Šta je novo?

Hackintosh - Vase misljenje i predlog

Nikola79

Cenjen
Učlanjen(a)
21.04.2013
Poruke
17
Poena
154
Pozdrav svima,

Zeleo bi da sklopim racunar koji bi radio na OS X Mountain Lion 10.8 , pa me zanimaju vasa iskustva sa hardverom.
Imam, Intel i5 2500K, zanima me vasa preporuka za neku pouzdanu plocu moja neka opcija je sledeca:

GA-Z68X-UD3H-B3
GA-Z77X-UD3H-WB
GA-Z77-DS3H

Memorija: Corsair ili neka druga predlog.

Na racunaru bi radio prvenstveno obradu grafike i real time video montazu. Hvala svima na pomoci.
 
Memorija nije toliko bitna. Corsair je ok ako ga nađeš. Ja koristim Kingston Genesis kit na 1600Mhz. To ok radi...

Za taj procesor ide GA-Z68X-UD3H-B3 ploča i to bi bila kombinacija otprilike koju ja imam. Ako se odlučiš za ovu ploču, sve će ti raditi propisno izuzev Firewirea koji radi inače kako treba dok računar ne uđe u sleep. Nakon buđenja upada u neki loop iz koga ne ume da izađe nikako. To je jedna sitnica koja ti možda neće ni zatrebati, meni ne treba pa ga držim isključenog u BIOS-u. Ali druga koja bi mogla svakako da ti zatreba je USB3.0 koji je ovde u Etron varijanti. Etron radi pod OS X-om najbolje sa PXHCD drajverom, ali to nije idealno rešenje. Inače USB3.0 pod OS X-om radi sporije nego pod Windowsom, to je još jedna od stvari koja je primećena na mislim svim pločama tako da mene barem ova situacija sa USB 3kom inače ne dodiruje nimalo. Takođe bitno je reći da sa USB2 izlazima ima problema u varijanti sa originalnim BIOS-om. Međutim Gigabyte je izbacio novi UEFI BIOS, pod kojim sve u ovom delu radi propisno, tako da je preporuka da se ova nadogradnja obavezno odradi. Na ovoj ploči CPU package multiplier radi odlično čak i u varijanti sa MacPro3,1 profilom koji recimo ja volim da koristim pošto sam isti uspeo da izmodujem tako da sada nema problema sa AMD karticama, a cenim da ne bi trebalo da bude ni sa nVidijinim. Čitav postinstalacioni paket za ovu kombinaciju možeš da povučeš iz mog potpisa i to bi ti bilo najjednostavnije rešenje za koje mogu da garantujem 100% da će raditi veoma fluidno i bez ikakavih glavobolja, pod uslovom da ti ne treba pomenuti Firewire.

Takođe GA-Z77-DS3H ploča dobro radi i tu bi imao manje posla oko pripreme jer ova ploča ima već UEFI BIOS po defaultu tako da tu ne bi morao da radiš nikakave nadogradnje. Ali tu ima problema sa CPU package multiplierom pod profilom iMac13,2 koji za sada niko nije uspeo da namesti propisno da radi a koji je inače baš za Ivy ploče. iMac12,2 radi i to imaš takođe kao rešenje u vidu postinstalcionog paketa koji sam napravio i koji takođe možeš povući iz potpisa, s tim što je sa iMac profilima problem sound sleep anomalija, pa ih ja barem zato izbegavam. Ono što mi se ne dopada još ovde je činjenica da grafika nije tako fluidna na ovoj ploči u MacPro3,1 varijanti, premda je to sitnica na kvadrat. Oba korisnika koje ja poznajem da imaju ovu ploču su primetili ovaj problem. Jedan ima nVidia 285GTX kartu a drugi beše AMD 6670HD. Inače obe ove karte su native podržane... Naravno sve ovo što sam pomenuo do sada kao problem na ovoj ploči su zapravo više nego debele sitnice da se razumemo, ali ih navodim jer i to može nekome da zasmeta, pa čisto da se zna. Većina korisnika cenim da to neće ni primetiti.

Poslednja ploča mi je nepoznata, ali verujem da bi radila sasvim ok. Mislim da bi ti MultiBeast post instalacioni paket tu završio posao, ali ne mogu da ti kažem da li na ovoj ploči ima problema i ako ima koji su... Dakle za nju ćeš morati malo da progooglaš.

Pošto radiš video editing, preopruka bi bila da uzmeš neku finu grafičku kartu sa što je moguće više video memorije. Radeon koji ja imam (6850HD) radi perfektno. Sve je fluidno od animatika u sistemu. U pitanju je Asusova Direct CU varinata koja se inače manje greje i koja je jako tiha u radu tako da sam u principu prezadovoljan njom. Međutim sada se mogu naći novije varijante koje su cenim još tiše i hladnije u radu. Gledaj da upikiraš neku Asusovu nVidia Direct CU II po mogućstvu, zbog odličnog hlađenja, niskog nivoa buke ali naravno i zbog CUDA zezalice i nešto bolje GL podrške jer to ima svoje prednosti pod OS Xom u odnosu na AMD grafičke karte. Eto...

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ja imam GA-Z77-DS3H , Mac OS X Mountain Lion radi odlicno, moja preporuka
 
Da ali koji procesor si na tu ploču zakačio? Na GA-Z77-DS3H može da zakači i5 2500k ali u toj varijanti može da ima određenih problema. U okviru MB paketa mislim da postoji neka dodatna zakrpa upravo za ovakve kombinacije. Nažalost nemam iskustva po tom pitanju i ne mogu ništa više od ovoga da dodam...
 
Ploca GA-Z68X-UD3H-B3 , izgleda da otpada jer je nemoguce kupiti u Srbiji , svuda sam trazio nema nigde, a najvise mi se cini da je bila ok os predlozenih i po ceni i kompatibilnosti.
Moracu neku drugu Z77 , samo ne znam jos koju tacno u kombinaciji sa ovim procesorom . Znaci do nekih 150 eura najbolje resenje za plocu. Po ceni mi odgovara ova
GA-Z77X-UD3H-WB, samo ne znam citam iskustva nije kompatibilna sa procesorom koji imam , valjda necu napraviti gresku u izboru...
 
To neće valjati, bolje potraži makar i polovnu. Zadnja UEFI BIOS (U1L) nadogradnja je otklonila i praktično poslednju anomaliju, a to je gore navedni Firewire problem. Dakle sada zbilja na GA-Z68X-UD3H-B3 sve radi 100%.
 
Vlado, jedno hitno pitanje, pa ako vidis-video si- planiram da uzmem UD5H plocu, ali ram na 2133 mhz... Jel ce to biti OK, ili da jurim 1600mhz (kingston je u pitanju kod oba slučaja)?
 
Ako je reč o ovoj ploči GA-Z77X-UD5H, onda bih ti ipak preporučio pre memorije na 1600Mhz. Sa memorijama na 2133MHz vrlo verovatno da ćeš imati anomalije na USB izlazima u sleep modu. Ograđujem se od ovoga jer nisam bio u mogućnosti da ovo isprobam tek samo nagađam, ali na osnovu dosadašnjeg iskustva rekao bih da je ovo ipak verovatno tačno. Probaj čisto za svaki slučaj da izgooglaš takav build, pa vidi malo kakva su ljudima iskustva po tom pitanju.
 
Da, o toj ploci se radi... Hvala! Nista, videcu onda ako mogu da iskopam na 1600mhz da ne rizikujem,mada vidim da ih redje ima sada,a i nesto skuplje od 2133... A Googlao sam i nisam nailazio primere sa tim parom na 2133...
 
Macintosh računari se ne klokuju i uvek idu u originalnim intel postavkama. Za Sandy bridge je to 1333Mhz, za Ivy je 1600Mhz, zbog toga je to tako pa su cenim i svi hackintosh korisnici uzimali upravo te varijante tj memorije na 1600Mhz. Generalno ti možeš da uzmeš ako baš želiš memorije na 2133Mhz, pa ako imaš problema onda da ih spustiš na 1600Mhz, ali koja je poneta da kupuješ memorije koje rade na tom taktu ako njihov potencijal ne možeš propisno iskoristiti...
 
