Šta je novo?

Hard diskovi - da li se dešava isto kao i sa grafičkim kartama?

Ma prodaj @RingeRaja vidiš da su majneri i sejači (ili kako se već ovi sad zovu) najpametnija fela ljudi na svetu, sinovi Del Boja svi u nekom "who dares wins" fazonu, a mi svi koji na sve oko majninga gledamo kao na opšte ludilo smo debili. U suštini j.balo bi mi se za trgovinu kriptom na nekim berzama, kao što mi se j.be za berzansko mešetarenje a la svinjski papci za leteće automobile, isto kao što mi se j.be za kockarnice i kladionice, neka radi svako sa svojim parama i vremenom šta god hoće, da nema rudarenja kripta koje utiče na nenormalni porast cena svakog HW.

Lepo im @dag u temi https://forum.benchmark.rs/threads/...-8444-na-supernovi.481082/page-6#post-6381523 pokušava objasniti viđenja i stavove nemajnerske strane, ali ne, tačno bi ga ne neomašćen kolac natakli da mogu. Naravno jedino obrazloženje za to natačinjanje je da se rudarenje kripta njima isplati (ako im se uopšte isplati, pošto ja do sada nisam sreo niti jednog iskrenog majnera a da ga znam lično jer ove internet supermene koji su svi u plusu ne računam za ozbiljno (kao ni kladioničari i kockari) koji zna tačan presek uloženog-dobijenog, i da li je taj dobitak ikad podigao (unovčio). Osim mog ludog kuma koji je pre tri godine kupio nekih shitcoina za 300e, odmah prva dva meseca mu propalo (ukinuto-obrisano iz opticaja, ne znam kako se to kaže) pola od kupljenih novčića, a ovo preostalo mu ostalo u nekom shitcoinu, on sve zabatalio nije ni gledao portfolio 3 godine, dok mu drug neki dan nije proveravao i vidi da mu ti preživeli shitcoini sad vrede 1230€, pa pokušava trenutno da izvuče pare, ali pitanje da li će uspeti :)). Eto taj njegov slučaj je dokaz poslovice da i ćorava koka ubode neko zrno, jer on niti zna šta kupuje, a novčiće je ostavio u portfoliju i nije ih dirao tri godine čisto iz nekog revolta i nemara, mogao je lako sve da izgubi ili da proda ranije da je uopšte pratio, ali čistom srećom nije. Dakle sve je to kocka, palamudi se, teoretiše, prave neke predikcije kretanaj cena, a sve to zajedno niđe veze, jedino je objektivno i opipljivo da cene HW skaču u nebesa, a proizvođači i prodavci HW grohotom se smeju i trljaju ruke.

Ovo je my 5 cents na odgovarajućoj temi, MAJNERI STOP nemojte se nastavljati ima desetina tema gde merite vaš sp.lovila, hvalite se kako ste sposobni berzansko-trgovački magovi, i obožavate svog kripto boga! :)
Nažalost, na kraju ćemo svi zajedno da snosimo posledice kolektivnog ludila i pohlepe manjeg broja pojedinaca. Na kratke staze ćemo platiti (pre)skupu cenu hardvera, povećane cene svih usluga koje imaju podršku IT industrije i nemogućnost upgrade-a postojećih računara. To što imate - čuvajte :)
Na duže staze nam sleduje jedna ogromna svetska ekonomska kriza koja će se desiti kada puknu svi ovi kripto baloni. Ona SEK-a iz 2008. će izgledati kao laka prehlada...
Jako bih voleo da ne budem u pravu...
 
Na žalost potpuno se slažem sa tobom, lupiće nas i ima mnogo da boli.
Ja sam ove dve “šestice” i kupio da budu u fioci, zlu ne trebalo, bolje mi je da ih čuvam, nego da sad nekoga “skalpiram”, a kad ne daj bože zatreba, da sednem i da plačem.
 
Ja sam uzeo 4tb IronWolf i 3tb P300 Toshibu, za 105e zajedno na Amazonu/MM-u...
U principu mi je trebao samo jedan HDD ali sada vec razmisljam da li da prosledim ovu Toshibu burazeru ili ostavim za sebe zbog situacije...
 
@Yojinbo , jesi li morao opet da NAS deprimiraš? :D ~55€ P300 3TB tu kod tebe, ovde kod NAS ~75. i, ja naručih jedan komad (naš od ~75, jer sam u mogućnosti) smetnuvši s' uma da će verovatno biti nestašice (za Chia-u saznah ranije na drugom mestu). em nas podsećaš em nisam uspeo da kupim disk
 
Nažalost, na kraju ćemo svi zajedno da snosimo posledice kolektivnog ludila i pohlepe manjeg broja pojedinaca. Na kratke staze ćemo platiti (pre)skupu cenu hardvera, povećane cene svih usluga koje imaju podršku IT industrije i nemogućnost upgrade-a postojećih računara. To što imate - čuvajte :)
Na duže staze nam sleduje jedna ogromna svetska ekonomska kriza koja će se desiti kada puknu svi ovi kripto baloni. Ona SEK-a iz 2008. će izgledati kao laka prehlada...
Jako bih voleo da ne budem u pravu...

Male su ovo pare u pitanju u odnosu na SEKU. Cenu plaćaju samo mineri, svi ostali zarađuju, posebno prodavci. PC budućnost biće APU sa SSD-om od 256 GB - sve ostalo ide na stream I subscription model naplate. HW resursi će se tako plaćati. Biće potreban samo brz internet.
 
Kazes da svetska ekonomija zavisi od kripta?
Kažem da će poremećaj izazvan pucanjem kripto balona izazvati lančani efekat na celokupnu svetsku privredu. Na isti način kao što je pucanje balona hipotekarnih kredita u Americi 2008.g.
Trenutno je vrednost svih kripto valuta ukupno oko 2000 milijardi dolara. I dalje konstantno raste. A tadašnja vrednost hipotekarnih kredita je bila oko 700 milijardi dolara.
 
I 4tb vec kritican...pre neki dan porucim, kreirana porudzbina, indijanci me prvo mejlom obavestavaju da trenutno nema i da ce biti u toku sutrasnjeg dana, reko ok, sledeci dan me zovu, kao ima da saljemo, reko da ok, e samo sad nije ta cena, sad je 3000 skuplje.lol

Sledece ocekujem majnovanje tastaturama, misevima i monitorima(sto vise upaljen, zilioni klikova, sta god da smisle da trigeruje)
 
Ma kakav kripto i izazivanje krize. Krizu će izazvati ovo silno zaduživanje i pandemija. Kripto, koliko god ljudi voleli da misle da je veliki i bitan, je zapravo nula u odnosu na sve ostalo. Od 100 ljudi kojih poznajem, jedino meni treba RTX 3060 za igranje, ne pogađa njih nestašica. Većina kripto gleda kao na prevaru iako se tu i tamo nađe neko ko želi da kupi kripto valute jer vidi kako stalno rastu. U svakom slučaju, barata se sa velikim ciframa, al sve su to cifre na papiru i ne bavi se ni 1% populacije time.
 
Male su ovo pare u pitanju u odnosu na SEKU. Cenu plaćaju samo mineri, svi ostali zarađuju, posebno prodavci. PC budućnost biće APU sa SSD-om od 256 GB - sve ostalo ide na stream I subscription model naplate. HW resursi će se tako plaćati. Biće potreban samo brz internet.
Ne daj Bože da se ovo desi. Ja ne želim da plaćam nikakve pretplate da bih igrao strimovane igre.
 
Ne daj Bože da se ovo desi. Ja ne želim da plaćam nikakve pretplate da bih igrao strimovane igre.
Veruj mi, kad sve ode dođavola, pretplate za striming i igranje igara će biti najmanji problem.

Eno onaj Mask sa dva tvita u mesec dana jednim pozitivnim pa negativnim (suštinski na istu temu samo suprotan stav da li će se BC moći koristiti za kupovinu Tesla automobila) prvo podiže cenu bitkoina 20% od tadašnje vrednosti, a juče negativnim tvitom obara cenu BC za 17%...

I kao sve ok, kripto je stabilan kao grom...
 
Daj da rokne ovaj btc do jedno 10k ima da se nakupujemo hardova bice rasprodaja :LOL:
 
Ma kakav kripto i izazivanje krize. Krizu će izazvati ovo silno zaduživanje i pandemija. Kripto, koliko god ljudi voleli da misle da je veliki i bitan, je zapravo nula u odnosu na sve ostalo. Od 100 ljudi kojih poznajem, jedino meni treba RTX 3060 za igranje, ne pogađa njih nestašica. Većina kripto gleda kao na prevaru iako se tu i tamo nađe neko ko želi da kupi kripto valute jer vidi kako stalno rastu. U svakom slučaju, barata se sa velikim ciframa, al sve su to cifre na papiru i ne bavi se ni 1% populacije time.
Pa jeste, al bar jedan kog ne znaš je kupio 1000 za kopanje (lupam cifru) i onda statistika kopača ipak igra neku ulogu, kao ni 2014 i 2017, kad su se grafe prodavale po parkinzima po samo_daj principu.
 
Menjam Toshiba P300 3TB za Megana 2020-to i novije, uz doplatu kupca.
 
Jel se ovi u temi za prodaju zezaju ili ozbiljno traze one svote za HDD-ove?
Cak i modovi krenuli da valjaju diskove wtf...
 
KP pun skalpera diskova,izgleda ima i nekih koji placaju te cene.
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    117.1 KB · Pregleda: 142
  • Capture.PNG2.PNG
    Capture.PNG2.PNG
    143.8 KB · Pregleda: 142
  • Capture.PNG3.PNG
    Capture.PNG3.PNG
    245.6 KB · Pregleda: 141
MIslio sam na ovde na forumu u delu za prodaju...
 
Ako misliš na mene, da, prodajem diskove koje sam kupio za sebe za 250€ komad, zato što moram, a ne zato što želim, a platio sam ih toliko.
 
Ako misliš na mene, da, prodajem diskove koje sam kupio za sebe za 250€ komad, zato što moram, a ne zato što želim, a platio sam ih toliko.
Ringe nisi dužan ništa nikome da objašnjavaš, još podigni cenu i teraj, ima ovih prepametnih majnera, neko će sigurno kupiti.
 
Sad ko prodaje hardisk, makar bio to jedan komad automtaski je to valjanje :ROFLMAO:, ali cool zvuci i verovatno kad to napisete osecate se dobro bez obzira sto je jedan hdd sto ne znate ni odakle mu ni zasto prodaje, ali verujem da je cool reci : valja
 
Poslednja izmena:
Kako je krenulo, sledeci su misevi i tastature za majnovanje, treba stockovati oma po par stotina komada...:cool:
 
Do koje velicine su interesantni diskovi inace, sta je jos uvek bezbedno? Koliko sam zakljucio iz prethodnih prepiski 2TB je na udaru trenutno jer sve 2TB+ je vec planulo ali cisto da proverim
 
Sve je interesantno dokle nema onog veceg.

Btw : ljudi nije majnovanje niti sa harddiskom niti ce ikada biti sa tastaturom misem.
 
@DukeLander @weasel
Da se ne pravimo naivni, znamo koliko su se kretale cene za HDD-ove (posebno za te Toshibe) pre ovog ludila do pre koju nedelju... Ima i drugih clanova koji mogu da potvrde, a ako se okaci 2k ispod trenutne trzisne cene - it still doesn't make it right...

Nije korektno reci meni da sam smesan i zalostan jer se cudim na smesne i zalosne cene koje se kace za hw koji je igrom slucaja bas sada u potraznji i eto "sticajem okolnosti" Ispostavilo da je vas kolega, a da li bi to menjalo cinjencu ili bi ste odmah sada reagovali da nije? I da li to uopste menja sustinu?

Poenta je da je kritika vise puta i to ne samo od mene upucena na sekciju "kupujem-prodajem", koja je iznova i iznova privlaci odredjene tipove ljudi (a isti se vracaju sa novim ili otkupljuju naloge drugih clanova) koji gledaju da profitiraju bas u ovakvim situacijama.
Prvobitna zamisao sekcije za razmenu/ustup hardvera po korektnim cenama izmedju clanova je izgubljena.

Tolerisanjem (ili ignorisanje) skalpiranja i onakvih preprodavaca I "clanova", kao sto je Radiohead, u toj sekciji se samo ohrabrava takvo ponasanje i steti reputaciji foruma u buducnosti. Jos tuznije je videti da to rade clanovi koji imaju duzi staz na forumu.
Na kraju krajeva vasa je odluka ako smatrate da je to korektno i da "vlada zakon ponude i potraznje, ko zeli kupi kupice i po sumanutim cenama"...

I sto je rekao jedan kolega u temi koja je otisla pod lock kada je video cene za neke prastare graficke - "meni je ovo tuzno, deluje kao lov u mutnom ljudi u ocaju..."
 
Poslednja izmena:
Nema nikakve veze sto je kolega vec izraz "valja". Jel trebao da stavi cenu ispod tržišne da ne bi bilo valjanje ?

Mozes do sutra da se cudis i smejes za cene, ali da govoris da neko valja jer prodaje jedan hardisk ...

NAravno da smatramo da vlada zakon ponude i traznje, nece sigurno "zakon o vredelu je pre 20 dana toliko pa ne sme da se prodaje sad jer je cena porasla"

Nema potrebe ni da vodimo ovako glupe rasprave.
 
Poslednja izmena:
Nema nikakve veze sto je kolega vec izraz "valja". Jel trebao da stavi cenu ispod tržišne da ne bi bilo valjanje ?

Mozes do sutra da se cudis i smejes za cene, ali da govoris da neko valja jer prodaje jedan hardisk ...

NAravno da smatramo da vlada zakon ponude i traznje, nece sigurno "zakon o vredelu je pre 20 dana toliko pa ne sme da se prodaje sad jer je cena porasla"

Nema potrebe ni da vodimo ovako glupe rasprave.
RwLnTv4.jpeg


Standardni ste licemeri. Rules for thee not for me. Kad vas neko isproziva na bahatost retko kad priznajete krivicu ili ne dao bog, izvinjavate se.
 
Yes je u tvom zamisljenom svetu gde su kuce od cokolade.

VAuuu bahatost je proodaja jednog hard diska za 20 000 dinara. Retko viđena bahatost. Daleko bilo da je prodavao telefon od 500 evra ili graficku od 1500.
RingeRaju treba uhapisit odma on prodaje 2 komada :LOL:. To sto je platio isto toliko koliko prodaje nije bitno i da nije ko zna zasto neko nesto prodaje, prodavali su se prosle i zadnjih 20 godina ko je odlucio da sad treba odobrenje dezurnih moralista ?


Kome je oglas obrisan ili bio kaznjen jer je prodavoa jednu komponentu ? Nemoj ti najveci licemeru da pricas nekome da je licemer.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno