_id=8.
 
Poslednja izmena:
Nisam mogao prethodni edit-ovati post.
@Zoran Milosevic, hvala u ime svih učesnika diskusije na korisnom link-u (preduhitrio si me)...
Na procesorima sa x86-64 (K8 i Intel sa EM64T) jedino aplikacije koje koriste AltiVec instrukcije (na PPC-u) se neće moći koristiti.
@delimir, opet si me za AltiVec ispravio. Da, radiće i aplikacije koje zahtevaju AltiVec, ali sa Rosetta emulatorom. Nisam znao za poboljšanje, thanks.
Ergo, za instalaciju x86 Macintosh-a, potreban je procesor sa SSE2, odnosno SSE3, kako bi se izbeglo transliranje SSE3>SSE2 i hardware DEP support (Execute Disable bit za Intel procesore i No Execute Page Protection za AMD), kako bi se izbegao patching, te degradacija performansi.
 
Poslednja izmena:
idavik je napisao(la):
Na x86-64 CPU jedino aplikacije koje koriste AltiVec instrukcije kod PPC-a se neće moći koristiti.

Ma nije to tacno... Skoro sve aplikacije koriste AltiVec i rade. Ima patch za sve te stvari. Pride, novi Build 8f1111 je doneo i Altivec support za Rosetta emulator tako da je Altivec sada potpuno podrzan, a sama Rosetta radi mnooogo bolje nego u prethodnim verzijama 10.4.1 i 10.4.3. Sa buildom 8f1111 rade out-of-the-box i ATi Radeon kartice iz 9x00 serije. Naime, kako su Apple i Intel postali partneri, a Intel tesno saradjuje sa ATI-jem (npr. najnovije jeftine ploce pod Intel brendom imaju integrisanu ATI grafiku) logicno je da ce buduci Apple Intel Mac-ovi imati ATI grafiku, Zato je i u nove verzije Mac OS X ubacen univerzalni drajver za ATI karte i sa ATI-jem radi Quartz i CoreImage bez ikakvih patcheva. NVidia ne radi, tj. radi kao VESA 2.0/VESA 3.0 kompatibini adapter. Dakle, sve aplikacije rade, ako imate SEE3 procesor, a ako nemate koristite Maxxus SSE3 - SSE2 patch.

Iako aplikacija koristi AltiVec to ne znaci da nece raditi ako isti nemate. Radice, ali ce raditi sporije. To je bio do sada problem i to samo pod Rosetta-om. Sve aplikacije, koje su native Intel OS X kompajlirane (a ima ih vec sada dosta http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/X86_software ) rade punom brzinom. Medjutim, nova Rosetta u 8f1111 omogucava da se umesto AltiVec instrukcija koriste korespodentne SSE3 instrukcije, a buduci softver ce tokom rekompajliranja umesto emulacije AltiVec-a koristiti korespodentne SSE3 instrukcije i tako raditi jos brze nego ranije.

Photoshop je najbolji primer softvera koji je heavy optimizovan za AltiVec set instrukcija, pa je opet radio pod Rosetta-om i na 10.4.1 iako Rosetta u 10.4.1 ne podrzava AltiVec. Doduse, radio je jako sporo kada su filteri u pitanju (a oni se najvecim delom oslanjaju na AltiVec/SSE3 instrukcije). Enivej, nova verzija Photoshop-a (CS3 :) ) ce biti universal binary i podrzavace kako PPC tako i X86 MacOS X platformu.

Evo komplietna lista hardvera koji radi sa MacOS X 10.4.3 8f1111...

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.4.3

Evo i liste onog harveda koji NE RADI...

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Incompatible_hardware_10.4.3

BTW: Uskoro izlazi i MacOS X 10.4.4 x86 koji bi trebalo da bude i ujedno final. Apple je poslednjih par hardware apdejtova (npr. za Airport i Bluetooth) izbaciovao kao universal binaries (Intel + PPC). Nekompatibilnost iLife '05 suitea ce biti otklonjena, jer ce uskoro biti predstavljen iLife '06 koji ce biti universal binary (Intel+PPC). Takodje bi za koji dan trebalo da budu predstavljeni i prvi Intel Mekintoshi sa 10.4.4 OS X.
 
Poslednja izmena:
stexxx je napisao(la):
Moze li mi neko napisati kako na neki efikasan nacin instalirati Mac OS X86
Tiger 10.4.3 na Intel ili AMD platformu , sistem instalacije je naravno moguc
ali izuzetno tezak......... gledao sam neke testove ,recimo Intel na 3.6Ghz je radio isto kao "Mac G5" ( tj. dao je isti score) a programi Adobe-ovi su jako
lepo radili......
ja sam probao preko onog VMware-a Workstation.5.5 ali Mac OS je jedva radio
sta god bih otvorio cekao bih dosta.... uglavnom nije bilo dobro.

zato molim da mi neko preporuci neki dobar link u vezi sa tim , jer kolko vidim
mnogi su zadovlojni , skinuh sa neta 8,9GB raznih stvari i ne znam kako da krenem.

S, postovanjem S.Stefan

Akademija Primenjenih Umetnosti Beograd. mail: [email protected] :bottle:

Nema bolje lokacije od ove...

http://www.osx86project.org/

Tu imas apsolutno SVE sto ti treba za MacOS X 10.4.x Intel Edition.
 
meni nije jasno jedno: da li treba koristiti onaj glupi VMware ili ne! sta i kako instalirati ,a
na netu postoji hiljadu raznih stvari patch-eva , image-a svega.......
,kazem preko VMware-a je islo pakleno!!!! SPORO!!!! A imam SSE3 i ne znam sta dalje................ a tek kad sam video taj OS X nista mi nije bilo jasno o bilo kakvim funkcijama..... , u njemu , o instalacijama ( mozda nekih drajvera ili slicno ) recimo u podrzanom hardware-u pise ovako:
Sapphire Ati Radeon X800XL (You have to delete all ATi and intel drivers) - VESA 3.0 1280x1024x32 , i sad' sta znaci ovo da obrisem driver-e "GDE DA IH OBRISEM" , a plus toga nemam "Sapphire" nego imam ATI Radeon X800 XL AGP (By ATI) i kako to recimo da resim.!!!!!!!!!!!!

hvala
 
Ako si skinuo patchovan DVD (onaj koji ima u sebi TPM patch i SSE3 patch, bez obzira koji CPU imas) onda mozes da instaliras native.

Samo se onaj VMWare image instalirao pomocu VMWare-a (logicno), svi ostali se instaliraju kao i Mac OS X na pravom Mekintosu.
 
Poslednja izmena:
hava!

S, postovanjem S.Stefan
 
gde ima da se skine patchovan Mac OS dvd , daj mi site da proverim da li je to to!!!!
 
mac os

mozda je to!
 

Prilozi

  • jhjh.jpg
    jhjh.jpg
    73.5 KB · Pregleda: 175
sta se desava sa ovim el proradio taj tiger? taj iso je za bootabilni dvd predpostavljam.... :smash:
 
Poslednja izmena:
Ej, bre nemojte da kacite te linkove to je zabranjeno na forumu. Znaju svi gde ima da se skine, ne mora bas i link da se kaci.
 
Pa Delimire, očigledno ne znaju svi i nemaju svi ADSL da mogu opušteno da skdaju više gigabajtne instalacije.

Ja evo već 5 put pitam ima li neko raspoložen da mi snimi instalaciju i niko se ne javlja... A sa ISDN-om mi ne vrijedi skidati... Torrente, i po gotovo...
 
Poslednja izmena:
Pa, nemam ja nista protiv linkova, nego to krsi pravila foruma. Znaci ceo thread bi mogao da bude obrisan. Zato kazem.
 
skinuo sam.......

Mac os X for INTEL 10.4.3 8f1099 4,3GB
 
castor je napisao(la):
Pa Delimire, očigledno ne znaju svi i nemaju svi ADSL da mogu opušteno da skdaju više gigabajtne instalacije.

Ja evo već 5 put pitam ima li neko raspoložen da mi snimi instalaciju i niko se ne javlja... A sa ISDN-om mi ne vrijedi skidati... Torrente, i po gotovo...

Jel si ti prochitao pravila uopshte ili si josh uvek u '95 godini ?

Delimire, jel su se pojavili drajveri za grafiku ?
 
"Šoferčino" :d, nemoj sad da se vrijeđamo. Dobro su meni poznata pravila. Ne bih da budem smor pa da cimam ljude preko pm-a i dosađujem više puta ako "neko" neće da odgovori.

Mislio sam da će neko ko ima instalaciju da kaže: "Javi se na PM" ili nešto slično. A od toga nema vajde, očigledno...

Biće pisanije preko PM-a... Nema veze... Navikao sam na nedostatak "timskog duha" i svega onoga što open source zajednicu krasi, a ovdje u određenoj mjeri nedostaje...

Pozdrav.

PS: Da se razumijemo, nemoj da ovo neko protumači kao "Sad ću ja da plačem, jer mi nisu dali igračku" - bebeće fore i fazone...
 
Razmisli da li si preterao, ne prema "šoferu", već uopšte u nastupu.
Pre svega, objektivno kršiš pravila foruma, vezana za pirateriju [http://www.benchmark.co.yu/forum/announcement.php?f=21&announcementid=6]. Pri tom, nastojiš zameniti teze da je sharing software-a legalan. U većini slučajeva nije.
Verzija Mac OS za x86, bio on u developer fazi, ipak je vlasništvo Apple Computers, Inc, stoga, o kakvom Open Source-u govoriš?
Sharing ne predstavlja open source. Open source je software koji je licenciran pod nekom GPL [http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html], odnosno, free of charge javno dostupan, neretko pod određenim uslovima, i samo pod tim uslovima, kakav je slučaj sa Solaris 10, koji uzgred, lično koristim.
Iako je member Zoran Milosevic dao koristan link, lično mišljenje je da je diskusija u ovom thread-u daleko kvalitetnija, stoga, čemu neopravdano i glupo rizikovati da neko od "uprave foruma" uradi "thread closed"?
Da li lično ja, ili bilo ko želi da Tebi izađe u susret, to je već drugo pitanje. Ništa javno ne izjavljujem povodom tog pitanja, ali, sharing duh svakako postoji.
 
Poslednja izmena:
Upravno na ovo mislim shto je idavik rekao. Nije piraterija samo kada ti kazesh "crack" ili "piratska kopija" vec i poziv na razmenu, potrazivanje bilo kakvog piratskog softvera, kopija, ili bilo shta shto ima bilo kakve veze sa piraterijom.
 
Poslednja izmena:
...., Ne razumem zasto toliko protiv Sharing-a!!!!, pomocu cega ste ovde na ovom "forumu" naravno da znate odgovor ,a to je taj "Piratski" cuveni "Windows XP" koji "SVI" apsolutno svi drzite na svojim racunarima (cast pojedincima Linux-a), i diskutujete o nekoj zabrani piraterije,su ovde besmislene! Tako da mislim da ce pre da ruse -Torrent-
sajtove nego "Forume".....A ,da je Mac OS X !!!normalan!!! ne bih izbacivali silne Patcheve i ostale zajebancije ZATO bas i zasluzuje da bude sherovan, a i mislim da to ljudi znaju! TAJ OS JEDNOSTAVNO JOS NIJE STABILAN!!!!!! niti ce bar jos neko vreme i biti!
Zato ako nekome smeta ,neka me skine sa foruma. To mi nece bas tako tesko pasti!
a, kazu da radi losije na PC tj.AMD-INTEL-glupostima ,Zato borite se i vi protiv "PIRATERIJE" pa lepo uzmite "Apple G5-ice i Originalne Mac OS-eve i "daj boze novca" pa mozda i po koji "Adobe-ov Paket" a ,za to u Srbiji ljudi nemaju svi ljudi para , bar ja tako mislim!

S, postovanjem

S.Stefan [email protected]
 
Sad zato sto nemaju svi pare da kupe MAC onda treba da kradu softver i jos da ga javno sharuje?

Pravilo je pravilo svidjalo se tebi ili ne i ono vazi za sve.
 
u pravu si, ove godine su unix/linux (pa i mac os x sa svojim BSD subsystem)bili osetljiviji od windowsa na propuste i "rupe" u samom sistemu. samo razlika (izmedju nas i vas, ko smo to mi???) u broju virusa i spyware-a nemoz' da se poredi. recimo da je to jedan od desetak stvari zbog cega sam se odlucio da predjem na mac-a, ne treba: antivirusi, apdejt istih, dva/tri para ad-ware i spyware programa (kako se jos i zovu). activex sa "onih" sajtova ne pravi veliko djubre u racunaru kao na windowsima.

a to za piratske kopije (ne za pirateriju) nebi trebalo ni da raspravljamo!
 
@ALL
Ljudi, ja da imam kintu ja bih kupio Apple komplet - i hardver i softver. Ipak, siva situacija kakva je kod nas diktira svoje uslove, nezavisno od naših želja. A prvom prilikom kad budem imao love, ja ću kupiti Mac-a... ;)

Ipak, ja jesam pogriješio u odnosu na najavu za pravila ove sobe. Izvinjavam se svima (koji se nalaze pogođeni). Što se tiče nastupa, možda jeste malo preoštar, ali u naletu bijesa... :mad:

@idavik
Što se tiče sharing duha... Isti ili postoji ili ne postoji. Ili ćeš nešto da podijeliš ili nećeš.

Moj stav povodom svega je: kome mogu da pomognem - ja mu pomognem, a kome ne mogu da pomognem - istome ni ne odmažem (prema tome ćutim!). Čitaj to ovako: ako imam instalaciju mac os-a - ja ću da je dam onome ko traži, ako nemam - ne solim pamet tome koji traži/pita/whatsoever. Da li sam ja to platio, pa hoću da podijelim to sa nekim ili sam skinuo sa interneta (legalno/nelegalno) je MOJ problem jer sam JA u posjedu toga nečega.

Prema tome, šta se smije ili ne smije je širok spektar argumenata za i protiv. I diskusuja bi mogla da se baš razvuuuuuuuučeeeee. Ali, kao što Luc1fer reče, pravila su tu i moraju da se poštuju i vrijede za sve. Prema tome, nema diskusije. Ali moj stav ostaje moj stav, bez obzira na pravila. ,)

Od mene dosta, možda čak i previše. Što se mene tiče, ovo se neće ponoviti.

Pozdrav. :wave:

PS: Zavisno od tumačenja i pitanje za drajvere za grafiku bi se moglo smatrati kršenjem pravila.
 
A, ja ne mogu da svima delim Mac OS X i da mi dolaze ko u kakav klub!!!
kome sam mogao pomogao sam i kome sam obecao (odrzacu obecanje) , borite se protiv PIRATERIJE!!! zato pravac -> u galeriju "O3One" tamo ima sve u vezi "APPLE-a" i da "pogledate neku izlozbu".
 
Savet moderatorima. Brišite nepotrebne post-ove u thread-u, kako bismo dobili pristojnu diskusiju o x86 Mac OS-u.

@castor, razumem osećanja, ali...
Pogrešna interpretacija pitanja nije moguća, šta više, zlonamerna je, ako se ista desi, tada uputiš žalbu.
Postoje definisana pravila koja se odnose na pirateriju. Nema diskusije na temu warez-a, odnosno download link-ova za software i crack/patch/serial, ili slično tome. Diskusiju o pirateriji, akademsku, imaš u Bench Clubbing-u, http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=92527. Na elitesecurity forumima postoje diskusije o reverse engineering, koje su, opet tehničkog karaktera.
Ergo, niko više ne radi public sharing.
Sharing je, od slučaja do slučaja, zakonodavstva do zakonodavstva, zakonit ili nezakonit, ali piraterija je nezakonita.
Sharing duh, druže, postoji. Poenta mog pisanija je da ne pravimo komplikacije forumu, odnosno Benchmark-u, jer je ipak Steve Jobs u pitanju. Druga stvar je, prekinite svi diskusiju o tome, a ako moderatori smatraju opravdanim, neka tekstove koji se tiču piraterije izbrišu, ili prebace u thread http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=92527.
 
@ idavik
OK, point made. No more argue. :d

@ stexxx
Konačno, hvala na odgovoru. Što se o3one-a tiče, tamo možemo samo na izložbu ili neki happening, a za Apple info na sajt1 ili sajt2, a zasigurno u prostorije sa sajta1. :smoke:

Ako niste primjetili, Apple je počeo da prodaje iMac i PowerBookPro modele sa Intel-ovim čipovima. iMac može da se kupi od 1300 dolara, a za PowerBookPro primaju narudžbine.

Ono što je interesantno je to da se mašine isporučuju sa 10.4.4 verzijom Mac OS X-a, dok netom još uvijek kruži 10.4.3 verzija.

Vjerujem da Steve Jobs ništa ne radi olako i neozbiljno, te mislim da je sve i jedna verzija Mac OS X-a Intel Edition na netu baš zato da bi se pokupila iskustva korisnika koji su ga se "domogli". Jeftinije beta testere od ovoga ne može nigdje da nađe. A obzirom da ga instaliraju uglavnom "zaluđenici" (čija iskustva vrijede mnogo više od iskustava običnih korisnika zbog boljeg poznavanja kompletne materije na relaciji hw-sw) za Mac-a i koji su radili i sa nativnim OS-om, onda mislim da ovo još više dobija na smislu.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno