Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Na osnovu ličnog iskustva i dalje tvrdim da će izgurati 2/3 sezone samo sa klimama (01.11.-30.04.)
Dobra izolacija je preduslov za stabilno održavanje temperature u prostoru, pa ako je perfektna kao što je napisao onda nema brige. Nije naveo koje klime poseduje, ali ako se radi o klimama bar iz srednjeg segmenta, nema o čemu da brine.
 
Pa ja grejem 55m2 sa jednom klimom
Sa dve klime je vrlo moguce grejati, ali opet mnogo zavisi i od prostora koji se greje...
Tako da nema generalnog pravila.
 
Imam ekopanov kotao, 6 radijatora, stavio sam termo glave, pitanje, kad sve termo glave odrade (zatvore se), kako to utiče na kotao? sme li se to raditi uopšte ili mora bar jedan radijator da bude uvek na MAX?
 
Iskljuci ce se kotao kada dostigne temperaturu.
Ali ne razumem takav nacin koriscenja, valjda imas sobni termostat?

Zasto njega ne koristis?
 
Termostat je u dnevnoj sobi, tu su termo glave na max, u drugim sobama na niže temperature
 
Kotao ce samo brze da dostize temperaturu i da gasi grejac.
Postoji sobni termostat i termostat na kotlu koji prati temperaturu vode, on ce da iskljuci.

Mislim da je najbolje da zadas nizu temperaturu na termostatu ili iskljucis kotao
besmisleno je da zatvoris termo glave jer ce topla voda i dalje da cirkulise kroz cevi i ako su radijatori zatvoreni.
 
Počeo sam da koristim električni kotao (Vaillant) sa podnim grejanjem, pa bih svakako voleo da čujem kako ga drugi upotrebljavaju. Ovlašćeni serviser koji mi ga je puštao u rad je savetovao da ga koristim noću u periodu jeftine struje (od 23h do 07h), u ostalom periodu dana da ga ne koristim, odnosno da namestim termostat da se kotao pali samo ako padne ispod određene temperature. Kuća je dobro izolovana, u pitanju je 7 cm perlita spoljne izolacije, blok od 25 cm, 15 cm mineralne vune kao unutrašnja izolacija, krov isto 15 cm mineralne vune+5 cm vune na samom plafonu. Naravno tek treba da vidim koliki će mi biti mesečni računi ali imam malu nedoumicu da li je najoptimalnije da se kotao koristi samo 8 sati tokom noći i jeftine struje čak i u dobro izolovanoj kući, ili je bolje da se temperatura održava tokom svih 24 sata (kao kod invertorskih klima koje se koriste za grejanje)?

Kako vi koristite svoj električni kotao za grejanje?
 
Ti imaš podno grejanje, gde se koristi niska temperature polazne vode i ogromno površinu zračenja, nije baš isti princip
Najbolje sam da vidiš i izvučes zaključke

Uzmi meri temperaturu u svim prostorijama vidi koliko gubi temperature tokom dana kada ugasi i posle koliko treba da se nadoknadi i brzo ćeš ukapirati šta treba da radiš.
 
Počeo sam da koristim električni kotao (Vaillant) sa podnim grejanjem, pa bih svakako voleo da čujem kako ga drugi upotrebljavaju. Ovlašćeni serviser koji mi ga je puštao u rad je savetovao da ga koristim noću u periodu jeftine struje (od 23h do 07h), u ostalom periodu dana da ga ne koristim, odnosno da namestim termostat da se kotao pali samo ako padne ispod određene temperature. Kuća je dobro izolovana, u pitanju je 7 cm perlita spoljne izolacije, blok od 25 cm, 15 cm mineralne vune kao unutrašnja izolacija, krov isto 15 cm mineralne vune+5 cm vune na samom plafonu. Naravno tek treba da vidim koliki će mi biti mesečni računi ali imam malu nedoumicu da li je najoptimalnije da se kotao koristi samo 8 sati tokom noći i jeftine struje čak i u dobro izolovanoj kući, ili je bolje da se temperatura održava tokom svih 24 sata (kao kod invertorskih klima koje se koriste za grejanje)?

Kako vi koristite svoj električni kotao za grejanje?
Baš nesrećno rešenje, podno grejanje je stvarno za toplotnu pumpu ili bar za gas.
 
Zamoliću te da objasniš svoju tvrdnju, po meni podno grejanje je dobra varijanta bez obzira na izvor grejanja.
 
Podno grejanje je ko stvoreno za struju, ili gas jedino što je struja skupa.

