Šta je novo?

Hard diskovi - da li se dešava isto kao i sa grafičkim kartama?

Vidim raspisaliste se debelo o KP i oglasima ovde pa ajd da napišem, još juče vidjeno a nisam ni prozivao ni hvalio.
 
Pa dobro, malko si i sam "zakuvao". Otvorio si temu, veoma zabrinut kako ćeš u budućnosti da dođeš do diskova, a onda si nastupio kao obiičan preprodavac.

Iskreno, mene više interesuje kako ću ubuduće (i za koliko para) moći da nabavim hard disk, od bilo koje kriptovalute i rudarenja.

Naručio sam 2 x WD Red Plus 6TB za po 200€/kom.
Jedva sam izbunario ovo, nigde ništa nema ili su cene skroz nenormalne.
Na žalost potpuno se slažem sa tobom, lupiće nas i ima mnogo da boli.
Ja sam ove dve “šestice” i kupio da budu u fioci, zlu ne trebalo, bolje mi je da ih čuvam, nego da sad nekoga “skalpiram”, a kad ne daj bože zatreba, da sednem i da plačem.
 
Ne vidim čemu rasprava. Postoje pravila, ko može da postavi oglas i pod kakvim uslovima...
U tom oglasu može da stavi cenu koju hoće. Da li će neko da kupi po toj ceni ili ne, videće se.
Nije bilo čije ovde da određuje nekom koliko će ko da naplati nešto. Niko ovde nije državno regulatorno telo, niti su HDD-ovi brašno pa ćemo da pocrkamo bez njih...
Uopšte ne razumem zašto se raspravljate, da li je moralno ili nije moralno, bla bla. Da imam višak hardova da prodam i ja bi ih utrapio budalama po ovim cenama. Ko želi platiće.
Ko ne želi, može kiselo da se nasmeši i klikne na nešto drugo...kao ja...
 
@old_bookmaker
Čekaj, ako sam te dobro razumeo, to što sam otvorio temu implicira da nije moralno da posle nekog vremena na oglas stavim 2 diska koja sam kupio za svoje potrebe (razlog prodaje je lično moj), koji su neotpakovani, za praktično identičnu cifru za koju sam ih i uzeo. To što sam ih poručio za 200€/kom (tačnije, 208€/kom), ne znači da sam ih na kraju toliko i platio.

I zbog svega ovoga si me odmah etiketirao kao preprodavca?

Šta sam trebao? Da ih kupim za 242€, a da ih prodajem za 150, jer, Bože moj, pa toliko su do juče koštali? Ili je možda u pitanju stav kolege @Solesoslav da su, iako neotpakovani, u pitanju polovni diskovi? Ili to da ne smem da stavim istu cenu ovde i na nekom drugom mestu, jer, ovo je forum? Šta je u pitanju? Šta me ovde deklariše kao skalper preprodavca?

Osim, ako mislite da sam možda otvorio temu ciljano, a da diskove nisam platio toliko koliko sam napisao, pa sad hoću da ućarim preko tuđe grbače.

Ovde jedan deo članova ima ozbiljan problem sa realnim sagledavanjem stvari.
 
Poslednja izmena:
@Solesoslav da su, iako neotpakovani, u pitanju polovni diskovi?
Ako dodje do velike razlike kako ih ti etiketiras u odnosu na kako neko drugi, to je, semantika samo, igra reci, neprimenljiva na stvarni zivot. Evo na KP imas stavku kao novo (nekorisceno) u to spada i "Neotpakovano". Realna potreba za nesto sto se cesto desava, ...

Svako proceni kakvo je trenutno stanje na trzistu, odluci gde svoju robu da plasira u odnosu na to, i prilagodi opis platformi za prodavanje, nista vise, nista manje.
Sto je "koriscena" roba bliza ne-koriscenom obliku, + sto je manje vremena proslo od kad je kupljena, to je njena cena bliza originalnoj ceni.

Aman, stoji uklesano u Sumerskim cuineform tablama, ovo se znalo i pre 8000 godina, i bilo je ustaljeno u trgovini, ...
 
Poslednja izmena:
Suština i jeste da je sve ponuda/tražnja i da ne bi trebao niko da filosofira dalje od toga.
 
Ne vidim čemu rasprava. Postoje pravila, ko može da postavi oglas i pod kakvim uslovima...
U tom oglasu može da stavi cenu koju hoće. Da li će neko da kupi po toj ceni ili ne, videće se.
Nije bilo čije ovde da određuje nekom koliko će ko da naplati nešto. Niko ovde nije državno regulatorno telo, niti su HDD-ovi brašno pa ćemo da pocrkamo bez njih...
Uopšte ne razumem zašto se raspravljate, da li je moralno ili nije moralno, bla bla. Da imam višak hardova da prodam i ja bi ih utrapio budalama po ovim cenama. Ko želi platiće.
Ko ne želi, može kiselo da se nasmeši i klikne na nešto drugo...kao ja...
Amin...

EDIT: Meni lično smeta ovo prozivanje @RingeRaja jer čovek (po mom mišljenju) nije uradio ništa nemoralno, još manje kažnjivo. Štaviše mislim da je njegova ponuda fer imajući u vidu ovu ludnicu i kretanje cena HDD.

Sa druge strane ne vidim da se baca kamenje na prodavca GPU starog 5+ godina sa 4GB rama za 200 europejaca čiji oglas je očigledno uspešno realizovan pre par dana, niti se taj potez okarakterisao kao nemoralan, pa verujem da je ovo više neki lični napad na @RingeRaja nego što ima neke veze sa principima, jer da ima, valjda je logično da se "napadnu" svi.

Da se ne razumemo pogrešno, ja ne mislim da ikog treba napadati i osuđivati, i da u krajnju ruku niko od forumaša nema ni pravo na to.
 
Poslednja izmena:
Bezveze se svađate. Trgovina je jedno od poslednjih mesta na kome treba tražiti moral. Nešto malo pre javnih kuća. :)
Tj. ako se neko bude pridržavao morala baveći se trgovinom, neće se ovajditi i brzo će propasti.
 
Amin...

EDIT: Meni lično smeta ovo prozivanje @RingeRaja jer čovek (po mom mišljenju) nije uradio ništa nemoralno, još manje kažnjivo. Štaviše mislim da je njegova ponuda fer imajući u vidu ovu ludnicu i kretanje cena HDD.

Sa druge strane ne vidim da se baca kamenje na prodavca GPU starog 5+ godina sa 4GB rama za 200 europejaca čiji oglas je očigledno uspešno realizovan pre par dana, niti se taj potez okarakterisao kao nemoralan, pa verujem da je ovo više neki lični napad na @RingeRaja nego što ima neke veze sa principima, jer da ima, valjda je logično da se "napadnu" svi.

Da se ne razumemo pogrešno, ja ne mislim da ikog treba napadati i osuđivati, i da u krajnju ruku niko od forumaša nema ni pravo na to.

Vrati se na pocetak teme i moj prvobitni post gde sam se iscudjavao za cene HDD-ova, cak sam se cudio jer sam video da i jedan mod prodaje - zbog cega su odmah Djuk i weasel priskocili da opravdaju i zbog cega je dalje nastavljena diskusija.

Niko nije konkretno oslovljen i nikoga nisam naveo konkretno jer je bilo nekoliko oglasa (koje sam preleteo videvsi samo cene, jer su isto iskocili kao kada je ista prica bila za GPU), a covek se sam javio i poceo ovde da histerise...

Ako ces iskreno nisam RR oglas ni video (niti otvorio) dok on nije poceo da histerise ovde a tek je jasno bilo zasto je to radio kada je @old_bookmaker okacio njegove postove... A on je konstanto dolazio ovde i potencirao da njega prozivamo verovatno se uplasio za nalog...

I u mom postu kasnije sam objasnio da ovo sto prolazi od oglasa ("ne krsi pravila") se odnosi na sav hardver i da je takvim oglasima ipak na KP/Limundu mesto.
Jer je KP tema ovde ipak prvobitno zamisljena za prodaju hw-a izmedju clanova po korektnim cenama, na sta je moja kritika i bila upucena ako je neko imao volju da procita postove, ali izgleda da sam pogresio i da to nije slucaj...


I ono sto mi nije jasno - znaci naduvane cene, nestasica zbog majnera kao i skalpersko ponasanje vam nije ok, ali nije u redu da se to onda prozove jer je to jadno kada se prozove tj ukaze ovde na forumu da nekolicina njih zeli zaradi/obrne hw na brzinu? Ali ipak u redu sve dok to ne radi u vecoj kolicini?
Zaista nema potrebe za takvim duplim arsinima.

A ono sto rece Djuk za Yamahu - da nije imao tog prijatelja i poznanika na forumu (sta god) da uzme po korektnoj ceni, platio bi 1700e ili koliko se vec hvalio da mu nude...
U tome i jeste sustina onoga sto sam pisao.
Ako se to ne iskoreni na forumu ( a nema namera) onda su vam opcije naduvane cene lokalnih sopova, zelenasa iz HU ili pak na KP/Limundo... just sayin'
 
Poslednja izmena:
Kupio sam za istu cenu za koju prodajem, ima li šanse da to neko od vas koji me prozivate to i primeti?
Ako neko kupi nešto za 1000€, a to smatrate visokom cifrom, ne sme da je ponudi za isto toliko na forumu?
Ili ako to ponudi onda je skalper?
I šta se, i po kom kriterijumu smatra za korektnu cifru? Ako bi mogao neko da mi objasni pojam “korektna” cifra.
Koliko vidim stvar je u tome da ne verujete da sam to platio koliko sam napisao da jesam, već u startu računate da je input cena ona koja je bila pre ovog ludila i na osnovu toga lepite etikete, jer neko drugo objašnjenje ne vidim.
Razlog zašto ovo prodajem i gledam da izvučem svaki evro je dovoljno mučan za mene i nije za javnost, a opet ću napisati da ne bih voleo da ih prodajem (kao i deo kolekcije vinila na drugom forumu), ali moram, pa sam krenuo od onoga što mi najmanje treba, pa ću da vidim šta će sve da bude u opticaju.
Ovo je poslednji post koji pišem u ovoj temi, pišite šta god vam drago, ne želim više da polemišem na ovu temu, i ovo je previše.
 
I u mom postu kasnije sam objasnio da ovo sto prolazi od oglasa ("ne krsi pravila") se odnosi na sav hardver i da je takvim oglasima ipak na KP/Limundu mesto.
"Mali oglasi ne služe za komercijalnu prodaju hardvera, mobilnih uređaja i potroščke elektronike na veliko"

Izvini, a ko si ti da odredjujes sta gde pripada? To ne mogu ni ja/admin ako je unutar granica pravila.
Isprozivao si coveka za 1 kom hdd. Takodje ocekujete da Bench regulise, filtrira i odredjuje cene hw na oglasima, sto je apsurd. Mi nismo regulatorno telo za moral i trzisni balans.
Po identicnom receptu kao sa grafama temom ( a i mnogo sire), si ti opet krenuo sa prozivkama a Sole sa necro poredjenjima. Polako pocinje da lici na neki OCD.
Takodje i da se stavi tzv "bench" cena, sta/ko garantuje da ce kupac biti "moralan", verovaces nepoznatom da mu bas to sada treba jer eto, on to kaze? Osim ako licno ne poznajes i to dobro nekog, nemas nikakvu garanciju da nece dalje prodati po vecoj ceni.
Setimo se Zaebanog i grafa za gejmere, gde smo zavrsili da 99% od tih grafa ipak "kopa dok se ne igram, da ne stoji...".
Nije mi jasno u kom utopijskom svetu vi ljudi zivite ali definitivno na pogresnom mestu i na pogresan nacin trazite neku svoju pravdu i sprovodjenje vase idealne verzije sveta.
Zna se kako se to radi a to nikako nije preko nekog it foruma.

Sada vec jako smarate i unosite previse suma sto ce opet dovesti do zatvaranja tema. Ne znam zasto vam je to uzitak ali vise nece biti tolerisano. Na vama je ostalo.
 
RingeRaja said:
Dosta foruma ima odvojen komercijalni deo oglasa od regularnog, mislim da bi i bench to trebalo da ima.
Takođe, jedan broj foruma u opisu člana ima jasno naznačeno da je u pitanju proizvođač ili prodavac, tako da i saveti koje daje treba da budu filtrirani kroz tu prizmu.


U pravu si Djuce... Nista ja ne odredjujem na vama je i bolje je da ne kopamo dublje nece nikako da ispadne dobro za obe strane..
Kao sto rekoh napisao sam generalno, on je taj koji je dosao i ovde histerisao da je na njega ciljan post i koji dalje to potencira.
A vidim da ste u toj temi vodili diskusiju i da je i nekoliko drugih clanova dalo opaske na kp sekciju bench foruma
 
Poslednja izmena:
RingeRaja treba sad da stavi za onoliko koliko drugi prodaju pa nek je i 500e. Kao kad bi neko dosao i rekao e RX570 je kostala 70e a sad 180e, ili Bitcoin je bio 12.000 a sad je 45.000. Zakon ponude i potraznje, period.
 
@old_bookmaker
Čekaj, ako sam te dobro razumeo, to što sam otvorio temu implicira ...

---

Osim, ako mislite da sam možda otvorio temu ciljano, a da diskove nisam platio toliko koliko sam napisao, pa sad hoću da ućarim preko tuđe grbače.

