Šta je novo?

HBO Max [nije tema o MAX]

Izvinite zbog offtopica, ali da dam kratak odgovor kolegama koji pitaju šta nam ne valja kod HDR prikaza. Ukratko - izgleda očajno na jeftinim televizorima.

Imam jedan 43" LG i jedan 50" Samsung, neke entry-level 4k smartove od pre otprilike 3-4 godine. Oba su "sa podrškom za HDR". Namerno stavljam navodnike jer od te podrške ima više štete nego koristi. U HDR modu slika je strašno isprana i neosvetljena, boje nikakve, kontrast preslab. Nemaju ni blizu potrebne nivoe osvetljenja niti zatamnjenja za pravi HDR.

Imam i Netflix i HBO GO. Netflix podržava HDR ali se on ne može isključiti, ni u aplikaciji ni na televizoru. Čim se detektuje takav signal, prebacuje se na HDR.
Probao sam sva moguća podešavanja i kombinacije, razne tutorijale, sopstveno eksperimentisanje.
Na samsungu nekako i izvučem koliko-toliko prihvatljivu sliku (VA panel) sa nekim dinamičkim kontrastima, ali na LG (IPS) to je negledivo koliko je bledo i isprano.
Napominjem da u SDR modu oba televizora daju sliku koja je sasvim OK za moje potrebe (samsung bolji zbog VA). Npr. HBO GO izgleda odlično.

A za Netflix je došlo dotle da ga gledam preko spoljnih izvora, a ne preko ugrađenih aplikacija, samo da bih zaobišao HDR. Na samsungu gledam preko Google Chromecast, a na LG preko kompjutera. Žrtvujem 4k prikaz zarad boljih boja, svetla, kontrasta i slike generalno, pa makar i u Full HD.

I svestan sam da je HDR odlična stvar i tehnološki korak napred, nema potrebe da se oko toga sporimo. Ali to vredi samo na uređaju koji ga zaista podržava i prikazuje ispravno. Znam da na nekom televizoru od 1000+ evra izgleda fantastično, ali na kvazi-HDR televizoru od 400 evra baš ne izgleda dobro.

I svakako smatram da bi HDR trebalo da bude opcija, a ne uključen po svaku cenu (iako je u realnosti suprotno). Treba da bude opcija u okviru aplikacije, ali i u meniju televizora.

I da ne budem sasvim van teme - radujem se dolasku HBO MAX. Verujem da će zadržati praksu kompletne lokalizacije, a proširenje ponude i sadržaja uvek dobro dođe.
 
Poslednja izmena:
Ma HDR je teška prevara, kad se setim kako je to sve reklamirano, ispade ništa specijalno. Jedino ima benefita u dokumentarcima o prirodi, gde jarke boje i osvetljenje dolaze do izražaja. I delimično u gamingu. Za serije i filmove, više štete nego koristi. Pre svega zato što se filmovi i serije snimaju različitim kamerama, tehnikama, recimo u nekim naslovima dominiraju hladni tonovi, tako da tu HDR više upropasti sliku, nego što je ulepša. Dok u nekim to ispadne solidno, ali ni približno lepo kao u dokumentarcima. Evo baš sam gledao Ozark na NF i Deutschland 86 na Prime-u. Ozark zbog tamnih, hladnih i plavičastih tonova, izgleda poprilično loše, dok mi Deutschland 86 izgleda fenomenalno u HDR-u.

Definitivno bi bilo pametno da uvedu opciju za disable HDR-a.
 
HDR je nešto najbolje što 4K televizor nudi.

Inače, HBOMax aplikacije je nedavno prerađena, brže radi, lepši je interfejs i sve je nekako oštrije.
 
Ma HDR je teška prevara, kad se setim kako je to sve reklamirano, ispade ništa specijalno. Jedino ima benefita u dokumentarcima o prirodi, gde jarke boje i osvetljenje dolaze do izražaja. I delimično u gamingu. Za serije i filmove, više štete nego koristi. Pre svega zato što se filmovi i serije snimaju različitim kamerama, tehnikama, recimo u nekim naslovima dominiraju hladni tonovi, tako da tu HDR više upropasti sliku, nego što je ulepša. Dok u nekim to ispadne solidno, ali ni približno lepo kao u dokumentarcima. Evo baš sam gledao Ozark na NF i Deutschland 86 na Prime-u. Ozark zbog tamnih, hladnih i plavičastih tonova, izgleda poprilično loše, dok mi Deutschland 86 izgleda fenomenalno u HDR-u.

Definitivno bi bilo pametno da uvedu opciju za disable HDR-a.
Na kom TV-u si gledao HDR sadržaj?
 
Isprobao sam nekoliko televizora, doduše OLED ne, a za njega znam da jedini ima HDR vredan pomena. Konkretno sam gorenavedene serije gledao na Hisense U8QF, koji kao ima true HDR. U kući imamo i Samsung Crystal UHD. I meni lično ni na jednom HDR ne izgleda sjajno u baš svakoj prilici. Kao što sam napisao, meni se najviše sviđa u dokumentarcima. Za ostalo kako kad, nekad me oduševi, nekad baš i ne.

Verujem da te različite utiske stičem baš na osnovu toga što bi recimo i SDR verzije određenih serija i filmova bile ispranije/hladnije u pogledu boja, pa se onda to samo "prelije" na HDR.

No da ne idemo previše u off, poenta je da bi svi ti streaming servisi trebalo da imaju neki HDR switch u podešavanjima aplikacije, za ljude kojima televizori nisu true HDR. Pogotovo što verujem da su korisnici sa OLED i True HDR televizorima u manjini.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo LG 4K 2016 godine, ali namjerno 40" model koji jedini te godine ima VA panel, i osim "glow-a" kada je nešto svijetlo na crnom ekranu (zbog malog broja "zona"), kontrast i boje na HDR Netflix-u su super za taj rang panela.
 

Ovakakv dil je i Netflix napravio pre maltene godinu dana.
Izgleda da ćemo ponudu imati na oba servisa, što u principu i nije loše.
 
Ili će Netfliks da tuži jer su kupili ekskluzivna prava za Uncharted itd. a ići će i na HBO, ili ova vest da će biti na HBO Max nije tačna :)

Edit: Mada sad vidim da je vest za HBO za centralnu i istočnu Evropu, a Netfliks je verovatno kupio ekskluzivna prava za SAD.
 
Ili će Netfliks da tuži jer su kupili ekskluzivna prava za Uncharted itd. a ići će i na HBO, ili ova vest da će biti na HBO Max nije tačna :)

Edit: Mada sad vidim da je vest za HBO za centralnu i istočnu Evropu, a Netfliks je verovatno kupio ekskluzivna prava za SAD.

Nisam našao nigde info da je Netflix dobio prava samo za teritoriju US. Ipak su oni reveliki za ovakva limitiranja.
Meni bi bilo baš super da su u ponudi na oba servisa.
 
Netflix je otkupio za USA, umesto Starz servisa na kojem je do sada bio Sony katalog:

Netflix has emerged the winner of a nearly two-year auction for the exclusive U.S. rights to stream Sony Pictures’ theatrical releases in the first pay TV window starting with the studio’s 2022 slate.
 
Svakako je bolje da bude na HBO max-u imaćemo prevod na srpskom jeziku, na Netflixu je hrvatski. 😁

Da, samo što je HBO Max škrt sa 4K HDR naslovima, a na Netflixu je maltene sve 4K HDR.
 
4K HDR mogu da gledam samo u dinamičnom modu :) samo tako bude recimo gledljivo, u movie modu je očaj...još jedna izmišljotina kako bi se ljudi naterali da kupuju novi hardver...
 
Da, samo što je HBO Max škrt sa 4K HDR naslovima, a na Netflixu je maltene sve 4K HDR.
To da, ali nije tehničko-tehnološki kvalitet sadržaja sve bitan je i kvalitet samog sadržaja.
Ruku na srce HBO i ovako uspavan i nezaiteresovan u poslednje vreme, je svojevremeno napravio desetak serija koje Netflix serije nikad neće nadmašiti kvalitetom ma koliko sadržaja da štancuju na dnevnom/mesečnom/godišnjem nivou u kakvoj god bruuutalnoj rezoluciji i tehničko-tehnološkim karakteristikama.
 
Nažalost krenuo je i HBO sa kvantitetom na uštrb kvaliteta od kako ih je kupio AT&T.
 
Kada MAX dodje u Srbiju 8.3 da li će katalog biti kao u Americi ili će neke naslove da izbace?
 
Nikad katalog neće biti isti svuda u svetu, prava distribucije neće prestati da važe samo zato što je HBO uradi re-branding svog streaming servisa.
 
Počeli su migraciju HBO Go naloga, od danas mogu da se logujem uz VPN sa podacima za Go na HBO Max.
 
^ Meni danas stigao mejl da sam uspešno ažurirala detalje o Hbo Max nalogu, a nemam ga. Verovatno je to onda u pitanju migracija.
 
@Markic jel ti možeš da puštaš serije i filmove? Ja samo po neki sam uspeo da pustim sa svojim HBO GO nalogom.
 
Koliko sam primetio za sada rade samo naslovi iz sekcije Free, verovatno su za sada svi nalozi u statusu Free, pa će ih vremenom prebaciti na aktivne Subscriped naloge
 
Ne, imam pretplatu preko Supernove, takođe mi je od danas prebačen u Subscriped status, piše mi:
Your HBO Max subscription is billed through Supernova

Ali više ne pušta ništa, ni preko VPN-a kad sam ulogovan na nalog, samo izbacuje da Max još nije dostupan.
 
Ne, imam pretplatu preko Supernove, takođe mi je od danas prebačen u Subscriped status, piše mi:


Ali više ne pušta ništa, ni preko VPN-a kad sam ulogovan na nalog, samo izbacuje da Max još nije dostupan.
Aha, ja mislio da mora direktna prijava, znači ono juče bio samo test.


A inače šta mislite, hoćemo li mi imati u ponudi sve moguće audije i titlove za sadržaje na svim evropskim jezicima kao što je izgleda sad situacija u Španiji, ili samo na ex-yu jezicima kao što je bilo i na HBO GO?
 
Aha, ja mislio da mora direktna prijava, znači ono juče bio samo test.


A inače šta mislite, hoćemo li mi imati u ponudi sve moguće audije i titlove za sadržaje na svim evropskim jezicima kao što je izgleda sad situacija u Španiji, ili samo na ex-yu jezicima kao što je bilo i na HBO GO?

Ja mislim da će sve biti kao na HBO Go, samo se nadam da ćemo moći otključati ostale regije sa VPN-om.
 
Ja mislim da će sve biti kao na HBO Go, samo se nadam da ćemo moći otključati ostale regije sa VPN-om.
Pa ja mislim da ćemo svakako imati isti sadržaj kao i ostale zemlje, na GO-u smo imali, a i ako dodaju sve žive audio i titl trake kao u Španiji ne vidim potrebu za time 😅
 
Sasvim je moguće da ćemo imati sve opcije za audio i titl, jer npr. u Švedskoj su već dostupni "naši" titlovi.
Što se tiče "otključavanja" regija preko VPN-a, američki HBO Max radi isto tako u Švedskoj, tako da bi trebalo da bude isti princip kao Netflix.
 
Nazad
Vrh Dno