Ja u opšte ne bi i ekivao visoke troškove ni sa strujom jer ne treba da dostiže veliku temperaturu i struja će to lako da održava jer je njena efikasnost vrlo visoka.

Kolike snage je kotao i koja je površina u pitanju?
 
Котао је снаге 12kwh а површина стана је 90 квадрата, међутим овлашћени сервисер који је пуштао котао у рад је наместио да котао највише користи 10kwh јер је то у комбинацији са подним грејањем сасвим довољно за 90 квадрата. Наравно ја га увек могу вратити и на 12kwh уколико ми буде потребно. Иначе Vaillant котлови су доста хваљени и кажу да веома добро модулирају.
 
Počeo sam da koristim električni kotao (Vaillant) sa podnim grejanjem, pa bih svakako voleo da čujem kako ga drugi upotrebljavaju. Ovlašćeni serviser koji mi ga je puštao u rad je savetovao da ga koristim noću u periodu jeftine struje (od 23h do 07h), u ostalom periodu dana da ga ne koristim, odnosno da namestim termostat da se kotao pali samo ako padne ispod određene temperature. Kuća je dobro izolovana, u pitanju je 7 cm perlita spoljne izolacije, blok od 25 cm, 15 cm mineralne vune kao unutrašnja izolacija, krov isto 15 cm mineralne vune+5 cm vune na samom plafonu. Naravno tek treba da vidim koliki će mi biti mesečni računi ali imam malu nedoumicu da li je najoptimalnije da se kotao koristi samo 8 sati tokom noći i jeftine struje čak i u dobro izolovanoj kući, ili je bolje da se temperatura održava tokom svih 24 sata (kao kod invertorskih klima koje se koriste za grejanje)?

Kako vi koristite svoj električni kotao za grejanje?
Ja bih probao tako, budući da podovi lepo akumuliraju toplotu možda i bude moglo da se izdrži ceo dan da se ne dogreva dok nisu ozbiljniji minusi. Ako temperatura opadne, moraćeš da dogrevaš preko dana svakako. "Problem" je to što ćeš morati da greješ i par sati da bi se to osetilo u prostoru unutra, opet jer će trebati više vremena da se zagreje pod. Ja bih iskreno pokušao da pred kraj jeftine tarife (u Beogradu je to do 8 ujutru) pojačam grejanje na max, recimo od 7 do 8, ili ako nije pretoplo tada, od 6 do 8, kako bi ti se pod dovoljno ugrejao da ne moraš da greješ do uveče.
 
Ispravite me ako grešim, ali zar nije poenta podnog grejanja da se pod konstantno drži na 27-29°C, zavisno od podloge.
Pod nije TA peć pa da akumulira toplotu - a čak i da jeste, ne verujem da bi bilo naročito prijatno hodati po podu temperature 50+ stepeni.
 
Niti je prijatno, niti je zdravo. Ali ako niko ne boravi u tom prostoru pre podne (deca u školi, roditelji na poslu), može da bude ekonomičnije ovako uraditi.
 
Niti je prijatno, niti je zdravo. Ali ako niko ne boravi u tom prostoru pre podne (deca u školi, roditelji na poslu), može da bude ekonomičnije ovako uraditi.
Ni parketu sigurno ne bi prijale temperature 50+, a verovatno ni lepku od pločica.
 
Нико не држи под на температури од 50 степени, нити се о томе прича. Варијанта је да се ноћу температура просторија држи на рецимо 24 степена, дакле котао ради и одржава ту температуру, после тога котао престаје са радом, како је кућа одлично изолована температура током дана спорије пада и даље није хладно, наравно по потреби у зависности од спољне темературе догревати.
Моје питање је било ако неко има сличну варијанту као ја (ел. котао, подно грејање и добро изоловану кућу/стан), да ли користи ову варијанту предложену од сервисера или одржава цео дан температуру уз помоћ котла?
 
Probaj... Da li "izdrži" do uveče? U svakom slučaju je finansijski opravdano akumulirati što više tokom noći, a danju samo dogrejati

Ogromni toplotni kapacitet ima pod, poredjenje sa TA peći je na mestu. 90m2 košuljice 5cm ima oko 12-13tona, + keramika i lepak + sva voda u sistemu. I zagrevanje od 2-3 stepena akumulira veliku količinu toplote
 
Podno grejanje je ko stvoreno za struju, ili gas jedino što je struja skupa.

Ja u opšte ne bi i ekivao visoke troškove ni sa strujom jer ne treba da dostiže veliku temperaturu i struja će to lako da održava jer je njena efikasnost vrlo visoka.

Kolike snage je kotao i koja je površina u pitanju?

Ne treba visoka temperatura, ali mora da greje veliku količinu vode u sistemu.
 
Ta voda u sistemu je iste temperature kao i prostor koji se greje...
Bukvalno treba da se zagreje par stepeni to elektricni grejac odradi bukvalno za 15min.

90m2 nije velika kvardaraura tu je dovoljan i jedan grejac da upalis od 6kw sa lakocom to ima da greje.

nemoj da pregrevas prostor, taj visak toplote ne mozes da sacuvas niti ti je potreban.
 
Drug se grijao sa EK al na radijatore,24 stepena podeseno i nikad mu racun nije presao 100 eura. Stan 85m2,10cm stiropor izolacije. Tako da bih ja na tvome.mjestu drzao upaljeno non stop pa vidi
 
Zamoliću te da objasniš svoju tvrdnju, po meni podno grejanje je dobra varijanta bez obzira na izvor grejanja.
Podno grejanje jeste najbolje, ali je dobro i da radi stalno na nizim temperaturama, ne da se pali i gasi kako si ti zamislio.
Na kraju krajeva, probaj pa vidi kako je bolje a kako je jeftinije
 
Drug se grijao sa EK al na radijatore,24 stepena podeseno i nikad mu racun nije presao 100 eura. Stan 85m2,10cm stiropor izolacije. Tako da bih ja na tvome.mjestu drzao upaljeno non stop pa vidi
Pozdravi druga i pitaj ga kada ćemo ponovo u lov
 
Ta voda u sistemu je iste temperature kao i prostor koji se greje...
Bukvalno treba da se zagreje par stepeni to elektricni grejac odradi bukvalno za 15min.

90m2 nije velika kvardaraura tu je dovoljan i jedan grejac da upalis od 6kw sa lakocom to ima da greje.

nemoj da pregrevas prostor, taj visak toplote ne mozes da sacuvas niti ti je potreban.
Na onom drugom forumu dje onaj papak neki glavni administrator :p imas clana na kombinaciju el kotla i klima grije. Dodao masivne bafere sa mijesajucim ventilom i akumulira po jeftinoj. Cini mi se da je bio zadovoljan sa kombinacijom
 
Počeo sam da koristim električni kotao (Vaillant) sa podnim grejanjem, pa bih svakako voleo da čujem kako ga drugi upotrebljavaju. Ovlašćeni serviser koji mi ga je puštao u rad je savetovao da ga koristim noću u periodu jeftine struje (od 23h do 07h), u ostalom periodu dana da ga ne koristim, odnosno da namestim termostat da se kotao pali samo ako padne ispod određene temperature. Kuća je dobro izolovana, u pitanju je 7 cm perlita spoljne izolacije, blok od 25 cm, 15 cm mineralne vune kao unutrašnja izolacija, krov isto 15 cm mineralne vune+5 cm vune na samom plafonu. Naravno tek treba da vidim koliki će mi biti mesečni računi ali imam malu nedoumicu da li je najoptimalnije da se kotao koristi samo 8 sati tokom noći i jeftine struje čak i u dobro izolovanoj kući, ili je bolje da se temperatura održava tokom svih 24 sata (kao kod invertorskih klima koje se koriste za grejanje)?

Kako vi koristite svoj električni kotao za grejanje?
Moje iskustvo sa elektricnim kotlom...
Posto sam citao razna iskustva sa ovim vrstama kotlova red je da i ja podelim svoje na 3 godisnjem nivou...
Pa da krenemo stan 69 kvadrata, grejne povrsine oko 60 km, dve terase obe zastakljene jedna oko 2 km druga oko 4 km,3-4 km ne zastakljeno, plafoni oko 2.90 m, izolacija 10 cm stiropor, pvc prozori mislim da su obicni nista duplo,
Nova gradnja, prvi sprat i stan je onako duguljast vise... Razlika izmedju dnevne sobe tamo gde je kotao i termostat i spavace sobe koja je najudaljenija od termostata tj kotla iznosi oko 2 stepena u temperaturi...
Kotao neki verovatno plazma Nis mk 12, 4x3 greajaca medjutim stariji model od nemam pojma kad nikakve informacije na internetu o njemu nisam mogao da pronadjem...
U stanu zbog posla sa porodicom boravim oko pola meseca na mesecnom nivou. Svi uredjaji u stanu su A ili A+++ stedljivosti led sijalice itd , nemam masinu za sudje i susenje vesa kao ni zamrzivac... Racuni za 7 meseci kad se ne grejem su uvek oko 2000 do 2500 din... U zavisnosti koliko provedemo vremena u stanu.
Zaboravio sam da su radijatori panelni oni obicni sto vecina ima, 2 velika, 1 srednji, 2 mala i 1 susac u kupatilu, kao i da je temperatura termostata podesena na 24 stepena nocu 00.00 do 08.00 i 22 stepena danju...
Da ne zaboravim kad je i najhladnije napolju kad udjem u stan koji se (ranijih godina) nije grejao temperatura nije bilo ispod 15 a napolju preko minus 10, prosecno je uvek bilo oko16 do 18 stepeni...
(Komsije greju znam )
Mislim da je dosta informacija.
E sad ovako pricacu vam samo o januarima ove tri godine mada se to odnosi i na ostale hladne mesece samo sa manjom potrosnjom...
Prvi januar tj prve godine grejanja temeratura kotla po preporuci bila podesena na 60 stepeni i ukljucena sva tri grejaca tj 12 kw nisam boravio u stanu vise od 12 dana tog meseca racun za struju preko 12000 din i na granici sa crvenom tarifom. Uz to stan se pregreje vrlo brzo posle kotao nikako da se opet upali subjektivni osecaj temperature dosta manji nego na termometru...
Valja napomenuti da sam kad god sam dolazio u stan palio kotao i morao je iznova da se greje a kad sam odlazio gasio i tako u krug...
Druga godina ugasen jedan grejac smanjena malo temperatura na oko 50 do 55 stepeni ali racuni i dalje relativno veliki ali manji nego sa tri grejaca na 15 do 20 dana uvek na granici sa crveno tarifom. I dalje se pali i gasi kotao svaki put kad smo tu i kad idemo...
Reko da vidim sta bih mogao da uradim i kako da smanjim te racune citao i citao ali informacija o elektricnim kotlovima ima veoma malo na forumima i sve se zavrsava sa na samo bezi od toga...
Reko da probam neku dramaticnu promenu da uradim za trecu godinu pa da vidimo kako ce to da ide i da izgleda...
Pa ovako iskljucim sada dva grejaca i stan od 60 km grejem na jedan od 4kw smanjim temperaturu kotla na 42.5 stepeni jer mi je to onako subjektivno i dalje dovljno toplo na susacu u kupatilu kad se kupamo tj da zagreje fino i brzo kupatilo...
Trece podesim termostat da greje samo nocu od ponoci do 8 ujutru tj samo kad je jeftina struja na 24 stepena a preko dana retko kad padne ispod 22 stepena kad bi trebao da se opet pali tj dnevna temperatura mu je podesena na 22 stepena...
I mozda i najbitnije ostavim da radi kotao svo vreme i kad sam tu i kad nisam tacnije oko 5 meseci bez prestanka 24 sata dnevno...
Preko dana palimo kotao samo kad se kupamo sat vremena pre kupanja da dostigne radnu temperaturu kolko mu i treba na tih nekih 42.5 stepeni...
I dalje isto boravim 15 do 20 dana tu sve je isto a racun za zadnji januar 2022 godine je dosao 5300 din sa utrosenih 801 kw sad dal moze jeftinije od ovoga ja ne verujem... Svi ostali meseci su znatno jeftiniji...
Ovo je ukupna struja grejanje i sve ostalo...
Ne znam dal ce ovo nekom pomoci ali eto napisao sam i ja nesto o Elektricnom kotlu...
Naravno sve ovo mogu i da potvrdim racunima ko mi ne veruje... 2023 temperatura smanjena na 40 stepeni i kotao ne moze da postigne zadatih 24 stepeni (nedostaje 0.2 stepena 😉) koje postize sa 42.5 opet vise to sve zavisi od spoljne temperature... I da uzeta Inverter klima da se dogrevam preko dana ako ima potrebe za sada nije bilo potrebe... Sve sto vas interesuje pitajte...
 
Taj stan u stambenoj zgradi moze da se greje i sa samo jednim grejacem.
U novim stanovima obicno i instaliraju kotao od samo 6kw koji bude i vise nego dovoljan.

temperatura polazne vode je dovoljno da bude 40 stepeni, a temperatura u prostoru bi trebala da bude izmedju 22.5-23 stepena.
Trebate koristiti sobni termostat ako ga vec ne koristite, radijatori, odzraceni.

Preko dana moze da se gasi, nocu da se pojaca za pola stepena i ako je izolovano korektno i ne gubi previse toplote tokom dana to bi trebao biti maksimum ustede energije.
 
Može 40 C, ali broj rebara mora da bude dovoljan. Kod mene je rebro/m² Vox 600. Ali kod ozbiljnijih minusa, voda mora na 50 C.
 
Nazad
Vrh Dno