---
Nisi me dobro razumeo.
Ne znam šta si ti konkretno mislio, vidim šta si pisao, pa neka svako izvlači zaključak kakv mu odgovara.
I na kraju, ne znam ni zašto si se uopšte javljao jer te niko nije pominjao. Digao si kuknjavu na lvl 1000, a "prozvan" je bio oglas sa "to šiba ko ludo" HDD-om. :ROFLMAO:

Nakon svega je @rammadis to i napisao ali ovde svako čita ono što mu se sviđa (ili ne sviđa, kako god).
 
ljudi jel zna neko hoće li ovo trajati mesecima/godinama ili će se možda stabilizovati uskoro? treba mi ssd od 2tb za posao i nema ih više
 
To niko ne moze tacno da zna, par meseci sigurno a mozda i duze, zavisi koliko Chia coin bude vredeo.
 
  • Like
Reagovanja: kVu
Ovo je ludje nego kopanje sa grafikama, kakvi ljudi mene pitaju za ovo, prosto sam fasciniran. Poznanik mi je u vodama kaze naredne 3 ture uvoza svaka 30% gore u odnosu na proslu. Ture su na 2 nedelje cirka. Tako da makar 2 meseca samo ce da bude gore.
 
ljudi jel zna neko hoće li ovo trajati mesecima/godinama ili će se možda stabilizovati uskoro? treba mi ssd od 2tb za posao i nema ih više
Mislim da ce biti gore nego sa gpu ako se zaleti, a izgleda da hoce. Lakse je doci do njih, jeftiniji su od gpu, ne trose toliko struje.
Nekako mi logican sled dogadjaja, cudno mi da se nije pre desilo.
Sto i nije lose, popusta btc = mozda budemo videli grafe po normalnijim cenama + ovo, sto je odavno problem kod btc:
When Bitcoin was developed, it was not foreseen that specialized hardware could vastly outperform the computers that everyone owns. What was intended to be a decentralized network is now controlled by a small number of miners with access to chip fabrication plants and wholesale electricity purchasing (or worse). The miners who currently control the Bitcoin Network feel they have a competitive advantage as is and oppose changing the protocol even when it’s clear that it should be changed.
 
Poslednja izmena:
ljudi jel zna neko hoće li ovo trajati mesecima/godinama ili će se možda stabilizovati uskoro? treba mi ssd od 2tb za posao i nema ih više

Ako ti treba za backup, onda uzmi neki claud. Ima besplatnih, a neki se i plaćaju. Kupi samo jedan SSD od 120 GB za sistem i programe.
 
Sve, sve, ali meni nije jasno koji krivi se svi zaleću sa Chia i kupovinom HDD kad taj novčić bukvalno ne postoji, nema vrednost, ukratko možda je samo buva da se proizvođači i trgovci reše restova HDD ("stare" tehnologije) po ogromnim cenama...
Vidim ljudi kupuju tone HDD i terabajta, "seju", plotuju, a koliko sam pročitao sve je ovo test tj. biće plot restart kad oforme pool za Chia (ako ga oforme, jer već drugi-treći put odlažu)...

Iskreno ništa mi nije jasno šta te ljude vuče da se tako zaleću na neviđeno, ko' sa litice da skaču jer im je neko rekao da je ispod more a ne tvrdo, a iz leta ptica vidim, da nam Veliki Manitu priprema turu jeftinh GPU i HDD u budućnosti... :ROFLMAO:
 
Sve, sve, ali meni nije jasno koji krivi se svi zaleću sa Chia i kupovinom HDD kad taj novčić bukvalno ne postoji, nema vrednost, ukratko možda je samo buva da se proizvođači i trgovci reše restova HDD ("stare" tehnologije) po ogromnim cenama...
Vidim ljudi kupuju tone HDD i terabajta, "seju", plotuju, a koliko sam pročitao sve je ovo test tj. biće plot restart kad oforme pool za Chia (ako ga oforme, jer već drugi-treći put odlažu)...

Iskreno ništa mi nije jasno šta te ljude vuče da se tako zaleću na neviđeno, ko' sa litice da skaču jer im je neko rekao da je ispod more a ne tvrdo, a iz leta ptica vidim, da nam Veliki Manitu priprema turu jeftinh GPU i HDD u budućnosti...
Mainnet je poceo 19.03,pre toga je bio u test fazi i verovatno bi bilo duze da nije trenunti crypto hype,svi farmuju solo jer oficijelni poolovi jos ne postoje (ima par neoficijenih),trenutna cena jednog chia coina je 1343$ i mozes odmah da unovcis preko par berzi,znaci ako uspes da farmujes jedan blok dobijes 2 chia sto je preko 2.5k$,problem je sto mreza brzo raste pa je sve teze dobiti ista solo pa svi cekaju pool.
Ja sam saznao za ovo jos u testnet fazi ali nisam ni pomislio na ovaj rast (hype i cenu) pa odlozio ulaganje,voz otisao :/
 
Poslednja izmena:
"Binance, the world’s largest and most-used cryptocurrency exchange, is reportedly under investigation by multiple U.S. government agencies for potential criminal actions."

