Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Odavno vise nema uticaja kojom se kamerom snima, sve imaju opciju da se izabere format... Pojam filmska kamera prakticno vise ne postoji, sve su digitalne i sve se koriste kako za film tako i za serije,reklame, spotove... Nema veze ni sa formatom kojem su blizi telefoni...

Prosto to je umetnicki izraz autora koji zeli da se time priblizi filmu i odalji od TV serija estetike...
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna u cemu je ovde problem.
Kao sto vidite, boje sve vuku na ljubicasto. Probao sam i Pot Player i VLC player. Nebitno je da li gledam preko kompa ili prikacim na tv preko HDMI. Da li je do podesavanja plejera, ili je nesto drugo u pitanju?
Video u pitanju je
General
Unique ID : 67969692791495009533685401643116500780 (0x33227C962125F39899505C143841972C)
Complete name : D:\Movies\Barbarians.2020.S02.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.H.265-NPMS\Barbarians.2020.S02E01.New.Legions.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.H.265-NPMS.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 4
File size : 854 MiB
Duration : 48 min 4 s
Overall bit rate : 2 484 kb/s
Encoded date : UTC 2022-10-21 07:40:30
Writing application : mkvmerge v71.1.0 ('Fortitude') 64-bit
Writing library : libebml v1.4.4 + libmatroska v1.7.1

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L4@Main
HDR format : Dolby Vision, Version 1.0, dvhe.05.03, BL+RPU
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 48 min 4 s
Bit rate : 1 711 kb/s
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 24.000 FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.034
Stream size : 588 MiB (69%)
Default : Yes
Forced : No
Color range : Full

Audio
ID : 2
Format : E-AC-3 JOC
Format/Info : Enhanced AC-3 with Joint Object Coding
Commercial name : Dolby Digital Plus with Dolby Atmos
Codec ID : A_EAC3
Duration : 48 min 4 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 768 kb/s
Channel(s) : 6 channels
Channel layout : L R C LFE Ls Rs
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 31.250 FPS (1536 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 264 MiB (31%)
Language : German
Service kind : Complete Main
Default : Yes
Forced : No
Complexity index : 16
Number of dynamic objects : 15
Bed channel count : 1 channel
Bed channel configuration : LFE


Barbarians.2020.S02E01.New.Legions.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.H.265-NPMS.mkv_20221108_082...jpgBarbarians.2020.S02E01.New.Legions.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.H.265-NPMS.mkv_20221108_082...jpgBarbarians.2020.S02E01.New.Legions.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.H.265-NPMS.mkv_20221108_082...jpg
 
Da li neko zna u cemu je ovde problem.
Kao sto vidite, boje sve vuku na ljubicasto. Probao sam i Pot Player i VLC player. Nebitno je da li gledam preko kompa ili prikacim na tv preko HDMI. Da li je do podesavanja plejera, ili je nesto drugo u pitanju?
 
Da li je neko uporedjivao tvrip 1080p i sa youtube 1080p. (ista serija je u pitanju)
Jeste da tvrip ima dosta kompresija ali cini mi se sa yt da se dobija bolji kvalitet i ako je bitrate mnogo manji,kako je to moguce?
Zanima me vase misljenje.
 
Jel može neko da mi objasni svrhu ovih 1080p HDR? Rade ih razne grupe sada za svaki film koji ima 4K izvor?

Razumem da je izvor sa koga se radi enkod kvalitetniji s obzirom da je ili 4K BluRay ili neki kvalitetni 4K WebRip, ono što mi nije jasno je zašto bi neko sa HDR televizorom koji je 4K birao da gleda 1080p HDR a ne 4K HDR? Jedino ako postoji televizor sa 1080p rezolucijom a da podržava HDR, što ja nisam čuo da ima jer ja HDR i DV vezujem za 4K rezoluciju. I pojavom nje sam čuo i za ove termine.
 
Skladištenje materijala, možeš više 1080p filmova da sačuvaš od 4k.
 
a 1080p se lepo skalira na 4K. inače, ja sam pre neku godinu naleteo na 32-jku HD Ready sa podrškom za HDR (nisam obratio pažnju koje/i tačno)
 
Sve je to malo besmisleno, 1080p bez HDR je manji. Skladistenje je isto besmisleno kad je sve dostupno online. Ali svako svoje i kako voli...
 
Pa i nisu nešto manji ti enkodi od standardnih 1080p koliko sam ja video. Od ovih respektabilnijih grupa su prilično veliki iako su HEVC.

Ja sam još uvek na 1080p, ali sam probao da pustim ove HDR 1080p i šta znam iako jeste slika malo nekako tamnija čini mi se, opet je odličan kvalitet. Pretpostavljam da to ne izgleda ni blizu kako treba na televizoru sa podrškom za HDR, ali ovako kako sad izlgeda na mom televizoru rekao bih da je ok iako je recimo remux ili kvalitetan enkod bolji naravno i boje su jače i življe.

Inače probao sam čisto za test neke WebRip 1080p enkode što su krenuli da rade u poslednje vreme, enkodi pravljeni od 4K izvora.

The.Menu.2022.1080p.WEBRip.DD+5.1.x264-NyHD
The.Banshees.of.Inisherin.2022.1080p.WEBRip.DD.5.1.x264-TDD

Slika je izvanredna. Ne znam da li će i dalje nastaviti ovako ili se ovo samo namestilo za ove filmove iz nekog razloga pa su urađeni ovi WebRip enkodi a ne BluRay, ali ovo kako izgleda je stvarno izvanredno.
 
Obicno ih rade ako padne konsenzus ili necije misljenje da izvor nema 4k detalja i potrebe za vecom rezolucijom.
 
Jel ovo taj AV1?
Puss in Boots The Last Wish 2022 1080p BluRay DD+5 1 Atmos x266 TayTO

Samo 2 GB :D

edit: izgleda ne, ovo je neki VVC kodek.
 
Poslednja izmena:
VVC (H.266) je naslednik HEVC-a (H.265).
AV1 je parnjak HEVC-u, mada ga neki guraju i za 8K.
 
Jel može neko da mi objasni svrhu ovih 1080p HDR? Rade ih razne grupe sada za svaki film koji ima 4K izvor?

Razumem da je izvor sa koga se radi enkod kvalitetniji s obzirom da je ili 4K BluRay ili neki kvalitetni 4K WebRip, ono što mi nije jasno je zašto bi neko sa HDR televizorom koji je 4K birao da gleda 1080p HDR a ne 4K HDR? Jedino ako postoji televizor sa 1080p rezolucijom a da podržava HDR, što ja nisam čuo da ima jer ja HDR i DV vezujem za 4K rezoluciju. I pojavom nje sam čuo i za ove termine.
Možda za mobilni telefon, osim Sony telefona nijedan nema 4K ekran. Ali mnogi imaju dobar HDR.
 
Koje fajlove preporucujete za 4K/HDR/BR filmove? Nemojte zameriti ako pise u temi, ali citao sam i nije mi bas najjasnije. Kupio sam externi hdd od 5TB pa bih da ubacim neke filmove poput LOTR-a dok ne uzmem neki dobar TV(Oled ili MiniLed).
Uzeo sam za primer ova dva fajla i vidim da ima razlike u specifikaciji, ali ne znam koliko bi bilo razlike kad se reprodukuje materijal na TV-u.
Fajl 157GB
157.4gb.png157gb.png

Fajl 40gb
39.7gb.png40gb.png
 
Za najbolji video kvalitet, uvek idi na remux 4K, ako ti nisu potrebni chapter, meni i behind the scenes
 
Koje fajlove preporucujete za 4K/HDR/BR filmove? Nemojte zameriti ako pise u temi, ali citao sam i nije mi bas najjasnije. Kupio sam externi hdd od 5TB pa bih da ubacim neke filmove poput LOTR-a dok ne uzmem neki dobar TV(Oled ili MiniLed).
Uzeo sam za primer ova dva fajla i vidim da ima razlike u specifikaciji, ali ne znam koliko bi bilo razlike kad se reprodukuje materijal na TV-u.
Fajl 157GB
Fajl 40gb
Koliko se secam bas sam ovaj film testirao kod druga pre godinu dve, e ne secam se koji sam uporedni rip bio skinuo, ali cenim da je bio slican ovom.On ima hiesense u7qf. Ja licno primetim odredjenu razliku jer i sam volim da gledam REMUX-e pa sam vremenom stekao mozda taj osecaj. Pazi, razlike su bas male, malo je detaljnija slika sa ovim vecim file-om i zasicenije su boje, prirodnije ne znam kako bih to i objasnio. Mom drugu je sve ovo bilo isto, on nije video nikakve razlike kao i bar 90% ljudi kojima je i kablovska i streaming servisi i vise nego dovoljan kvalitet slike.
Ja imam sony w705c 1080p, ja licno primecujem razlike i na toj rezoluciji, ali vecini ti je to isto.
E ne znam da li bi OLED doprineo nesto vecoj razlici zbog kvaliteta panela, mozda i bi ali u svakom slucaju ako mozes gledaj remux-e.
AKo ti treba izvor tih remux-a pisi na pp.
 
Koliko se secam bas sam ovaj film testirao kod druga pre godinu dve, e ne secam se koji sam uporedni rip bio skinuo, ali cenim da je bio slican ovom.On ima hiesense u7qf. Ja licno primetim odredjenu razliku jer i sam volim da gledam REMUX-e pa sam vremenom stekao mozda taj osecaj. Pazi, razlike su bas male, malo je detaljnija slika sa ovim vecim file-om i zasicenije su boje, prirodnije ne znam kako bih to i objasnio. Mom drugu je sve ovo bilo isto, on nije video nikakve razlike kao i bar 90% ljudi kojima je i kablovska i streaming servisi i vise nego dovoljan kvalitet slike.
Ja imam sony w705c 1080p, ja licno primecujem razlike i na toj rezoluciji, ali vecini ti je to isto.
E ne znam da li bi OLED doprineo nesto vecoj razlici zbog kvaliteta panela, mozda i bi ali u svakom slucaju ako mozes gledaj remux-e.
AKo ti treba izvor tih remux-a pisi na pp.
Znas sta mi je problem. Ako budem ubacivao fiomove od +100gb vrlo brzo cu napuniti hatd id 5tb(ima 4.5) dok sa onima od 40-50-60 moze da stane 2x vise. Ako je razlika minimalno(sigurno je ima) i sto ti kazes jedva primetna prosecnom korisniku bolje da idem na manje fajlove.
Vidim da je bitrate primetno veci u korist remuxa, takodje veca rezolicija itd.
Jedino kad uzmem tv pa da testiram oba filma da vidim.
A sta je generalno preporuka da gledam kod filmova. Koji je minimalni bitrate, fps, rezolucija i ostali parametri koje treba da gledam?
I pusti na pp ako ti nije mrsko za taj izvor remuxa pa mogu bas takve kultne filmove kao sto su lotr, matrix i ostali da idem na remux.
 
Vidim da je bitrate primetno veci u korist remuxa, takodje veca rezolicija itd.
Jedino kad uzmem tv pa da testiram oba filma da vidim.
rezolucija je ista, 4K. taj remux ima Dolby Vision pa vidi da li je profil podržan na tom OLED TV-u koji bi da uzmeš. više o DV u ovoj temi. rip od 40 GB nema DV, ima HDR10. nešto više o tipovima HDR-a ima na ovom sajtu
 
Znas sta mi je problem. Ako budem ubacivao fiomove od +100gb vrlo brzo cu napuniti hatd id 5tb(ima 4.5) dok sa onima od 40-50-60 moze da stane 2x vise. Ako je razlika minimalno(sigurno je ima) i sto ti kazes jedva primetna prosecnom korisniku bolje da idem na manje fajlove.
Vidim da je bitrate primetno veci u korist remuxa, takodje veca rezolicija itd.
Jedino kad uzmem tv pa da testiram oba filma da vidim.
A sta je generalno preporuka da gledam kod filmova. Koji je minimalni bitrate, fps, rezolucija i ostali parametri koje treba da gledam?
I pusti na pp ako ti nije mrsko za taj izvor remuxa pa mogu bas takve kultne filmove kao sto su lotr, matrix i ostali da idem na remux.
Gledaj, ako imas 4k tv onda gledas i takve ripove, ima ih raznih, ono sto je bitno ako imas dobar tv jeste da pazis da tip hdr-a odgovara tvom tv-u. A bitrate ti i nije toliko bitan jer svaki 4k rip od 40-50GB ima dobru sliku. Znaci uvek biras 4k rip od 30-50gb, ako nisi bas cepidlaka.sto se tice tipa hdr-a momsab ti je ostavio link ka temi, pojavljivali su se neki ako se secam ripovi ciji tip hdr-anije odgovarao pojedinim brendovima mada to je dosta retko.
A sto se tice prostora, ja ne znam koliko ti to filmova gledas ako ti je 5tb malo 😄. Tu moze da stane 60+ remux filmova , kada nesto odgledas jednostavno izbrises nasnimis novo...

A na koji nacin ces da koristis taj hard, direktno u tv ili cwa recimo da ga prikljucis na komp pa da napravis svoju kucnu mrezu gde ce komp da ti bude server?
 
Te filmove ne bih brisao. Mogu jednom godisnje da ih pogledam. Mislim na LOTR, Kum, Matrix itd
Ove nove danasnje to svakako kao sto si rekao. Odgledam i izbrisem.

A ovo za servier nemam pojma sta si rekao. 😁
Kupio sam onaj eksterni sto moze da se nakaci na tv i gleda? Ili gresim.. Imam jedan mali usb od 32gb koji sam koristio do skoro za filmove od 5-6gb.
 
Koristis svoju internet mrezu da povezes uredjaje. Taj eksterni hard mozes da povezes sa kompjuterom, na kompjuteru instaliras recimo plex ili servio, to su programi koji omogucavaju da umrezis ostale uredjaje sa kompjuterom koji ti sluzi kao server. Skines neki film na eksterni hard, odes i na tv-u preko nekog playera pristupis bukvalno svom sadrzaju koji imas na kompu. Nadjes taj film i pustis ga, ne moras znaci premestas stalno hard tamo amo. Recimo oces nesto da gledas na telefonu, instaliras vlc player i preko njega lagano pristupas svojoj mrezi i bukvalno sve sto ti je na kompu mozes da imas i na telefonu bez da fizicki nesto prebacujes na telefon.

Ja imam neki bwzvezni eksterni hard koji sam uzeo sa aliexpresa upravo sa slicnom idejom kao i ti, ali sam na forumu video kako to ljudi kulturnije rade pa sam ga nakacio na laptop, instalirao servio i umrezio sve uredjaje u kuci. Stim da ja imam android tv box nakacen na tv pa koristim kodi kao program kome pristupam filmovima na kompu jer kodi ima integrisane i neke svoje programcice koji omogucavaju na orimer lakse nalazenje titlova i sl...

Uglavnom ako si zainteresovan da ovo napravis pomocicemo, samo na odg temi da ne zatrpavamo ovu.
 
Poslednja izmena:
tema za ovo o čemu piše @veljkoka
ima i drugih odgovarajućih tema u okviru tog dela foruma
 
Znas sta mi je problem. Ako budem ubacivao fiomove od +100gb vrlo brzo cu napuniti hatd id 5tb(ima 4.5) dok sa onima od 40-50-60 moze da stane 2x vise. Ako je razlika minimalno(sigurno je ima) i sto ti kazes jedva primetna prosecnom korisniku bolje da idem na manje fajlove.
Vidim da je bitrate primetno veci u korist remuxa, takodje veca rezolicija itd.
Jedino kad uzmem tv pa da testiram oba filma da vidim.
A sta je generalno preporuka da gledam kod filmova. Koji je minimalni bitrate, fps, rezolucija i ostali parametri koje treba da gledam?
I pusti na pp ako ti nije mrsko za taj izvor remuxa pa mogu bas takve kultne filmove kao sto su lotr, matrix i ostali da idem na remux.
Rezolucija, veličina, bitrate. Retko šta skidam na HD da gledam, jer sam prešao 99% na streaming. Pošto planiraš da skidaš na HD ja bih filmove koji su mi bitni i vizuelno primamljivi tipa LoTR/Avatar/itd... skidao sledeće
-2160p remux HDR,
-2160p bdrips/web-dl za manje bitan sadržaj da sačuvaš mesta
-1080p remux/bd rip starijih odličnih naslova ako nema u 4k
-1080p HEVC će ti sačuvati dosta mesta za manje bitan sadržaj

Jedan savet, idi bolje ako možeš/želiš na streaming online i prouči stream aplikacije + RD u drugim temama. Nema potrebe za download danas kada je sve na par klikova dostupno.
 
Pisao sam i ja to al je poruka isparila. Sto kaze covek pogledaj Stremio temu.
 
primetio sam da se sve više pojavljuje AV1 materijal iako hardverska podrška za isti još uvek nije raširena (tek od prethodne generacije grafičkih je podržan decoding, npr)
navodno za sličan bitrate daje bolji kvalitet slike od x265
kakve su procene, hoće li u dogledno vreme otkinuti deo kolača x265-ici?
 
Teško pitanje, bolji kvalitet a isti bitrate je signal da se koristi više ali kad korisnici naidju na stativu ako im hw ne podržava znači duži period masovnog rasporstranjenja. Što bi demagozi sa televizora rekli 2-5 godina.
 
primetio sam da se sve više pojavljuje AV1 materijal iako hardverska podrška za isti još uvek nije raširena (tek od prethodne generacije grafičkih je podržan decoding, npr)
navodno za sličan bitrate daje bolji kvalitet slike od x265
kakve su procene, hoće li u dogledno vreme otkinuti deo kolača x265-ici?
Intel podržava od 11th gen, dakle već dve generacije. I softverski dekoding je prilično efikasan.
 
@Dark Magician 11. generacija se pojavila otprilike kad i prethodna generacija diskretnih grafičkih 😀 da kažemo da je hardverska podrška narodnim masama dostupna oko 3 godine
uglavnom se slažem po pitanju softverskog dekodinga. VLC je po tom pitanju dosta dobar

no, kakve su tvoje procene?
 
Nazad
Vrh Dno