Poslednja izmena:
Jasno... Narucio sam 2x8GB na 1600 mhz,ali nisam nasao u kit-u ,nego 2 komada odvojeno.... Ostalo ce biti 3570k + Cooler Master T4,,ostavljam Saphire 6850 ,plocu sam napisao , za sistem hyperx 3k 120gb , Seasonic 620W modular ,i za storage cu imati WD Red 2TB i WD Black 1.5 TB ...

E sad,jedan savet:
WD Red mi stize novi... Planiram da mi primarni sistem bude OSX...Da li da formatiram HDD u Journaled ili u NTFS? Ja nesto razmisljam da mi WD Black bude NTFS a WD Red da bude Journaled i jedan i drugi bez particija ? Sta je najbolje citini po tom pitanju?

P.S. Izvinjavam se @Nikola79 sto sam coveku upao u thread... Pretrazivao sam i bio na mobu i nisam ni obratio paznju da je posebna tema ...tako da ,sorry jos jednom.
 
Poslednja izmena:
E sad,jedan savet:
WD Red mi stize novi... Planiram da mi primarni sistem bude OSX...Da li da formatiram HDD u Journaled ili u NTFS? Ja nesto razmisljam da mi WD Black bude NTFS a WD Red da bude Journaled i jedan i drugi bez particija ? Sta je najbolje citini po tom pitanju?

WD Red je NAS disk, što znači da mu je praktična brzina u radu negde između 5400 i 5900 obrtaja tzv. IntelliPower. Lepo je što nosi etiketu Energy efficient i što je skoro potpuno nečujan, ali koliko ti je to dobro rešenje za primarni disk sa koga ćeš da dižeš sistem, ne znam baš... Kao storage disk, to je ok rešenje, ali ako mene pitaš, ja bih se pre odlučio da primarni bude Caviar Black. Ne znam koji Caviar Black imaš, neki modeli su bili relativno bučni i užasni po pitanju vibracija (model 500GB), ali zato ovi od 1TB i više su sasvim ok. Ja imam i jedan i drugi, ovaj od 500Gb zbog pojačnih vibracija sam otkačio i ubacio u drugi kompjuter koji sam ostavio ženici, a kod sebe u svom kompu sam na WD Caviar Black 1TB podigao OS X i definisiao ga kao primarnog.

Pardon sad videh da imaš 1.5 TB WD Black disk, i recimo da ti je particija od 300GB sasvim dovoljna za sistem, premda možeš staviti i više ako ti treba.

Čitav disk bi morao da preformatizuješ pod GUID partition tabelom, gde ćeš pri tom i da definišeš kolike će ti biti particije. NTFS ti ne terba i ne bih ti ga savetovao ako ćeš samo koristiti Mac os.

Ako planiraš windows na drugom disku, onda neka taj drugi disk bude formatizovan pod MBR tabelom, ali mu napravi samo jednu NTFS particiju na koju nameravaš da podigneš windows, a ostali prostor iskoristi za pravljenje HFS+ particija. To ti je bolje rešenje u varijanti gde je Mac os primarni sistem, jer kopiranje podataka od više gigabajta sa HFS+ na NTFS ide užasno sporo inače. Čak i da nabaciš TuxeruNTFS ili ovaj zadnji ParagonNTFS, to će ići zasigurno sporije nego kada kopiraš sa HFS+ na HFS+ particiju. Čisto da znaš... E sad ti ćeš već odlučiti šta ti je bitnije... Ali bitno je reći još i ovo. Pod MBR definisianim diskom, HFS+ particije nećeš moći da smanjuješ i povećavaš kao što to možeš kada to isto napraviš pod GUID-om. Dakle u slučaju da recimo želiš naknadno da povećaš ili smanjiš neku HFS+ particiju, moraćeš istu potpuno da obrišeš pa napraviš novu i zato je bolje praviti ih pod GUID tabelom jer je čitava stvar daleko fleksibilnija. Ako pak formatizuješ i taj drugi disk pod GUID-om, pa napraviš NTFS na njemu, moći ćeš da podigneš Windows svakako, ali je tu potencijalni problem instalacija servis packa za windows. Konkretno ja barem nisam mogao to da izvedem za 7cu, pa sam bio prinuđen da nabavim instalaciju windowsa sa već ubačenim servis packom zajedno.