Samo opušteno. Birokratija je spora. Ovo kada odjekne biće okidač za pucanje balona. Doći će sve na svoje. Cene su takve kakve su. Dok ima onih koji su spremni da plate neće padati.
Ali dolazi dan kada će biti svega u izobilju po komično niskim cenama.
Sećam se prošlog balona kada su izvesni pisali na forumu za GPU-ove da će ih pre zapaliti nego prodati ispod cene.😂
Mislim da nije bilo zapaljenih.
 

Prilozi

  • IMG_20210517_160224.jpg
    IMG_20210517_160224.jpg
    139.5 KB · Pregleda: 47
^ 2,9% jbt za ove su Jezda i Dafina bili poštenjačine, kod njih si bar mogao da izvučeš štednju u naturi. :ROFLMAO:

P. S.
Bez zezancije, ćaletov poznanik je umesto para oročenih na štednju od Jezdinih nekih pajtaša dobio drvnu građu (a pajtaši su verovatno dobili njegove pare) ali bar nije ostao bez ičega.
 
Mene samo iznenađuje brzina kojom se ovo dešava ali je moralo da se dogodi. Pre par godina cene mehaničkih HDD.a su dostigle "rock bottom" tako da su se mnogi čudli kako se proizvođačima više isplati, verovatno su išli na kvantitet najviše za data base farme. Posledice toga su takođe ukrupnjavanje proizvođača ostavivši sam nekoliko velikih firmi a od toga proizilazi logički (skoro) monopol a svi znamo gde to vodi.
Solid state se podobro odomaćio i SSD su postali jako dostupni pa su mehanički diskovi počeli da praktično nestaju sa privatnih, malih systema. I to je moralo da se dogodi nekada.
 
Nisi
"Binance, the world’s largest and most-used cryptocurrency exchange, is reportedly under investigation by multiple U.S. government agencies for potential criminal actions."

Samo opušteno. Birokratija je spora. Ovo kada odjekne biće okidač za pucanje balona. Doći će sve na svoje. Cene su takve kakve su. Dok ima onih koji su spremni da plate neće padati.
Ali dolazi dan kada će biti svega u izobilju po komično niskim cenama.
Sećam se prošlog balona kada su izvesni pisali na forumu za GPU-ove da će ih pre zapaliti nego prodati ispod cene.😂
Mislim da nije bilo zapaljenih.
Svi su oni jednako mutni kao onaj ruski BTC-e što je mene lično pokrao. Samo se Coinbase izdvaja od šljama. Ovi ostali mogu u svakom momentu biti pohapšeni, samo da neko malo zagrebe po površini. Kripto zajednica je jedno veliko leglo prevaranata svih vrsta i boja i ne bi mi bilo žao ni sekund da urade jedan pull the plug cele priče. @DukeLander je lepo pokazao u quote-u šta je bio neki kao uzvišeni cilj cele priče i u šta se zapravo pretvorilo.

Mene samo iznenađuje brzina kojom se ovo dešava ali je moralo da se dogodi. Pre par godina cene mehaničkih HDD.a su dostigle "rock bottom" tako da su se mnogi čudli kako se proizvođačima više isplati, verovatno su išli na kvantitet najviše za data base farme. Posledice toga su takođe ukrupnjavanje proizvođača ostavivši sam nekoliko velikih firmi a od toga proizilazi logički (skoro) monopol a svi znamo gde to vodi.
Solid state se podobro odomaćio i SSD su postali jako dostupni pa su mehanički diskovi počeli da praktično nestaju sa privatnih, malih systema. I to je moralo da se dogodi nekada.
Verovatno si u pravu da je to pravi razlog a kripto cirkus samo izgovor i mehanizam da dođe do skoka cena. Jer sve kontrolišu Kinezi a u osnovi svog njihovog poslovanja je ono što je zabranjeno zakonom na zapadu, damping. U svim granama industrije nastupaju prvo sa bagatelnim cenama dok ne osvoje tržište i kada preuzmu kontrolu onda dižu cene u nebesa.
 
Poslednja izmena:
Red je da malo kopaju i RGB podloge za miševe.
 
Nazad
Vrh Dno