Šta je novo?

HDD cooling

ivande

Slavan
Učlanjen(a)
04.12.2004
Poruke
143
Poena
319
Definitivno sam odlucio, prateci iskustva posetioca ovog foruma, da pocnem i ja da hladim svoj HDD :).

U ponudi u NS sam nasao sledeca dva resenja:

1. Klasicni kuler, montira se s donje strane, duva na elektroniku, kosta 450 kinti.
2. 5,25" kuler za HDD, montira se na 5,25" mesto, a uz njega idu i nosaci za HDD da se pricvrsti s unutrasnje strane, 3 mala ventilatora, duva s obe strane HDD-a i ubacuje svez vazduh u kuciste, kosta 550 kinti.

Slike su prilozene.

Dilema je sledeca: smanjena buka vs. obostrano hladjenje
Posto razlika u kinti nije velika, jedino sto me odvraca od 2 opcije je sto su ta tri mala ventilatora podosta bucnija od klasicnog resenja, koje se prakticno ni ne cuje. Moje pitanje za HDD guru-e je koliko je bitno da hladjenje bude obostrano (jer ovaj spoljni duva preko obe strane HDD) ili ce samo hladjenje elektronike produziti vek HDD? Jos jedno pitanje je dali cu dobiti ista u pogledu temperature u kucistu, jer bi s drugim resenjem imao dotok svezeg vazduha u kuciste dok mi
klasicni kuler samo mesa vazduh u njemu?
 

Prilozi

  • resenje 1.JPG
    resenje 1.JPG
    41.2 KB · Pregleda: 102
  • resenje 2.jpeg
    resenje 2.jpeg
    8.4 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
Nisam hdd guru :) Imam ovaj crni, po mom iskustvu, on je sasvim dovoljan. Ne cujem ga, tacnije, ne pravi vecu buku od ostalih ventilatora u kucistu. ne znam kako se montira ova druga opcija, ali ako mozes da se rastanse od jednog mesta za HDD u kucistu, preporucujem prvu opciju. Btw. u BG je ~370 din.
 
Probao sam ovo prvo resenje - i OK je.
Moj savet : probaj da resis hladjenje celog kucista i to po mogucstvu da HDD stoji u struji vazduha za hladenje ( koji ulazi u kuciste ). Nemam slike da postujem ali mislim da me razumes. Tako da je ovo drugo resenje sa tvojih slika malo bolje ( Potrebno ti je jos par osmica ili jedna dvanestica koja ce da izbacuje vazduh ).
 
ja imam samo jednu osmicu koja duva na elektroniku hdd-a i to je sasvim dovoljno da temperatura HDD-a ne prelazi 2-3 stepena vecu temp od sobne!!!
Pazi, mani se onih saveta da ces hdd ohladiti na 10-15 stepeni !
Pa stim u vezi, jedno dve osmice u kucistu (jedna odole za ubacivanje hladnijeg vazduha, jedna osmica da izvlaci topao vazduh iz kucista), uz ovu prvu varijantu, koja mi je najpribliznija obicnoj osmici :)

p.s.
sto se tice one druge varijante, sa 5.25" rack-om, tu imas i petljancije da ide kabl od hdd-a razvlacis do 5.25" slotova, i da isti pakujes sa optickim uredjajima!!!
mislim da bi bila malko guzva :)
 
RazbojNick je napisao(la):
U BG je ~370 din.

Saljes li pouzecem ? :d

ToxiC je napisao(la):
jedno dve osmice u kucistu (jedna odole za ubacivanje hladnijeg vazduha, jedna osmica da izvlaci topao vazduh iz kucista), uz ovu prvu varijantu, koja mi je najpribliznija obicnoj osmici

Cat je napisao(la):
probaj da resis hladjenje celog kucista i to po mogucstvu da HDD stoji u struji vazduha za hladenje ( koji ulazi u kuciste ). Nemam slike da postujem ali mislim da me razumes. Tako da je ovo drugo resenje sa tvojih slika malo bolje ( Potrebno ti je jos par osmica ili jedna dvanestica koja ce da izbacuje vazduh ).

Kako god da okrenem, bice mi bucniji PC, a to ne zelim. Dodaj par osmica, ili kupi HDD cooler sa tri mala ventilatora ce pored hladjenja doneti samo jos vise decibela. :wall:
 
ivande je napisao(la):
Dodaj par osmica, ili kupi HDD cooler sa tri mala ventilatora ce pored hladjenja doneti samo jos vise decibela. :wall:
Nije tacno :)
mali ventilatori su bucniji jer su im ta "pera" vise zakrenuta da bi postigli veci CFM (protok vazduha), sto nije slucaj kod veci ventilatora koji imaju vecu povrsinu tih "peraja"!
a druga stvar je sto kada uzmes "obicnu" osmicu njen molex lako mozes da rasklopis i da je vezes na 6v i time upola smanjis buku! Stavljajuci tako vise osmica dobijas na boljem protoku vazduha a nema buke :)
barem dok prasina ne uradi svoje :d
 
ja imam nesto kabastiju varijantu hdd hladjnja. Metalno postolje za ventilator onako ostrih ivica, -|_|- ovako nekog oblika, i u njega ide ventilator 80x80. uzeo sam CoolerMaster na 2500 rpm i uzivam, radi posao tek tako!
 
ToxiC je napisao(la):
mali ventilatori su bucniji jer su im ta "pera" vise zakrenuta da bi postigli veci CFM (protok vazduha), sto nije slucaj kod veci ventilatora koji imaju vecu povrsinu tih "peraja"!

Vidis ovo nisam znao, u stvari nisam ni razmisljao o tome! Hvala na informaciji!
 
kod mene hdd ne prelazi 20c.jedna 12-ica ubacije hlada vazduh,druga izbacuje topao.zatim jedna 12-ica sa strane kucista kao i 8-ca.i jedna 8 na hdd-u.nije bucno,a lepo hladi.sad trenutno temperatura hdd-a dok ovo pisem je10c.u sobi je 22.cpu 28,mb-22.sta se sve moze sovim dvanaesticama.kod nas u valjevu kostaju 250din.naravno nemam pojma ko je proizvodjac i na koliko obrataja se vrte.
 
Prva opcija je vishe nego dovoljna,imam titanovo reshenje a i na one chipove na HDD sam zalepio male coolermaster psivne hladnjake i u konbinaciji sa titanom 28C mereno temalom sondom!A shto je najvaznije namesto sam da fan radi na 5v tako da se ama bukvalno nechuje,sem ako uvo nisi priblizio na 2cm od njega :p
 
ja imam chieftec kuciste. Chieftec ima HDD boxove sa jednom osmicom koja duva preko njih. U jednom boxu su dva hdd-a i max temp iznosi 30-35'c sto je sasvim ok
Ne znam sta bi vise....to je i vise nego dovoljno, ne bih se uzbudjivao da je i nesto preko 40'c
nije dobro kad prelazi 50-60'c, nije dobro na duze staze jer disipuje dosta toplote u samo kuciste i ko ima nategnut procesor moze da bude ona stvar koja povec T u kucistu za 5-6 stepeni (pogotovo kad je kuciste zatvoreno).

Znaci kod mene 1 "osmica" hladi dva HDD-a (SATA2 Hitachi 160Gb i Seagate ATA 200Gb)..
...a to sto ce neko da ladi hdd na 10-15'c -> CEMU TO?
to otprilike vodi ka tome da je najjaci baja onaj ko uspe da ga zaledi a da i dalje radi :)))
 
Onda kod mene nesto nije u redu.hdd posle sat vremena idle 10c,kad kopiram nesto ili pustim antivirus,ad-aware,kopiranje sve zajedno radi testa ne prelazi sad trenutno 20c u sobi je 18c.nista mi nije jasno.mada ima extra protok vazduha u kucistu.kad sklonim kuler sa hdd-a temp.ide i na 40c.nemoguce da je bas toliki dobitak sa ovom osmicom koja duva u elektroniku.
 
Vec smo negde pisali o tome kako temperatura HDD-a (niti bilo cega drugog) ne moze biti niza od temperature vazduha koji ulazi u kuciste.

Chieftec kucista (koje i sam imam) imaju pristojno resenje sa dva "kaveza" za po tri HDD-a i jednim 80mm fan-om koji duva preko njih. Mislim da je ovo bolje resenje od duvanja u PCB, jer se ovim drugim samo "vara" temperaturni senzor.

BTW, izgleda da jedan obican 80mm fan nije bas dovoljan kada se u jedan kavez stave tri HDD-a, narocito ako je jedan na 10,000 RPM...meni su temperature takvog diska i onih oko njega 45-50C.
 
kod mene hdd ne prelazi 20c.jedna 12-ica ubacije hlada vazduh,druga izbacuje topao.zatim jedna 12-ica sa strane kucista kao i 8-ca.i jedna 8 na hdd-u.nije bucno,a lepo hladi.sad trenutno temperatura hdd-a dok ovo pisem je10c.u sobi je 22.cpu 28,mb-22.sta se sve moze sovim dvanaesticama.kod nas u valjevu kostaju 250din.naravno nemam pojma ko je proizvodjac i na koliko obrataja se vrte.

Ne znam stvarno kako ti je temperatura 10 stepeni u Idle?! Ja imam Spire dualfan HDD cooler i temp mi je trenutno 23 stepeni, mada mi je malo hladnjikavo u sobi, inace je 25-26 stepeni, pod opterecenjem ne prelazi 30.
E sada, gde imaju ti 12cm fans od 250din u Valjevu (i ja sam iz Valjeva)?
 
Nazad
Vrh Dno