Šta je novo?

hdd rack zadimio...sta dalje?

sekula30

Poštovan
Učlanjen(a)
17.05.2021
Poruke
274
Poena
65
Dobar dan drustvance, dosao sam ovde u nadi da mi neko moze na bilo koji nacin pomoci. Imam fioku za hard disk preko koje je formatiran disk u nekom 4k cluster size i sada hard disk nije citljiv ni u jednom drugom samo u tom docku. Elem juce je poceo da zmirka i nedugo zatim se malo zadimilo i usmrdelo...Otvorio sam ga i video sta je pregorelo, neki U3 sto se vidi i na slici. Ne razumem se nista u to, komsija pogledao kaze mozda mogu da ti zalemim ako to nadjes. Moze li neka pomoc savet, bilo sta jer ne mogu da pristupim podacim na hard disku bez toga. Hvala puno svima, unapred!
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    218.6 KB · Pregleda: 81
^ Da, da jasno... Nisam znao da je to moguće i da način upisivanja podataka i način kreiranja particija može da se razlikuje od kontrolera do kontrolera...
 
Javio mi se decko sto ima V2 verziju fioke cija PCB izgleda slicno ali malkice raspored drugaciji ali i njegova ima U3 i eto slike i ovo pise na njemu: LD1117AG 33AQNAT6

Komsija kaze da je to drugacji malo od onoga tj nije taj ali se bar moze valjda videti cemu to sluzi kako naci zamenu?
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-18_18-17-24.jpg
    viber_image_2021-05-18_18-17-24.jpg
    135.3 KB · Pregleda: 81
Koliko vidim, na kupujem prodajem postoji oglas u kome se prodaje dock kao tvoj. Trazeno po EAN kodu 4044951014057 sa Sharkoon sajta.
Kao opciju, mogao bi da kupis identican dock kao tvoj, uporedis PCB sa tvog dock-a i tog drugog dock-a i ako su isti - samo prebacis U3 i proveris da nije jos nesto nastradalo.
 
na ovom V2 taj u3 je ovo i sluzi za regulaciju napona:

Kaze komsija da ovako nekako treba da izgleda taj u3 kao zaokruzena slika u attachmenu a meni to deluje kao ovo https://www.censtry.com/product/st/ld1117s18ctr.html .
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-18_19-44-19.jpg
    viber_image_2021-05-18_19-44-19.jpg
    75 KB · Pregleda: 44
Poslednja izmena:
Jedino ako ta fioka ne koristi NTFS, da budem iskren, to je uzas izbor za backup, u slucaju havarije ostajes bez icega i ako je hard disk ok.
Ne znam sta koristi, do 2TB koristi klasicno i moze da se normalno svaki cita svuda iako je formatiran unutra a preko 2TB neku cudan speicfican 4k cluster size...mora da su zato izbacili brzo i taj V2 da isprave sto je ovaj zeznuo...poslao sam nekom liku sa KP slike ploce sto se time bavi da proceni jel mozda moze nesto da uradi...
 
Znam da do 2TB moze MBR a vise mora GPT fajl sema ali sistem je isto NTFS. Mozda koristi Linux EXT4? Probaj sa nekim alatom koji ga podrzava, Active File Recovery ima da se izabere fajl sistem i izaberi samo jedan fajl format tipa JPG ili MP4 da vidis da li ce da vidi fajlove.
 
Poslednja izmena:
^Ja znam za ovaj, za ostale ne garantujem.
U svakom slučaju ne verujem da ti je kontroler zaribao podatke gore nego da su formatirani, vredi probati, druga opcija ti je da formatiraš hard i pozdraviš se sa svim.
 
Da li ti citas da sam vec 5 programa pustio da rade neki po 10 sati i nista...da formatiram svakako nije opcija jer su tu podaci i slike koje su delo zadnjih 20 godina.
 
Šefe hoću da ti pomognem, ne moram, ali hoću...
Ja sam ti napisao koji program je meni pomogao u sličnom (po mom mišljenju i drastičnijem slučaju) jer podaci nisu bili "skriptovani" nego formatirani, što je svakako gore.
Ako hoćeš probaj, ako nećeš šta ja marim.
Jedino sto mi ostaje onda da ga formatiram, pa da onda probam sa tim tvojim programom :) (kao da vec nisam ga probao, samo ne mogu bas svaki da ispisem)
 
Meni logika kaze sledece, a vi me ispravite - ako disk radi iskljucivo na jednom doku, onda je u pitanju neki vid zastite tj enkripcija.
Da li ovaj dok uopste poseduje tako nesto? Sumnjam.
Disk bi trebalo da bude citljiv na bilo kom uredjaju. Posto nije, vrlo verovatno da je i sam preziveo neko ostecenje kada se desilo ovo sa dokom.

Jos jednom cu da predlozim - ako su bitni podaci, salji u servis.
edit: Pisati proizvodjacu, mozda oni znaju za fazon kako procitati podatke.
 
Meni logika kaze sledece, a vi me ispravite - ako disk radi iskljucivo na jednom doku, onda je u pitanju neki vid zastite tj enkripcija.
Da li ovaj dok uopste poseduje tako nesto? Sumnjam.
Disk bi trebalo da bude citljiv na bilo kom uredjaju. Posto nije, vrlo verovatno da je i sam preziveo neko ostecenje kada se desilo ovo sa dokom.

Jos jednom cu da predlozim - ako su bitni podaci, salji u servis.
edit: Pisati proizvodjacu, mozda oni znaju za fazon kako procitati podatke.
HDD sentinel me je u info upozoravao da disk nece raditi ni na jednom drugom kontroleru. Imam 2 diska i oba se ponasaju isto, a nijedan od ta 2 nisu bili u njemu kada je prodimio vec neki od 500gb...pisao proizvodjacu i rekao sledece:

SHARKOON Technologies GmbH <[email protected]>​

6:21 AM (15 hours ago)
to me






Hello,

we are really sorry, but V1 PCB is not available anymore.

With kind regards
Mit freundlichen Grüßen

Andreas Klein
_________________________________
SHARKOON Technologies GmbH
Grüninger Weg 48
35415 Pohlheim | Germany

Geschäftsführer: Frank Engert
Registergericht Gießen HRB 3483
USt.-IDNr. gem. §27a UStG.: DE 812916336
WEEE-Reg.-Nr.: DE 13455872
ZSVR- Reg.-Nr.:DE4360966141496-V

Fon: +49 (0) 6403 / 96 814 0
Fax: +49 (0) 6403 / 96 814 99

http://www.sharkoon.de
 
Можда да пробаш овако нешто:
I have found a free tool called TestDisk by CG Security, which seems to run on pretty much any operating system. The tool can be instructed to read the disk using arbitrary sector sizes, which means we can override the physical sector size reported by the drive and recover the data from it.


How to use​


Having downloaded and installed this command-line utility, run it, make a decision about how any log files should be created, and then:


  1. Select the disk from the list. Make sure you select the physical Disk rather than the logical Drive.
  2. Select the Intel partition type.
  3. Select the Geometry option and change Sector Size from 512 to 4096. This will allow TestDisk to read the disk properly.
  4. Select Advanced which takes you to the file utilities, and - if there is more than one partition - select the partition you are interested in. You should also at this stage note-down the partition sizes, if you plan to rebuild the disk later.
  5. Select List to view the files on the disk.
  6. From here you can browse the file system, select individual files or groups of files, and copy them to another location (i.e. to a different disk).
  7. To copy the whole disk, from the root directory, select a to select all files, then capital C to copy the selected files, then browse to the destination disk and press capital C again to copy all the files across.
  8. Repeat if there are multiple partitions.

You have now made a backup of the whole disk! You can therefore use the standard operating system tools to wipe and repartition the original disk as per the previous layout (this will automatically use the correct geometry now that there is no disk enclosure translating the sectors) and copy the files back to complete the rebuild.


Note that the above instructions only restore the disk partitions and file structures but this may not be sufficient if you also need boot sectors, use non-NTFS drives, have files that need to be in particular disk locations (rare) or use other more sophisticated gubbins (e.g. alternative data streams). All of these issues may or may not be resolvable using this tool, but not with the above instructions.
Разумем да то није оно што теби треба јер немаш где да сместиш податке, али можда ћеш пре наћи диск на зајам да пребациш шта треба док тај стари преформатираш него што ћеш то сокоћало поправити.
 
Nazad
Vrh Dno