Šta je novo?

GPS satovi (Garmin, Sunto, Coros, Polar...)

Kao ambasador Corosa na grupi, @cisco , s obzirom da si bajker, ostani u Garmin ekosistemu. Pogledaj FR755 ako budžet dozvoljava, to je kombinacija koju ovi moji drugari bajkeri koriste. Ima svašta nešto od gedžeta, imaju i radar (wtf) koji im skenira i prednju i zadnju zonu oko bajsa na automobile.
 
garmin varia :) odlicna spravica, ima model i sa kamerom
 
Ne znam ni da postoji FR 755, da nisi mislio 745 @nidza? Stariju seriju ne bih uzimao, mislim da je 255 bolji od 745 (bar gledano po mojim prioritetima).

Inače, za radar je potreban RTL515 (ima i serija 3xx bez svetla i 715 sa kamerom) koji se upari sa Edge ili satom (ne podržavaju ga slabiji modeli)
 
Ne postoji, u pravu si, moguće da je prelaz bio sa 735 na 745 ili 955, ne zameri, meni to sve isto plastik fantastik. :D
 
radar moze i sa wahoo mislim da moze i sa hammerhead
 
Imam Huawei GT, od juce bilo da plivam ili hodam pokazuje netacn predjene kilometre, tj manje pokazuje, tipa 20% manje..testirao sa drugim uredjajem..sta moze biti ,kako resiti? Hvala
 
pa kad vec pises u ovoj temi, zameniti sa Garmin satom?
 
Za Huawei sat bi bilo dobro da pitanje postaviš u Huawei temi. Veće su šanse da dobiješ odgovor.
Meni je GT2 uvek pokazivao 3% više nego Garmin, ali razlika od 20% zvuči kao da ne koristiš GPS, već da sat radi kao pedometer, pa procenjuje.
 
Danas sam defitivno potvrdio da mi baterija curi dok sam u pokretu, a sat koristim kao običan sat.
Sat je FR945 i već nekoliko puta imam utisak da mi se baterija brzo isprazni kada sam u kolima. U avionu nisam primetio.
Verovatno ima neke veze sa GPS.

Danas mi je za nepun sat vožnje otišlo 6%.
 
Zašta mu treba GPS kad je povezan za telefon? To je baš faul u razmišljanju arhitekte.
 
Jel imaš neku bolju ideju zašto brže troši bateriju dok je u pokretu, a zapravo miruje?
 
Malo sam čitao oko istovremenog korišćenja Garmin sata i Edge ciklo kompa, pa da podelim, možda još nekome bude korisno:
Garmin na novijim (možda ne svim) uređajima ima Physio TrueUp mogućnost, tako da je dovoljno snimiti aktivnost jednim uređajem, a drugi uređaj će je dobiti preko Garmin Connecta. Podrazumeva se da su oba uređaja povezana na isti nalog i podržavaju Physio TrueUp.
Dodatno, ko neće da nosi traku za puls, može da podesi sat da meri puls i oglašava (broadcast) ga ANT+ protokolom, tako da Edge može da otkrije sat kao senzor pulsa. Ovo je potrebno uključiti na satu pre svake vožnje (ima hotkey kombinaciju da se uđe u meni gde se uključuje). Opet, možda neki početni modeli satova ovo ne podržavaju, zavisi od mogućnosti sata.
Sve u svemu, u Garminu su razmišljali o ovoj kombinaciji i definitivno ću da idem u tom pravcu, samo još da se odlučim za model...
 
Jel imaš neku bolju ideju zašto brže troši bateriju dok je u pokretu, a zapravo miruje?
Da nije akcelerometar ipak? Ne kažem čak ni da ne aktivira GPS iz nekog sumanutog razloga, danas su sve čudne ideje softver arhitekata moguće.

@cisco , mnogi satovi podržavaju broadcast. Ako ti je to jedini razlog, sat može biti i van ekosistema, ali ja bih insistirao na HR strap, neuporedivo bolje meri puls. Prosto uopšte nije ista liga zbog principa rada, a u praksi mogu to i da ti posvedočim.
 
Hvala, svakako nameravam da nastavim korišćenje trake za puls. Glavni razlog za Garmina je što se celodnevni podaci skupljeni od strane sata kombinuju sa podacima skupljenim od strane ciklokompa i uzima se u obzir da ne dođe do dupliranja podataka. Bar je tako u teoriji, videćemo kako to izgleda u praksi.
 
Da nije akcelerometar ipak? Ne kažem čak ni da ne aktivira GPS iz nekog sumanutog razloga, danas su sve čudne ideje softver arhitekata moguće.

Može da bude, ali ne znam koliko on zapravo troši struju.
Možda baš jeste problem ta veza sa telefonom. U avionu telefon bude u Airplane modu i nema vezu sa satom. Nema ubrzane potrošnje baterije.

Poruku sam ostavio kao mogući razlog zašto neko ima battery drain. Recimo, vozač kamiona ili autobusa je non stop na točkovima i može se desiti da mu baterija uvek kraće traje, nego nama koji uglavnom imamo kratke vožnje. On to ne bi smatrao curenjem, već jednostavno lošom baterijom.
 
Curenje baterije može da zavisi i od watch face koji se koristi. Meni se par puta desilo da neki face baš cedi bateriju.
 
Watch face nisam promenio skoro godinu dana. Baterija je generalno OK.
 
Pazite sad ovo, kad već nemam svoju temu u kojoj bih verovatno sam pisao, posle 22 dana i 14,5h sportskih aktivnosti u tom periodu (~4,5h nedeljno), od čega samo 3,5h GPS (više tenisa nego trčanja), 3500 notifikacija, sve vreme sat na ruci aktivan, HR, noću meri kuntanje, itd itd, napunjen sa 8% na 100%. Predviđao je još 4 dana standby, ili 5h GPS. Coros Vertix. Za moje skromne potrebe ova sumanuta autonomija odlazi daleko u nice-to-have, ali nije loše kome je potrebno da zna za brend.
 
Secam se da su skoro imali nekoliko povrata serija Corosa sa trzista zbog baterije, al nisam ispratio tacno sta je bilo?
 
Imaju stalno neki rikol, baš se trude oko kupaca i tržišta, ja sam Vertix dobio uz simboličnu doplatu za Apex (iz Intersport). Ništa satu nije falilo, nisu mi ni rekli šta je bio problem. Radi i dalje Apex normalno, stavim ga na ruku kad se ovaj puni, ali realno koji će mi đavo. Neću ga prodavati jer nije etički, trebalo bi da se pošalje na reciklažu i po uputstvu bi trebalo da su ga deaktivirali daljinski, ali nisu, radi ful. Moguće da to važi samo za EU i US market.
 
Pogledao sam COROS vertix specifikacije i ako zanemarimo da nema mogućnost da čuva i pušta muziku, ostatak specifikacije mi izgleda toliko savršeno, kao da čitam kinesku reklamu za kineski proizvod. Ok, imaju gluposti poput 15ATM, ali zvezdica kaže "for surface activities only. Not for diving.".

Specifikacija mu je zaista ozbiljna, baterija ubija, cena mu je u rangu Fenix 7 ili Sunto Baro 9 ili kako se vec zove....i opet retko čujem/vidim da neko nosi Coros.

Doduše, ovi moji trkači najčešće nose Garmin 2xx, triatlonci 9xx. Bukvalno Garmin dominira. Tek po neki Sunto. I ne brojim ove smart satove, kojima trening nije u prvom planu.
 
Kipchoge nosi Coros :)

mozda da se ova tema rename u sport watches ili sport smart devices nesto tako, pa nemora da bude specificno za garmin satove? :)
 
Eto, nisam to znao. Znam da je koristio Garmin i Sunto. Navodno je prvi Coros kupio, a 2020.je potpisao ugovor sa njima. I u tom tekstu nađoh možda objašnjenje zašto ima tako malo Corosa. Kompanija postoji 6 godina, a prvi sat su izbacili pre 4 godine.

Biće potrebna još neka sezona da se mazne veći deo tržišta. Ali sa ovim specifikacijama, na dobrom su putu.
 
Doduše, ovi moji trkači najčešće nose Garmin 2xx, triatlonci 9xx. Bukvalno Garmin dominira. Tek po neki Sunto. I ne brojim ove smart satove, kojima trening nije u prvom planu.
Nose šta je dostupno, plus su triatlonci vezani za bicikl i Garminov ciklokomp, pa su u ekosistemu. Coros zasad gađa trčanje, hiking, planinarenje. Ultramaratoncima nudi očiglednu prednost u odnosu na konkurenciju.

Mlada kompanija, ali brzi na tehničkoj podršci i brzi da izbace firmware kad se pošalje mejlom kvalitetno opis problema.

Ja sam i počeo od hipotetičke kupovine Fenixa ili FR kad mi je iskočio Apex kao logično međurešenje - kompaktan i lagan kao FR, a materijali kao najskuplji Fenix. Sat koji nisam skidao sa ruke dve godine, a na skijanjima bio spolja na jakni, i dalje ima staklo kao novo, a lupio ga bezbroj puta. Bezel je pun ogrebotina, a staklo koje je starije fizički i bliže kontaktu sa predmetima, ništa, nema tačkicu, a ne ogrebotinu.

1666621870632.png

Taj model je imao dosta reklamacija: neko se javi da mu crkne dial, nekome ekran, meni su ga sami ubacili u rikol, ne znam tačno zašto, ali hvala im na Vertixu, iako ovolike novce ne bih verovatno dao nikad, divan uređaj. Izrada je preko svih očekivanja uživo, iako sam odgledao svaki review koji postoji. Kućište od ofarbanog titaniuma je izrešetano laserima u proizvodnji pa izgleda kao zvezdano nebo, jer je "boja" space traveler. Ima dosta gadnih watchfaces, ali dovoljno dobrih. Ja sam našao jedan analogni koji namestim kad se lepo obučem, izgleda šmekerica, iz daljine verovatno niko ni ne provali da je digitalni sat u pitanju.

1666621719726.png 1666622026918.png

Čeka se sad naslednik Apexa, mislim da vredi sačekati. Ja bih voleo da opstanu na tržištu, dobre međusegmente su pronašli gde nema Garmina i ostalih.

Neplanirana mini recenzija.
 
Nebitno da je napravljen i od zlata kad im je softver smeće,daleko je Coros od Garmina bar deceniju.Već sam imao kineski telefon koji je imao top hardver ,najbrži po svim testovima.Posle 2 godine firma je ugašena a telefon je brzo postao ne upotrebljiv.Da košta upola manje od garmina pa i da razmisliš ovako za iste pare da li bi pre kupio Teslin auto ili neki fensi šmensi kineski sa dobrom specifikacijom i titanijumskim delovima.
 
Ne bih kupio ni Teslu 😬
 
Odličan im je softver. Organizacija sata je jako dobra, kompanjon aplikacija takođe. Imaju i odličan, pregledan web portal, za pregled i analizu aktivnosti na velikim ekranima. Integrišu se u bitne poznate sisteme tipa Strava i Training Peaks, ostale nisam lično probao, ali spisak je duži. Trčanje analizira u najsitnija crevca, uzima podatke sa Poda i HR strapa, dobiješ balans levo-desno, visinu koraka, power meter, kontakt sa podlogom, efektnost koraka, pored standardnih parametara, itd.

Spartanac je vrlo pouzdan gedžet. Ne shvatam čemu čudna poruka iznad od @ivoludilo . Ne bi je napisao neko ko zna o čemu piše. :)
 
 
Nazad
Vrh Dno