Šta je novo?

hdd rack zadimio...sta dalje?

sekula30

Poštovan
Učlanjen(a)
17.05.2021
Poruke
274
Poena
65
Dobar dan drustvance, dosao sam ovde u nadi da mi neko moze na bilo koji nacin pomoci. Imam fioku za hard disk preko koje je formatiran disk u nekom 4k cluster size i sada hard disk nije citljiv ni u jednom drugom samo u tom docku. Elem juce je poceo da zmirka i nedugo zatim se malo zadimilo i usmrdelo...Otvorio sam ga i video sta je pregorelo, neki U3 sto se vidi i na slici. Ne razumem se nista u to, komsija pogledao kaze mozda mogu da ti zalemim ako to nadjes. Moze li neka pomoc savet, bilo sta jer ne mogu da pristupim podacim na hard disku bez toga. Hvala puno svima, unapred!
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    218.6 KB · Pregleda: 81
Stigla fioka iz austrije polovna, po slici je sve identicno i revizija chipa i sve. Nadajmo se da ce raditi, pre vikenda necu moci da probam jer je lepo vreme mora zemlja da se radi.
 

Prilozi

  • IMG_20210608_191852.jpg
    IMG_20210608_191852.jpg
    263.9 KB · Pregleda: 27
^Sad samo neko ko se razume da ti da savet kako podatke da sačuvaš u nekom nekodiranom formatu, i nakon toga ih bekapuješ, tako da si miran ako kontroler ponovo otkaže, jer kako vreme protiče sve je manja šansa da ćeš naći zamenski kontroler ili delove...
 
Nasao sam resenje i za to, ali mi je potreban prazan HDD, kad to nabavim onda lako njega formatiram u kompu, pa prekopiram sve sa fioke na njega, pa onda taj iz fioke ubacim u komp obrisem particije napravim novu i formatiram i sve biva ok posle toga. Najveca greska je bila sto sam pravio particije dok je bio u fioci,
 
Nasao sam resenje i za to, ali mi je potreban prazan HDD, kad to nabavim onda lako njega formatiram u kompu, pa prekopiram sve sa fioke na njega, pa onda taj iz fioke ubacim u komp obrisem particije napravim novu i formatiram i sve biva ok posle toga. Najveca greska je bila sto sam pravio particije dok je bio u fioci,
Misliš da novi podaci koje budeš snimao na formatiran HDD dok je u fioci neće biti kodirani tj. neupotrebljivi bez kontrolera (fioke)?
 
Ako je ta fioka iste verzije kao i stara, biće nekompatibilna sa uređajima koji nisu formatirani u njoj. Videće se verovatno jedna primarna MBR particija preko celog diska, bez fajl sistema.
 
Probao fioku sa hardom koji je formatiran u prosloj i radi sasvim normalno svih 4TB su dostupni...probao jos jedan hdd koji je formatiran u kompu nevezano sa fiokom i taj je ocitala. Ali sentinel pokazuje istu gresku za onaj hdd koji je u prosloj fioci napravljen da nece biti citljiv na drugom kontroleru.
 
Znači imaš diskove veće od 2TB od kojih je jedan vidljiv samo u fioci i a druga dva i u fioci i u računaru? Zanimljivo. A taj što nije čitljiv u računaru, možeš li da proveriš kad ga ubaciš u fioku da li je MBR ili GPT?
 
Imam 2 diska od 3TB i 1 od 4TB. Prvi od 3TB je u kompu formatiram pre nego sto je ssd ubacen i posle toga je izvadjen, i on je radio i na prosloj fioci radio je u na kompu radi i u ovoj fioci. Druga 2 diska su napravljena i formatirana u fioci i oni su radili u prosloj fioci, i rade takodje u ovoj fioci ali nece ako se prikljuce direktno na komp.
 
Danas je ceo svet "selo". Imas internet, nadji i pozovi pa posalji kurirskom sluzbom.
Ovako ta neznalica moze da ti nakraju napravi kratki spoj pa da sprzis diskove. E onda je tek belaj.
 
Trazim konkretnu pomoc, ako neko zna koji je to deo u3 kako se zove i odakle se mozda mzoe skinuti. Imam hdd mali od 80gb sa kojim cu testirati ako se popravi i nek crkne, nemam uslova za investicije i to je to ne znam kako da objasnim da sam svorc maltene...a komsija je voljan da zalemi to ali ne znam gde da nadje da skine to ili da se uzme novo. Nije prvo sto je on meni opravio i zalemio...
 
Kako nema novca a imas internet i racunar? Sta jedes, hard disk?
Hard disk povezi direktno na racunar i tu su ti podaci.
Nemoj tako druže, tazbina mi živi na selu, oni jedino što na selu imaju je hrana, novac baš i ne, sve je natura, ja tebi odradim, ti meni... Osim struje, komunalija i osnovnih potrepština retko šta se plaća/kupuje...
 
Serviser nije inzinjer elektronike pa da ga treba velicati, to sto vam prodaju pricu polupismeni serviseri da su sve i svja je druga stvar.
 
v2 sam imao i probao i ne radi hdd pa sam vratio tako da mi ostao samo v1 koji ne radi...probao sam disk u drugu fioku ali je on izgubio particije odmah...koje se mogu recovery ali u originalnoj fioci...koja je nazalost u ovom trenutku na cekanju...dok ne nadjem to u3 negde...kada novca nema moram da pokusam alternative, takav je zivot na selu nazalost.
 
Nazad
Vrh Dno