Inače prvo ćeš morati da instaliraš windows. Ako ideš instalaciju od nule nije problem, ali ako imaš na drugom disku HFS particije, moraćeš da otkačiš taj disk inače ništa od instalcije. Posle toga se instalira OS X, pa nakon toga chamelon bootloader na Mac os sistemsku particiju za dual boot.

Sve u svemu, ništa strašno ali ima tih sitnica o kojima treba voditi računa...
 
Poslednja izmena:
Hvala na opsirnom objasnjenju,ali ja nisam bio dovoljno konkretan sta imam i kako sta planiram da radim :

Ovako:

imam 2 SSD -a : 1 Kingston 120gb sata2 - na njemu planiram Win7 (posto je sporiji,naravno) ,drugi SSD ,isto Kingston,samo Sata3 ,takodje 120gb i na njemu planiram OSX kao primarni sistem.

Ostaju mi ova 2 HDD-a (WD RED & BLACK) za storage...i zato sam pitao da ih ne particionisem uopste,jer necu imati potreba realno,posto ce mi biti sistemi na SSD-ima ...I koliko sam shvatio ,u tom nekom slucaju da ne koristim NTFS uopste,osim na SSD-u gde ce mi biti Win7? ...i samo na Win7 instaliram drajvere da vidi ove HFS particije? ili da ipak jedan HDD,posto su oba prilicno velika,formatiram u NTFS,jer cu imati povremeno posla i u Win-u?
 
Ah tako... Onda slobodno formatizuj sve u HFS pod GUID-om. Putem Media4Mac drajva koji ćeš da instaliraš u Windowsu pristupaćeš jednako svim HFS particijama. To će ti biti više nego dovoljno, a i kada je kopiranje fajlova u pitnaju mislim da to nešto bolje funkcioniše nego obratno.
 
Poslednja izmena:
Ok,hvala puno,tako ce onda i biti ;)

A u vezi SSD-a : Chameleon SSD Optimizer vs Trim Enabler? Koja koristiti od ta 2? ...ili Trim Enabler iz Multibeast-a?
 
To zbilja ne bih znao jer ne koristim SSD, ali predpostavljam da će ti ovaj iz MB paketa završiti posao... Šteta što nemaš neki standardni 7200 HDD sa manjim kapacitetom (320 ili 500GB). Onda bi mogao da ideš na varijantu Fusion drajva, ovako...
 
nasao sam ovu plocu GA-Z68XP-UD3 , da li je velika razlika u brzini i radu u odnosu na GA-Z68X-UD3H-B3 ,
vredi li uzimati? Bilo bi idealno kad bi sve radilo.
 
Good catch! Na toj ploči sve radi 100% perfektno ili bi barem trebalo jer je po specifikaciji i komponentama uz par sitnih finesa, identična Z68X-UD3H-B3 ploči...

Što se brzine i rada tiče ne znam pouzdano, ali mislim da nema nikakave razlike. GA-Z68X-UD3H-B3 je možda nešto malo žilavija ploča jer vidim da pored ovog Ultra Durable 3 stoji još pride i 2xCopper PCB. Verovatno je i zato bojena crnom bojom otprilike... Dakle slobodno uzmi tu ploču. Na njoj sve radi 100% kako treba uz UEFI BIOS, koji ćeš najverovatnije morati samostalno da instaliraš, pošto je isti još uvek u Beta fazi.

Skini dole iz mog potpisa GA-Z68X-UD3H-B3 tool pa instaliraj odatle sve kako je markirano po defaultu, bez DSDT-a naravno, već dodaj samo SSDT za procesor koji imaš. Uz instaliran UEFI BIOS, DSDT ti neće trebati, jedino što ćeš morati je da dodaš HDAenabler za Audio koji ide za sisteme bez DSDT-a, a koji takođe imaš u ponudi u okviru paketa. Videćeš piše ti tamo...

Obavezno uzmi neki Sandy Bridge procesor za tu ploču. Nikako Ivy, inače ćeš imati problema...

Takođe ti je bitan tu još i izbor grafičke karte koju nameravaš da koristiš...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno